Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prawo budżetowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł jest poświęcony porównaniu zasad budżetowych w budżetach konstruowanych na zasadzie kasowej oraz w budżetach konstruowanych na zasadzie memoriałowej. W wielu krajach europejskich zostały zakończone lub planowane są reformy zmierzające do wprowadzenia budżetowania memoriałowego co najmniej na szczeblu samorządowym. Powoduje to zasadniczą modyfikację zarówno struktury budżetu, jak i głębokie zmiany niektórych zasad budżetowych, a zwłaszcza zasady realizacji, zasady szczegółowej autoryzacji i zasady równowagi budżetowej. W artykule zawarto analizę tych zmian na przykładzie niemieckiego komunalnego prawa budżetowego. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Ewolucja prawa budżetowego
100%
Niniejszy artykuł przedstawia kolejne etapy kształtowania się pojęcia "budżetu" na tle historii powszechnej i historii Polski. Jego celem jest wykazanie silnego związku pomiędzy ewolucją prawa budżetowego, a rozwojem idei parlamentaryzmu. Główną tezą stawianą przez autora jest uznanie, że warunkiem koniecznym powstania budżetu we współczesnym znaczeniu było ograniczenie władzy monarchy na rzecz kształtującej się zinstytucjonalizowanej reprezentacji stanowej. (fragment tekstu)
Podjęto próbę zbudowania definicji instytucji budżetu państwa o specyficznym uniwersalnym charakterze. Zaproponowana koncepcja godzi dotychczasowe sprzeczne poglądy, doktryny na kwestie budowy doktrynalnej definicji budżetu. Może ona przysłużyć się do rozwiązywania problemów związanych m. in. z odpowiedzialnością za tworzenie i wykonanie budżetu, oraz do tworzenia jasnych i spójnych przepisów prawnych z zakresu finansów publicznych.
Artykuł stanowił próbę charakterystyki budżetu gminy, jak również wszystkich procedur związanych z jego uchwaleniem i wykonywaniem. Umożliwiło to autorowi przyjęcie precyzyjnej definicji budżetu jednostki samorządu terytorialnego, podkreślenie jego roli w gospodarce finansowej gminy i ocenę, czy obowiązujące przepisy prawne są wystrczające do stworzenia warunków dla poprawnego funkcjonowania tej ważnej instytucji.
Konstytucja RP z 1997 r. jest pierwszą polską konstytucją, w trakcie prac nad którą starano się kompleksowo ująć materie finansów publicznych. Historycznie wpisano się tą próbą w praktykę zaznaczającą się w poprzednio obowiązujących aktach prawnych, w ramach której materie finansowe były względnie trwałym przedmiotem zainteresowania polskich regulacji ustrojowych praktycznie od zaczątków parlamentaryzmu szlacheckiego, tj. już od przywilejów koszyckich, poprzez pacta conventa i Konstytucję 3 maja, po każdy późniejszy akt konstytucyjny. Niniejsze opracowanie stanowi przegląd rozwoju regulacji materii zaliczanych do finansów publicznych, jak się wydaje interesujący również w kontekście zbliżającego się przeglądu prawa ustrojowego związanego z przystąpieniem do strefy euro. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł omawia proces stanowienia rocznego budżetu UE oraz zasady wieloletniego planowania finansowego. Prezentowany jest stan faktyczny, ujęcie historyczne i kierunki przyszłych zmian. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy polskich konstytucyjnych regulacji odnoszących się do instytucji budżetu państwa. Uregulowania te w niniejszym opracowaniu rozpatruje się jako tzw. konstytucyjne ograniczenia budżetowe. Za cel przyjęto identyfikację konstytucyjnych ograniczeń budżetowych w Polsce z zastosowaniem autorskiego ich ujęcia w podziale na ograniczenia materialne i formalne. Przeprowadzone szczegółowe rozważania i analizy potwierdziły przyjętą ogólną tezę, że z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania budżetu państwa ograniczenia formalne maja równie istotne znaczenie jak ograniczenia materialne. W artykule zastosowano metodę analizy przepisów prawa oraz krytycznej analizy literatury przedmiotu. Skoncentrowano się na obowiązujących konstytucyjnych rozwiązaniach polskich, w niektórych fragmentach odniesiono się do uregulowań stosowanych w innych wybranych krajach.(abstrakt oryginalny)
Kontrasygnata skarbnika jest z jednej strony instytucją prawa finansów publicznych, z drugiej - czynnością wywołującą skutki w zakresie prawa prywatnego. Celem artykułu jest skonstruowanie normatywnej koncepcji kontrasygnaty skarbnika w rozumieniu ustaw ustrojowych jako instytucji prawa budżetowego. W tym celu poddano krytycznej analizie tezy formułowane już wcześniej w piśmiennictwie i judykaturze, jak również przedstawiono i omówiono nowe argumenty. Przeprowadzone analizy umożliwiły rozstrzygnięcie zasadniczych kwestii budzących dotychczas wątpliwości i poczynienie następujących ustaleń. Po pierwsze, przedmiotowy zakres kontrasygnaty jest taki sam we wszystkich rodzajach jednostek samorządu terytorialnego i obejmuje czynności prawne zobowiązujące do świadczeń pieniężnych. Po drugie, odpowiednie stosowanie do kontrasygnaty przepisów regulujących wstępną kontrolę sprowadza się do ustalenia funkcji kontrasygnaty jako oświadczenia wiedzy o istnieniu dla określonych czynności prawnych odpowiednich upoważnień oraz do sposobu dokonania kontrasygnaty przez złożenie podpisu. Po trzecie, sposób dokonania kontrasygnaty przez złożenie podpisu zależy od sposobu udokumentowania danej operacji: jeżeli dokument dotyczący operacji ma postać elektroniczną - kontrasygnata powinna być dokonana elektronicznie.(abstrakt oryginalny)
Twórcą poznańskiej szkoły skarbowości w 1919 r. na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego był prof. Edward Taylor, mentor naukowy i moralny wielu tysięcy polskich prawników oraz ekonomistów. Po II wojnie światowej aktywność naukowa Katedry Prawa Finansowego Uniwersytetu Poznańskiego przez 50 lat koncentrowała się - z przyczyn politycznych - głównie na prawie budżetowym. Ośrodek poznański był w tym okresie czołowym ośrodkiem naukowym w Polsce zajmującym się finansami państwa i finansami lokalnymi. W opracowaniu omówiono niektóre prace naukowe pracowników Katedry Prawa Finansowego UP, w których podjęto pionierskie wówczas aspekty okresu budżetowego i wieloletniego planowania finansowego. (abstrakt oryginalny)
Posługując się metodą dogmatycznoprawną i analityczną, zbadano status prawny państwowych funduszy celowych i ich planów finansowych, a także zidentyfikowano i sklasyfikowano relacje między planami finansowymi funduszy celowych i budżetem państwa w ramach ustawy budżetowej. Wykorzystując materiał normatywny i dorobek doktryny prawa finansowego, wykazano, że szczególny status prawny państwowych funduszy celowych wpływa na rangę prawną ich planów finansowych. Pozytywnie zweryfikowano hipotezę o istnieniu relacji materialnoprawnych i proceduralnych między tymi planami finansowymi i budżetem państwa. Udowodniono, że planowanie przychodów i wydatków tych funduszy jest związane z planowaniem budżetowym. Wykazano, że od ustawowej "rocznej perspektywy" planowania w funduszach istnieją wyjątki obejmujące niewygasanie z końcem roku niezrealizowanych wydatków oraz nakaz sporządzania planów finansowych w układzie zadaniowym. Ustalono, że plany finansowe funduszy celowych mają charakter normatywny.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przestawiono procedurę prawną i przebieg planowania budżetu w Polsce oraz podjęto próbę ich oceny i wyciągnięcia wniosków na przyszłość. Analizę przeprowadzono w sposób systemowy, gdyż uwzględniono planowanie na wszystkich szczeblach dysponentów budżetowych. Badanie przeprowadzono, biorąc pod uwagę dane empiryczne z ustaw budżetowych oraz materiałów Rady Ministrów i Najwyższej Izby Kontroli za lata 2007, 2008 i 2009. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest problematyka opracowywania i uchwalania budżetu gminy w świetle obowiązującego prawa budżetowego i ustawy o samorządzie terytorialnym. Autor zwraca uwagę na szczegółowość planu budżetowego, problemy kompetencyjne i proceduralne w trakcie jego wykonywania.
Związki między dwiema odrębnymi uchwałami, to znaczy w sprawie wieloletniej prognozy finansowej oraz uchwałą budżetową, zostały ukształtowane przez przepisy ustawy z 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych. Bardziej stabilny charakter mają związki formalnoprawne wynikające przede wszystkim z ustrojowej pozycji i zakresu kompetencji przysługujących organom JST (wykonawczym oraz stanowiącym). Materialnoprawne związki między tymi uchwałami są mniej trwałe, ponieważ względnie częste zmiany uchwał budżetowych powodują konieczność aktualizowania treści wieloletnich prognoz finansowych wynikającą z ustawowego obowiązku osiągnięcia właściwego stopnia korelacji treści tych uchwał. Przyjęte aktualnie regulacje prawne prowadzą w praktyce do niezamierzonego przez ustawodawcę efektu, jakim jest faktyczny prymat, w sensie materialnoprawnym, uchwały budżetowej nad uchwałą w sprawie wieloletniej prognozy finansowej.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Założenia ustawy budżetowej na rok 2016 - próba oceny
84%
Celem artykułu jest omówienie założeń uchwalonej przez Sejm ustawy budżetowej na 2016 rok. W artykule poruszono zagadnienia teoretyczne związane z istotą i znaczeniem pojęcia budżetu i ustawy budżetowej w świetle obowiązujących przepisów prawa. Wykorzystując dane zawarte w raportach Ministerstwa Finansów oraz dostępne opinie i ekspertyzy, wskazano na podstawowe wielkości makroekonomiczne determinujące charakter omawianej ustawy. W konkluzji, zestawiono prognozowany poziom dochodów budżetu państwa z planowanymi wydatkami oraz dokonano próby oceny ich wpływu na gospodarkę finansową państwa w analizowanym okresie. (abstrakt oryginalny)
Omówiono podstawy prawne prowadzenia działalności gospodarczej przez gminę. Dokonano charakterystyki pojęcia "działalność gospodarcza gmin". W tym celu porównano pojęcia "działalność gospodarcza gmin" i "działalność gospodarcza" w rozumieniu ustawy o działalności gospodarczej oraz przedstawiono zakres, a także formy działalności gospodarczej gmin.
Rachunkowość sektora publicznego dostarcza informacji o wykonaniu budżetu, niezbędnych do analizy, kontroli i planowania budżetu oraz w procesie podejmowania decyzji gospodarczych. Jednostki sektora publicznego prowadzą rachunkowość zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, z uwzględnieniem zasad szczególnych przedstawionych w tym artykule w formie syntetycznej.
W artykule autor porusza problem procedur awaryjnych na wypadek nieuchwalenia ustawy budżetowej. W tym celu dokonuje analizy przepisów Konstytucji RP oraz konstytucji wybranych państw europejskich. Wskazuje na różnice między mechanizmami występującymi w Polsce oraz w wybranych porządkach prawnych. Całość kończy podsumowanie oraz postulaty de lege ferenda. (abstrakt oryginalny)
Prawo podatkowe uznaje się we współczesnej doktrynie za odrębną i samodzielną gałąź systemu prawa, choć jeszcze niedawno problem jego usytuowania w systemie prawa jako odrębnej gałęzi prawa nie był w ogóle przedmiotem dyskusji. Poglądy na temat miejsca prawa podatkowego w systemie prawa stopniowo ewoluowały. Prawo podatkowe uznawano za część prawa administracyjnego, budżetowego czy też- najczęściej w latach powojennych - prawa finansowego. Przedmiotem prac konferencji są zagadnienia związków prawa podatkowego z innymi gałęziami prawa. (abstrakt oryginalny)
System budżetowy rad narodowych stanowi integralną część obowiązującego systemu budżetowego państwa i wraz z nim jest podporządkowany ogólnemu systemowi zarządzania i kierowania gospodarką narodową. Stąd też podstawową funkcją systemu budżetowego rad narodowych, uwzględniającego pewną specyfikę i odrębność - w stosunku do budżetu centralnego - rozwiązań jest zapewnienie radom odpowiednich warunków umożliwiających samodzielne kształtowanie budżetu oraz finansowanie tej części zadań państwa, która została im powierzona do realizacji. Należy zatem na wstępie zauważyć, że bez generalnych zmian i nowego usytuowania rad w zakresie ogólnego zarządzania gospodarką narodową, szukanie rozwiązań dla zwiększenia samodzielności rad narodowych tylko w systemie budżetowym może dać ograniczone efekty. System budżetów terenowych, będący integralną częścią budżetu państwa, jest podporządkowany ogólnym normom wykonywania budżetu, z równoczesnym zapewnieniem organom terenowym niezbędnej samodzielności w prowadzeniu gospodarki budżetowej. Podstawowym aktem normującym zasady gospodarki finansowej terenowych organów administracji państwowej jest ustawa z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcony jest analizie systemu wpłat na jedną z trzech części subwencji ogólnej - regionalną. Skupia się wyłącznie na szczeblu wojewódzkim samorządu terytorialnego. Zakres czasowy obejmuje lata 2010-2012. Zakres przestrzenny obejmuje wszystkie województwa, jednak analizy przeprowadzone zostały z punktu widzenia jednego z nich - mazowieckiego, gdyż w większości lat jest ono jedyną jednostką wnoszącą tę część opłaty, zwaną również "janosikowym". Rozważania teoretyczne przedstawiono na tle idei redystrybucji poziomej. Omówiono ponadto wyroki Trybunału Konstytucyjnego dotyczące zasad obliczania wpłat nakazujące skorygować mechanizm w 2015 roku. Część analityczna zawiera dane o wysokości dochodów podatkowych decydujących o wielkości wpłat, kwotach (na 1 mieszkańca) wpłacanych przez wybrane województwa oraz o ich wpływie na sytuację dochodową. Na podstawie analiz wpływu systemu na dochody sformułowano zalecenia jego modyfikacji. Dotyczą m.in. skrócenia przesunięcia czasowego (do obliczenia wielkości wpłat służą dochody uzyskane 2 lata wcześniej), wprowadzenia górnego limitu wpłat w stosunku do dochodów czy też zastosowania demograficznych współczynników korekcyjnych pozwalających uwzględnić ludność faktycznie zamieszkującą region i korzystającą z jego infrastruktury. Celem zmian jest powstanie nowego modelu mechanizmu wpłat pozwalającego nawet największym płatnikom na prowadzenie polityki rozwoju finansowanej dochodami własnymi. W artykule zwrócono też uwagę na to, że zdaniem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie "janosikowe" nie jest główną przyczyną problemów finansowych mazowieckiego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.