Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 51

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Price analysis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Planning in Practice of Slovak Companies
100%
The paper describes current situation regarding company planning in the Slovak Republic. More closely it specifies drawbacks and outlines improvement directions by means of adequate implementation of up-to-date managing tools(original abstract)
Głównym motywem podjęcia badań wpływu zmian cen energii na polską gospodarkę jest obserwowany od wielu lat wzrost światowych cen surowców energetycznych i perspektywa utrzymania tej tendencji w przyszłości. W opracowaniu tym prezentujemy wyniki symulacji wzrostu cen energii w odniesieniu do wyżej wymienionych obszarów. Narzędziem symulacji jest wielosektorowy model polskiej gospodarki, przedstawiane wyniki zaś obejmują efekty krótkookresowe. Struktura dalszej części opracowania jest następująca. W rozdziale 2 dokonujemy przeglądu ujęć stosowanych w literaturze do analizy skutków zmian cen na rynkach energii, umiejscawiając w tym kontekście przeprowadzone badanie. W rozdziale 3 charakteryzujemy model wykorzystany do przeprowadzenia badania, przedstawiając ogólne zasady jego konstrukcji i zmienne użyte jako miary skutków zmian cen. Założenia rozwiązania bazowego oraz wyniki symulacji przedstawiono w rozdziale 4.(fragment tekstu)
Ze względu na strategiczne znaczenie polityki cenowej coraz większa uwaga koncentrowana jest na badaniu ceny, będącej jednym z instrumentów służących oddziaływaniu na klienta. Badanie cen nie jest zadaniem łatwym, co więcej - skuteczność dotychczas wykorzystywanych metod ulega znacznemu obniżeniu. Ograniczona przydatność tradycyjnych metod badań ceny (m.in. PSM, BPTO, DPA) wynika głównie z ich deklaratywnego charakteru. Dlatego badacze coraz częściej decydują się na uzupełnienie wspomnianych metod wynikami badań etnograficznych, semiotycznych oraz eksperymentów, które bazują na innym podejściu do badania preferencji konsumenta wobec ceny - punkt ciężkości przesunięty jest z zadawania pytań konsumentom na obserwację ich zachowania. Celem artykułu jest wskazanie i uzasadnienie zmian w zakresie metod wykorzystywanych do badania cen.(abstrakt oryginalny)
Badania, których wyniki stanowią podstawę decyzji cenowych, obejmują wiele zróżnicowanych obszarów. Do mających zasadniczy wpływ na proces podejmowania optymalnych decyzji cenowych w przedsiębiorstwach należą badania cenowej wrażliwości nabywców. W artykule zostały przedstawione najważniejsze aspekty badania: skłonność nabywców do dokonywania zakupu przy określonym poziomie cen, psychologiczna skłonność do zaakceptowania danej ceny, postrzeganie związków między ceną a innymi atrybutami produktu. W szczególności zwrócono uwagę na te metody, które są najczęściej wykorzystywane przez współczesne przedsiębiorstwa, a więc: drabinę cen, test monadyczny, badanie z wykorzystaniem skali Justera i Price Sensivity Meter.(abstrakt oryginalny)
|
|
z. 2
281-292
Spready na rynkach energii są wskaźnikami pozwalającymi oszacować przyszłe zyski wytwórców energii. W artykule przedstawiono sposób obliczania spreadów na rynkach energii w Europie Zachodniej, pokazano elementy wpływające na ich wysokość i zależności między nimi. Przedstawiono również sposób, w jaki strony transakcji na rynkach energii mogą dostosowywać wielkości produkcji posiadając wiedzę o kształtowaniu się spreadów. Wskazano na niezbędne elementy rynku, które decydują o możliwości wykorzystania spreadów w transakcjach terminowych. Analiza spreadów ma największe znaczenie w krajach, w których energia elektryczna pochodzi ze spalania różnych paliw kopalnych. W artykule przedstawiono dane z niemieckiego, największego europejskiego rynku energii, na którym wykorzystuje się spready do kalkulacji opłacalności produkcji energii. (abstrakt oryginalny)
|
2010
|
nr 1/2
83-95
Nieruchomość coraz częściej staje się obiektem zainteresowania ze strony osób fizycznych i prawnych. Związane jest to głównie z wykorzystaniem nieruchomości w działalności gospodarczej, w sferze użyteczności publicznej oraz w obszarze zaspokajania potrzeb indywidualnych. Bardzo ważnym składnikiem rynku nieruchomości jest rynek niezabudowanych nieruchomości gruntowych. Grunt, jego przeznaczenie, własność, sposób użytkowania decyduje o tym, co powstanie w danym miejscu. Grunt jest istotnym elementem każdej inwestycji w nieruchomości, stanowi podstawę procesu inwestycyjnego. Każda działalność inwestycyjna ma swój początek w nabyciu i przystosowaniu gruntu, wymaga więc szczegółowej analizy lokalnego rynku nieruchomości. Opracowanie dotyczy jednego z segmentów rynku nieruchomości. Przedmiotem rozważań jest analiza poziomu cen transakcyjnych nieruchomości gruntowych przeznaczonych pod aktywizację gospodarczą w dwóch podpoznańskich gminach (Komorniki i Tarnowo Podgórne) w latach 2001 - 2008. Celem niniejszego badania jest przedstawienie tendencji rozwojowych na rynku niezabudowanych nieruchomości gruntowych przeznaczonych pod aktywizację gospodarczą na terenie wymienionych gmin. (abstrakt oryginalny)
Jak co roku pragniemy przedstawić Państwu średnie ceny poszczególnych surowców opakowaniowych, jakie zaobserwowaliśmy na rynku. Tym razem poprosiliśmy ekspertów z branży o komentarz na temat odnotowanych tendencji. Sytuacja na rynku wydaje się stabilizować, a ceny surowców nieznacznie idą w górę. Rosnące ceny potwierdzają deficytowość danego dobra. Zgodnie ze strategią efektywności surowcowej UE tendencja ta będzie się rozwijać, zaś rynek ten czeka w Polsce jeszcze wiele burzliwych momentów. O ile łatwiej byłoby go kształtować bez niewidzialnej ręki gospodarki centralnie sterowanej...(abstrakt autora)
8
Content available remote Development of Property Prices in Poland
75%
Przedstawione badanie oparte jest o prosty model podażowo-popytowy. Został on skonstruowany dla polskiego rynku nieruchomości. Podstawowym celem była analiza cen nieruchomości mieszkaniowych w Polsce w latach 2006-2013. Jako potencjalne determinanty podaży i popytu uwzględniono koszty budowy i przeciętny poziom wynagrodzeń. Dodatkowo rozważono zmodyfikowany model, uwzględniający stopę bezrobocia. Oszacowane funkcje podaży i popytu wykorzystano do wyjaśnienia dynamiki kształtowania się podaży i popytu. Skonstruowany model okazał się nie być statystycznie istotny. Jednak oszacowanie samego równania dla cen nieruchomości okazało się być statystycznie istotne. W artykule przedyskutowano możliwe przyczyny braku statystycznej istotności modelu jako całości. (abstrakt oryginalny)
W pracy wyszczególniono potencjalne makroekonomiczne determinanty cen nieruchomości w Polsce na tle krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Unii Europejskiej. Rozważono wpływ tych czynników w ostatnich latach. Zasugerowano także dalsze badania oraz wykazano, dlaczego bardziej istotnego wpływu należy szukać w czynnikach demograficznych i socjologicznych. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Miary ryzyka w analizie opcji capped
75%
W artykule przedstawiono wpływ wybranych czynników na kształtowanie się ceny oraz wartości greckich współczynników opcji capped. Ilustracja empiryczna zawarta w artykule przedstawiona jest na podstawie symulacji wyceny opcji walutowych wystawionych na EUR/PLN. (abstrakt oryginalny)
W artykule problem porównywalności notowań oraz konsekwencje różnych podejść do jego rozwiązania przedstawiono w ujęciu teoretycznym, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji i warunków, gdy klasyczne podejście staje się nieprzydatne i sensowną alternatywę może stanowić zastosowanie metod hedonicznych. W dużym skrócie opisano zakres wykonanych prac i nową metodologię oraz uzyskane wyniki. Przykłady obliczeń z lat 2010 i 2013 wykorzystano do zilustrowania rozważań. (fragment tekstu)
Artykuł stanowi kontynuację prowadzonych przez autorów badań nad kształtowaniem się poziomu cen gruntów rolniczych. Zbadano zależność cen uzyskanych w transakcjach kupna-sprzedaży gruntów skarbowych na obszarze powiatów województwa wielkopolskiego w latach 1995-2002 od jakości bonitacyjnej tychże gruntów.
W artykule dokonano oceny zmienności cen kwiatów ciętych w Polsce w latach 2003-2012 na tle zmian płac oraz cen wybranych środków produkcji. Ustalono, że istniał ścisły związek pomiędzy zmianami cen kwiatów oraz płac i środków produkcji. Za pomocą ekwiwalentów naturalnych określono ogólne zmiany sytuacji ekonomicznej producentów w analizowanych latach. Analizę zmienności cen przeprowadzono w oparciu o podstawowe mierniki statystyczne, tj. średnią arytmetyczną, odchylenie standardowe, współczynnik zmienności, indeksy jednopodstawowe i łańcuchowe oraz przeanalizowano tempo średniorocznych zmian cen w badanym okresie, wykorzystując linię tendencji określoną metodą najmniejszych kwadratów. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że ceny kwiatów i środków produkcji w badanym okresie systematycznie wzrastały. Jednak tempo wzrostu cen środków produkcji było szybsze niż cen kwiatów. W analizowanym okresie w najkorzystniejszej sytuacji ekonomicznej byli producenci róż. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Analiza szeregu czasowego cen żywca brojlerów w latach 1991-2011
63%
W pracy przedstawiono analizę miesięcznych cen żywca brojlerów kurzych w latach 1991-2011. Dekompozycję szeregu czasowego cen przeprowadzono za pomocą metody Census II/X11. Ceny żywca brojlerów cechuje wyraźna, pogłębiająca się w ostatnich latach sezonowość. W 2011 roku wskaźnik sezonowości sięgał od 107,3% w sierpniu do 92,2% w grudniu. W horyzoncie sześciu miesięcy ponad połowa zmienności cen (51,4%) wynikała ze zmian długookresowych, 44,9% zmienności kształtowana była przez sezonowość, a tylko 3,7% wynikała z wahań przypadkowych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy metod badania proporcji między cenami wyrobów żelaznych o różnym stopniu przetworzenia. Dotychczas w literaturze przedmiotu nie określono metod badania tych proporcji. Sugestią autora jest ich oszacowanie poprzez porównanie relacji kosztów podstawowych do cen zbytu na poszczególnych etapach procesu produkcyjnego oraz porównanie odpowiadających im cen krajowych i międzynarodowych. Prawidłowy system relacji cen towarów o różnym stopniu przetworzenia ma szczególne znaczenie w warunkach samofinansowania i samorządności przedsiębiorstw. Może to powodować wycofywanie się lub ograniczanie tych etapów produkcji, które charakteryzują się niską efektywnością uwarunkowaną m.in. prawidłowym systemem relacji cenowych.
16
63%
The main aim of this study was to propose a method for a spatial analysis of local real estate market activity, measured in terms of the number of concluded property transactions, with the use of non-parametric estimation methods. The paper discusses basic principles of modeling the density of point phenomena Rusing kernel density estimators, and it analyzes the correlations between selected market factors and market activity in the spatial context. Special emphasis was placed on the spatial distribution of the number and density of property transactions In various periods of time. A correlation was determined between the activity of the real estate market and the rate of price change indicator. A geographically weighted regression model with a temporal variable was used. The outcome was a map illustrating the activity of the local property market. Attempts were made to determine factors that influence market activity. (original abstract)
Modelowanie finansowych szeregów czasowych zajmuje, z uwagi na ich specyficzne właściwości, szczególne miejsce w literaturze ekonometrii. Przedmiotem analizy i modelowania w prezentowanym opracowaniu są szeregi cen spot i futures koncentratu pomarańczowego, ale wnioski z analizy mogą znaleźć zastosowanie także do innych produktów rolnych notowanych na światowych giełdach towarowych. Wyniki przedstawionej analizy empirycznej pozwalają na weryfikację przedstawionych w literaturze właściwości finansowych szeregów finansowych. Analiza opiera się na dziennych szeregach cen spot i futures oraz wyznaczonych dla nich stóp zwrotu. Ponadto została sprawdzona możliwość estymacji zależności między cenami spot i futures za pomocą modeli statycznych z powodu ich dużej popularności i możliwości praktycznego zastosowania. (abstrakt oryginalny)
Blok importu w typowym modelu INFORUM zawiera równania opisujące udział importu w popycie całkowitym. Podobne rozwiązanie przyjęto dla polskiego modelu IMPEC. W opracowaniu przedstawiono wyniki oszacowań takich właśnie równań zbudowanych w dwóch wariantach. Pierwszy z nich polegał na zastosowaniu trendu logistycznego i oszacowaniu krzywych, ukazujących transformację (wzrost otwartości) polskiej gospodarki w latach 1985-2001. Wariant ten, pokazujący tempo przemian charakterystyczne dla poszczególnych analizowanych grup towarów, może być w prosty sposób wykorzystany do projekcji udziałów importu w popycie całkowitym, co pokazano. Drugi wariant, to równania przyczynowo-skutkowe, uzależniające badane udziały od relacji cen importu do cen krajowych. Drugą zmienną objaśniającą w równaniach jest poziom lub przyrost popytu, a w niektórych przypadkach zmienna czasowa o specjalnie dobranej postaci. Takie równania pozwalają na symulację zmian relacji cenowych (łącznie ze zmianami kursu walutowego) i stanowią alternatywę dla równań trendu w przypadku bardziej złożonych analiz symulacyjnych. (abstrakt oryginalny)
|
|
8
|
z. 3
38-41
W pracy porównano poziom i dynamikę cen mleka w Polsce oraz Unii Europejskiej. Podobne porównanie przeprowadzono w odniesieniu do cen produktów mleczarskich. Analizą objęto lata 2003-2004. (skróc. oryg. streszcz.)
W referacie autorzy na podstawie zgromadzonych danych na lata 2003-2010 próbowali ustalić, czy istnieje związek między cenami koksu oraz cenami innych surowców. Ponieważ koks jest jednym z podstawowych surowców potrzebnych do produkcji stali, stąd jego cena powinna zależeć od cen węgla koksowego oraz od koniunktury na rynku żelaza i stali. Koniunktura ta jest z kolei ściśle związana z tempem wzrostu gospodarki światowej. Należy dodać, że specyfika koksu polega na tym, że jest to surowiec, którego ceny nie są notowane na giełdach światowych (jak np. złota czy ropy naftowej). Drugim celem artykułu jest zbudowanie prognozy cen koksu oraz ocena, jaka klasa modeli jest przydatna do jej budowania. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.