Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 97

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prawo wyborcze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W artykule omówiono i zanalizowano skuteczność wielu reform przeprowadzonych w Anglii w celu zwiększenia frekwencji w lokalnych wyborach. Wskazano również determinanty frekwencji wyborczej, niejednokrotnie wymieniane w literaturze fachowej jako ważkie dla kwestii partycypacji wyborczej w Anglii, których w planie reform nie uwzględniono. Autorka artykułu starała się także odpowiedzieć na pytanie, czy zawarcie ich w programie reform mogłoby istotnie wpłynąć na udział obywateli w wyborach. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi przegląd aktualnych kwestii, dotyczących praw politycznych osób niepełnosprawnych - prawa do głosowania i biernego prawa wyborczego. Pomimo formalnych gwarancji prawnych zapewniających równość praw w tym zakresie i rozwiązań umożliwiających korzystanie z praw wyborczych, nadal występują bariery często uniemożliwiające uczestnictwo osobom niepełnosprawnym w wyborach.(fragment tekstu)
3
Content available remote Zasady prawa wyborczego na Ukrainie
100%
Niniejszy artykuł poświęcony jest zasadom prawa wyborczego stosowanym w ukraińskim porządku prawnym. Najpierw autor tytułem wprowadzenia dokonuje próby zdefiniowania pojęcia zasad prawa wyborczego. Dalej kolejno opisywane są poszczególne zasady prawa wyborczego na Ukrainie. Jako pierwsza analizowana jest zasada powszechności oznaczająca brak dyskryminacji ze względu na wykształcenie, majątek, zawód, płeć lub religię. Tym nie mniej wykorzystuje się także ograniczenia związane z wiekiem, obywatelstwem lub cenzusem zamieszkania, co w istocie nie jest sprzeczne z porządkiem konstytucyjnym Ukrainy i powszechnie akceptowanymi standardami międzynarodowymi. Następną opisywaną zasadą jest równość wyborów analizowana w znaczeniu formalnym i materialnym. Dalej podejmowane są takie kwestie jak sporządzanie spisów wyborców, zaświadczeń o prawie do głosowania oraz równości w zakresie prowadzonej kampanii wyborczej. Kolejna zasada prawa wyborczego na Ukrainie dotyczy bezpośredniości wyborów i rozumiana jest w kategoriach sposobu wyboru przedstawicieli i osobistego udziału wyborców w akcie głosowania. Z tego punktu widzenia autor zwraca uwagę na wpływ systemu głosowania na przebieg wyborów i na głosowanie na listy partyjne. Ponadto w tej części rozważań znajdują się odniesienia do możliwości osobistego głosowania i z wykorzystaniem poczty. W kolejnej części artykułu analizowane są zagadnienia tajności wyborów jako przeciwaga jawności głosowania. Autor przywołuje tu przypadki złamania tej zasady podczas wyborów parlamentarnych w 2006 r. Ważne dla zachowania tej zasady wyborczej jest także odpowiednie wyposażenie lokali wyborczych i dobrowolność uczestnictwa w akcie głosowania. Osobną kwestią pozostają możliwości głosowania poza lokalem wyborczym. Rozważania zamykają uwagi o charakterze podsumowania, z którego wynika że ustalone na Ukrainie zasady prawa wyborczego generalnie odpowiadają rozwiązaniom przyjętych w innych państwach.(abstrakt oryginalny)
Arend Lijphart zalicza blokowanie list partyjnych1 , obok okręgów wyborczych, progów wyborczych oraz formuły wyborczej, do grupy najważniejszych części składowych systemu proporcjonalnego. Jednocześnie blokowanie list jest najrzadziej wykorzystywanym elementem systemu proporcjonalnego. Skoro jednak wprowadzanie do ustawodawstwa wyborczego możliwości blokowania list staje się coraz bardziej powszechne (blokowanie list stosują lub stosowały takie państwa, jak: Szwajcaria, Izrael, Holandia, Francja, Brazylia, Chile, Słowacja oraz Rosja)2 , to zasadne wydaje się przyznanie temu elementowi systemu wyborczego miana instytucji prawa wyborczego. (fragment tekstu)
Kultura polityczna to zbiór postaw i praktyk kształtujących ludzkie zachowania polityczne. Obejmuje to zasady moralne, mity polityczne, przekonania i pomysły na temat tego, co tworzy dobre społeczeństwo, podczas gdy język polityki jest instrumentem specyficznego używania określonych sformułowań i słów na arenie politycznej. Można powiedzieć, że słowa są walutą władzy w wyborach. Frekwencja wyborcza jest wskaźnikiem poziomu zainteresowania i partycypacji obywatelskiej w podejmowaniu decyzji politycznych, konkurencyjnych ofert partii oraz obywatelskiego zaufania do aktorów politycznych. Szerokie uczestnictwo w systemie konkurencyjnym znacznie zwiększa odpowiedzialność podmiotów politycznych za żądania i obawy obywatelskie. Celem artykułu jest analiza kultury politycznej i zachowań wyborczych w Macedonii Północnej i w Albanii. W wyniku przeprowadzonej analizy autor dochodzi do wniosku, że proces demokratyzacji w tych państwach stoi przed niezwykłymi wyzwaniami, związanymi z brakiem dłuższych tradycji demokratycznych oraz z ukształtowanymi postawami niekorzystnymi dla rozwoju demokracji. Ważne aspekty kultury politycznej obejmują wzajemny szacunek, głosowanie, stały dialog polityczny, współpracę polityczną i parlamentarną, stabilne instytucje zamiast silnych liderów, wysoki poziom uczestnictwa w wyborach i partycypację obywatelską w podejmowaniu decyzji politycznych. Wszystkie te aspekty autor uważa za dosyć słabe we wszystkich krajach Europy Południowo-Wschodniej, a zwłaszcza w Albanii i Macedonii Północnej.(abstrakt oryginalny)
Kryzys uczestnictwa obywateli w wyborach jest zjawiskiem dotykającym wiele państw europejskich, w tym Polskę. Główną tezą artykułu jest założenie, że absencja wyborcza jest problemem, którego rozwiązanie wymaga różnych narzędzi, jednym z których są udogodnienia instytucjonalne, mające ułatwić proces oddawania głosu. Analiza stosowania w polskiej praktyce wyborczej tzw. alternatywnych procedur głosowania wykazuje jednak nikły stopień ich wykorzystania. Rodzi to pytania o przyczyny tego stanu rzeczy oraz formy pożądanych działań naprawczych w tym zakresie. Do wyjaśnienia problemów badawczych zastosowano metodę instytucjonalno-prawną, poddając analizie akty normatywne regulujące alternatywne procedury głosowania. Metoda komparatywna pozwoliła na wskazanie występujących luk w przyjętych rozwiązaniach instytucjonalnych i praktyce ich stosowania, jak też na znalezienie możliwych dróg dochodzenia do optymalnego wzorca. Zastosowanie podejścia systemowego dało możliwość kompleksowego spojrzenia na badane instytucje i zjawiska z nimi powiązane oraz wyprowadzenia wniosków w zakresie koniecznych działań w kierunku zwiększenia ich efektywności.(abstrakt oryginalny)
Autor glosy nie podziela stanowiska Sądu Najwyższego, zgodnie z którym kilkugodzinne zamknięcie odrębnego obwodu głosowania na czas głosowania poza lokalem wyborczym z wykorzystaniem urny pomocniczej, stanowi w świetle obowiązującego porządku prawnego "poważne i niczym nieuzasadnione nadużycie". (abstrakt oryginalny)
W artykule autorzy postulują rozszerzenie praw wyborczych w wyborach samorządowych na osoby nieposiadające obywatelstwa Unii Europejskiej. Przeprowadzona analiza regulacji prawnych prowadzi ich do konkluzji, że takie rozwiązanie byłoby zgodne z Konstytucją RP, w szczególności z art. 16 określającym zakres podmiotowy wspólnoty samorządowej. Postulowane rozwiązanie pozostaje przy tym koherentne z funkcjonującym już w polskiej rzeczywistości uprawnieniem obywateli Unii Europejskiej, a także realizuje wynikające z zasady wzajemności zobowiązania Rzeczypospolitej Polskiej. (abstrakt oryginalny)
Nowelizacja Kodeksu wyborczego w 2018 r. ustanowiła w Polsce instytucję urzędników wyborczych, którzy zastąpili istniejącą od 1998 r. instytucję pełnomocników do spraw wyborów - urzędników wyborczych. Jedną z podstawowych różnic jest to, że obecnie urzędnicy wyborczy nie mogą pracować w urzędzie gminy odpowiadającym za przygotowanie i przeprowadzenie wyborów na obszarze ich funkcjonowania. Celem tego rozwiązania było odizolowanie administracji samorządowej od organizacji procesu wyborczego. W artykule dokonana jest krytyczna analiza instytucji urzędników wyborczych. Przedmiotem rozważań jest zarówno regulacja prawna, jak i wnioski wynikające z badania tej instytucji przeprowadzonego przez Fundację im. Stefana Batorego po zakończeniu wyborów samorządowych w 2018 r., kiedy urzędnicy wyborczy po raz pierwszy wykonywali swoje ustawowe zadania. Rozważania prowadzą do konkluzji, że ustanowienie instytucji urzędników wyborczych nie było należycie przemyślane i odbyło się bez stosownych konsultacji. Przepisy Kodeksu wyborczego często nie są jasne, nie zostały też należycie doprecyzowane w uchwałach Państwowej Komisji Wyborczej. Zasadne jest powoływanie urzędników wyborczych na sześcioletnią kadencję przez Szefa Krajowego Biura Wyborczego. Zaskakuje natomiast, że urzędnicy wyborczy mogą kandydować podczas wyborów w okręgu, który nie wchodzi w skład jego obszaru działania, jak i prowadzić agitację wyborczą, z wyjątkiem agitacji na rzecz własnej kandydatury, podczas gdy powinni być zachowywać podczas wyborów całkowitą bezstronność. Niejasny status urzędników wyborczych i zasad wynagradzania ich pracy sprawił, że od samego początku brakowało chętnych do pełnienia tej funkcji, zaś ich pierwotnie zakładaną liczbę trzeba było zmniejszyć o połowę i obecnie wynosi ona 2600. Trzeba też ponownie rozważyć ich liczbę w poszczególnych gminach. Bardzo poważną wadą przyjętej regulacji jest jednak przede wszystkim brak wyraźnego podziału zadań pomiędzy urzędników wyborczych a gminy. Wszystko to sprawia, że instytucja urzędników wyborczych oceniana jest negatywnie. Wskazuje się, że w praktyce byli też oni słabo przygotowani do wykonywania powierzonych im zadań. Brakowało im zarówno wiedzy teoretycznej, jak i znajomości lokalnych warunków. Stąd też często zamiast pomagać, tylko utrudniali pracę urzędników w gminach. Postulat likwidacji tej instytucji nie jest jednak trafny. Należy powrócić do poprzedniego rozwiązania, kiedy urzędnikiem wyborczym w gminie był pracownik urzędu gminy w tej podstawowej jednostce samorządu terytorialnego. W gminach z dużą liczbą mieszkańców może być ich nawet więcej. Niezbędne jest jednak wzmocnienie statusu urzędnika wyborczego, dlatego konieczne jest wyraźne określenie jego relacji w wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta), jak i umocnienie pozycji i przyznanie uprawnień władczych w zakresie zadań wyborczych i referendalnych w stosunku do innych urzędników gminy. Konieczne jest powoływanie ich na określoną w latach kadencję, a także przyznanie stałego miesięcznego wynagrodzenia podwyższanego w okresie przygotowywania i przeprowadzania wyborów bądź referendum. Tylko w ten sposób powstanie Korpus Urzędników Wyborczych jako profesjonalnych urzędników gminy zajmujących się organizacją i przeprowadzaniem wyborów i referendów.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest zagadnieniu mieszanych systemów wyborczych. Podjęto próbę przedstawienia definicji systemu mieszanego składającego się z elementów systemu wyborczego proporcjonalnego i większościowego. Autor zaprezentował cechy tego systemu, analizując między innymi sposób rozdziału pomiędzy partie polityczne mandatów uzyskanych w wyborach do parlamentu. Powyższe zagadnienie omówił na przykładzie włoskiego systemu mieszanego większościowego i rosyjskiego systemu paralelnego. W obu przykładach przedstawił genezę zastosowania danego rozwiązania, efekty polityczne i wnioski.
11
75%
W artykule omówiono problematykę konstrukcji prawnej komitetu wyborczego w kontekście zasady równych szans wyborczych. Wyjaśniają pojęcie zasady równości szans wyborczych, a także omawiają wybrane zasady polskiego prawa wyborczego. Podjęto też próbę zdefiniowania instytucji komitetów wyborczych, analizują ich prawa i zadania oraz przedstawiają rolę pełnomocników komitetów wyborczych. Omówiono zagadnienie prawnej gwarancji dostępu komitetów wyborczych do środków masowego przekazu.
12
Content available remote Współczesne warunki posiadania prawa do głosowania a powszechność wyborów
75%
Współcześnie obowiązujące warunki posiadania prawa do głosowania zostały uznane przez większość doktryny prawa konstytucyjne za zgodne z zasadą powszechności wyborów. Claudio Lópeza-Guerra, autor monografii zatytułowanej "Democracy and Disenfranchisement. The Morality of Electoral Exclusions" poddaje jednak w wątpliwość te warunki. Podzielam większość poglądów tego autora. W moim przekonaniu obecny proces rozszerzania czynnego prawa wyborczego powinien polegać bardziej niż na automatycznym przyznawaniu prawa do głosowania dotychczas wyłączonym grupom na uwzględnieniu w możliwie najszerszym zakresie indywidualnego przypadku. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wszędzie tam gdzie możliwe oddanie decyzji o pozbawieniu prawa do głosowania sądowi. (abstrakt oryginalny)
Proces kształtowania się polskiego prawa konstytucyjnego po pierwszej wojnie światowej był już poruszany w literaturze. Mimo to dostrzegam potrzebę uwypuklenia pewnych zjawisk. Uważam bowiem, że poza głównym nurtem zainteresowań historyków pozostały normy prawa państwowego, wprawdzie pisane w języku polskim, lecz nie przez wszystkich przedstawicieli tej dyscypliny zaliczane formalnie w skład polskiego systemu prawa. Przykładem tego są normy tworu quasi-państwowego, jakim była Litwa Środkowa1. Dyskusyjny charakter tego organizmu zachęca do bliższego zapoznania się z normami regulującymi podstawy jego ustroju politycznego. Upływ czasu, jaki nastąpił, sprzyja przeanalizowaniu, bez zbędnych emocji, oddziaływania na jego kształt polskiego prawa państwowego, zwłaszcza wyborczego. Akty prawa wyborczego Litwy Środkowej tworzone były w niezbyt odległym okresie po ich uchwaleniu w Polsce (dwa lata). Mając dodatkowo na uwadze pośpiech w ich tworzeniu (pierwsza ordynacja wyborcza została ogłoszona w półtora miesiąca po proklamowaniu Litwy Środkowej), jak i to, że były pisane w języku polskim, można było spodziewać się analogii w rozwiązaniach poszczególnych kwestii. Jednocześnie musiały wystąpić pewne problemy wymagające innego podejścia, dla których należało szukać innych, oryginalnych rozwiązań. Przedmiotem zainteresowania autora są normy prawa wyborczego Litwy Środkowej, zwłaszcza ordynacje wyborcze do Sejmu Wileńskiego z 26 XI 1920 r. i 1 XII 1921 r. Tego rodzaju badania o charakterze przyczynkarskim uzupełniają naszą wiedzę o odradzaniu się państwowości polskiej po pierwszej wojnie światowej. (fragment tekstu)
Regulacja zawarta w art. 32 ust. 3 ustawy z 17.12.2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych umożliwia osobie ukaranej zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi, w okresie obowiązywania orzeczonej kary, kandydowanie na wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Autorzy wskazują negatywne konsekwencje wspomnianej regulacji dla wspólnoty samorządowej i formułują postulat jej zmiany. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest analizie bieżącej praktyki tworzenia i wdrażania uprawnień przez komisje wyborcze jako organy administracji publicznej wyborów. W ich działalności identyfikuje się oznaki organu wykonującego zadania i funkcje państwa, które mają wpływ na specyfikę prawnego statusu komisji wyborczych i ich członków. W związku z tym podkreśla się konieczność dostosowania europejskich doświadczeń w budowaniu systemu administracji publicznej i procesu wyborczego do warunków panujących na Ukrainie. (abstrakt oryginalny)
Prawo do głosowania na zebraniu wiejskim w sprawach innych aniżeli wybór sołtysa oraz rady sołeckiej powinno być uzależnione od tego, czy wynik głosowania w sprawie ma charakter rozstrzygający dla organów gminy, czy też jedynie opiniodawczy. W pierwszej sytuacji prawo do głosowania powinni posiadać jedynie stali mieszkańcy sołectwa mający czynne prawo wyborcze do organów samorządu gminnego, zaś w drugiej - wszyscy stali mieszkańcy sołectwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto zagadnienie wyboru radnych i objęcia przez nich mandatów przedstawicielskich. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej przewiduje, że wybory do organów stanowiących samorządu terytorialnego są powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym. Zasady i tryb zgłaszania kandydatów i przeprowadzania wyborów oraz warunki ważności wyborów określa ustawa, którą - po konsolidacji polskiego prawa w tym obszarze - jest obecnie Kodeks Wyborczy. Analizę umiejscowiono w kontekście trwającej, pierwszej kadencji radnych wybranych na podstawie przepisów nowego kodeksu. W artykule wyjaśniono i opisano sposób rejestracji kandydatów na radnych oraz sposób obliczania wyników wyborów. Poruszono także kwestię charakteru prawnego, jaki posiada ślubowanie radnego oraz wskazano uwagi de lege ferenda. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Państwowa Komisja Wyborcza w roku 1989
75%
Znana wypowiedź Joanny Szczepkowskiej w państwowej telewizji, że w dniu 4 czerwca 1989 r. skończył się w Polsce komunizm, nie jest stwierdzeniem mającym pewne potwierdzenie w faktach. Oddaje jednak - moim zdaniem - trafnie nie tylko symboliczne znaczenie tamtej daty. Niewątpliwie tzw. strona rządowa, przystępując do rozmów Okrągłego Stołu, wychodziła z założenia, że sama nie jest już w stanie ponosić odpowiedzialności za losy Polski i polskiego społeczeństwa. Okres po wprowadzeniu stanu wojennego, brak jakiegokolwiek postępu w uzdrawianiu katastrofalnej sytuacji gospodarczej, brak rozwiązania jakichkolwiek nabrzmiałych problemów społecznych, zniecierpliwienie przywódców ZSRR, dały do zrozumienia, w każdym razie niektórym, z ówczesnych władców Polski, że trzeba doprowadzić do kontrolowanych przez obóz komunistyczny zmian, a w szczególności wydawało się tej opcji politycznej konieczne podzielenie się odpowiedzialnością za dalszy bieg wypadków z opozycją, z przedstawicielami społeczeństwa nienależącymi do obozu władzy.(fragment tekstu)
Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) w swoim stanowisku z 21.05.2018 r. w sprawie roli samorządu terytorialnego przy organizacji wyborów1 wskazała, że zgodnie z art. 156 § 1 ustawy z 5.01.2011 r. - Kodeks wyborczy2 wójt, starosta i marszałek województwa zobowiązani są zapewnić obsługę i techniczno-materialne warunki pracy obwodowych i terytorialnych komisji wyborczych oraz wykonać zadania związane z organizacją i przeprowadzeniem wyborów odpowiednio na obszarze gminy, powiatu i województwa. Zdaniem PKW przepis ten stanowi, że organy samorządu terytorialnego wykonują tak jak dotychczas zadania wyborcze, z zastrzeżeniem kilku przepisów Kodeksu wyborczego, w których określone zostały zadania Korpus u Urzędników Wyborczych. Zastrzeżenie to w opinii PKW nie oznacza jednak wyłączenia tych spraw z katalogu zadań samorządu, lecz - w związku z wynikającym z Kodeksu wyborczego (art. 191g k. wyb.) obowiązkiem zapewnienia przez gminy obsługi urzędnikom wyborczym - wskazanie, że mają być one realizowane we współpracy z tymi urzędnikami. Treść przedmiotowego stanowiska jest inspiracją do dokonania analizy treści znowelizowanych przepisów Kodeksu wyborczego dotyczących m.in. obowiązku zapewnienia przez wójta, starostę i marszałka województwa obsługi i techniczno-materialnych warunków pracy obwodowych i terytorialnych komisji wyborczych oraz obowiązku zapewnienia przez wójta obsługi i warunków pracy umożliwiających prawidłowe wykonywanie zadań przez urzędników wyborczych. (abstrakt oryginalny)
Szwajcaria wprowadziła prawa wyborcze kobiet w 1971 roku i była jednym z ostatnich krajów w Europie aby to zrobić, ze względu na federację narodową. Biorąc pod uwagę pewne cechy tego kraju, jest to idealny kraj do badania skutków uwłaszczenia kobiet na podstawie zakresu i rozmiaru rządu. Korzystamy z tego wyjątkowego wydarzenia, aby przeanalizować te dynamiki za pomocą egzogennego, naturalnego eksperymentu, który daje nam podstawę do wnioskowania o potencjalnym związku przyczynowym. W ten sposób rozszerzamy oryginalny zestaw danych o przychodach i wydatkach na poziomie kantonu, z nowymi danymi i stosujemy podejście polegające na różnicy w różnicach, aby stwierdzić, że prawa wyborcze kobiet potencjalnie wpływają zarówno na rozmiar, jak i zakres rządu, ze zmiennym ogromem. W rzeczywistości preferencje głosowania kobiet są bardziej konserwatywne w odniesieniu do preferencji mężczyzn. Z jednej strony okazuje się, że preferencje kobiet mają negatywny wpływ na wielkość rządu, ale z drugiej strony mają pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia i bogactwo kraju, ponieważ kobiety wolą bardziej społeczną redystrybucję. Na samym początku przyjęcia praw wyborczych do Szwajcarskiej konstytucji istniała prawdopodobna luka frekwencji, ponieważ nie wszystkie 25 kantonów dało kobietom prawo do głosowania. Zauważamy, że wpływ praw wyborczych kobiet na rząd staje się z czasem silniejszy.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.