Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prawne aspekty prywatyzacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Jest to wyjaśnienie dlaczego pracownicy przedsiębiorstw państwowych prywatyzowanych inną drogą niż kapitałowa nie korzystają z możliwości zakupu akcji preferencyjnych.
Celem artykułu jest próba wykazania i zastosowania metody badawczej przydatnej do analizy regulacji prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Autorka przedstawia teorie regulacji państwowej w gospodarce rynkowej. Następnie omawia regulację prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych w Polsce.
Podstawy prawne przekształceń własnościowych w polskiej gospodarce charakteryzuje duża różnorodność ścieżek i form prywatyzacji, stwierdza Autor. Przedstawia następnie ścieżkę pośrednią (kapitałową) i bezpośrednią (likwidacyjną). Jedna z form tej ostatniej ścieżki - jako zbieżna z leasingiem kapitałowym - staje się punktem wyjścia do przedstawienia osobnej części artykułu, poświęconej odpłatnemu korzystaniu z mienia sprywatyzowanych przedsiębiorstw.
Artykuł poświęcono przedstawieniu problemów związanych z prywatyzacją w Polsce. Omówiono dokument Ministerstwa Skarbu Państwa "Program Prywatyzacji do 2001 r." Zwrócono uwagę na zbyt wolne tempo realizacji programu prywatyzacji. Przedstawiono przekształcenia własnościowe w trudnych sektorach gospodarczych, jak: energetyka, górnictwo, hutnictwo, poczta, telekomunikacja, kolej, przemysł cukrowniczy, w aspekcie prawa europejskiego, porównawczego i polskiego.
Głównym zadaniem, prywatyzacji w warunkach polskich jest tak szybkie, jak to możliwe, ustanowienie w przedsiębiorstwach "uspołecznionych" zidentyfikowanych, autentycznych właścicieli, w tym również z zagranicy. Pozwoli to na realizację podstawowego celu prywatyzacji - zwiększenie efektywności gospodarowania. Istotnymi celami są ponadto: rozwój rynków kapitałowo-pieniężnych oraz upowszechnienie praw własności z jednej strony, i wspomaganie przedsiębiorczości z drugiej. Realizacja nadrzędnego celu prywatyzacji, jakim jest budowa efektywnej gospodarki rynkowej, wymaga ścisłego zespolenia polityki zmian własnościowych z całościową strategią gospodarczą państwa. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł przedstawia formalno-prawne uwarunkowania procesu prywatyzacji przedsiębiorstw przez spółki pracownicze w Polsce po zmianach w prawodawstwie, które zostały wprowadzone w latach 2003-2004. (abstrakt oryginalny)
Dnia 9 maja 1995 r. węgierski parlament dokonał zmiany ustawy określającej zasady sprzedaży majątku będącego własnością państwa. Celem tego zabiegu było uproszczenie i zdynamizowanie procesu przekształceń własnościowych w gospodarce. W artykule omówiono założenia ogólne nowej ustawy, charakter i status Spółki Prywatyzacji i Majątku Państwowego (APV Rt.) - instytucja odpowiedzialna za cały przebieg procesu przekształceń własnościowych, mechanizmy kontroli działalności APV Rt., metody prywatyzacji oraz sposób ochrony interesów pracowniczych i preferencje przy sprzedaży.
Część czwarta artykułu poświęcona jest tzw. prywatyzacji pośredniej, uprawnieniom pracowników, rolników i rybaków do nabywania akcji oraz wymogom formalnym związanym z nabywaniem akcji przez osoby do tego uprawnione.
Komentarz do ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych z dnia 30 sierpnia 1996 wraz z kolejnymi aktami nowelizacyjnymi.
Komentarz do ustawy z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych.
Występowanie formy jednoosobowej spółki Skarbu Państwa przewidziane zostało na stosunkowo krótki okres przejściowy, w jakim znajdować się mają przedsiębiorstwa państwowe na drodze do prywatyzacji. Jest to tzw. komercjalizacja prywatyzacyjna czyli dokonywana w celu prywatyzacji. (fragment tekstu)
Artykuł zawiera przegląd rozwiązań prawnych w zakresie kapitałowego zaangażowania rolników w procesie prywatyzacji przedsiębiorstw sektora rolno-spożywczego. Autor omawia udział rolników w procesie prywatyzacji przedsiębiorstw według głównych metod prywatyzacji (prywatyzacja pośrednia, prywatyzacja bezpośrednia, program NFI, prywatyzacja przemysłu cukrowniczego).
Prywatyzacja stanowi działanie nieodłącznie związane z gospodarką rynkową. Własność prywatna powstaje w wyniku powoływania prywatnych firm lub przekształcenia własności państwowej w prywatną. Ten drugi sposób dominuje obecnie w Polsce i w innych krajach postkomunistycznych. Obecnie istnieje co najmniej osiem metod prywatyzacji, przy czym dwie z nich stanowią programy prywatyzacji. (fragment tekstu)
Jedną z głównych czy wręcz fundamentalnych cech gospodarki rynkowej jest dominująca pozycja sektora prywatnego. Tak więc podejmowane obecnie działania zmierzające do możliwie najszybszej prywatyzacji naszej gospodarki są jak najbardziej słuszne i uzasadnione. Nie jest to jednak sprawa tak prosta i oczywista, jak się pozornie wydaje. I to nie tylko z uwagi na występujące w procesie prywatyzacji nieprawidłowości i nadużycia (nierzadko w postaci zakrojonych na szeroką skalę afer gospodarczych), ale z przyczyn o bardziej zasadniczym charakterze. (fragment tekstu)
Przedstawiono prawne uwarunkowania zmiany umów o oddanie mienia w odpłatne użytkowanie (leasing pracowniczy) i ekonomiczno-gospodarcze przesłanki zmiany umów o oddanie mienia w odpłatne użytkowanie.
Celem artykułu jest analiza i ocena procesów prywatyzacyjnych w transporcie. Ocenie poddano transport samochodowy, kolejowy i lotniczy.
19
Content available remote The Issue of Coherence of Law and Economics in Public Management
51%
In the primitive community there was already a social division of labour and intertribal exchange requiring trust. Trust was supported by the tradition of ancestors, god's law and threat of armed conflict. This coherence occurred both through evolution and revolution. Currently, there is also coherence of national and international law corresponding to the level of globalisation and European integration process. This problem should be seen at all levels of modern management -local national and international together with appropriate public institutions. The problem is, that so far it is difficult to achieve this coherence and lack of it may be both a development factor or its inhibitor. Uncritical implementation of e.g. legal norms from different socio-economic conditions causes both disregard of the law, as well as a variety of losses. The assumed propaganda, party or individual effect of some undertaken "modern solutions" and negligence may have unexpected outcomes. Of course, it does not mean only losses, but also advantages related to new solutions initiating moving from sometimes archaic customs, apprehension of "new", traditions. But they should be properly prepared and promoted1. At the same time technological changes are usually more easily accepted by the society than those related to traditions and customs. One needs to remember about the short and long-term consequences (e.g. pre-electoral promises or logical sequence of actions). It is particularly significant in functioning of public sector, evidence of which is not only our experience. Key words: security of trading, law and economics cohesion, law and privatization, the role of the EU, mutual education of lawyers and economists.(original abstract)
Jest to ostatnia część komentarza do obowiązującej obecnie ustawy prywatyzacyjnej, poświęcona prywatyzacji bezpośredniej. Pojęcie prywatyzacji bezpośredniej zawarte jest w art. 1 wymienionej ustawy.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.