Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 61

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prawo antymonopolowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Poniższy artykuł jest opisem najważniejszych zmian w ustawie z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, wprowadzonych ustawą z dnia 10 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz ustawy Kodeks postępowania cywilnego. Nowelizacja weszła w życie 18 stycznia 2015 r.(fragment tekstu)
Głównym przedmiotem opracowania naukowego jest problematyka zbieżności dwóch gałęzi prawa (prawa patentowego i prawa antymonopolowego) w kwestię wykonywania przez podmioty uprawnione praw własności przemysłowej. Podstawowym celem pracy była odpowiedź na pytanie, czy normy prawa administracyjnego chronią w stopniu wystarczającym podmioty, które nabyły - zgodnie z określoną procedurą - prawa własności przemysłowej. Postawione pytanie ma swoje uzasadnienie przede wszystkim w tym, że podmioty, które nabyły prawa własności przemysłowej, ograniczone są w ich wykonywaniu ze względu na przyznane prawem unijnym i prawem krajowym kompetencje Prezesowi UP oraz organom antymonopolowym (KE i Prezesowi UOKiK) do interwencji w zakres wykonywania praw własności przemysłowej.(abstrakt oryginalny)
Rozporządzenie P2B ustanawia zasady uczciwego i przejrzystego traktowania użytkowników biznesowych, korzystających z platform internetowych (usług pośrednictwa internetowego). Wskazany akt prawny dotyczy wielu kwestii o charakterze antymonopolowym oraz stanowi pierwszy krok w kierunku stworzenia regulacji ex ante platform internetowych. Autor artykułu zabiera głos w dyskusji na temat potrzeby powstania i ewentualnego kształtu regulacji platform internetowych. Celem przedstawionych rozważań jest: (i) wskazanie interakcji między Rozporządzeniem P2B a prawem antymonopolowym, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia prawa antymonopolowego dla przyszłej regulacji ex ante dużych platform internetowych, (ii) określenie pożądanego standardu interwencji, w tym skutecznego mechanizmu egzekwowania przepisów Rozporządzenia P2B, po rozpoznaniu szkodliwych praktyk operatorów platform internetowych (tj. przedsiębiorców oferujących usługi pośrednictwa internetowego w ramach platformy). Wskazane zostaną argumenty za zasadnością publicznoprawnej interwencji w działalność operatorów platform internetowych w przypadku: znacznej przewagi sily rynkowej operatora platformy internetowej nad użytkownikami biznesowymi oraz szkody interesu publicznego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy przebiegu i rezultatów postępowań antymonopolowych prowadzonych w ostatnich latach przeciwko spółce Microsoft w USA oraz w Unii Europejskiej w sprawach naruszenia przez tę spółkę prawa konkurencji. Analizie pod-dano najpierw cele prawa konkurencji i istotę pozycji dominującej, a następnie zarzuty stawiane firmie Microsoft przez Departament Sprawiedliwości USA oraz argumenty, jakimi posłużyła się Komisja Europejska i Microsoft w niedawno zakończonym postępowaniu wspólnotowym. Artykuł wskazuje na możliwość rozejścia się dróg analizy antymonopolowej pomiędzy USA i Unią oraz przyczyny takiego stanu rzeczy. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań niniejszego artykułu jest doktryna niezbędnych ograniczeń związana ze stosowaniem zakazu zawierania porozumień ograniczających konkurencję (zakazu karteli). Doktryna ta służy wyznaczeniu granic stosowania zakazu karteli, a jednocześnie pozwala określić zakres wyłączenia spod tego zakazu. Do rozwoju tej koncepcji przyczyniło się przede wszystkim orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym wyroki w sprawach: Göttrup-Klim, European Night Services oraz Métropole (omówione szerzej w artykule). Doktryna niezbędnych ograniczeń stanowi instrument racjonalizacji zakresu stosowania zakazu karteli, którego zadaniem powinna być eliminacja tylko nieefektywnych zachowań rynkowych, nie zaś "ściganie" wszystkich ograniczeń konkurencji (w tym tych zapewniających funkcjonowanie podmiotów w rzeczywistości gospodarczej). Tym samym koncepcja niezbędnych ograniczeń powoduje racjonalne zawężenie zakresu zakazu karteli; wpisuje się także w nurt ekonomizacji prawa ochrony konkurencji. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Rozwój polityki kartelowej w Unii Europejskiej
61%
Artykuł przedstawia historię rozwoju karteli w przemyśle europejskim oraz ewolucję w podejściu do ich oceny przez różne szkoły ekonomii oraz prawa. Uwidoczniono szkodliwy wpływ karteli na konkurencję oraz konsumentów. Przedstawiono genezę i przyczyny uchwalenia prawa kartelowego w UE oraz w krajach członkowskich. Zarysowano także zakres współpracy międzynarodowej pomiędzy państwami oraz w ramach ECN w walce z kartelami międzynarodowymi. (abstrakt oryginalny)
Instytucja administracyjnej kary pieniężnej stanowi jeden z podstawowych elementów systemu sankcjonowania naruszeń zakazu praktyk ograniczających konkurencję. W celu podwyższenia skuteczności sankcjonowania ww. naruszeń, zarówno we wspólnotowym, jak i w polskim prawie ochrony konkurencji, wprowadzony został Leniency Programme, oparty na współpracy uczestników zakazanego porozumienia ograniczającego konkurencję z organem ochrony konkurencji. Założeniem Leniency Programme jest zastosowanie, w ramach tego instrumentu, dwóch instytucji - darowania kary pieniężnej (immunity from fines) oraz obniżania kary pieniężnej (reduction of fines) współpracującemu przedsiębiorstwu. Przedmiotem niniejszego artykułu jest prezentacja i analiza materialno-prawnych przesłanek darowania lub obniżania kar pieniężnych, zasad postępowania w sprawach darowania lub obniżania tych kar, poziomu obniżenia kar oraz charakteru prawnego decyzji w przedmiocie darowania bądź obniżenia kar, z uwzględnieniem podobieństw i różnic normatywnych pomiędzy wspólnotowym a polskim prawem ochrony konkurencji. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł analizuje związki pomiędzy ekonomicznymi teoriami konkurencji i praktyką prawa antymonopolowego. Głównym celem artykułu jest przeanalizowanie historycznego następstwa teoretycznych odkryć ekonomistów a decyzjami sędziów i jurorów w sprawach antymonopolowych. Główną hipotezą jest stwierdzenie, że ekonomia zaniedbuje potrzeby organów antymonopolowych i zazwyczaj analizuje wprowadzane mechanizmy ex post. Hipoteza ta jest uprawdopodobniona w dwóch przykładach: wprowadzenia i uzasadnienia Ustawy Shermana oraz analiz rynków właściwych, czynionych podczas wielu spraw antymonopolowych. (abstrakt oryginalny)
Nowością w prawie antymonopolowym jest instytucja dobrowolnego poddania się karze (settlements). Jest to nieobligatoryjna procedura przewidująca możliwość dobrowolnego poddania się karze przez przedsiębiorcę w sprawach antymonopolowych. Podstawą do zastosowania tej procedury a jednocześnie obligatoryjnym warunkiem jej zastosowania jest ustalenie przez organ antymonopolowy, że wpłynie ona na przyspieszenie postępowania antymonopolowego. Chodzi zatem o szybsze (przyśpieszenie postępowania) i trwałe (brak możliwości zaskarżenie decyzji) przywrócenie rynku do stanu zgodnego z prawem antymonopolowym.(abstrakt oryginalny)
Rozwój handlu elektronicznego ma wiele zalet i przynosi korzyści zarówno konsumentom, jak i producentom: poszerza zakres dostępnych dóbr i usług, pozwala na dotarcie do nowych rynków zbytu, daje możliwość dostosowania oferty do indywidualnych potrzeb odbiorców, obniża koszty transakcyjne. Autor zwraca uwagę, że handel elektroniczny nie jest jednak zjawiskiem jednoznacznie pozytywnym. Może naruszać zasady prawa antymonopolowego.
11
Content available remote Praktyka zwalczania karteli w Unii Europejskiej
61%
Celem niniejszego artykułu jest przegląd oraz ocena skuteczności metod wykrywania i eliminacji nielegalnych zmów przedsiębiorstw w Unii Europejskiej. Przedstawiono zasadnicze uregulowania prawne w zakresie ochrony konkurencji oraz przeanalizowano główne narzędzia wykrywania karteli w UE. Sformułowano postulat konieczności szerszego niż do tej pory wykorzystywania analizy ekonomicznej do zwalczania tego typu porozumień.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia nowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym.
Celem artykułu jest porównanie unijnego i chińskiego prawa antymonopolowego wraz z omówieniem najważniejszych różnic obu wskazanych systemów publicznego prawa ochrony konkurencji na przykładzie wyroku Najwyższego Sądu Ludowego w sprawie antymonopolowej Qihoo 360 v. Tencent QQ. Za podstawę analizy zostały przyjęte chińskie i unijne akty prawa powszechnie obowiązującego w dziedzinie prawa antymonopolowego oraz wyrok Najwyższego Sądu Ludowego w sprawie Qihoo 360 v. Tencent QQ. Analiza regulacji prowadzi do wniosku, że oba omawiane systemy prawne w dziedzinie prawa antymonopolowego nie różnią się między sobą w sposób istotny, niemniej czynnikiem determinującym to, jak prawo antymonopolowe jest wykonywane w obu tych porządkach prawnych, jest stopień przyznanej organom ochrony konkurencji dyskrecjonalności i sposób realizacji celów prawa antymonopolowego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy oceny koncepcji tzw. zamówień in-house w polskim prawie zamówień publicznych z perspektywy ochrony konkurencji. Bezprzetargowe powierzanie kontrolowanym podmiotom przez publicznego zamawiającego realizacji użytecznych publicznie zadań może negatywnie wpływać na konkurencję na tych rynkach, na których dotąd rywalizowali publiczni i prywatni usługodawcy. Wnioski w tym zakresie są przedstawiane na przykładzie usług utrzymania czystości i porządku w gminach. Zarazem, zdaniem autorów, pomimo legalności tzw. zamówień in-house, to nadużycie tej procedury polegające na korzystaniu z tego wyłączenia pomimo braku spełnienia przesłanek ustawowych uprawnia Prezesa UOKiK do stawiania zarzutu nadużycia pozycji dominującej przez gminę - organizatora rynku usług użyteczności publicznej, gdy prowadzi do eliminacji wcześniej istniejącej konkurencji na rynku.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono instrumenty przeciwdziałania negatywnym skutkom niedostatecznej konkurencji na rynku. Przybliżono politykę transportową wobec problemu niedostatecznej konkurencji na rynku transportu kolejowego.
16
Content available remote Instytucjonalne ramy ochrony konkurencji w Polsce - historia i współczesność
61%
Artykuł koncentruje się na przedstawieniu genezy polskiego prawa antykartelowego i działalności pierwszych organów antymonopolowych: Sądu Kartelowego i Ministra Przemysłu i Handlu. Dalsze uwagi poświęcone zostały zagadnieniu współczesnego modelu ochrony konkurencji w Polsce. Szczególny nacisk został położony na status organu antymonopolowego i kwestię jego politycznej neutralności. Pomimo wprowadzenia w 2000 r. wyboru Prezesa UOKiK w drodze konkursu i wyposażenia go w ustawowe gwarancje niezależności, siedem lat później powrócono do wcześniejszych rozwiązań. Obecna regulacja nie pozwala na całkowite oderwanie organu antymonopolowego od bieżącej polityki rządu. Tylko zaś pełna niezależność zabezpieczyłaby interesy ogółu, pozwoliłaby na urzeczywistnienie ustroju opartego na konkurencji i nie pozostawiłaby miejsca dla politycznych ingerencji kolejnych ekip rządowych. Utrzymanie tak ważkiej kwestii w nurcie bieżącej polityki stanowi zbyt duże ryzyko i - w świetle teorii i praktyki konkurencji - nie ma żadnego uzasadnienia. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jet ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jako akt regulujący zapobieganie i zwalczanie nieuczciwego konkurowania w działalności gospodarczej. Ustawa ta chroni zarówno przedsiębiorców jak i konsumentów i klientów.
18
61%
Celem artykułu jest ukazanie problematyki zatwierdzania i stosowania taryf energetycznych. Zaprezentowane zostaną zagadnienia stosowania taryf w okresie przejściowym oraz dopuszczalności wymierzenia kary pieniężnej za zbyt późne złożenie przez przedsiębiorstwo energetyczne wniosku o zatwierdzenie taryfy przez Prezesa URE. Punkt wyjściowy prowadzonych rozważań stanowi wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 stycznia 2016 r., sygn. III SK 6/15. Teza artykułu sprowadza się do stwierdzenia, że przy rozpatrywaniu administracyjno-prawnych kwestii zatwierdzenia taryfy energetycznej przez Prezesa URE podstawowe znaczenie powinien mieć antymonopolowy charakter tego instrumentu. W opracowaniu zostały zastosowane metody: dogmatyczno-prawna oraz analityczno-syntetyczna. W pierwszej kolejności z dostępnych materiałów zostały wybrane elementy kompatybilne z omawianym tematem, w drugiej została dokonana analiza semantyczna, komparatystyczna oraz strukturalna. (abstrakt oryginalny)
W realiach gospodarki globalnej i dynamicznie zmieniającego się otoczenia zarządzanie ryzykiem powinno być nieodłącznym elementem strategii współczesnego przedsiębiorstwa. Wywodzące się z ryzyka prawnego, ryzyko antymonopolowe jest coraz częściej brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji biznesowych przez konkurujące przedsiębiorstwa. W artykule omówiono istotę ryzyka antymonopolowego oraz sformułowano wstępne rekomendacje jak zarządzać tego rodzaju ryzykiem. Wskazano ponadto potencjalne korzyści, jakie może przynieść przedsiębiorstwu wdrożenie sytemu zarządzania ryzykiem antymonopolowym. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zobrazowanie procesu ustanawiania a następnie dostosowywania prawodawstwa polskiego do regulacji Unii Europejskiej w zakresie pomocy publicznej. Zwrócono uwagę na to, ze jest to proces trudny i rozłożony w czasie oraz że jest poprzedzony analizą istniejących rozwiązań.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.