Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 74

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prawa majątkowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Pomimo zmian jakie dokonywały się w XIX-wiecznych społeczeństwach, przedstawicieli elit nadal cechował konserwatywny światopogląd. Objawiał się on m.in. w niechęci do utrzymywania kontaktów z osobami spoza "towarzystwa". Wskutek tego partnerów do zawarcia związku małżeńskiego poszukiwano w obrębie własnej warstwy. Ograniczone możliwości poznania kandydata/kandydatki do mariażu jedynie na terenie Królestwa Polskiego, a także rozproszenie majątków rodowych po ziemiach podzielonej Rzeczypospolitej, doprowadzały do zawierania związków ponadkordonowych, czego przykładem są małżeństwa, pochodzących z ziem zabranych, sióstr Niezabitowskich z Królewiakami: Rodrygiem hr. Potockim i Augustem hr. Ostrowskim.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zdefiniowanie kategorii konstytucji przy wykorzystaniu dorobku teorii własności i na podstawie tak rozumianego pojęcia konstytucji przedsiębiorstwa wstępne sklasyfikowanie możliwych konstytucji przedsiębiorstw w Polsce.
Artykuł został poświęcony kwestii ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym małżonków. Celem artykułu jest analiza treści przepisu art. 43 § 2 k.r.o., który wskazuje, że z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku, a także odniesienie się do zagadnień doniosłych z perspektywy prawnej.(abstrakt oryginalny)
W ostatnim czasie sądy w Polsce konfrontowane są coraz częściej z niezwykle ciekawym, a przy tym bardzo złożonym jurydycznie problemem "dziedziczenia" rodzinnych ogródków działkowych. Okazuje się, że na tle tego składnika majątku powstaje istotny problem spadkowy, zarówno teoretycznej natury, jak i w szczególności dużej praktycznej doniosłości. Chodzi mianowicie o odpowiedź na dwa fundamentalne, a w dalszej konieczności przynajmniej kilka bardziej szczegółowych, pytań. Po pierwsze, czy działka (wraz z nasadzeniami, urządzeniami i obiektami) wchodzi do masy spadku? A więc czy jest dziedziczona na zasadach ogólnych, tak jak każdy inny składnik majątku? Po drugie zaś, czy rodzinny ogródek działkowy powiększa podstawę naliczenia zachowku (czyli tzw. substrat zachowku) dla osób pominiętych w testamencie i dlatego niedochodzących do dziedziczenia? Okazuje się, że odpowiedź na te pytania sprawia w praktyce sądowej istotne problemy. O ile jeszcze pierwsze z pytań na ogół jednak nie stwarza nieprzezwyciężalnych kłopotów interpretacyjnych (zagadnienie zostało stosunkowo jasno, nawet jeśli nie wprost, przesądzone w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych z 2005, a następnie z 2013 r.), o tyle drugie pytanie stanowi już prawdziwe wyzwanie nawet dla prawnika zajmującego się prawem sukcesyjnym. W artykule zostały szczegółowo rozważone oba pytania, a także wiele innych będących ich konsekwencją. A zatem przybliżone zostały nie tylko odrębne zasady "dziedziczenia" ogródków działkowych, które jest wprawdzie następstwem prawnym po zmarłym działkowcu, jednak nie jest dziedziczeniem prawnospadkowym (czyli opartym na zasadach prawa spadkowego), lecz także roszczenia spadkobierców zmarłego wobec wygaśnięcia prawa do działki oraz w szczególności ich adresat. Ten ostatni nie jest bowiem w świetle obowiązujących regulacji oczywisty. Autor formułuje także wnioski de lege ferenda. Proponuje m.in. przesądzenie dziedziczności oraz zbywalności rodzinnych ogrodów działkowych. (abstrakt oryginalny)
Mimo upływu wielu lat od zakończenia II wojny światowej, wciąż istnieją obawy po stronie właścicieli i wieczystych użytkowników tzw. poniemieckich nieruchomości, tj. przejętych przez państwo polskie bezpośrednio po wojnie. Dotyczą one m.in. nieprawidłowości w księgach wieczystych prowadzonych dla tych nieruchomości bądź w ogóle braku uprzedniego założenia księgi wieczystej. Brak zgodności ksiąg z rzeczywistym stanem rzeczy nie występuje w całej Polsce w jednakowym stopniu. Na obszarze właściwości miejscowej sądu rejonowego w Zielonej Górze problem ten praktycznie nie istnieje, przykładowo zaś w województwie wielkopolskim dalej w sądach można natrafić na niemieckie Grundbuchy, w których figurują dawni niemieccy właściciele. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest syntetyczne spojrzenie na zmiany, jakie zachodziły w zakresie prawa do rozpowszechniania utworów od momentu uchwalenia ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych1 z uwzględnieniem kolejnych nowelizacji, a także dorobku orzecznictwa. Rozważania zawężono do istotnego aktualnie problemu, jakim jest uznanie przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TS , Trybunał), że harmonizacja w zakresie prawa do publicznego udostępniania utworu ma charakter maksymalny. Konsekwencją takiej wykładni jest ograniczenie swobody do wprowadzania w prawie krajowym rozwiązań odmiennych od standardu unijnego, a w szczególności przyznawania twórcom dalej idącej ochrony, niż wynika to z prawa Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
In the present paper, I develop further my original argument for extending the Blockian Proviso to landlocked property. I use Walter Block's newest rejoinder as an opportunity to generalize my case for necessity easements. I argue that in order to attenuate various conflicts of rights, libertarianism should interpret its thesis that property rights are absolute in a less demanding way. (original abstract)
The subject of this study is the characterization of the rights and possible obligations of a spouse of a partner of a limited liability company. Participation in a company with limited liability belonging to one of the spouses sometimes enters into joint property, and in the event of the cessation of this communion, it is divided. The company's share belongs to the inheritance property. (original abstract)
Dominiak (2019) agrees with the Blockian proviso: homesteading in a bagel or donut format is illicit, since it allows the owner to control land (the hole, the territory in the middle) with which he has not mixed his labor. Thus, a person who does so must open up an easement allowing outside home-steaders through his property, and into this so-far virgin land. But, this author claims this proviso of Block's does not go far enough. It should also be extended further, not only to incorporate the bagel format, but also in justification of easements through private property in emergencies, and so as to avoid entrapment. I strongly support Dominiak in his defense of the Blockian proviso against critics (Kinsella, 2007, 2009C) in the first part of his excellent paper, but find I cannot agree with this second contention of his. In short, Dominiak agrees with Block regarding easements in the bagel case, but wants to extend this concept to when property owners are encircled, and thus trapped. In my view, extending easements to cases other than the bagel is incompatible with libertarianism's emphasis on the sanctity of private property rights. Certain positive rights (to, in this case, movement) are essential to Dominiak's argument. And these rights do not exist. Therefore, Dominiak's argument is unsound. (original abstract)
Celem przeprowadzonych badań była ocena sposobu prezentacji świadectw pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych w odniesieniu do zasad wynikających ze stanowiska KSR. Dokonano analizy sprawozdań finansowych wybranych spółek kapitałowych będących producentami energii elektrycznej. Spółki te sporządzają sprawozdania finansowe przyjmując za podstawę MSSF. Świadectwa pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych posiadają cechy wartości niematerialnych i prawnych, ale przepisy prawa bilansowego wykluczają ujęcie tego składnika majątkowego w tej pozycji bilansu, natomiast interpretacja MSSF pozwala na takie ujęcie. W praktyce spółki sporządzające sprawozdania finansowe według MSSF świadectwa pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych prezentują w różny sposób. W rezultacie nie ma jednolitego podejścia do identyfikacji i prezentacji tego składnika w bilansach spółek. (abstrakt oryginalny)
11
75%
Upływające w 2014 r. dwudziestolecie obowiązywania ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 4 lutego 1994 r.1 skłania do podsumowań. Podsumowanie dorobku tego okresu nie jest możliwe bez odniesienia do polskiej tradycji w zakresie prawa autorskiego oraz do zmieniających się ciągle uwarunkowań, w kontekście których obecnie obowiązująca ustawa powstała i następnie ewoluowała. Oceny wymaga zatem, czy prawo autorskie odpowiadało bieżącym i obecnym płynącym z tych uwarunkowań wyzwaniom, czy miała i ma miejsce stosowna aktywność legislacyjna, w szczególności ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego, jako gospodarza tej sfery stosunków ze strony władz naszego Państwa.(fragment tekstu)
W doktrynie dominuje stanowisko, że małżonek, który rozporządza składnikiem majątku wspólnego jak własnym, wbrew woli drugiego małżonka, popełnia kradzież lub przywłaszczenie w zależności od tego, czy rzecz znajduje się we władztwie pokrzywdzonego czy też sprawcy. Mniejszościowy pogląd zakłada, że nie jest możliwa kradzież rzeczy wchodzących w skład wspólnoty majątkowej małżonków, a bezprawne ich przywłaszczenie należy kwalifikować z art. 284 § 1 k.k. Oba stanowiska mają za podstawę inne rozumienie posiadania (władania). Powszechnie przyjmuje się, że chodzi o faktyczne władanie rzeczą, ale doprecyzowanie tego sformułowania budzi już kontrowersje w piśmiennictwie. Należy szczególnie wnikliwie analizować stronę podmiotową, jeżeli przedmiotem wykonawczym jest rzecz stanowiąca współwłasność małżeńską. W związku z przepołowieniem kradzieży i przywłaszczenia istotne jest ustalenie wartości przedmiotu wykonawczego. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Trade Unions Confronted with Employee Ownership : from Competition to Cooperation
75%
The major issue addressed in this article is union involvement in conversions to employee ownership and the impact of such ownership on union roles and functions. The main point is that employee ownership appears to generate role conflict for unions as they thus potentially represent both employees and owners. The author hypothesizes that trade unions are ready to accept the conversion of a public firm to an EOC when the union is certain of maintaining political control over the company. There are two clearly defined situations in which unions might support a conversion: a) in the case of a failing firm that converts to employee ownership to save jobs; and b) in the case where a company is converted to protect it against a takeover by private competitors. (original abstract)
Artykuł dotyczy całkowicie nowego w prawie spółek kapitałowych sposobu zakończenia bytu prawnego prostej spółki akcyjnej, jaką jest przejęcie majątku tej spółki przez jej akcjonariusza. Autor zasadniczo pozytywnie ocenia tę instytucję, formułuje jednak dwa podstawowe zastrzeżenia. Po pierwsze, kwestionuje prawidłowość przyjęcia uprawdopodobnienia pokrzywdzenia wierzyciela jako negatywnej przesłanki przejęcia majątku. O ile uprawdopodobnienie może być wystarczające na poziomie wniosku o udzielenie zezwolenia i na etapie sprzeciwu wierzyciela, o tyle może być ono nieefektywne w przypadku konieczności oceny przesłanek przejęcia po wniesieniu sprzeciwu, a więc w razie sporu co do faktu. Oznacza to pozbawienie sądu możliwości oceny materiału dowodowego, a przez to faktycznie zmniejsza efektywność całej regulacji. Zdaniem autora wątpliwości budzi także koncepcja ochrony interesów pozostałych akcjonariuszy, którym nie przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu co do przejęcia, a jedynie prawo zaskarżenia uchwały. Rozwiązaniem bardziej efektywnym byłoby wyraźne wyłączenie możliwości zaskarżenia uchwały tylko z uwagi na kwestionowanie wartości spłaty i przyznanie także akcjonariuszom prawa do złożenia sprzeciwu.(abstrakt oryginalny)
Glosa zawiera uwagi do uchwały Sądu Najwyższego z dnia 19 października 2018 r. (III CZP 45/18), według której rzecz nabyta w ustroju wspólności ustawowej częściowo ze środków pochodzących z majątku osobistego jednego z małżonków i z ich majątku wspólnego wchodzi do majątku osobistego małżonka i do majątku wspólnego małżonków w udziałach odpowiadających stosunkowi środków przeznaczonych z tych majątków na jej nabycie, chyba że świadczenie z majątku osobistego lub majątku wspólnego przekazane na nabycie rzeczy miało charakter nakładu odpowiednio na majątek wspólny lub osobisty. W glosie wskazano, iż unormowania prawa cywilnego dotyczące powstawania współwłasności (wspólności) ułamkowej i unormowania małżeńskiej wspólności ustawowej nie uzasadniają tezy komentowanej uchwały. W konkluzji glosy został sformułowany wniosek interpretacyjny odmienny od proponowanego w tezie uchwały Sądu Najwyższego. Należy mianowicie przyjąć, że przedmiot majątkowy nabyty przez oboje małżonków lub przez jednego z nich w czasie trwania wspólności ustawowej w zamian za środki pochodzące z majątku wspólnego i z majątku osobistego jednego z małżonków staje się ex lege składnikiem majątku wspólnego małżonków, chyba że na podstawie porozumienia małżonków zostaje nabyty na wspólność ułamkową, z której jeden udział wchodzi do majątku wspólnego, a drugi - do majątku osobistego. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote An Interpretative Model of the Evolution of Hoppe's Argumentation Ethics
75%
This article intends to be a simple guide to understand how Hoppe built the Argumentation Ethics. In my early studies of libertarian ideas, and of Argumentation Ethics in particular, I could not find a unique text that would explain how Hoppe put the necessary bricks together to build the Ethics. As I was curious about this issue, I assumed others would also like to know it. To write this article, I reviewed the main literature on Argumentation Ethics, starting with Kinsella's Concise Guide [9]. Then, I interviewed Stephan Kinsella and Prof. Walter Block. Finally, I synthesized the main ideas from the literature and the interviews elaborating an interpretative model, presented in this article. (original abstract)
Przegląd orzecznictwa Sądu Najwyższego w sprawach cywilnych składa się z dwóch części. W części pierwszej zostały omówione dwie najnowsze uchwały Sądu Najwyższego dotyczące: odpowiedzialności współwłaścicieli wyodrębnionego lokalu (byłych małżonków) za zapłatę zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną i dopuszczalności dochodzenia przez wierzyciela (przedsiębiorcę) odsetek za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego wynikającego z transakcji handlowej w razie ogłoszenia upadłości dłużnika. W drugiej części zostały zamieszczone pogłębione komentarze do dwóch orzeczeń Sądu Najwyższego. W pierwszym wyroku Sąd Najwyższy rozważał sprawę przesłanek, których spełnienie umożliwia przypisanie poszkodowanemu przyczynienia się do powstania szkody. W drugiej uchwale Sąd Najwyższy odpowiedział na pytanie o kolejność zaspokojenia wierzytelności w toku egzekucji prowadzonej z nieruchomości przez wierzyciela pauliańskiego i wierzyciela, na którego rzecz została ustanowiona hipoteka przez właściciela nieruchomości (osobę trzecią w postępowaniu ze skargi pauliańskiej). (abstrakt oryginalny)
Omawiane w glosie postanowienie Sądu Najwyższego z 24.07.2020 r., I CSK 106/20, dotyczy kwestii dopuszczalności dokonywania rozliczenia nakładów dokonanych z majątku osobistego jednego z małżonków na majątek osobisty drugiego z nich w sądowym postępowaniu o podział majątku wspólnego. Sąd Najwyższy w sposób kompleksowy wskazuje, jakie są kryteria pozwalające na rozliczanie takich nakładów w postępowaniu działowym, wyjaśnia, że dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której chodzi o rozliczenie sumy nakładów dokonywanych zarówno z majątku wspólnego, jak również majątku osobistego jednego z małżonków na kompletny obiekt, i to wówczas gdy dokonywanie tych rozliczeń w dwóch odrębnych postępowaniach byłoby niecelowe. Sąd Najwyższy podaje też dalsze wymogi pozwalające sądowi na dokonanie takiego rozliczenia. Autor co do zasady aprobuje omawiane orzeczenie Sądu Najwyższego. Wskazuje jednak, że w praktyce spełnienie przez małżonka wszystkich wymogów pozwalających na rozpoznanie jego żądania rozliczenia nakładów w postępowaniu nieprocesowym o podział majątku wspólnego jest trudne do zrealizowania. W związku z tym autor opowiada się za orzeczniczą liberalizacją wymogów pozwalających na rozpoznawanie takiego żądania w sprawie o podział majątku wspólnego, wskazując na pozytywne skutki praktyczne takiej liberalizacji.(abstrakt oryginalny)
Problematyka ustrojów majątkowych małżeńskich jest zagadnieniem oddziałującym na odpowiedzialność podatkową podatników. Mówiąc szerzej - jest to także zagadnienie ze sfery związków prawa podatkowego z innymi gałęziami prawa. Omówione w artykule zagadnienia dają odpowiedź i przedstawiają poglądy autora na te związki, w tym także i na sytuację, w której między regulacjami zawartymi w ustawie z 25.02.1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - dalej k.r.o. - i w ustawie z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa - dalej o.p. - występują niedostosowania terminologiczne i luki w regulacjach prawnych.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Twierdzenie Coase'a a narodziny ekonomicznej analizy prawa
75%
W artykule rozważono wkład twierdzenia Coase'a w narodziny ruchu nowej ekonomicznej analizy prawa. Coase podjął się pierwszej próby zastosowania ekonomicznej analizy do tych obszarów prawa, które w sposób bezpośredni nie dotykały kwestii ekonomicznych. Traktował regulacje prawne jako czynnik, który przy dodatnich kosztach transakcyjnych, ma zdolność do wywierania wpływu na rozwój całej gospodarki. Wskazał, że stosowanie narzędzi ekonomii może poprawić efektywność funkcjonowania prawnych instytucji i nadać ich właściwy kształt. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.