Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 154

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prawo zamówień publicznych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Zamawiającym jest podmiot, który przygotowuje i przeprowadza postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, następnie udziela zamówienia wykonawcy oraz realizuje określone działania w trakcie jego wykonywania. Może on przybrać status podmiotu publicznego lub podmiotu prywatnego. O publicznym lub prywatnym statusie konkretnego zamawiającego nie przesądzają jednak przepisy prawa zamówień publicznych, ale określone przesłanki (normy prawne oraz stosunki społeczne, faktyczne) istniejące poza reżimem prawa zamówień publicznych. W artykule wskazano i przeanalizowano przesłanki pozwalające zakwalifikować określony podmiot publiczny do kategorii instytucji zamawiających na gruncie prawa zamówień publicznych, czyniąc to w kontekście orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz orzeczeń polskich sądów administracyjnych(abstrakt oryginalny)
Ustawa Prawo zamówień publicznych przewiduje cywilnoprawną sankcję unieważnialności (nieważności względnej) umowy w sprawie zamówienia publicznego zawartej w sytuacji, gdy zamawiający dopuścił się któregoś z naruszeń przepisów Pzp. W przepisach Pzp nie przewidziano natomiast expressis verbis zastosowania sankcji unieważnialności umowy w sprawie zamówienia publicznego, która została zawarta bez stosowania ustawy Pzp, a więc z całkowitym pominięciem przepisów Pzp, w sytuacji gdy istniał obowiązek zawarcia tej umowy przy stosowaniu Pzp. W artykule wykazuje się, że w obecnym stanie prawnym sankcja bezwzględnej nieważności musi być aplikowana do umowy, która jest zamówieniem publicznym i podlega ustawie Pzp, ale która została zawarta bez stosowania Pzp, tj. z całkowitym pominięciem przepisów Pzp. (abstrakt oryginalny)
Unieważnienie postępowania stanowi jeden z dwóch sposobów zakończenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Zakończenie tegoż następuje bowiem wraz z zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego albo unieważnieniem postępowania (art. 7 pkt 18, art. 254 ustawy - Prawo zamówień publicznych). Przedmiotem rozważań w artykule uczyniono regulacje zawarte w art. 90 ust. 3 oraz art. 137 ust. 7 ustawy - Prawo zamówień publicznych, w ramach których unormowano sytuacje skutkujące koniecznością unieważnienia postępowania związane ze zmianami istotnie modyfikującymi charakter zamówienia. W artykule podjęto próbę określenia uregulowań dyrektywy 2014/24/UE w sprawie zamówień publicznych, uchylającej dyrektywę 2004/18/WE, które należy uwzględnić w toku wykładni przepisów krajowych, jak również określenia kryterium dla identyfikacji zmian istotnie modyfikujących charakter zamówienia.(abstrakt oryginalny)
Podział zamówienia na części jest istotnym zagadnieniem dotyczącym zarówno etapu przygotowania postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, jak i samego jego przebiegu. Poddając badaniu regulacje obowiązujące w tym zakresie, należy odnieść się do unormowań polskich oraz unijnych. W tej części artykułu autorka podejmuje tematykę zidentyfikowania podziału jako prawa lub obowiązku zamawiającego.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto tematykę kryteriów jedności zamówienia publicznego oraz czasu właściwego dla ich zbadania. Poczynienie ustaleń w tym zakresie umożliwia prawidłowe zidentyfikowanie zamówienia, które podlega łącznemu szacowaniu i może zostać podzielone na części. W ramach rozważań autorka odnosi się również do najczęściej kontrolowanych aspektów dotyczących występowania jedności zamówienia.(abstrakt oryginalny)
W prawie europejskim współistnieją swobody rynku wewnętrznego (swoboda przepływu towarów i kapitału, przepływu osób (pracowników), swoboda prowadzenia działalności gospodarczej i świadczenia usług) i obowiązki państw członkowskich do osiągania celów środowiskowych, ochrony wrażliwych grup społecznych przed dyskryminacją i wykluczeniem lub zapewniania wysokiego poziomu zatrudnienia. Ta konkurencja polityk UE wymusza ustalenie, w jaki sposób instytucja prawna zamówień publicznych (jako obszar działania szeroko rozumianego państwa) może być wykorzystana do realizacji celów instrumentalnych (społecznych, środowiskowych) obok swojego nadrzędnego celu, tj. maksymalizacji bezpośredniej korzyści ekonomicznej z zamówienia publicznego. W artykule dokonano analizy stosownego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz przedstawianych na tle tego orzecznictwa poglądów nauki prawa zamówień publicznych. W rezultacie na wybranych przykładach ukazano pogłębiające się zjawisko społeczno-ekologicznej instrumentalizacji prawa zamówień publicznych jako kierunku rozwojowego tego zespołu unormowań.(abstrakt oryginalny)
Stosowanie kar pieniężnych w Prawie zamówień publicznych winno uwzględniać zasady ogólne administracyjnych kar pieniężnych, ustanowione Kodeksem postępowania administracyjnego. Zasady ogólne administracyjnych kar pieniężnych kształtują nieistniejące uprzednio podstawy do odpowiednich działań prawnych Prezesa UZP. Wprowadzony stan prawny wzmacnia sytuację prawną jednostki w aspekcie nakładania i wykonywania administracyjnej kary pieniężnej w demokratycznym państwie prawnym(abstrakt oryginalny)
Polska regulacja ustawowa zamówień publicznych ma charakter mieszany, dotyczy zarówno instrumentów cywilnoprawnych, jak i administracyjnoprawnych, w tym finansowych, a nawet karnych. Jej analiza wymaga zatem uwzględnienia zróżnicowanego charakteru przepisów oraz zastosowania racjonalnej koncepcji ich zespolenia, z zachowaniem niezbędnej spójności i przejrzystości, a także jasnego odzwierciedlenia przesłanek kwalifikacji poszczególnych instrumentów. Gruntownej weryfikacji wymagają zwłaszcza kwestie organizacyjne, ze statusem i rolą zamawiającego - organizatora postępowania o udzielenie zamówienia publicznego oraz kontrolą zarządczą, zagadnienia rzutujące na zwiększenie gwarancji równego dostępu do zadań finansowanych ze środków publicznych, związane z ochroną interesów drobnych przedsiębiorców, skomplikowana problematyka przebiegu procedury przetargowej z uwzględnieniem postulatów dalszego jej uproszczenia i przyspieszenia, z zastosowaniem zasad komunikacji elektronicznej, a także rozwiązania zmierzające do wzmocnienia efektywności środków odwoławczych(abstrakt oryginalny)
W ramach procedury zamówień publicznych należy wyodrębnić: postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, postępowanie odwoławcze w zakresie udzielenia zamówienia publicznego oraz postępowanie sądowe ze skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej. Zatem procedurę zamówień publicznych odzwierciedlają trzy postępowania, które ujawniają się zawsze według podanej wyżej kolejności, by zabezpieczyć spełnienie wymogów formalnych udzielenia zamówienia publicznego. O zróżnicowaniu procedury zamówień publicznych nie decyduje rodzaj sprawy, lecz pozycja ustrojowa podmiotów właściwych do jej załatwienia. W związku z tym należy przyjąć, że postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego i postępowanie odwoławcze w zakresie udzielenia zamówienia publicznego ma charakter administracyjnoprawny, a postępowanie sądowe ze skargi na orzeczenie KIO ma charakter cywilnoprawny. Zatem procedura zamówień publicznych okazuje się tak naprawdę "procedurą hybrydową", ponieważ zakłada mieszanie odrębnych z punktu widzenia charakteru postępowań(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problematykę celów systemu zamówień publicznych i ich współzależność z celami prawa zamówień publicznych. Wskazano na relację celów i zasad w systemie prawa oraz potrzebę ich ujęcia w części normatywnej systemu prawa zamówień publicznych. Przedstawiono cele zamówień publicznych w prawie UE i potrzebę ich implementacji do prawa krajowego. Rozważania zawierają również uwagi de lege ferenda w odniesieniu do przygotowywanej nowej ustawy z zakresu prawa zamówień publicznych(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Podział zamówień publicznych na części
80%
Zamówienia publiczne stanowią jeden z elementów sektora finansów publicznych, obejmujący szczególne rozwiązania w zakresie wydatkowania środków publicznych. Implementacja dyrektyw unijnych z 2014 r. do ustawy Prawo zamówień publicznych miała na celu m.in. zapewnienie dostępu do rynku małym i średnim przedsiębiorcom, wprowadzając możliwość dzielenia zamówień na części, co w istotny sposób pozwoli na szerszy dostęp do zamówień publicznych. Podział zamówienia nie jest obowiązkiem zamawiającego, a jedynie prawem, przy czym zgodnie z treścią znowelizowanej ustawy Prawo zamówień publicznych w trakcie prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia zamawiający sporządza protokół, zawierający powody niedokonania podziału zamówienia na części. Autorki niniejszego opracowania, chcąc wyjść naprzeciw problemom, z jakimi spotykają się zamawiający, wszczynając i przeprowadzając postępowanie w sprawie udzielania zamówień publicznych, wyjaśniają treść przepisów regulujących podział zamówień na części. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie zawiera szczegółowe omówienie nowych rozwiązań dotyczących kontroli zamówień publicznych, w tym wprowadzenie wspólnych regulacji odnośnie do kontroli udzielania zamówień publicznych przez organy kontroli. Scharakteryzowany został nowo utworzony Komitet do spraw kontroli zamówień publicznych, będący forum współpracy oraz wymiany wiedzy pomiędzy organami kontroli, wraz z jego składem oraz nadanymi kompetencjami. Analizie poddano nadane na gruncie nowej ustawy kompetencje Prezesa UZP dotyczące współdziałania z organami kontroli. Omówiono uprawnienie Prezesa UZP do przedstawienia stanowiska na wniosek organu kontroli, w przypadku gdy między organami kontroli powstaną wątpliwości dotyczące interpretacji przepisów prawa zamówień publicznych. Do nowo nadanych kompetencji Prezesa UZP należeć będzie również opiniowanie kwestionariusza kontroli, jeśli organ kontroli zwróci się o wydanie opinii. Przybliżono proces planowania i przeprowadzenia kontroli w zakresie implementowania rozwiązań przewidzianych nową ustawą, a także poruszono problematykę przeprowadzania analizy prawdopodobieństwa naruszenia w ramach udzielania zamówienia. Przedstawiono sposób działania organów kontroli, ich współpraca, a także informowanie się na temat przeprowadzonych kontroli i ich wyników. Opisano nową procedurę na gruncie nowej ustawy Prawo zamówień publicznych, zgodnie z którą do organów kontroli należy obowiązek zamieszczania informacji o przeprowadzonych kontrolach oraz ich wynikach w Biuletynie Informacji Publicznej. Zaprezentowano elementy konieczne, które wymagane są dla prawidłowej formy wzoru kwestionariusza kontroli. (abstrakt oryginalny)
Część pierwsza została poświęcona początkom kształtowania Zamówień Publicznych oraz ewolucji ustawy Prawo e-zamówień publicznych do obecnej formy wraz z obowiązkami, do których stosowania zobligowane są między innymi instytucje badawcze. W kolejnej części artykułu zostanie polo ruszona kwestia zarządzania zakupami wraz z ich uwarunkowaniami dla jednostek budżetowych. (fragment tekstu)
Od kilku lat Lasy Państwowe są nieustannym adresatem różnych pomysłów, zmierzających do zburzenia ich statusu prawnego. Ostatnio wtłoczono je w rygory ustawy o zamówieniach publicznych.
Niniejszy artykuł ma na celu wykazanie, że ewentualne przyjęcie przez orzecznictwo polskich sądów lub Krajowej Izby Odwoławczej albo przez praktykę stosowania Pzp, że umowa będąca zamówieniem publicznym zawarta z całkowitym pominięciem przepisów Pzp dotknięta jest cywilnoprawną sankcją bezwzględnej nieważności, nie byłoby niezgodne z prawem Unii Europejskiej. Przeciwnie, mieściłoby się to w zakresie swobody organów państwa członkowskiego (w tym wypadku Polski) w odniesieniu do implementowania (wdrażania) w prawie krajowym odnośnych przepisów unijnych dyrektyw normujących sankcje umów zawartych z naruszeniem unijnych dyrektyw o zamówieniach publicznych. (abstrakt oryginalny)
Celem publikacji jest przeprowadzenie analizy art. 143a Prawa zamówień publicznych, dodanego do tej ustawy w wyniku nowelizacji z dnia 8 listopada 2013 r. (ustawą z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych, Dz. U. 2013, poz. 1473) oraz dokonanie oceny, czy zamierzenie ustawodawcy związane z dodaniem artykułu, o którym mowa, polegające na zapewnieniu ochrony podwykonawcom i dalszym podwykonawcom w zakresie należnego im wynagrodzenia, zostało zrealizowane. Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy nowelizującej intencją projektodawcy było bowiem zwiększenie płynności finansowej wykonawców, podwykonawców i dalszych podwykonawców zamówienia na roboty budowlane, zwiększenie częstotliwości wypłacanego im wynagrodzenia oraz zapewnienie tym podmiotom gwarancji terminowej i pełnej zapłaty wynagrodzenia za wykonane prace. (abstrakt oryginalny)
Jednym z istotnych problemów wspólnego rynku zamówień publicznych Unii Europejskiej jest tzw. transgraniczność zamówień. Skłania to Parlament Europejski do tworzenia nowych dyrektyw z zakresu zamówień publicznych, które usprawniają postępowania, służą zrównoważonemu rozwojowi oraz innowacyjności, jak również zwiększają zaangażowanie małych i średnich przedsiębiorstw. W artykule przedstawiono najważniejsze aspekty europejskiej dyskusji o efektywnym wydatkowaniu środków publicznych oraz omówiono postępowania stosowane w ramach zamówień w wybranych państwach Unii Europejskiej. Analiza Źródeł prawa, wielkości i struktury rynku, jak również poszczególnych procedur wskazuje na konieczność modernizacji systemu zamówień publicznych oraz wprowadzenia dyrektyw ujednolicających prawa zamówień publicznych na terenie Unii Europejskiej, czyli tworzenia skutecznego, wspólnego rynku z gwarancją równego traktowania. W artykule zastosowano metodę dokumentacyjną z wykorzystaniem literatury krajowej oraz zagranicznej.(abstrakt oryginalny)
Nowelizacja prawa zamówień publicznych dokonana z mocy ustawy z 29.08.2014 r. objęła swym zakresem m.in. regulację art. 26 ust. 2b. Chociaż wobec wprowadzonych zmian obecne brzmienie tego przepisu nie będzie już nastręczać dotychczasowych problemów interpretacyjnych wynikających z pominięcia w jego wcześniejszej treści odwołania do możliwości polegania przez wykonawcę na "zdolnościach ekonomicznych" innych podmiotów, to wydaje się jednak, że zarzucenie ich analizy trzeba uznać za działanie przedwczesne. Ich ewentualne naruszenia przez pewien jeszcze czas będą bowiem mogły być przedmiotem weryfikacji realizowanej przez organy publiczne, w szczególności zaś wówczas gdy postępowanie o udzielenie zamówienia było prowadzone w celu wyłonienia wykonawcy zadania finansowanego z udziałem środków pochodzących ze wsparcia publicznego. Przedstawione w artykule poglądy mogą stanowić dodatkowy głos w trwającej od pewnego czasu dyskusji dotyczącej omawianego zagadnienia. (abstrakt oryginalny)
Prawo zamówień publicznych przewiduje rozwiązania mające na celu ochronę rynku instrumentów: uczciwej konkurencji, równości podmiotów gospodarczych, przez wprowadzenie ogólnych zasad i procedur udzielania zamówień publicznych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza kwettie dotyczące: dostawców i wykonawców w ustawie o zamówieniach publicznych z 1994r., wykonawców w ustawie Prawo zamówień publicznych, podstaw wykluczenia wykonawców w prawie zamówień publicznych porównując je z ustawą o zamówieniach publicznych.
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.