Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 153

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Press
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Artykuł jest próbą oceny wizerunku prasowego Festiwalu "Łódź Czterech Kultur" na łamach łódzkich dzienników regionalnych "Dziennik Łódzki" i "Express Ilustrowany" w latach 2010-2014. Autor posłużył się metodą ram interpretacyjnych (framing analysis) w celu ustalenia dominującej ramy, przez którą było relacjonowane wydarzenie kulturalne związane z historią Łodzi i odnoszące się do jej wielokulturowości. Podjęta analiza prasoznawcza miała wskazać w materiale badawczym następujące ramy: "ramę konfl iktu", "ramę ludzkich spraw", "ramę odpowiedzialności", "ramę moralności", "ramę ekonomii". (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Czasopismo "Panteon Polski" i jego redaktor Zygmunt Zygmuntowicz
100%
Artykuł przedstawia zarys dziejów czasopisma "Panteon Polski", jedynego w prasie polskiego międzywojnia, którego podstawowym celem było upamiętnienie poległych uczestników walk o niepodległość Polski (1914-1918) oraz o granice Rzeczypospolitej (1918-1921). Z czasem tematyka pisma objęła wszelkie działania na rzecz odbudowy państwa polskiego. W artykule przedstawiono tematykę i krąg autorów pisma, sylwetkę jego redaktora Zygmunta Zygmuntowicza oraz działania mające na celu utrzymanie pisma na rynku(abstrakt oryginalny)
Wiosną 2010 r. ukazała się książka Grażyny Gzelli pt. Procesy prasowe redaktorów "Gazety Grudziądzkiej" w latach 1894-1914, która jest wynikiem badań autorki nad "Gazetą Grudziądzką", od jej powstania do wybuchu pierwszej wojny światowej, kiedy to zawieszono prawo prasowe i wprowadzono cenzurę prewencyjną. Założyciel periodyku Wiktor Kulerski, polski działacz społeczno-polityczny, dziennikarz i wydawca, wybrał Grudziądz na miejsce powstania i ukazywania się swego dziennika ze względów sentymentalno-rodzinnych oraz w opozycji do polakożerczej gazety "Der Gesellige", wychodzącej w mieście od 1826 r., która "szerzyła spustoszenie w duszach dorosłych Polaków". (...) Autorka publikacji swoje badania nad "Gazetą Grudziądzką" prezentowała na posiedzeniach Komisji Prasoznawczej PAN w Krakowie w 2009 r. Jej nowa książka znakomicie wpisała się w lukę badawczą, dotycząca dociekań nad polską prasą końca XIX i początków XX w., a w szczególności roli redaktorów odpowiedzialnych czasopism na terenach byłego zaboru pruskiego. (fragment tekstu)
|
2016
|
nr 1 (64)
39-54
Celem i sensem działalności dziennikarskiej jest dostarczanie informacji i sprawowanie kontroli społecznej przez krytykę prasową. Działalność dziennikarska stanowi mechanizm kontrolny istotny dla prawidłowego funkcjonowania demokratycznych struktur. Krytyka prasowa, chociaż cenna i pożądana, nie jest jednak wartością absolutną, ma granice, po przekroczeniu których stanowi nadużycie swobody wypowiedzi. Wyznaczenie granic krytyki prasowej in abstracto jest bardzo trudne, niemniej jednak konieczne ze względu na ochronę innych dóbr i wartości.(abstrakt oryginalny)
|
1997
|
nr 1
12-19
Artykuł porusza następujące zagadnienia: wielkość i wartość sprzedaży prasy krajowej, sprzedaż prasy zagranicznej, prenumerata, stan kolportażu prasy, kondycja przedsiębiorstw wydawniczych i poligraficznych.
Artykuł prezentuje wyniki badań na temat przedstawiania polityki europejskiej Polski i Niemiec przez wybrane dzienniki i tygodniki obu krajów w okresie dwustronnych napięć politycznych - od 1 stycznia do 31 października 2007 roku (okres prezydencji Niemiec w UE i kluczowych negocjacji nad Traktatem reformującym). W badaniu zastosowano ilościową i jakościową analizę tekstu, z wykorzystaniem koncepcji ram interpretacyjnych autorstwa Semetko i Valkenburg (2000). Według wyników analizy prasa niemiecka prezentuje bardziej zrównoważoną i bezstronną linię argumentacji, podczas gdy prasa polska dopuszcza najczęściej argumenty jednej ze stron konfliktu. Wizerunki, jakie zostały stworzone na podstawie doniesień prasowych z obu stron, są bardziej złożone niż oczekiwano tego na początku badania(abstrakt oryginalny)
Irlandia Północna, autonomiczna część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, wytworzyła własną specyfikę polityczną, społeczną i kulturalną. Znajduje ona swoje odzwierciedlenie także w specyfice systemu medialnego tej części Zjednoczonego Królestwa. Media Irlandii Północnej, zaliczane do grupy systemów liberalnych, mają większość cech modelu brytyjskiego. Można jednakże wskazać pewne różnice między klasycznym modelem północnoatlantyckim a jego wariantem północnoirlandzkim. Wynikają one zarówno z wpływów zjawisk medialnych charakterystycznych dla Republiki Irlandii, której system medialny wykazuje istotne rozbieżności w stosunku do modelu brytyjskiego, jak również charakterystycznych dla Irlandii Północnej czynników historycznych i politycznych, przesądzających o specyfice tego regionu, także w jego wymiarze medialnym. Artykuł charakteryzuje jeden z obszarów systemu medialnego Irlandii Północnej - system prasowy: rynek gazet codziennych, czasopism i prasy lokalnej Ulsteru. Omawia poszczególne tytuły, ich historię, linię redakcyjną, profil ideologiczny i miejsce w systemie ośrodków masowego przekazu, a także najbardziej charakterystyczne zjawiska występujące na rynku prasy północnoirlandzkiej, ich genezę oraz współczesne przejawy. (abstrakt oryginalny)
Nauki o mediach to jedna z formalnie najmłodszych w Polsce dyscyplin, znajdująca się na styku obszaru nauk społecznych, humanistycznych oraz technicznych. W wymiarze powszechnym jest również relatywnie młodym kierunkiem kształcenia. Dyskusja nad statusem i tożsamością nauk o mediach została rozpoczęta i będzie nabierała dynamiki. Powstały i powstają liczne ośrodki o naukowych i dydaktycznych ambicjach w zakresie nauk o mediach, co roku odbywają się rozliczne konferencje, wydawanych jest coraz więcej druków zwartych i recenzowanych periodyków poświęconych mediom masowym oraz ich wpływie na otaczającą nas rzeczywistość. Te wszystkie aspekty sprawiają, iż niezbędne dla badaczy mediów wydaje się ustalenie rudymentów - tożsamości - nowej "starej" dyscypliny - nauk o mediach: wskazanie zadań, jakie przed nią stoją, terminologii, fundamentów teoretycznych czy metodologii badań. Musimy zbudować gmach dyscypliny, która wsparta w swej interdyscyplinarności i eklektyczności na trzech filarach - nauk społecznych, humanistycznych i technicznych - winna odgrywać coraz istotniejszą rolę w procesie poznawania i rozumienia otaczającej nas rzeczywistości, która zdaje się być coraz bardziej zmediatyzowana, zapośredniczona, warunkowana przez wszechobecne media masowe. Przed doroczną czerwcową konferencją Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, w roku 2012 poświęconą tożsamości nauk o mediach, redakcja "Studiów Medioznawczych" przedstawia poświęcony tej kwestii artykuł Marka Jabłonowskiego i Tomasza Gackowskiego oraz głos w inicjowanej dyskusji Macieja Mrozowskiego. (abstrakt oryginalny)
The study covers content analysis of the european uprising news represented in Turkish Media. 12 mainstream Turkish newspapers has been analysed between the dates of 1th - 30th July 2011. Correspodence analysis and mosaic plots has been used in order to develop a better picture. The news about "European uprising" found in only 65 newspapers of 236. As the main result, it can be stated that The uprising news in different newspapers on the same date are associated with the newspaper's perspective about democracy, human rights and global citizenship. (original abstract)
Businessman Magazine od 12 lat opisuje prywatną gospodarkę Polski i ludzi, którzy ją tworzą. W artykule opisano dzieje tego magazynu od 1991 roku.
Stefan Kisielewski związał się z "Tygodnikiem Powszechnym" na blisko 45 lat i należał do najpopularniejszych redaktorów tego pisma. Przyjaźń jego i Jerzego Turowicza nie należała do najłatwiejszych, co wynikało nie tyko z różnych wizji roli, jaką powinien odgrywać "Tygodnik Powszechny", ale ze swoistości Kisielewskiego. Współpracę z tygodnikiem zakończył w 1989 r., choć nie wycofał swojego nazwiska ze stopki redakcyjnej i ku zaskoczeniu wielu zaczął regularnie udzielać wywiadów telefonicznych tygodnikowi "Wprost".(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 3
102-124
W niniejszym artykule zostaną przedstawione opinie mediów polskich i zagranicznych, a także cytowane przez nie wypowiedzi polityków na temat Catherine Ashton jako wysokiej przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Analiza obejmie zarówno wypowiedzi dotyczące osoby Ashton oraz działań przez nią podejmowanych, jak i sposobu postrzegania Unii Europejskiej jako całości przez pryzmat jej pracy. Poruszona zostanie również kwestia kontaktów wysokiej przedstawiciel z mediami i budowania jej wizerunku. (abstrakt oryginalny)
13
80%
|
|
nr 1
5-12
W artykule opisano ukazujące się w mieście Wrocławiu tytuły prasy sublokalnej w następujących grupach: prasa zakładowa, periodyki uczelniane (nienaukowe), studenckie, szkolne, emerytalne, prasa zakładowo-miejska i branżowo-miejska, prasa osiedlowa i dzielnicowa, prasa parafialna, prasa zakonna, dodatki lokalne ogólnokrajowej "Gazety Wyborczej". Prasa sublokalna, docierając do ogromnych rzesz obywateli, umożliwia najbardziej skuteczne i najpełniejsze informowanie swoich odbiorców o wszystkim, co jest ważne dla najbliższego otoczenia. W komunikacji lokalnej stała się wraz z dodatkami lokalnymi ogólnokrajowej "Gazety Wyborczej" głównym ogniwem. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Prasa mikroregionalna miasta Wrocławia 1989-2012
80%
|
|
nr 1
15-26
W artykule tym opisano ukazujące się w mieście Wrocławiu tytuły prasy mikroregionalnej w sześciu grupach: prasa diecezjalna, dawnych województw, miejsko-terenowa, powiatowa, kilku większych miast, miejska dużego miasta. Prasa mikroregionalna stała się podstawowym kanałem informacji w poszczególnych środowiskach społecznych. Mimo swej mikroregionalności preferuje wielostronną informację ze szczególnym uwzględnieniem rzeczywistości środowiskowej. (abstrakt oryginalny)
|
2015
|
95
31-55
Polskie i litewskie ugrupowania polityczne i społeczne dawnej stolicy byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego wysuwały szereg argumentów w zakresie rozwiązania tak zwanej "sprawy wileńskiej". Bez wątpienia był to punkt zapalny we wzajemnych stosunkach narodowościowych. W okresie tym, władza w Wilnie zmieniała się bardzo często, zaś naprawę sytuację podjęto już w okresie Zarządu Cywilnego Ziem Wschodnich. Nowe rozwiązania z kolei, zaczęto wprowadzać w życie w ramach tak zwanej Litwy Środkowej. To co prezentowano na szpaltach periodyków litewskich wychodzących w języku polskim było stanowiskiem dość "umiarkowanym", porównując z niezwykle "radyklanymi" tezami lansowanymi w prasie litewskojęzycznej. Argumenty wysuwane przez publicystów polskojęzycznej prasy litewskiej w Wilnie, a także przedstawicieli polskich ugrupowań polityczno-społecznych, świadczyły o tym, iż w okresie dwudziestolecia międzywojennego, nie było jakiejkolwiek szansy na dialog między Polakami i Litwinami, co do przyszłości stolicy byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Oskarżenia i pretensje jednej strony, rodziły podobne po drugiej, zaś rozwijający się brak obopólnego porozumienia, "zmazywał" przez kolejne lata tak ciężko wypracowane wspólne dziedzictwo dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia powstanie największej i najważniejszej organizacji wydawców w dwudziestoleciu międzywojennym - Polskiego Związku Wydawców Dzienników i Czasopism (PZWDiC). Powołano go dla reprezentowania i obrony interesów wydawnictw periodycznych, był aktywny w latach 1929-1939, jego działania prowadzono z rozmachem, a zakres i zasięg prac stale rozszerzano. Związek angażował znaczącą część środowiska. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Magazyn (czasopismo ilustrowane) i editorial design
80%
|
|
18
|
nr 3
12-20
Artykuł zawiera analizę dwóch terminów: magazyn i editorial design. Na podstawie dotychczasowych definicji magazynu, jako typu lub rodzaju pisma, krótkiej genezy tego terminu i jego cech, szczególną uwagę w opracowaniu zwrócono na ukształtowanie edytorsko-poligraficzne (design) tego typu periodyków. Praca obejmuje wybrane zagadnienia ewolucji projektowania wizualnego czasopism, czasopism ilustrowanych i magazynów. W efekcie tej ewolucji powstał editorial design, jako zespół doświadczeń teoretycznych i praktycznych, obejmujący m.in. edytorstwo, grafikę, layout, fotografikę i typografię publikacji czasopiśmienniczych. Artykuł kończą wnioski, które podkreślają szczególne znaczenie magazynów, jako niejednorodnej grupy czasopism o charakterystycznym stylu struktury komunikacyjnej, dla wyodrębnienia się editorial designu, jako zawodowej grupy czynności i procesów redakcyjnych, składu i druku. Według autora magazyn jest aktualnie w polskiej terminologii określeniem opisowym, które charakteryzuje strukturę, styl publikacji i jego dynamiczną typografię mozaikową, nie określając jednak konkretnie formalnego, typologicznego zaszeregowania. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 4 (63)
144-149
Jest to kolejna, wydana w ciągu ostatnich trzech lat, książka o płockiej prasie regionalnej. Pod pojęciem "prasa płocka" rozumiem nie tylko pisma wydawane w Płocku i obejmujące swoim zasięgiem - w przybliżeniu - obszar dawnego województwa płockiego (istniejącego w latach 1975-1998), ale także periodyki ukazujące się w mniejszych miastach położonych na tym obszarze (obecne powiaty: płocki, sierpecki i gostyniński).(fragment tekstu)
19
80%
Artykuł poświecony został analizie języka wybranych tytułów prasowych. Systematyczne pojawianie się na medialnym rynku nowych czasopism i gazet wymusza walkę o czytelników. Sformułowanie dobrego, przyciągającego tytułu znacznie zwiększa szanse na utrzymanie się na rynku. W tekście opisywane są sposoby wykorzystywania w tytułach artykułów prasowych środków retorycznych, między innymi: metafory, oksymoronu, elipsy, gry słów i pytania(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Nie wystarczy pisać, by być dziennikarzem. Ułomności paradziennikarstwa
61%
|
|
12
|
nr 1
17-22
Artykuł jest próbą zmierzenia się z pytaniem, kim jest "prawdziwy dziennikarz". Stwierdzenie, że jest nim ten, kto przekazuje szerokiej publiczności informacje, kłóci się bowiem z sumieniem obserwatora mediów. Taka definicja razi swoją ogólnością. Konieczne jest więc wskazanie wśród zawodów dziennikarskich całej listy takich specjalności, które zaliczyć trzeba do tzw. paradziennikarstwa, a więc takich, które nie spełniają wszystkich warunków "prawdziwego dziennikarstwa". Artykuł wykazuje ułomności paradziennikarstwa przede wszystkim przez analizę mechanizmów rządzących tzw. dziennikarstwem motoryzacyjnym. Pomocnymi w tym zadaniu okazują się sami dziennikarze piszący o samochodach. Artykuł zawiera bowiem analizę ankiety przeprowadzonej wśród 78 dziennikarzy pism oraz portali internetowych o tematyce motoryzacyjnej. Jej wyniki dają odpowiedź na kilka zasadniczych pytań, m.in. czy respondenci uważają w ogóle siebie za dziennikarzy, jakie główne przeszkody stoją na drodze solidnego wykonywania ich pracy, czy w swej działalności są niezależni, kto ewentualnie stoi na drodze tworzenia obiektywnych przekazów dziennikarskich. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.