Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 72

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Price competition
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Artykuł ten przedstawia badania dotyczące rozwoju stawek przewozowych w polskim transporcie drogowym w ciągu kilku kolejnych lat. Ma to ścisły związek z konkurencją ze strony firm niemieckich, ponieważ polscy przewoźnicy posiadają niemal 90% rynku transportowego w kierunkach Polska-Niemcy i Niemcy-Polska. Dyskusji poddano przyczyny oraz poziom przewagi kosztowej, jak również czynniki wpływające na koszty w transporcie drogowym (np. płace, deprecjacja, konserwacja, podatki, likwidacja kontroli granicznej na granicy z Niemcami, przepisy i standardy Unii Europejskiej, technologia, kabotaż, kapitał ludzki). Na podstawie wniosków można oczekiwać, pomijając wysoce niestabilne ceny paliw, że w ciągu kilku następnych lat polscy przewoźnicy drogowi najpewniej utrzymają przewagę kosztową w porównaniu do firm konkurencyjnych z Niemiec.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto problematykę konkurencyjności cenowej w odniesieniu do miast jako obszarów recepcji turystycznej. Przedstawiono w nim wyniki badań przeprowadzonych w tym zakresie przez studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu należących do Studenckiego Centrum Badań Turystycznych EXPLORERS. Analizie poddano 10 największych polskich miast (za wartość graniczną przyjęto liczbę 300 tys. mieszkańców): Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Pomiary zebrano w styczniu 2010 r. i dotyczyły one cen produktów sklasyfikowanych w publikacji Instytutu Turystyki w ramach 5 kategorii: noclegi, wyżywienie, transport, usługi rekreacyjne oraz zakupy na potrzeby własne. Na podstawie uzyskanych danych stworzono syntetyczny wskaźnik turystycznej konkurencyjności cenowej, a na jego podstawie rankingi szeregujące ww. miasta od najbardziej do najmniej konkurencyjnych z punktu widzenia potencjalnych turystów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaproponowanie obiektywnego pogrupowania lokali gastronomicznych działających na poznańskim rynku na podstawie kryterium cenowego. W artykule wykorzystano dane wtórne oraz pierwotne, uzyskane na podstawie badań przeprowadzonych przez członków SCBT Explorers wśród poznańskich obiektów gastronomicznych wysoko- i średniopozycjonowanych we wrześniu i październiku 2010 roku. Celem badania była analiza oferty cenowej restauracji, a następnie ich pogrupowanie zgodnie z pozyskanymi w trakcie badań danymi. Wybór kryterium cenowego jako podstawy klasyfikacji był podyktowany jego obiektywnym, mierzalnym charakterem, co jest nieporównanie bardziej konkretne niż inne subiektywne atrybuty produktu gastronomicznego, jak smak potraw, sposób obsługi lub wystrój lokalu. W wyniku przeprowadzonych badań zaproponowano podział rynku poznańskich restauracji na trzy klasy, które różnią się od siebie poziomem cen w różnych przekrojach. Następnie każdą klasę podzielono na dwie podklasy, co pozwoliło na uszczegółowienie klasyfikacji. Prezentacja rezultatów poznawczych oraz wyprowadzonych na ich podstawie wniosków została poprzedzona opisem metodycznym oraz krótkim wprowadzeniem literaturowym na temat uwarunkowań taktyk cenowych na rynku gastronomicznym. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono główne kierunki zmian cen na hurtowym rynku pomidorów spod osłon w Polsce po wejściu do Unii Europejskiej, a także w eksporcie i imporcie. Porównano ceny hurtowe pomidorów krajowych i importowanych na rynku hurtowym w Poznaniu. Przedstawiono tendencje w zakresie zmian cen hurtowych i w eksporcie oraz wpływ zmian kursu złotego i inflacji na ceny pomidorów. Skala zmian cen po wejściu do UE jest znaczna i wymaga określonych procesów dostosowawczych. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote A Note on Bertrand Competition under Quadratic Cost Functions
75%
Głównym celem niniejszej pracy jest zbadanie różnic w rezultatach konkurencji Bertranda, gdy liniowe funkcje kosztów zostaną zastąpione funkcjami kwadratowymi. Udowadniamy, że wprowadzenie kwadratowych funkcji kosztów prowadzi do jakościowej zmiany konkurencji pomiędzy przedsiębiorstwami. W tym przypadku, standardowe założenie, że firma oferująca swoje produkty po niższej cenie jest zainteresowana przejęciem całego rynku, jest nie tylko nierealistyczne (nawet w przypadku braku ograniczeń mocy wytwórczych), ale po prostu nieracjonalne z punktu widzenia maksymalizacji zysku. Zatem wyniki analiz zawartych we wcześniejszej literaturze przedmiotu są mylące. Demonstrujemy, że duopolistyczny model Bertranda powinien zostać zmodyfikowany, aby lepiej uwzględnić zachowanie firm w warunkach kwadratowych funkcji kosztów. W szczególności, uchylamy założenie, że podaż firm jest zdeterminowana przez istniejący popyt. Proponujemy zmodyfikowaną grę duopolu typu Bertranda, w której firmy konkurujące cenowo mogą swobodnie wybierać poziom produkcji nieprzekraczający wielkości popytu rynkowego na ich produkty przy danych cenach. Przy zmodyfikowanych założeniach, udowadniamy, że gra opisująca statyczną konkurencję cenową identycznych duopolistów nie posiada symetrycznej równowagi w strategiach czystych. Wyniki naszej analizy prowadzą do wniosku, że przy kwadratowych funkcjach kosztów powinniśmy spodziewać się raczej fluktuacji cen na rynkach oligopolistycznych niż sytuacji stabilnej równowagi opisanej w standardowych modelach konkurencji cenowej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł podkreśla znaczenie zmian kursów walutowych dla konkurencyjności cenowej, która staje się ważniejsza w warunkach globalnej recesji. Jest to związane ze spadkiem popytu, który jest spowodowany wzrostem bezrobocia. Dlatego więcej osób poszukuje relatywnie tanich towarów. Słabsza waluta jest pomocna dla eksporterów, ponieważ ich produkty są zwykle tańsze niż towary wyprodukowane w krajach o relatywnie silniejszych walutach. Zmiany kursów walutowych mają duży wpływ na saldo bilansu handlu zagranicznego i bilansu obrotów bieżących poszczególnych krajów. Autor podkreśla, że większość krajów preferuje posiadanie relatywnie słabych walut podczas recesji. Jednak szybka dewaluacja waluty także nie jest korzystna, z powodu spadku jej znaczenia w skali globalnej.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Price Patterns in an Oligopoly with Switching Cost and Uncertain Demand
75%
Characteristics of price patterns have been investigated in an oligopoly market with costs for switching a provider. Two regimes of a company's access to information have been considered. In the benchmark scenario, firms make decisions based on perfect information about demand. In the other - more realistic scenario - they conduct market research to estimate an unknown demand curve and therefore face uncertainty regarding their profit function, which in turn leads to suboptimal decision making. The authors inspected how a company's access to information on demand, costs for switching a provider and the rate of market renewal influence price patterns on the market. It has been shown that positive switching cost is a sufficient condition for price dispersion, as well as imperfect information about the company's profit function, e.g. from market research. The average price under the perfect information regime is lower than under market research based price setting, a higher switching cost makes it easier for companies to coordinate their prices and a higher rate of market renewal softens the influence of the switching cost on market price. (original abstract)
W deklaracjach konsumentów cena jest często wskazywana jako najistotniejsze kryterium wyboru oferty. Rzeczywistość jest jednak nieco bardziej skomplikowana, w efekcie stosowanie obniżek cenowych nie przekłada się tak prosto na realizację przyjętych celów (m.in. maksymalizacji udziału w rynku). Celem artykułu jest zaprezentowanie niebezpieczeństw związanych ze stosowaniem obniżek cen. Autorka wskazała zarówno niepożądane reakcje ze strony konsumentów, jak i konkurentów - analiza konkretnego rynku przez pryzmat tych zagrożeń może zapobiec pochopnej decyzji o wdrożeniu pozornie prostego rozwiązania cenowego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera ocenę konkurencyjności polskiego sektora zbożowego po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Przeprowadzona analiza wykazała, że sektor zbożowy był dobrze przygotowany do funkcjonowania na wspólnym rynku europejskim. Nastąpił wyraźny wzrost eksportu oraz poprawa salda wymiany zagranicznej. Polscy przedsiębiorcy udowodnili, że potrafią umiejętnie wykorzystać przewagi konkurencyjne, nie tylko o charakterze cenowym, ale także jakościowym i zdrowotnym. (abstrakt oryginalny)
W warunkach rosnącej świadomości rynkowej klientów oraz globalnego dostępu do informacji jednym z głównych celów strategicznych każdego przedsiębiorstwa usług transportowych powinno stać się opracowanie i wdrożenie efektywnej polityki cenowej. Kompleksowe, innowacyjne i kreatywne zarządzanie cenami usług może bowiem przyczynić się do wzmocnienia pozycji konkurencyjnej na rynku, pozyskania nowych grup klientów, wykreowania wiarygodnego wizerunku firmy, a w konsekwencji do wygenerowania większego zysku. Innowacyjna polityka cenowa sprowadza się nie tylko do ustalenie poziomu cen, ale przede wszystkim do określenia i wprowadzenia innowacji zarówno w ramach strategii cenowej, w metodzie kalkulowania cen oraz w organizacji samego przedsiębiorstwa. W artykule zaproponowano innowacyjne podejście w procesie zarządzania cenami, oparte na dynamicznym i behawioralnym pricingu. W pracy omówiono również koncepcję nielinearnego pricingu oraz wskazano katalog determinant cen usług transportowych.(abstrakt oryginalny)
The present paper is a case comment of the decision issued by the European Commission in the case AT.39792 - Steel Abrasives on 2 April 2014. The decision establishes that Ervin, Winoa, MTS and Würth engaged in an anti-competitive practice having as its object the restriction of price competition in the steel abrasives market. The cartel at hand covered the entire territory of the European Economic Area and lasted from 2003 to 2010. By imposing fines of € 30.7 million in total the present decision is a reminder that changes in input costs are never an excuse for replacing competition among rivals by collusion. This paper focusses on the nature of the anti-competitive practice concerned and the calculation of the fines imposed by the European Commission. (original abstract)
12
63%
In this paper has been done a review of the existing situation on European pharmaceutical market. It was found that the Polish pharmaceutical market is quite different from other countries of the European Union. The share of generic medicines in Poland is the highest in the European Union. Quantitatively about 85% of the pharmaceutical market is composed of generic drugs. The social role of generics is expressed in their accessibility, affordable price, diversity and security for the most vulnerable part of the population - people with various health problems. It is impossible to overestimate the importance of generic medicines in both saving of the state's budgets and the rational use of public finances. (original abstract)
13
Content available remote Stability and Price Equilibria in a Many-to-Many Gale-Shapley Market Model
63%
W artykule zbadano zależności między uogólnionymi równowagami konkurencyjnymi zdefiniowanymi w pracy Świtalskiego (2016), a równowagami cenowymi dla pewnego wariantu modelu rynku Gale'a-Shapleya (typu "many-to-many"), a także między równowagami cenowymi a skojarzeniami stabilnymi dla tego modelu. Uzyskane wyniki wykorzystano do udowodnienia twierdzeń o istnieniu równowag cenowych w modelu GS typu many-to-many oraz w pewnym modelu typu many-to-many uogólniającym model zawarty w pracy Chen i inni (2014). (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja części wyników badania ankietowego, przeprowadzonego przez IBRKK w listopadzie 2010 r., dotyczącego polityki cenowej polskich firm przetwórstwa przemysłowego na rynkach zagranicznych i jej zróżnicowania w zależności od wielkości przedsiębiorstw mierzonej liczbą zatrudnionych. Dotyczą one takich aspektów polityki cenowej, jak jej cele, czynniki wpływające na decyzje cenowe, metody konkurowania, metody ustalania cen, polityka standaryzacji i adaptacji cen, relacja między cenami w eksporcie a cenami konkurentów na rynkach zagranicznych oraz cenami na rynku krajowym. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza - na podstawie badań empirycznych - sposobów wykorzystywania cen jako ważnego parametru przewagi konkurencyjnej w warunkach kryzysowych. W opracowaniu wykorzystano zestaw wskaźników umożliwiających ocenę konkurencyjności polskiej oferty turystycznej w relacji do głównych konkurencyjnych obszarów recepcji turystycznej (Słowacja, Litwa, Czechy, Niemcy, Węgry) oraz porównanie zachowań konkurentów i zmian tych zachowań w czasie. Oprócz wskaźników bazujących na przeciętnym (średnim) poziomie cen, ustalonym na podstawie zebranych danych (średnie "empiryczne"), wykorzystano również proste wskaźniki syntetyczne, ilustrujące relację ceny do użyteczności produktu. Dokonanie porównań międzynarodowych posłużyło wytyczaniu obszarów konkurencyjności i pozycjonowaniu polskich ofert.Obserwację reakcji na sytuacje kryzysowe umożliwiła analiza zróżnicowania cen przeciętnych ("empirycznych") i wskaźnika obrazującego stosunek ceny do użyteczności ze względu na: • stosowane obniżki cen, • zakres usług dodatkowych zawartych w cenie, • kreatora oferty (touroperator/bezpośredni usługodawca), • miejsce i czas dokonania zakupu (biuro podróży/internet) oraz oferty last minute i first minute. Analiza została oparta na badaniach empirycznych przeprowadzonych w latach 2009-2011 na zlecenie i przy współpracy Polskiej Organizacji Turystycznej. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Konkurencja cenowa i pozacenowa na rynku nawozów mineralnych w Polsce
63%
Gospodarka naszego kraju potrzebuje nowoczesnego i wydajnego rolnictwa. Dążenie do tego stanu nie może odbyć się bez środków produkcji rolnej, dostarczanych na rynek przez przedsiębiorstwa produkcyjne i handlowe, których zastosowanie sprawi, że krajowe gospodarstwa rolne staną się konkurencyjne na europejskim i globalnym rynku. Aktualnie jednym z najważniejszych środków produkcji rolnej są nawozy mineralne, które wzbogacają gleby w składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin. Nawozy mineralne są najważniejszym plonotwórczym czynnikiem produkcji rolnej o dużych potencjalnych możliwościach. Na rynku nawozów mineralnych zachodzi zjawisko konkurencji i odgrywa istotną rolę w procesach wymiany. W celu kreowania przewag konkurencyjnych na rynku nawozów mineralnych przedsiębiorstwa produkcyjne i handlowe wykorzystują wiele instrumentów konkurowania, które nakreślają rynkowy wymiar konkurencji. W niniejszym opracowaniu przedstawiono rozważania teoretyczne i wyniki badań empirycznych dotyczące zjawiska konkurencji wśród dwóch grup podmiotów rynkowych na rynku nawozów mineralnych: producentów nawozów i pośredników handlowych. (fragment tekstu)
18
63%
Artykuł zawiera empiryczne zastosowanie markera zmian strukturalnych wariancji procesu ceny rynkowej dla szeregu cen średnich Lysiny na rynku USA w latach 1990-1996. Jako metodę ekonometryczną detekcji zmian strukturalnych w wariancji zastosowano, po raz pierwszy w tym kontekście, analizę falkową. Metoda ta ma w omawianym zakresie aplikacji istotne zalety, takie jak oszczędność w zakresie wymaganych danych statystycznych oraz bardzo dobre własności lokalizacyjne w dziedzinie czasu. W pracy wykorzystano model teoretyczny zachowań strategicznych graczy w branży motywujący zastosowanie wymienionego markera. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono rezultaty badań nad kształtowaniem się cen produktów spożywczych oraz wartością pieniężną koszyków produktów nabywanych w olsztyńskiej sieci handlu detalicznego. Rejestracji cen wytypowanych do badań 15 marek produktowych i ich bliskich substytutów przeprowadzono w listopadzie roku 2008 na reprezentatywnej próbie 169 podmiotów handlowych, realizujących handel nowoczesny i tradycyjny. Przeprowadzone analizy potwierdziły istniejący związek między poziomem i zróżnicowaniem cen produktów a kategoriami podmiotów handlowych. Wyniki badań porównawczych w obszarze oszacowanych wartości koszyków zakupów wskazały również na atrakcyjność cenową hipermarketów i sklepów dyskontowych dla nabywców, przy czym dyskonty posiadają przewagę konkurencyjną nad hipermarketami. Przejawia się ona w tym, że w przypadku tej kategorii sklepów nabywcy najwięcej oszczędzają dokonując zakupu zarówno najtańszego, jak i najdroższego koszyka substytutów marek produktów badanych. (abstrakt oryginalny)
Problemy zasygnalizowane w niniejszym artykule stanowią jedynie wprowadzenie do interesującego problemu, który będzie zapewne w najbliższych latach szczegółowo badany. Przedmiotem tych badań powinny być zarówno identyfikacja wpływu strategii niskich cen na kondycję polskich przedsiębiorstw, jak i techniki stosowane przez firmy w procesie kreowania przewagi konkurencyjnej za pomocą niskiej ceny. Być może wynikiem tych badań będzie wskazanie warunków, które trzeba będzie spełnić, aby uzyskać trwałą przewagę konkurencyjną kreowaną właśnie w ten sposób. (fragment artykułu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.