Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 188

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prawo ochrony środowiska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
W artykule przedstawiono zagadnienia dotyczące specyfiki unijnych regulacji prawnych w zakresie prawa ochrony środowiska. W sposób kompleksowy omówiono najważniejsze akty prawne charakterystyczne dla tej płaszczyzny regulacyjnej. Przedstawiono też najistotniejsze cele i założenia jakie realizowane są za pomocą tychże aktów. Rozwój prawa ochrony środowiska na poziomie wspólnotowym, został przedstawiony w kontekście działań podejmowanych w ramach kształtowania unijnej polityki w obszarze środowiska. Opisując charakterystykę unijnych aktów prawnych wskazano również na zależność pomiędzy polityką w dziedzinie energetyki a środowiskiem oraz oddziaływaniem polityki w obszarze środowiska na postęp w energetyce. W artykule nie pozostawiono bez komentarza wpływu unijnego porządku prawnego na polskie prawodawstwo w zakresie ochrony środowiska.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest ocena nałożonej opłaty za wycinkę drzew i krzewów w związku z wykonaniem decyzji organu miasta. Glosowane orzeczenie odnosi się do sytuacji, w której niedokonanie określonych nasadzeń spowodowało nałożenie kary. Podstawowa metoda badawcza zastosowana w artykule oparta jest na kompleksowej analizie materiału normatywnego. Poprzez glosę aprobującą zbadano charakter finansowo-prawny opłat związanych z wycinką drzew. Dokonano także oceny poglądów nauki prawa, w szczególności uwzględniono dorobek polskiej doktryny prawa ochrony środowiska oraz prawa finansowego. (abstrakt oryginalny)
Prawa ochrony środowiska nie da się zakwalifikować jednoznacznie i bez zastrzeżeń jako części prawa publicznego lub jako części prawa prywatnego. Zawiera ono bowiem zarówno elementy charakterystyczne dla prawa publicznego, jak i dla prawa prywatnego. Tym samym można mówić o publicznym prawie ochrony środowiska i prywatnym prawie ochrony środowiska, a zatem rozważać jego różnorodną naturę. Tam, gdzie na plan pierwszy wybija się kwestia interesu publicznego, mówimy o publicznym prawie ochrony środowiska. Tam natomiast, gdzie można dostrzec dominację interesu prywatnego, można mówić o prywatnym prawie ochrony środowiska. (abstrakt oryginalny)
W słowackiej Konstytucji istnieje zapewnione przez ustawodawcę prawo do ochrony środowiska naturalnego. Składa się ono z prawa do przyjaznego środowiska naturalnego oraz prawa do informacji o środowisku naturalnym.(fragment tekstu)
Omówiono pojęcie kodyfikacji prawa, krótki rys historyczny kodyfikacji prawa ochrony środowiska w Polsce i RFN, i obecne koncepcje kodyfikacji tego prawa.
Artykuł dotyczy wpływu spalin na środowisko. Emisja substancji toksycznych z silników samochodowych staje się coraz poważniejszym problemem cywilizacyjnym.
7
Content available remote Podstawy prawne ochrony środowiska w Polsce : wybrane zagadnienia
100%
Zgodnie z obowiązującym prawem ochrona środowiska to obowiązek zarówno administracji publicznej, przedsiębiorców, jak i obywateli. Podmioty te (i inne jeszcze) powinny postępować zgodnie z prawem, tak aby utrzymać naturalne podstawy bytu ludzi, zapewnić odpowiednie warunki rozwoju bez szkody dla środowiska naturalnego. Stąd wprowadzenie takich regulacji prawnych, jak odpowiednie zezwolenia na korzystanie z zasobów wodnych, leśnych, geologicznych itp. oraz stosowanie opłat za odprowadzanie ścieków, składowanie odpadów itp. Z zasady regulacje te powinny być zgodne z prawem ochrony środowiska UE i innymi umowami międzynarodowymi. W sumie jest to aktualny i obszerny problem, który trudno szczegółowo opisać w jednym artykule, stąd uwaga o wybranych zagadnieniach. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Zrównoważony rozwój z perspektywy prawa międzynarodowego i europejskiego
75%
W dobie obecnego kryzysu środowiska naturalnego na świecie waga powszechnego wdrożenia zasady zrównoważonego rozwoju jest nie do przecenienia. Świadomość społeczna jest wysoka i na arenie międzynarodowej podejmowane są liczne inicjatywy w tym kierunku. Działania te są jednak nieskuteczne, mają bowiem niewielkie poparcie w przepisach obowiązującego prawa, które pozwoliłoby na skuteczne egzekwowanie przestrzegania wymaganych standardów. Prawo nie jest de lege lata w stanie skutecznie pomóc w realizacji tego przedsięwzięcia z uwagi na dwie podstawowe przeszkody. Pierwszą jest brak definicji tego pojęcia. Nie istnieje bowiem w powszechnym prawie międzynarodowym definicja legalna zrównoważonego rozwoju. Ponadto istniejąca definicja z aktu niewiążącego - Raportu Brundtland - obarczona jest istotnymi wadami. Drugą przeszkodę stanowi status prawny zasady zrównoważonego rozwoju, a mianowicie brak normatywnego charakteru. O ile taki charakter można przypisać niektórym normom wchodzącym w skład tej zasady, o tyle sama zasada, jak wynika z orzecznictwa Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, stanowi jedynie soft law(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono traktatowe podstawy polityki ochrony środowiska w Unii Europejskiej. Opisano zasady kierujące polityką ochrony środowiska. Zasada prewencji zakłada konieczność zapobiegania negatywnym oddziaływaniom na środowisko u źródła ich powstania zamiast neutralizowania ich negatywnych skutków. Zasada ostrożności to przyjmowanie ostrożnego podejścia dla uniknięcia potencjalnego niebezpieczeństwa działań zapobiegawczych, w sytuacji istnienia obiektywnych, naukowych wątpliwości. Przedstawiono również ocenę wpływu na środowisko niektórych publicznych i prywatnych przedsięwzięć.
The subject of the study is an indication of the characteristics of international agreements in the field of environmental protection. The analysis of environmental international agreements allows for the formulation of several characteristics, generally assuming that these contracts are not different from other international agreements in the national legal order and are subject to the same legal regime at international level. Characteristics include: institutionalization of treaties, specific design, susceptibility to change due to scientific progress, sectorality and subject and formal diversity. The author is aware that studying the basics of environmental protection can lead to the separation of the following characteristics.(original abstract)
Relacje człowieka z innymi zwierzętami są nierozerwalne. Najczęściej są one zdeterminowane przez głęboko zakorzeniony antropocentryzm, zwierzęta bowiem służą rozmaitym celom człowieka - od emocjonalnych po ekonomiczne. W artykule podjęto próbę interdyscyplinarnego wejrzenia w filozoficzne, socjologiczne oraz prawne podstawy stosunku człowiek-inne zwierzęta. W jakim zakresie jest to relacja dwóch autonomicznych bytów, a w jakim jednostronna eksploatacja zwierząt przez człowieka? Zwierzęta są obecne w człowieczej rzeczywistości, stąd konieczne jest dookreślenie ich statusu w relacji do człowieka. Ustawa o ochronie zwierząt, choćby ucieleśniała najwznioślejsze humanistyczne (lub posthumanistyczne) wartości, będzie poddawana krytyce dopóty, dopóki nie zapewni tym wartościom realnego znaczenia w życiu społecznym. W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób ustawodawstwo i orzecznictwo odzwierciedlają społeczną percepcję bliskich relacji ludzi i innych zwierząt. Z tej perspektywy istotne jest również pytanie o to, jakie zmiany społeczne muszą zajść, aby deklaracje te miały realny wymiar przekładający się na poprawę faktycznego, a nie symbolicznego statusu zwierząt. Możliwe, że ustawodawca wyczerpał już zasób obietnic wobec zwierząt i rola ucieleśniania tych deklaracji spoczywa na społeczeństwie i orzecznictwie. Akceptacja zwierząt i poprawa ich statusu zależy od ich "uczłowieczenia" bądź od uwolnienia z antropocentrycznych schematów, które uczynią z nich autonomiczne byty. (abstrakt oryginalny)
Celem publikacji jest przedstawienie wybranych polskich przepisów prawnych, które mają wpływ na kształtowanie środowiska naturalnego, a szczególnie jego wybranych elementów zwanych aspektami środowiskowymi. W opracowaniu omówiono pojęcie aspektu środowiskowego, a także podstawowe instrumenty prawne szczegółowo regulujące kwestie ochrony środowiska i zmniejszające uciążliwość produkcji energii na otaczające środowisko naturalne.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie poświęcono ocenie strategii rozwoju województw, w świetle pożądanych kierunków ochrony środowiska przyrodniczego kraju. Podstawowym celem przytoczonych badań było stwierdzenie, na ile struktura rodzajowa i finansowa działań w zakresie ochrony środowiska województw, zaplanowana w Prawie ochrony środowiska (POŚ), jest zgodna z potrzebami regionów w tym zakresie.
Celem niniejszego artykułu jest wyjaśnienie zasadniczych kwestii związanych z dochodzeniem roszczeń odszkodowawczych przewidzianych art. 129 ust. 1 i 2 ustawy - Prawo ochrony środowiska w świetle najnowszego orzecznictwa sądowego. Przedmiotem analizy uczyniono dwa zagadnienia: podmioty cywilnoprawnego stosunku odszkodowawczego, termin na wystąpienie z roszczeniem oraz tryb dochodzenia roszczeń. Szczegółowa analiza tych zagadnień uzasadniona jest co najmniej dwoma powodami. Po pierwsze, roszczenia z art. 129 ust. 1 i 2 ustawy - Prawo ochrony środowiska mają fundamentalne znaczenie dla podmiotu ograniczonego w jego prawach rzeczowych, pozwalając na wyrównanie uszczerbku majątkowego poniesionego w interesie publicznym. Po drugie, ww. przepisy mają szeroki zakres zastosowania, gdyż odnoszą się do przypadków szkód z tytułu ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości w związku z ochroną zasobów środowiska (tj. przez poddanie ochronie obszarów lub obiektów na podstawie ustawy o ochronie przyrody, a także przez wyznaczenie obszarów cichych w aglomeracji oraz obszarów cichych poza aglomeracją), ustanowieniem obszaru ograniczonego użytkowania oraz utworzeniem strefy przemysłowej.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Udział społeczeństwa w ochronie zieleni na obszarach innych niż leśne
75%
Artykuł porusza problematykę funkcjonujących w Polsce instrumentów prawnych mających na celu ochronę zieleni (drzew i krzewów) na terenach innych niż leśne koncentrując się na udziale społeczeństwa w ochronie zieleni. Postępowanie w sprawie wydania decyzji o zezwolenie na usunięcie drzewa wyklucza udział społeczeństwa, natomiast wymagany jest jego udział w tworzeniu aktów planowania przestrzennego, które określają zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu. W krajobrazie rolniczo-wiejskim strata w środowisku spowodowana usunięciem drzewa jest szczególnie widoczna. Udział społeczeństwa w procesie podejmowaniu decyzji ma gwarantować lepsze postanowienia oraz uniknięcie konfliktów społecznych. Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy w polski systemie prawnym chroniącym zieleń na obszarach innych niż leśne możliwy jest udział społeczeństwa nie będącego stroną w postępowaniu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest problemowi kompetencji marszałka województwa, które przyznane zostały mu i uczyniły go od 2008 r. organem ochrony środowiska zgodnie z ustawą o podziale zadań między organami administracji terenowej z 2005 r. Kompetencje marszałka województwa w zakresie ochrony środowiska objęły sprawy z zakresu emisji w powietrze na większą skalę, przedsięwzięć, które mają instalacje powodujące w ich działalności stałe zagrożenie środowiska naturalnego, jak również są związane z programami dostosowawczymi dla inwestycji w przedsięwzięciach mających instalacje powodujące stały wpływ na środowisko naturalne. Szczególny rodzaj tych kompetencji i waga tych problemów dla lokalnych społeczności spowodowały ustanowienie marszałka województwa organem pierwszej instancji, jak również jego decyzji w sprawach wspomnianych wyżej podległych kontroli ze strony ministra właściwego do spraw ochrony środowiska, co stanowi wyjątek od powszechnej kontroli decyzji wydawanych w pierwszej instancji przez administrację terenową. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia treść, systematykę oraz znaczenie dyrektywy o zintegrowanym unikaniu i redukcji zanieczyszczenia środowiska naturalnego (IVU).
Obowiązująca od 1 stycznia 2014r. ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi ( Dz. U. 2013, poz. 888) wdraża postanowienia dyrektywy 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz. U. UE.L. 1994.365.10 z późn. zm.), zwanej dalej "dyrektywą opakowaniową".(abstrakt autora)
Zaprezentowano informacje na temat przygotowywanych zmian w ustawie Prawo ochrony środowiska. Opis zmian oparto na zapisach problemów procesu inwestycyjnego zawartych w Białej księdze. Problemy te uznano jako opóźniające proces inwestycyjny głównie w przypadku dróg kolejowych.
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.