Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 91

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prawo celne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
100%
Celem regulacji zawartych w nowych przepisach unijnego prawa celnego jest przede wszystkim uproszczenie prawodawstwa celnego oraz ujednolicenie obsługi obrotu towarowego z zagranicą w całej Unii Europejskiej poprzez harmonizację zasad wymiany informacji i zakresu danych. Nowy stan prawny obowiązuje od 1 maja 2016 r. Poniżej zostaną zasygnalizowane nowe regulacje prawne, wskazane obszary zmian oraz wyjaśnienia do nich. Należy pamiętać, że nawet nieznaczne zmiany mają znaczenie praktyczne przede wszystkim dla uczestników obrotu towarowego z zagranicą, ale także dla studentów, którzy w swoich pracach dyplomowych dotyczących niniejszych zagadnień powinni niewątpliwie wskazać, jak wygląda obecnie obowiązujący stan prawny. Istotne jest przedstawienie, które przepisy prawnego pakietu Unijnego Kodeksu Celnego są stosowane już od 1 maja 2016 r., a które i w jakim zakresie zostały zawieszone, a w ich miejsce nadal będą stosowane przepisy Wspólnotowego Kodeksu Celnego oraz przepisy wykonawcze do niego. Opracowanie to powinno ułatwić niniejsze rozgraniczenie. (fragment tekstu)
Przedstawiono główne kierunki zmian w czeskim prawie celnym: zwiększenie uprawnień organów celnych, dostosowanie prawa celnego, współpracę organów celnych i finansowych.
Przepisy prawa celnego ustanawiają prawa i obowiązki osób przywożących i wywożących to-wary z terytorium Unii Europejskiej oraz uprawnienia i obowiązki organów celnych. Jednym z podstawowych obowiązków osób przywożących lub wywożących towary z terytorium Unii jest obowiązek uiszczenia należności celnych. Nakładane one są nie tylko w celach stricte fiskalnych, ale służą ochronie rynku unijnego przed konkurencyjnymi towarami sprowadzanymi z zagranicy. Należności celne są jedną z podstawowych instytucji prawa celnego Unii Europejskiej. Pomimo to wciąż brakuje opracowań teoretycznych poświęconych tej instytucji prawnej.(abstrakt autora)
W artykule dokonano analizy obowiązujących w Unii Europejskiej procedur celnych. Zdaniem Autorów, unijne procedury celne stanowią kompletną i przejrzystą podstawę prawną dla współpracy unijnych przedsiębiorców z ich kontrahentami z państw trzecich. Pomimo generalnie pozytywnej oceny uregulowań prawnych w tym zakresie, wskazane zostały mankamenty przyjętych rozwiązań. Dotyczy to zwłaszcza przyjętego stanu prawnego w zakresie specjalnych procedur celnych szczególnego przeznaczenia i przetwarzania. (abstrakt oryginalny)
Zagadnienie ochrony praw ochrony własności intelektualnej zaistniało w administracji celnej w momencie podpisania przez Polskę Układu Stowarzyszeniowego z Unią Europejską. Układ Europejski ustanawiający Stowarzyszenie między Rzeczpospolitą Polską z jednej strony a Wspólnotami Europejskimi z drugiej strony z 1994 roku w art. 66 jednoznacznie określił wymagania stawiane nowym krajom członkowskim w dziedzinie ochrony praw własności intelektualnej.
Komisja Europejska przygotowuje zmodernizaowany kodeks celny, który ma celu między innymi: osiągnięcie wydajniejszego funckjonowania rynku wewnętrznego poprzez uproszczenie przepisów celnych, dostosowanie unijnego prawa celnego do zmienionej Konwencji Kyoto oraz upowszechnienie technologii informatycznej. Autor ocenia co można uznać za zalety projektu, a co za jego wady.
7
Content available remote Colné konanie verzus colné exekučné konanie
75%
In her article, the author analyses the relationship between customs procedure and customs execution procedure. She defines the basic characteristic features of both procedures and focuses her attention on the fact that these two types of legal procedure, despite their regulation by legal acts from different branches of law, must effect in unity and symbiosis. The author also presents a comparative analysis of the relationship between administrative procedure and customs procedure. In the end of her article, the author deals with one of the most frequent types of execution, applied by the customs offices, in more detail.(original abstract)
Wspólnotowy system powszechnych preferencji taryfowych - GSP (Generalized System of Preferences) jest najbardziej obszernym i najważniejszym systemem preferencji dostępnym dla krajów rozwijających się. Nowym systemem GSP objętych zostało 178 niezależnych państw i terytoriów, które tego najbardziej potrzebują , szczególnie kraje małe, wyspiarskie, bez dostępu do morza i o niskim stopniu dywersyfikacji gospodarczej. Podstawowym celem zmian wprowadzonych przez zmodyfikowany GSP Unii Europejskiej jest uproszczenie warunków preferencji handlowych i zapewnienie ich większej stabilności i przejrzystości.
Legalna działalność przedsiębiorstw podlega zawsze określonym regulacjom prawnym. Często jednak przepisy są skomplikowane i rozbudowane, a ich złożoność oraz brak jednolitej interpretacji negatywnie wpływają na bezpieczeństwo prawne i są przesłanką do wystąpienia wielu zagrożeń i rodzajów ryzyka. Uczestnik międzynarodowego rynku towarowego szczególną uwagę powinien zwrócić na zagrożenia i ryzyko celne. Identyfikacja zagrożeń i źródeł ryzyka celnego oraz wskazanie na instrumenty zwiększające bezpieczeństwo w obszarze otoczenia prawnego przedsiębiorstwa, które mogą mieć bezpośredni wpływ na konkurencyjność unijnych przedsiębiorstw jest celem artykułu. Przeprowadzone rozważania pozwoliły wysunąć wniosek, że sprzyjające otoczenie prawa celnego, minimalizowanie zagrożeń i ryzyka celnego zapewniają równe szanse przedsiębiorcom na rynku wewnętrznym i wpływają na poprawę konkurencyjności unijnych podmiotów na rynkach zewnętrznych.(abstrakt oryginalny)
Zabezpieczenie majątkowe stanowi zabezpieczenie należności celnych oraz podatkowych i jest formą ochrony interesów skarbu państwa. Jest też alternatywną formą w stosunku do zabezpieczenia towaru do czasu uiszczenia należności.
Przedstawiono podstawy prawne ustawodawstwa celnego i strukturę Kodeksu Celnego Wspólnot Europejskich. Przybliżono krajowe ustawodawstwo celne.
12
Content available remote Ochrona praw własności intelektualnej na gruncie prawa celnego
75%
Niniejszy artykuł omawia zagadnienie ochrony praw własności intelektualnej na gruncie prawa celnego. Głębszej analizie zostało poddane Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 608/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej przez organy celne oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1383/2003, które w sposób szczegółowy reguluje postępowanie prowadzone przez organy celne odnośnie towarów podejrzanych o naruszenie praw własności intelektualnej. Rozróżniono działanie organów z urzędu i na wniosek podmiotu uprawnionego, omówiono procedurę niszczenia towarów oraz procedurę małych przesyłek. (abstrakt oryginalny)
Omówienie aktualnie prowadzonej polityki celnej w Polsce oraz komentarz do prób nowelizacji prawa celnego.
Artykuł ma na celu zapoznanie z praktycznymi aspektami stosowania unijnego prawa celnego, które po 1 maja 2004 r. będzie podstawą dla działalności w zakresie obrotu towarowego z krajami spoza Unii. Przedstawiono sześć typów składów celnych, zmiany w warunkach funkcjonowania składów celnych spowodowane akcesją Polski do Unii Europejskiej oraz możliwość prowadzenia składu celnego jako składu żywnościowego.
Przeobrażania polityczno-gospodarcze w Polsce i na Ukrainie miały duży wpływ na współczesne kształtowanie się wzajemnej wymiany handlowej między państwami. Po uzyskaniu niepodległości Ukraina musiała się zmagać z rosnącym kryzysem gospodarczym oraz społecznym. Narodowi ukraińskiemu trudno było się zjednoczyć ze względu na swoją różnorodność kulturową i światopoglądową. Autorka przeprowadziła próbę scharakteryzowania struktury polsko-ukraińskiej wymiany handlowej, na którą w dużej mierze wpływa sytuacja międzynarodowa państwa. Nie bez znaczenia są również różnorodne przepisy prawa celnego, które stanowią hamulec we wzajemnych kontaktach handlowych. Zawarcie przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską pozwoliło na unifikację przepisów celnych między państwami. Celem artykułu jest przybliżenie problemów związanych z wpływem przemian polityczno-gospodarczych na handel Polski z Ukrainą. Zagadnienie zostało przeanalizowane w kontekście wykorzystania instrumentów taryfowych(abstrakt oryginalny)
Od 1 maja 2016 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy unijne w zakresie prawa celnego. Zmienią one znacząco rzeczywistość związaną z obrotem towarowym z zagranicą. Regulacje te dotkną również sektor transportowy, który nie tylko uczestniczy w przewozie towarów na terenie i poza Unią Europejską, ale często prowadzi dodatkowe usługi związane z magazynowaniem towarów, importem, eksportem, jak i występowaniem jako uprawniony podmiot przed Urzędem Celnym w imieniu klienta.(fragment tekstu)
Zwolnieniu od cła na podstawie art. 14 ust. 1 p. 35 prawa celnego podlegają wyłącznie opakowania jednostkowe spełniające funkcje, o których mowa w tym przepisie, a nie - zbiorcze opakowania, których podstawowym celem jest zabezpieczenie, ułatwienie transportu i ewentualne magazynowanie towaru, nawet gdy z racji estetycznych walorów opakowań mogą one dodatkowo zachęcać do nabywania towaru.
18
Content available remote Zwolnienie z cła jako forma pomocy publicznej dla przedsiębiorców
75%
Jedną z form pomocy publicznej udzielaną przedsiębiorcą dokonującym obrotu towarowego z zagranicą jest zwolnienie z cła przez organ administracji celnej z obowiązku uiszczenia należności celnych przywozowych lub należności celnych wywozowych. Fundamentalną zasadą obowiązującą w Unii Europejskiej jest przestrzeganie zasad konkurencji, aby nie uprzywilejowywać na wspólnym rynku jakiegokolwiek podmiotu. W wyniku przyznania pomocy publicznej przedsiębiorca uzyskuje przysporzenie na warunkach korzystniejszych od oferowanych na rynku. Należy mieć jednak na uwadze, że wszelka pomoc publiczna jest zakazana, a jeżeli dopuszczalna, to tylko warunkowo. Z uwagi na charakter tej formy udzielania pomocy uznać należy, że pomoc w formie zwolnienia od cła realizowana jest jako pomoc de minimis, a zatem bez notyfikacji. (abstrakt oryginalny)
W orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oraz Sądu Pierwszej Instancji można wyodrębnić pewną grupę wyroków, które wyjaśniają problemy interpertacyjne rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z 12 października 1992 r., ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (z późn. zm., tekst ujednolicony 2002 r.). Niniejsze opracowanie dotyczy wybranych wyroków. Do artykułów Wspólnotowego Kodeksu Celnego przyporządkowane zostały wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Celem artykułu jest ukazanie najważniejszych aspektów ekonomicznych i prawnych stosowanej w praktyce gospodarczej procedury celnej, jaką jest uszlachetnianie czynne. Szczególnie rozwinięte jest pomiędzy podmiotami polskimi i niemieckimi.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.