Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prawo holdingowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedstawiono cele tworzenia holdingów. Omówiono przepisy regulujące funkcjonowanie holdingów i dotyczące umów holdingowych.
Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych z 9.02.2022 r. wprowadza nową w naszym prawie handlowym regulację prawa grup spółek (prawo holdingowe, prawo koncernowe). To kolejne podejście do tej regulacji po projektach z 2010 r. Uchwalenie ustawy nastąpiło wbrew krytyce zdecydowanej większości przedstawicieli doktryny, której stanowisko znów zostało zignorowane, co niestety staje się już regułą. Wprowadzona nowelizacją ochrona wierzycieli ma bardzo wąski zakres podmiotowy, ogranicza się wyłącznie do grup spółek w rozumieniu art. 4 § 1 pkt 51 w zw. z art. 211 k.s.h., a więc prawdopodobnie do niewielkiego odsetka grup spółek, ponadto obejmuje wyłącznie naprawienia szkody wyrządzonej wierzycielom spółki zależnej poprzez wydanie przez spółkę dominującą spółce zależnej tzw. wiążącego polecenia. W tej sytuacji wierzyciele powinni korzystać z konstrukcji odpowiedzialności przebijającej. Możliwość jej stosowania jest uznawana zarówno w doktrynie, jak i w orzecznictwie polskich sądów. W artykule omówiono krytycznie przesłanki odpowiedzialności spółki dominującej wobec wierzycieli w nowej regulacji, a także wskazano na możliwości stosowania odpowiedzialności przebijającej w prawie polskim de lege lata.(abstrakt oryginalny)
Projekt nowego prawa grup spółek, oparty na doktrynie Rozenblum, wprost przyznaje prawo do wydawania wiążących poleceń spółce zależnej. Artykuł analizuje możliwość wydawania wiążących poleceń w oparciu o obecnie obowiązujące przepisy oraz środki ochrony wspólników mniejszościowych spółki zależnej. Autor przyjmuje tezę, że wejście projektu w życie pogorszy sytuację wspólników mniejszościowych spółek zależnych, które zdecydują się na udział w grupie spółek. Stąd poddaje analizie instrumenty ochrony wspólników mniejszościowych spółki zależnej przewidziane w projekcie prawa grup spółek. W porównaniu obecnej i planowanej regulacji uwidacznia się pogorszenie sytuacji wspólników mniejszościowych, przy jednoczesnym braku zapewnienia rekompensaty. Artykuł zwraca uwagę na brak wyważenia interesów wszystkich podmiotów zaangażowanych w grupę spółek, zwłaszcza wspólników mniejszościowych spółki zależnej.(abstrakt oryginalny)
Restrukturyzacja i rozwój polskiej gospodarki, próby wejścia na międzynarodowe rynki, oraz inwestycje kapitałowe zagranicznych firm mają duży wpływ na kreowanie przedsiębiorstw powiązanych kapitałowo z inną firmą. W artykule omówiono unormowania w zakresie tworzenia i powstawania struktur holdingowych w Polsce.
W dniu 13.10.2022 r. weszły w życie przepisy wprowadzające regulację prawa grup spółek (tzw. prawo holdingowe). W ramach wprowadzonych zmian przyjęto mechanizmy mające na celu zapewnienie ochrony członkom zarządu spółki zależnej uczestniczącej w grupie spółek. Umożliwiają one tym osobom zwolnienie z odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną wykonaniem wiążącego polecenia wydanego przez spółkę dominującą oraz za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem tych osób podjętym w interesie grupy spółek. Celem niniejszego artykułu jest omówienie przewidzianych przepisami prawa holdingowego przesłanek zwolnienia z odpowiedzialności członków zarządu spółki zależnej uczestniczącej w grupie spółek oraz wzajemnej relacji pomiędzy tymi zwolnieniami.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest przedstawienie wybranych, najistotniejszych zmian w ustawie z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - dalej u.p.d.o.p. - będących skutkiem wejścia w życie ustawy z 7.10.2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw - dalej Polski Ład 3.0. W szczególności omówiono znowelizowane przepisy dotyczące: kosztów finansowania dłużnego (w tym wyłączania z kosztów uzyskania przychodów kosztów finansowania dłużnego dotyczących transakcji kapitałowych), podatku od przerzuconych dochodów, podatku minimalnego od straty i niskiej rentowności, opodatkowania polskiej spółki holdingowej, ryczałtu od dochodów spółek (estoński CIT), cen transferowych, ukrytej dywidendy.(abstrakt oryginalny)
Autorzy omawiają funkcjonującą od 1.01.2022 r. w polskim prawie podatkowym instytucję tzw. polskiej spółki holdingowej. Założeniem ustawodawcy było stworzenie korzystnych warunków dla polskich przedsiębiorców do tworzenia grup kapitałowych i uatrakcyjnienie Polski jako miejsca do lokowania podmiotów holdingowych przez inwestorów zagranicznych. Pomimo pozytywnej oceny samej idei wprowadzenia rozwiązań przeznaczonych dla grup kapitałowych ustawodawca nie ustrzegł się jednak pewnych mankamentów, które uwidoczniły się w praktyce stosowania komentowanych regulacji. Odpowiadając na apele środowisk biznesowych i doradczych, postanowiono zatem dokonać kilku istotnych zmian, a przez to stworzono jednocześnie potencjalne nowe problemy wiążące się ze stosowaniem omawianych norm prawnych. Autorzy przybliżają treść przepisów obowiązujących od 1.01.2022 r., omawiają praktykę i wybrane problemy wynikłe z ich stosowania, a także komentują zmiany, które weszły w życie 1.01.2023 r.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań jest to, czy i w jakim zakresie rada nadzorcza spółki matki ma prawo dostępu do znajdujących się w tej spółce matce dokumentów otrzymanych od spółek zależnych holdingu. Rozstrzygnięcie tej kwestii wymaga językowej analizy terminu "dokument spółki" na gruncie art. 219 § 4 i art. 382 § 4 k.s.h. Konkluzją rozważań jest to, że rada nadzorcza spółki matki ma prawo dostępu do wszystkich posiadanych przez spółkę matkę dokumentów. Są one bowiem dokumentami spółki (matki) w rozumieniu art. 219 § 4 lub art. 382 § 4 k.s.h., nawet jeśli treściowo dotyczą wyłącznie spółki zależnej.(abstrakt oryginalny)
Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych z 9.02.2022 r. wprowadza nową w naszym prawie handlowym regulację prawa grup spółek (prawo holdingowe, prawo koncernowe). To kolejne podejście do tej regulacji po projektach z 2010 r. Uchwalenie ustawy nastąpiło wbrew krytyce zdecydowanej większości przedstawicieli doktryny, której stanowisko znów zostało zignorowane, co niestety staje się już regułą. Autor dokonuje krytycznej oceny mechanizmu ochrony wspólników mniejszościowych w grupie spółek na podstawie art. 2113 k.s.h. przed obniżeniem wartości należących do nich udziałów. Wskazuje na wąski zakres podmiotowy regulacji. Uważa, że mechanizm ochrony jest nieskuteczny i chroniący w istocie interes spółki dominującej. Przejawia się to m.in. w ograniczeniu indemnizacji wyłącznie do szkody powstałej w wyniku wykonania przez spółkę zależną tzw. wiążącego polecenia, pozostawiając poza zakresem obowiązku odszkodowawczego inne formy wywierania wpływu na spółkę zależną. Zakres ochrony ogranicza także wymaganie, by spółka dominująca w chwili wydania wiążącego polecenia dysponowała większością 75% głosów w zgromadzeniu spółki zależnej, mimo że do wydania wiążącego polecenia nie jest konieczna taka większość. Na krytykę zasługuje także ograniczenie zakresu odszkodowania wyłącznie do damnum emergens oraz wygaśnięcie roszczenia odszkodowawczego w sytuacji naprawienia szkody wyrządzonej spółce zależnej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy instytucji przymusowego wykupu wprowadzonej w ramach tzw. prawa holdingowego. Nowe przepisy dotyczące przymusowego wykupu zostały zestawione z obowiązującą wyłącznie dla spółki akcyjnej regulacją przewidzianą w art. 418 k.s.h. W artykule zostały wskazane główne podobieństwa i różnice obydwu regulacji, jak też omówione wątpliwości, dotyczące m.in. dopuszczalności objęcia wszystkich udziałów lub akcji jedną uchwałą zgromadzenia wspólników w przypadku wprowadzenia do umowy lub statutu spółki 75% progu wymaganego dla większościowego wspólnika lub akcjonariusza bądź kwestii pośredniego reprezentowania kapitału zakładowego. W artykule została także przedstawiona opinia autora co do przewidywanej zmiany praktyki rynkowej w zakresie kształtowania postanowień umów inwestycyjnych, umów wspólników oraz umów akcjonariuszy.(abstrakt oryginalny)
Zadaniem opracowania jest przedstawienie rozwoju holdingu jako formy organizacyjnej cieszącej się dużą popularnością w polskich warunkach gospodarczych. W pracy uwzględniono przesłanki i sposoby tworzenia struktur holdingowych oraz specyfiki ich rozwoju.
Grupy kapitałowe odgrywają dużą rolę w polskiej gospodarce. Okazuje się jednak, że wiele z nich nie powiększa swojej wartości. Celem artykułu jest wskazanie na transfer wartości jako jedną z przyczyn destrukcji wartości w grupach kapitałowych. Zaprezentowano także aspekty prawne funkcjonowania grup kapitałowych. W Polsce od 2021 roku będzie obowiązywało prawo holdingowe (prawo grup spółek). Prawdopodobnie nie będzie dotyczyło w pełni spółek giełdowych. Wyjaśniono powody oraz konsekwencje takiego potraktowania spółek giełdowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytania: dlaczego taka forma organizacyjna jak holding zdobyła sobie tak dużą popularność w naszym kraju i co przyniosła nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dzięki której grupa kapitałowa może stać się podmiotem podatkowym. Omówiono pojęcie i podstawowe rodzaje holdingów, miejsce struktur holdingowych w polskiej gospodarce, teorie opodatkowania grup kapitałowych oraz zagadnienie podatkowych grup kapitałowych w Polsce.
W polskim prawie spółek brak jest definicji holdingu. Jego tworzenie i funkcjonowanie opiera się na ogólnych przepisach prawa handlowego i cywilnego oraz innych regulacjach szeroko rozumianej działalności gospodarczej. Holding jest bowiem bardziej tworem praktyki gospodarczej, niż teoretyczną konstrukcją prawną.
Wraz z wejściem w życie przepisów regulujących funkcjonowanie grup spółek w polskim porządku prawnym (dalej prawo holdingowe) ustawodawca dokonał normatywnego wyróżnienia kategorii interesu grupy spółek (por. art. 4 § 1 pkt 5 1 k.s.h.). Pojęcie grupy spółek realizuje kluczową funkcję materialnego spoiwa koncepcyjnych założeń prawa holdingowego, która zakłada, że spółka dominująca i spółki zależne kierują się wspólną strategią w celu realizacji wspólnego interesu. W rezultacie pojawienie się w siatce pojęciowej Kodeksu spółek handlowych kategorii interesu grupy spółek staje się wyzwaniem w zakresie stosowania szeregu instytucji, na które prawo holdingowe nakłada swój "płaszcz normatywny". Niniejszy artykuł podejmuje jedno z tych wyzwań, które ogniskuje się wokół problematyki sporów uchwałowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono ogólne warunki do tworzenia holdingów w Polsce. Zwrócono uwagę na brak uregulowań prawnych i przepisów podatkowych w tym zakresie oraz na zmiany gospodarcze, które hamują rozwój tej struktury. Następnie zanalizowano tworzenie się holdingów w województwie szczecińskim w latach 1990-1996 na przykładzie kilku przedsiębiorstw branży budowlanej: SPISiE S.A., EsPeBePe Holding S.A., NPBO Holding S.A. Na zakończenie wskazano szanse i zagrożenia jakie niesie najbliższe otoczenie dla istnienia holdingów.
Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych z 9.02.2022 r. wprowadza nową w naszym prawie handlowym regulację prawa grup spółek (prawo holdingowe, prawo koncernowe). Uchwalenie ustawy nastąpiło wbrew krytyce zdecydowanej większości przedstawicieli doktryny. Autor dokonuje krytycznej oceny mechanizmu ochrony interesu spółki zależnej w grupie spółek, w postaci odpowiedzialności odszkodowawczej spółki dominującej na podstawie art. 2112 k.s.h., co stanowi jeden z kluczowych elementów prawa grup spółek. Uznaje, że mechanizm ochrony jest nieskuteczny i chroni w istocie interes spółki dominującej. Przejawia się to m.in. w ograniczeniu indemnizacji wyłącznie do szkody powstałej w wyniku wykonania przez spółkę zależną tzw. wiążącego polecenia, pozostawiając poza zakresem obowiązku odszkodowawczego inne formy wywierania wpływu na spółkę zależną, a także w braku ustawowego terminu, w jakim spółka dominująca powinna naprawić szkodę spółki zależnej.(abstrakt oryginalny)
Wobec dynamicznego rozwoju gospodarczego naszego kraju, polskie spółki rozrastają się do imponujących rozmiarów, tworząc wielopoziomowe grupy podmiotów, współpracujących ze sobą w celu osiągnięcia efektu synergii, koncentracji i optymalizacji prowadzonej działalności gospodarczej. Tylko funkcjonując w ramach holdingów, mogą one istnieć i konkurować na światowych rynkach, dlatego samo zjawisko należy ocenić pozytywnie. Choć nowelizacja Kodeksu spółek handlowych w zakresie prawa holdingowego była bardzo blisko, praktyka prawa handlowego nie doczekała się jak dotąd kompleksowej regulacji polskiego prawa grup spółek. W pierwszej części opracowania autor dokonuje analizy prawnej konsekwencji rewolucyjnych zmian w zakresie problematyki przepływu informacji w ramach grup spółek, w szczególności w świetle wejścia w życie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych oraz nowelizacji ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, która weszła w życie 4.09.2018 r. Natomiast w drugiej proponuje zespół rozwiązań kontraktowych, pozwalających na uregulowanie przepływu informacji w holdingu na gruncie obecnie obowiązujących przepisów.(abstrakt oryginalny)
Wyodrębnienie holdingu, jako osobnej instytucji prawnej może opierać się na kryteriach podmiotowych, przedmiotowych lub mieszanych. Kryteria podmiotowe dotyczą jednostek tworzących holding. Przesłanki podmiotowe abstrahują od właściwości podmiotowych jednostek holdingowych, koncentrując się wokół cech stosunków zachodzących między tymi jednostkami. Kryteria mieszane natomiast uwzględniają oba wymienione aspekty.
Artykuł zawiera ocenę rozwiązań zawartych w projekcie nowego prawa holdingowego oraz analizuje ich przydatność jurydyczną. Zwraca uwagę na różne pozytywne i negatywne aspekty unormowania, ze szczególnym uwzględnieniem ich skutków prawnych oraz konsekwencji społeczno-gospodarczych. Godząc różne kolizyjne interesy zasługujące na ochronę oraz interes publiczny, wskazuje propozycje koniecznych zmian projektu. Autor jest bowiem zdania, że wymaga on korekty i przemodelowania niektórych rozwiązań. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.