Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 84

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prawo zobowiązań
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Licznie zachowane na piśmie kontrakty pochodzące z Mezopotamii i Syrii pokazują, że podobnie jak dzisiaj, jedną z najważniejszych trosk kontrahentów było zapewnienie wykonania zobowiązania. Służyły temu między innymi klauzule ustanawiające kary umowne za niewykonanie, nienależyte wykonanie lub podważanie umowy, a także zabezpieczające przed roszczeniami ze strony osób trzecich. Jednakże, pomimo pozornej obfitości źródeł, wiedza na temat prawa zobowiązań tej epoki nie jest pozbawiona poważnych luk. (fragment tekstu)
Łacińskie słowo causae jest określeniem wyrażającym dążenie do uchylenia się z zobowiązań, przy zadośćuczynieniu za otrzymane prawo lub roszczenie, względnie dokonywanie darowizn. Autor w powyższym materiale opisuje regułę kauzalności, jako jednego z podstawowych fundamentów polskiego prawa cywilnego.
Podczas wykonywania swoich obowiązków spedytor spotyka się z trudnymi sytuacjami, podczas których nie zawsze podejmuje słuszne decyzje. Nic dziwnego - powie każdy, kto bezskutecznie próbował porozmawiać ze spedytorem w godzinach popołudniowych. Przytłaczająca ilość informacji i zadań, z którymi muszą sobie poradzić, dziesiątki telefonów jakie odbierają niemal o każdej porze dnia, powoduje, że ich decyzje nie zawsze są poprzedzone stosowną analizą i w efekcie słuszne. (fragment tekstu)
Podmiot, który nie reguluje swoich zobowiązań publicznoprawnych, narażony jest na wszczęcie wobec niego postępowania egzekucyjnego. Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji nie tylko reguluje sposób prowadzenia egzekucji, ale również zawiera środki ochrony prawnej zobowiązanego. Jednym z ważniejszych środków ochrony prawnej zobowiązanego wymienionych w ustawie jest zarzut. Jest to zarazem środek prawny specyficzny dla postępowania egzekucyjnego. Podmiotem postępowania egzekucyjnego, który posiada prawo do złożenia zarzutu, jest tylko i wyłącznie zobowiązany. Prawo to wynika ze wskazania podstaw prawnych do wniesienia zarzutu. Celem opracowania jest przedstawienie zmian wprowadzonych do ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji dotyczących zarzutu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy popularnej w prawie cywilnym, a w prawie obligacyjnym w szczególności, generalnej klauzuli odsyłającej do zasad słuszności, rozumianych jako zbiorcze określenie wszystkich odesłań, w których pojawia się kryterium słuszności. Przeanalizowano obecność tej klauzuli w kodeksie zobowiązań z 1933 r. na tle rozwiązań przyjętych w wielkich kodyfikacjach cywilnych obowiązujących na ziemiach polskich, tj. w Kodeksie Napoleona, kodeksie cywilnym austriackim (ABGB) oraz w niemieckim kodeksie cywilnym (BGB). Podjęte w artykule rozważania uwzględniły także fakt obowiązywania kodeksu zobowiązań w warunkach Polski Ludowej (do wejścia w życie w dniu 1 stycznia 1965 r. kodeksu cywilnego), ukazując wpływ zasad współżycia społecznego, zaczerpniętych z prawa radzieckiego, a wprowadzonych do Przepisów ogólnych prawa cywilnego z 1950 r., na tradycyjne klauzule oparte na kryterium słuszności. (abstrakt oryginalny)
Pierwszego stycznia 2002 roku weszła w Niemczech w życie Ustawa o modernizacji prawa zobowiązań, powszechnie nazywana reformą prawa zobowiązań (Schuldrechtsreform). Była to największa nowelizacja niemieckiego kodeksu cywilnego od czasu jego wejścia w życie 01.01.1900 roku. Reforma BGB stanowiła wynik prawie dwudziestoletnich prac nad modernizacją prawa zobowiązań. (fragment tekstu)
Niniejsze opracowanie przedstawia podejście ustawodawcy w zakresie dopuszczalności ochrony strony umowy w oparciu o klauzulę rebus sic stantibus, zakres podmiotowego jej zastosowana, jak również tryb jej realizacji. Aktualność omawianego zagadnienia pozostaje w bezpośrednim związku z pracami Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego nad nowym kodeksem cywilnym.(abstrakt oryginalny)
Ponad 76 proc. Polaków uważa, że osoba niepłacąca swoich długów nie jest godna zaufania. Jeszcze większą nieufnością darzymy firmy niepłacące swoich zobowiązań. Pentor badał na zlecenie Krajowego Rejestru Długów BIG znajomość instytucji zajmujących się gromadzeniem informacji o dłużnikach oraz postaw społecznych wobec osób prywatnych i firm, które nie regulują swoich zobowiązań. W gronie instytucji gromadzących dane dłużników, podobnie jak w poprzednim roku, najbardziej znaną instytucją okazał się KRD BIG, którego markę rozpoznaje 52,1 proc. dorosłych Polaków. Na drugim miejscu uplasował się Krajowy Rejestr Sądowy (30,8 proc.), a na trzecim Biuro Informacji Kredytowej (27,2 proc.). (abstrakt oryginalny)
W przy­pad­ku śmier­ci dłuż­ni­ka, czę­sto bank ja­ko je­go wie­rzy­ciel znaj­du­je się w kło­po­tli­wej sy­tu­acji. Nie ma in­for­ma­cji na te­mat ma­jąt­ku zmar­łe­go dłuż­ni­ka, a co gor­sza mo­że też nie mieć in­for­ma­cji na te­mat osób od­po­wie­dzial­nych za je­go zo­bo­wią­za­nia. W ce­lu ich usta­le­nia mo­że wy­stą­pić do są­du ostat­nie­go miej­sca za­miesz­ka­nia zmar­łe­go dłuż­ni­ka z za­py­ta­niem, czy to­czy się przed tym są­dem lub to­czy­ło po­stę­po­wa­nie o stwier­dze­nie na­by­cia spad­ku po zmar­łym dłuż­ni­ku. Ta­ki wnio­sek nie jest sfor­ma­li­zo­wa­ny, nie pod­le­ga opła­cie są­do­wej, zaś usta­le­nie spadkobierców zmarłego dłużnika może być pierwszym krokiem do skutecznej egzekucji. (abstrakt oryginalny)
Przepisy prawa pracy oraz orzecznictwo sądowe przede wszystkim odnoszą się do ustalonego zwyczaju istniejącego w konkretnych zakładach pracy. Zwyczaj pełni dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze, może być źródłem zobowiązania i jego treści, po drugie, określa sposób wykonania zobowiązania. (abstrakt oryginalny)
Prawo odstąpienia od umowy o dzieło (a także umowy o roboty budowlane) z powodu antycypowanego naruszenia terminu ukończenia dzieła (art. 635 w zw. z art. 656 § 1 Kodeksu cywilnego) stanowi wyjątkowe sankcyjne uprawnienie wierzyciela. Jego aktualny kształt, na który w istotnej części wpłynęły dominujące poglądy doktryny i judykatury, jest coraz trudniejszy do pogodzenia z przyjętym w Kodeksie cywilnym systemem sankcji za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umów wzajemnych. Druga część niniejszego opracowania stanowi kontynuację pogłębionej analizy funkcji, przesłanek i skutków wykonania tego prawa odstąpienia, z uwzględnieniem jego dostrzegalnych mankamentów legislacyjnych oraz relacji wobec aktualnych tendencji rozwoju prawa cywilnego w Unii Europejskiej w zakresie instrumentów prawnych wynikających z koncepcji anticipatory breach of contract.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł jest kontynuacją publikacji dotyczącej problematyki początkowej niemożliwości w prawie rzymskim. Zgodnie z dominującym w literaturze przedmiotu poglądem, teza o nieważności umowy o świadczenie od początku niemożliwe do spełnienia znajdowała w prawie rzymskim swoje potwierdzenie nie tylko w przypadku zobowiązań ex stipulatione, ale także ex venditione. Przyjmuje się, że ważne zobowiązanie z emptio-venditio mogło powstać tylko wtedy, gdy w chwili zawarcia umowy przyrzeczone świadczenie było fizycznie lub prawnie możliwe do spełnienia.(fragment tekstu)
Przedmiotem glosy jest uchwała Sądu Najwyższego z dnia 15 lutego 2019 roku (sygn. III CZP 84/18) dotycząca odpowiedzialności ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego za celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki, poniesione przez poszkodowanego na najem pojazdu zastępczego w okresie przedłużającej się naprawy uszkodzonego pojazdu. Zdaniem autora, glosowana uchwała Sądu Najwyższego jest prawidłowa i zasługuje na aprobatę, co zostanie szczegółowo uzasadnione w treści glosy.(abstrakt oryginalny)
W praktyce międzynarodowego obrotu gospodarczego obserwowana jest coraz większa rola jaką odgrywają rozmaite klauzule umowne o charakterze adaptacyjnym, których mają na celu przystosować stosunek umowny do szczególnej zmiany okoliczności. Wśród nich szczególne piętno odcisnęły klauzule siły wyższej (fr. force majeure) oraz klauzule hardship, mające za zadanie w rozmaity sposób chronić stronę umowy dotkniętą zmianą okoliczności, kierując się przy tym zasadami słuszności, sprawiedliwości oraz równowagi kontraktowej. Łagodzą one tym samym klasyczną zasadę związania stron postanowieniami stosunku obligacyjnego - pacta sunt servanda, wprowadzając w życie nową koncepcję umowy otwartej, nieustannie ewoluującej w celu odzwierciedlenia celu, w jaki zawiązany został stosunek umowny między stronami. Zakres znaczeniowy klauzul hardship i force majeure w poszczególnych typach kontraktów, ich szczegółowa interpretacja, a także potencjalna kolizja w obliczu coraz szerszego zastosowania stanowią obecnie jeden z najbardziej aktualnych problemów międzynarodowego prawa gospodarczego na świecie. (abstrakt oryginalny)
Esej rozpoczyna się od krótkiej prezentacji ekonomicznej analizy prawa jako dyscypliny naukowej, podane są przykłady różnic między ekonomiczną analizą prawa i tzw. analizą doktrynalną. Następnie omówione zostają dwa najważniejsze nurty badawcze w dziedzinie będącej przedmiotem szczególnego zainteresowania autora - wykorzystywanie pojęć zaczerpniętych z ekonomii behawioralnej do analizy prawa oraz rozwój empirycznych badań przepisów prawa. Po wyjaśnieniu, dlaczego są one tak ważne, autor przedstawia przykłady znaczących różnic między wnioskami, do których dochodzą przedstawiciele nowych nurtów myślenia, a interpretacjami proponowanymi przez zwolenników bardziej tradycyjnego podejścia do zagadnień prawa, a także omawia ich wpływ na politykę prawną i regulacyjną. (abstrakt oryginalny)
Autor odpowiada na polemikę ogłoszoną przez Krzysztofa Jasińskiego w "Przeglądzie Prawa Handlowego" 2022/3, gdzie Krzysztof Jasiński proponuje interpretację klauzuli drag along w kategoriach umowy ramowej. W opinii autora taka interpretacja wydaje się poprawna, jednak nie oferuje ona zbyt wiele, gdy chodzi o możliwość wyegzekwowania zobowiązania wynikającego z klauzuli drag along z wykorzystaniem konstrukcji zastępczego oświadczenia woli uregulowanej w art. 64 k.c. Tymczasem dopiero gdy możliwość taka istnieje, klauzulę tę można uznać za przydatny instrument transakcyjny.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Evaluation of the Benefits Costs to Cover the Needs Arising from Personal Injury
75%
The source of a personal injury can be e.g. a road traffic accident, a work accident, medical malpractice, etc. This article will focus on determining the financial impact of personal injury. In particular, the cost of victim treatment will be estimated and also the capital to cover increased needs after accident. Such calculations are essential for the proper management of the financial effects of personal injury in the victim's household. Grounds for such a claim are civil law, which is applicable in European countries to a similar extent. If an accident victim has suffered bodily injury, the person who has caused the accident should provide the injured person with funds to cover their increased needs. The increased needs, which might arise for an accident victim, include for instance: additional costs of medical appointments, travel to health facilities, medicines and medical equipment, physical therapy, special diet, care and also: loved ones' travels to the hospital and employment of a housekeeper. The aim of this paper is to present a possible methodology for capital valuation, corresponding to the impact of personal injury on the basis of an actuarial account. Knowledge of the current value of such capital (annuity) is important for the person who is to pay it (e.g. an insurer). The victim may also want to know the present value of the annuity, because it can be changed in the case of a one-off payment. The article includes a proposal to use an actuarial pension to assess the costs that arise as a result of personal injury. The article focuses solely on the costs of treatment and rehabilitation. The examples contained in this article show what high costs are generated by personal injury. In addition, the article mentions a number of significant differences in treatment costs in the EU. Being aware of these differences is important because the damage to a person can be related to the citizens of EU countries (especially if one considers motor vehicle liability insurance). (original abstract)
Problem przejścia na osobę trzecią uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy był od lat przedmiotem wielu analiz zarówno wśród wybitnych przedstawicieli doktryny, jak i orzecznictwa. Część przedstawicieli doktryny uważało, że na osobę trzecią mogą przejść automatycznie wszelkie uprawnienia związane z rękojmią za wady fizyczne rzeczy. Według pozostałych przedstawicieli doktryny jest to wykluczone. Celem niniejszego artykułu jest udzielenie odpowiedzi na pytanie: "Czy rękojmia za wady fizyczne rzeczy może przejść na osobę trzecią?" (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Zakaz wyzysku w prawie cywilnym
75%
W artykule, w oparciu o regulację kodeksową, poglądy doktryny oraz orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych, omówiono instytucję prawa cywilnego, uregulowaną w art. 388 Kodeksu cywilnego, zakazującą wyzysku jednej strony stosunku zobowiązaniowego przez drugą. W szczególności, w artykule scharakteryzowano przesłanki warunkujące możliwość posłużenia się tą instytucją, uprawnienia strony wyzyskanej, zagadnienie zbiegu art. 388 z innymi przepisami oraz wybrane zagadnienia procesowe.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.