Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 55

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prawo do informacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Dokonano analizy wyroku SN dotyczącego powszechnego prawa do informacji w zakresie danych osobowych osób pełniących funkcje publiczne.
Omówiono regulacje dotyczące prawa jednostki do informacji w różnych krajach europejskich.
Omówiono przepisy prawne regulujące prawo dostępu polskich obywateli do informacji publicznej oraz ograniczenia przedmiotowe i podmiotowe tego dostępu.
Celem artykułu jest omówienie wpływu środowiska informacyjnego społeczeństwa i gospodarki na statystykę publiczną oraz wskazanie możliwości oddziaływania statystyki publicznej na jakość środowisk informacyjnych we współczesnych społeczeństwach i gospodarkach w warunkach globalnych technologii i systemów teleinformatycznych. We współczesnych społeczeństwach informacyjnych i gospodarkach opartych na wiedzy decydujący wpływ na ład polityczny, społeczny i ekonomiczny ma jakość środowisk informacyjnych, w których funkcjonują ludzie, podmioty gospodarcze oraz instytucje państw i organizacji międzynarodowych. Środowiska te są kształtowane przez grupy interesów kontrolujące systemy i procesy informacyjne w skali lokalnej, krajowej lub globalnej. Grupy te wykorzystują oddziaływanie fundamentalnego prawa informacji, zgodnie z którym informacja gorsza wypiera informację lepszą, do eliminowania wiadomości, które mogłyby utrudnić im sterowanie zachowaniami ludzi, w tym grup społecznych, i formowanych przez nich podmiotów, będących uczestnikami procesów politycznych i ekonomicznych. W artykule omówiono skutki, jakie zanieczyszczanie społecznego środowiska informacyjnego niesie dla życia politycznego i społecznego oraz dla gospodarki. Zwrócono uwagę na wpływ jakości środowiska informacyjnego na jakość statystyki publicznej i percepcję danych statystycznych oraz na wykorzystywanie rzetelnych danych statystycznych do dezinformacji i zanieczyszczania społecznego i ekonomicznego środowiska informacyjnego przez manipulowanie danymi statystycznymi. Przedstawiono możliwości oddziaływania statystyki publicznej na środowiska informacyjne i jej znaczenie dla społecznego bezpieczeństwa informacyjnego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ukazuje prawo do informacji z jednej strony jako instytucję nową w naszym porządku prawnym, z drugiej zaś wyzwania, jakie stoją przed prawem administracyjnym w tym zakresie.
Przedmiotem artykułu są rozważania dotyczące tego, na ile cecha aktualności informacji determinuje jej status jako informacji publicznej. Autor wychodzi od refleksji natury filozoficznej dotyczących istoty przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, by dojść do wniosku, że teraźniejszość jest stanem na tyle nieuchwytnym, że dostęp do informacji publicznej zasadniczo dotyczyć może jedynie przeszłości albo przyszłości. Ranga prawa do informacji publicznej jako prawa konstytucyjnego zdaje się nie pozwalać na limitowanie czasowe dostępu do informacji, dlatego autor dochodzi do konkluzji, że informacje o działalności podmiotów publicznych będą stanowiły informację publiczną niezależnie od tego, w jak odległym czasie zostały wytworzone. Granicą czasową nie powinna być tu ani data wejścia w życie ustawy o dostępie do informacji publicznej, ani uchwalenie Konstytucji RP statuującej publiczne prawo do informacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiona została problematyka prawa do informacji jako jednej z najważniejszych podstaw ochrony praw konsumenta, w świetle rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011. Przedstawiona została definicja konsumenta występująca w prawie polskim i podstawowe regulacje w prawie unijnym. Nakreślono zmiany w potrzebach konsumentów, które wystąpiły w ostatnich trzydziestu latach i w ich oczekiwaniach, które oni mają w stosunku do nabywanych produktów żywnościowych. Został poddany ocenie zakres zrealizowania prawa do informacji, które powinno być przekazywane konsumentom w świetle rozporządzenia z dnia 25 października 2011 r. Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.(abstrakt oryginalny)
Polemika z artykułem Agnieszki Piskorz-Ryń "Prawo do informacji od podmiotów wykonujących administrację publiczną w polskim porządku prawnym" opublikowanym w "Samorządzie Terytorialnym" 2000, nr 7-8. Autor podaje swoją definicję informacji.
Jawność finansów publicznych stanowi jedną z gwarancji realizacji konstytucyjnej zasady prawa do informacji o działalności organów władzy publicznej, jest wyznacznikiem demokratyzmu, przyczynia się do wzrostu efektywności gospodarowania środkami publicznymi. Społeczeństwo powinno mieć zapewniony dostęp do informacji na temat finansów publicznych - jawność zapewnia społeczności poczucie bezpieczeństwa, stanowiąc jednocześnie przejaw partycypacji obywateli w kontroli gospodarki "ich własnymi środkami", jest również czynnikiem antykorupcjogennym. Wykorzystanie w procesie udostępniania informacji publicznej rozwiązań informatycznych, w tym Biuletynu Informacji Publicznej, pozwala na szybsze, tańsze przekazywanie informacji. Problematyka, która wymaga rozważenia to stopień przejrzystości (czytelności) udostępnianych materiałów, polityka informacyjna, która wymaga doprecyzowania oraz kształtowanie społeczeństwa informacyjnego, świadomego swoich uprawnień - temu wyzwaniu musi sprostać prawo administracyjne.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje podstawowe metody regulacji kontroli administracyjnej prawa do informacji o charakterze publicznym w różnych systemach prawnych, ze szczególnym uwzględnieniem niezależnych podmiotów administracyjnych powołanych do czuwania nad dostępem do informacji. W tekście przedstawiono również rozwiązania przyjęte w polskiej ustawie o dostępie do informacji publicznej, a także próbę ich oceny. Ocena ta nie może być jednak podjęta bez odniesienia się do problemu o charakterze podstawowym, jakim jest wybór modelu kontroli administracyjnej prawa do informacji o charakterze publicznym. W artykule przedstawiono więc argumenty zarówno za powołaniem w Polsce wyspecjalizowanego podmiotu w sprawach dostępu do informacji publicznej, jak i przemawiające przeciw takiemu rozwiązaniu. Na podstawie doświadczeń innych państw autorka opowiada się za powołaniem w Polsce wyspecjalizowanego organu ochrony. (abstrakt oryginalny)
Umowy zawierane na odległość są umowami zawieranymi z konsumentami bez obecności obu stron i przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, jeśli kontrahentem konsumenta jest przedsiębiorca, który prowadzi w ten sposób swoją działalność. Przedstawiono pojęcie i specyfikację umów zawieranych na odległość. Omówiono główne prawa konsumentów takie jak prawo do jasnej i rzetelnej informacji, prawo do odstąpienia od umowy oraz prawo do prywatności i inne szczególne uprawnienia.
Dokonana 22 maja ub. r. nowelizacja ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji była konieczna w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 1 lipca 2008 r. Ustawodawca zdecydował się na najprostsze rozwiązanie, to jest uchylenie zakwestionowanych przez Trybunał przepisów i pozostawienie jednego, jakie skutki spowodują te zmiany w praktyce tworzenia rad pracowników: czy doprowadzą do ich stopniowego zaniku, czy też zapoczątkują proces umacniania się i rozszerzenia kompetencji tego niezależnego od związków zawodowych organu przedstawicielskiego, a także czy przyjęte przez ustawodawcę rozwiązanie było jedynym możliwym, zwłaszcza w świetle acquis communautaire. (abstrakt oryginalny)
W artykule rozważana jest funkcjonalność ochrony praw dziecka jako pacjenta przed nadużyciami władzy rodzicielskiej oraz oceniana jest możliwość samodzielnej aktywności odpowiednio dojrzałych umysłowo dzieci. W polskim prawie medycznym pułap wieku dla ograniczonej zdolności decyzyjnej w sprawie zgody na wykonanie czynności medycznych jest określony zbyt wysoko. Przepisy regulują zagadnienie wieku decyzyjnego tylko od strony ważności zgody na udzielenie świadczenia zdrowotnego oraz należnej informacji medycznej. Nawet najlepszy rodzic jest mimo wszystko tylko osobą trzecią wobec interesów osobistych swojego dziecka i nie przysługuje mu prawo dysponowania jego prawami pacjenta. Konsekwencje zaniedbania pieczy w sprawach niewymagających niezwłocznej pomocy lekarskiej mogą być szkodliwe, gdy skutkują na przyszłość dysfunkcjami organizmu, takimi jak pogłębiająca się wada wzroku czy dramatyczne ubytki w uzębieniu. Ustawy medyczne nie różnicują jednak praw osoby małoletniej. Tak wysoki pułap wieku jest dysfunkcjonalny pod wieloma względami, nie rozróżnia bowiem między noworodkiem a piętnastolatkiem, podczas gdy już młodzież szkolna wykazuje przynajmniej ograniczone rozeznanie we własnych sprawach zdrowotnych. Prawo przewiduje wprawdzie wystaranie się o zezwolenie zastępcze sądu opiekuńczego, jednak metoda ta jest zupełnie nieskuteczna, o ile nie będzie jej realizować osoba dorosła. Dziecko powinno zostać wyposażone w środki prawne umożliwiające samodzielne, swobodne i wolne od stresu działanie bez angażowania służb ochrony przynajmniej w sprawach stosunkowo prostych i oczywistych. Po głębszej analizie unormowań okazuje się, że sankcje prawne za pomoc medyczną w zwykłych sprawach zdrowotnych, udzieloną dziecku w warunkach nadużywania władzy rodzicielskiej, można uchylić argumentem o kolizji dóbr i interesów. (abstrakt oryginalny)
Ustawa obowiązuje od stosunkowo niedawnego okresu, ale już dają się zauważyć pewne krytyczne reakcje, głównie ze strony samych BIG. Według ich opinii Ustawa tworzy dualizm prawny w odniesieniu do tego samego obszaru rynku. Na BIG nałożone jest szereg ograniczeń dotyczących gromadzenia i udostępniania danych gospodarczych, a dodatkowo muszą spełnić wiele wymagań, takich jak wymóg wysokiego kapitału zakładowego (4 mln zł), zatwierdzenie ich regulaminu zarządzania danymi przez ministra właściwego do spraw gospodarki, usuwania danych o dłużniku po spłacie przez niego zobowiązania czy zakaz przechowywania informacji ze źródeł publicznych. Podobne ograniczenia nie dotyczą np. BIK S.A., który działa na tym rynku, ale na podstawie prawa bankowego. P rzeanalizowanie przepisów Ustawy oraz zestawie różnic w niektórych jej aspektach w stosunku do uregulowań amerykańskich prowadzi do wniosku, iż polskie rozwiązania są zbyt restrykcyjne. Nie można oczywiście oczekiwać, że od początku wprowadzenia tego systemu w Polsce będzie on działał na podobnych zasadach jak bardzo dobrze rozwinięty system amerykański, gdyż obecne polskie realia na to nie pozwalają. Zbyt mała jest jeszcze świadomość przedsiębiorców zarówno jako użytkowników, jak i przedmiotów raportu kredytowego oraz konsumentów. Niemniej biorąc pod uwagę już obecne potrzeby informacyjne uczestników obrotu gospodarczego rozwiązania zaproponowane w Ustawie są niewystarczające. Szczególnie spektrum informacji gromadzonych w BIG o podmiotach gospodarczych i konsumentach wydaje się daleko odbiegać od rzeczywistych potrzeb w tym zakresie. Brak działań zmierzających do rozwiązania powyższych problemów może w dalszej konsekwencji spowodować znaczne zahamowanie rozwoju tego systemu w Polsce. Jednym ze sposobów omijania restrykcji Ustawy jest tworzenie branżowych baz danych, podobne podmioty funkcjonują już od wielu lat na rynkach Europy Zachodniej. Umożliwiają one wyminę informacji pomiędzy firmami w tej samej branży i dotyczą tylko informacji o przedsiębiorstwach. Firmy i prywatni przedsiębiorcy nie podlegają przepisom Ustawy o ochronie danych osobowych, dlatego też dopuszczalna jest wymiana informacji na ich temat z pominięciem ograniczeń nakładanych przez Ustawę. Wymiana informacji znajdujących się bazach takich podmiotów regulowana jest najczęściej regulaminami wewnętrznymi uczestników wymiany i dlatego możliwe jest np. przechowywanie w nich danych o historii płatniczej danego kontrahenta. R ynek wymiany informacji gospodarczej rozwija się w Polsce wolniej niż można było tego oczekiwać i nie przewiduje się w najbliższej przyszłości gwałtownych jego zmian. Obecnie działają na nim cztery podmioty, udziałowcami jednego z nich - InfoMonitor BIG S.A. są duże firmy takie jak KGHM Polska Miedź S.A, PKO PKO BP S.A, PZU S.A. oraz jeden z operatorów telefonii komórkowej - Polkomtel S.A., co wiąże się z tym, że biuro to posiada dane o niesolidnych dłużnikach tych właśnie podmiotów i czyni jego bazę danych bardzo konkurencyjną. Znaczącego klienta w postaci drugiego operatora telefonii komórkowej ERA - Polską Telefonię Cyfrową S.A. pozyskał również InFoScore BIG S.A. Wydaje się, że obecna na polskim rynku liczba BIG jest wystarczająca, natomiast głównymi problemami jego rozwoju są dość restrykcyjne ograniczenia ustawowe oraz ciągły brak świadomości społecznej co do konieczności weryfikacji partnera umowy. Jednakże nie należy pomijać faktu, że już samo istnienie BIG może przyczynić się do zmiany skłonności do regulowania zobowiązań. Świadomość możliwości wpisania do bazy BIG działa mobilizująco na wielu dłużników.(abstrakt autora)
Artykuł 255 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE) przewiduje dostęp każdego obywatela Unii Europejskiej oraz osób fizycznych i prawnych do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji. W artykule przedstawiono zakres przedmiotowy prawa do dokumentów oraz rozwój prawa dostępu do dokumentów. Przybliżono rozporządzenie nr 1049/2001 regulujące zasady dostępu do dokumentów.
Prawo do informacji o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wynika z art. 61 Konstytucji o działalności organów władzy publicznej. Szczegółowe unormowania w tym zakresie zostały zawarte w przepisach ustawy z 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym. Artykuł omawia tą ustawę ze szczególnym zwróceniem uwagi na rysunek, który jest integralną częścią planu.
Zakres i szybkość ujawniania informacji publicznych jest istotna dla kontroli społecznej. Prawo przewiduje różne sposoby ich udostępniania, jednak w kontekście budowy społeczeństwa informacyjnego (SI) w Polsce oraz wykorzystywania ICT, na szczególną uwagę zasługuje BIP - Biuletyn Informacji Publicznej, prowadzony jako system ujednoliconych stron internetowych. Po wprowadzeniu w problematykę definiowania i pomiaru SI w artykule scharakteryzowano BIP jako źródło informacji dla społeczeństwa, oceniono jego obecne znaczenie dla SI w Polsce oraz wskazano warunki rozwoju elektronicznych form udostępniania informacji publicznych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy prawa do prywatności jako wyjątku od dostępu do informacji publicznej, który wynika z ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Celem jest zbadanie, jak polskie prawo reguluje relacje pomiędzy dwiema wartościami: wolnością informacji a prawem do prywatności. Jest wiele sytuacji, w których prawo do prywatności, jako wyjątek od dostępu do informacji, może się pojawić. Artykuł dotyczy szczególnie jednego problemu, mianowicie kiedy wnioskodawca żąda udostępnienia informacji publicznej, która może stanowić informację ze sfery prywatnej osoby pełniącej funkcję publiczną. Zasygnalizowany problem jest bardzo aktualny, zwłaszcza w świetle niedawnego wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego, który dotyczy prawa do prywatności osób wykonujących funkcje publiczne. Autorka wskazuje, że mimo iż Polska zapewnia dostęp do informacji i prawo do prywatności, to jednak władze publiczne i sądy mają problem z wyznaczeniem właściwych relacji pomiędzy prawem do informacji a prawem do prywatności osób pełniących funkcje publiczne. Jest to spowodowane przede wszystkim użyciem przez ustawodawcę ogólnych pojęć, które są interpretowane w drodze wykładni sądowej. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest zaprezentowanie istoty konsumenckiego prawa do informacji o produkcie oraz wyników jego analizy w kontekście skuteczności w praktyce gospodarczej. Publikację oparto na wybranych studiach literaturowych z prezentowanej tematyki, a w szczególności z zakresu zarządzania jakością w aspekcie prawnym, a także na wynikach badań własnych prowadzonych w ramach wykładu z prawa konsumenckiego. (fragment tekstu)
Bankowy Fundusz Gwarancyjny prowadzi unikatową bazę danych związanych z sektorem finansowym, niezbędną dla realizacji funkcji publicznych określonych w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Prywatnymi podmiotami zobowiązanymi do przekazywania informacji są: banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, zarząd komisaryczny banku lub podmiot uprawniony do jego reprezentacji, zarządca masy upadłości, syndyk, Kasa Krajowa skok, likwidator spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, bank spółdzielczy, bank zrzeszający. Do publicznych podmiotów przekazujących informacje do BFG należą: Komisja Nadzoru Finansowego, Prezes Narodowego Banku Polskiego, Minister Finansów oraz Najwyższa Izba Kontroli. Na mocy porozumień Fundusz może otrzymywać informacje od podmiotów odpowiedzialnych za oficjalnie uznane systemy gwarantowania w państwach EOG i UE.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.