Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Privatization of enterprises
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
From the very beginning the way the privatization of Russian economy was carried out aroused huge controversies. Some maintain that it contributed to its criminalization and overtaking of the most important branches by oligarchs and representatives of economic underground. Blatant corruption when some transactions were made and a wide range of privileges that directors and other employees enjoyed when buying the shares of the companies they worked for were the most criticized aspects of the programme. The main social goal of the first privatization programme was distribution of state-owned property and it was based on the principle of social justice and creation of a large and powerful middle class on the basis of private ownership, which was considered a necessary condition for social and political stability. Taking into account the necessity of a thorough restructuring of these companies, the program which favoured giving the ownership rights to employees and prevented outside investors from taking over the companies did not seem to be the best solution. Another problem was that the new owners, still burdened with the experiences they had of the command-and-quota system, were unable to manage enterprises in the situation of emerging market economy. Besides, the Russian model of mass privatization only to a small extent took into account the issues of efficiency, budget revenues and future investments; at the same time it put too much emphasis on often illusory aim to establish the class of small owners. Mass privatization neither brought about the inflow of new investments nor stimulated accumulation of capital. Neither did we witness any considerable improvement in the fields of financial stabilization, economic effectiveness or creating competitive environment(original abstract)
Celem artykułu jest prezentacja koncepcji oceny efektywności inwestowania w mienie prywatyzowanych drogą bezpośrednią przedsiębiorstw państwowych oraz jej egzemplifikacja na wybranym przypadku empirycznym. (fragment tekstu)
Prywatyzacja poprzez leasing jest atrakcyjną formą prywatyzacji, również dlatego, że umożliwia zostanie współwłaścicielem dotychczas państwowego przedsiębiorstwa. Dzięki temu leasing pracowniczy jest akceptowany społecznie, co przypuszczalnie jest jedną z wielu przyczyn dużej popularności spółek pracowniczych. Biorąc jednak pod uwagę zmiany w strukturze własności kapitału w omawianych podmiotach, czyli kumulowanie się własności w ograniczonym kręgu, nasuwa się wątpliwość, czy nadal można mówić o spółkach wyłącznie pracowniczych. (fragment tekstu)
4
Content available remote Menedżment w prywatyzowanych przedsiębiorstwach w Polsce
75%
Od 1989 roku, po transformacji systemowej w Polsce, powstała możliwość tworzenia nowej szkoły menedżmentu. Dzięki gospodarce rynkowej przedsiębiorstwa wymagały nowego stylu zarządzania. Rozpoczęły się wielkie zmiany. Również przystąpienie Polski do Unii Europejskiej spowodowało falę przemian w zarządzaniu przedsiębiorstwami. Podczas dwudziestu lat wiele firm zmuszonych zostało do przystosowania się do nowych warunków. Zarządzanie skupiło się głównie na składnikach hard (finanse, technologia, marketing). Brakowało na początku świadomości, że ludzie są najważniejsi (soft). W trakcie przekształceń własnościowych, drogą prywatyzacji bezpośredniej, zaczęto dostrzegać akcjonariat pracowniczy. W artykule krótko zaprezentowano jego powstanie w Polsce. Aktualnie jest powszechny poprzez funkcjonowanie na rynku wielu spółek kapitałowych - spółek akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Dzięki menedżmentowi, odpowiednio przygotowanemu na wprowadzenie zmian, udało się sprywatyzować kopalnie bazaltu w Polsce. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł jest próbą wyodrębnienia podstawowych możliwości tworzenia spółek pracowniczych w ramach procesu prywatyzacji polskich przedsiębiorstw państwowych, który regulowany jest przepisami Ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji. Na mocy art. 74 uchylono wówczas obowiązującą w tym zakresie Ustawą z dnia 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Zasadniczym celem opracowania jest wskazanie metod i ścieżek prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych w Polsce, których realizacja może doprowadzić do powstania spółki pracowniczej. (fragment tekstu)
W Polsce w ciągu ostatniego dziesięciolecia nieustannie poszukiwano efektywnych metod finansowania infrastruktury kolejowej. Analiza wysokości i źródeł finansowania w latach 2005-2011 pokazała, że obecny model nie jest w stanie zapewnić niezbędnych środków na utrzymanie infrastruktury kolejowej i znaczącą poprawę jej stanu technicznego. W propozycji Komisji Europejskiej dot. rewizji I Pakietu Kolejowego (recast), zakładającej połączenie trzech niezależnych dotychczas dyrektyw, duży nacisk kładzie się na doprecyzowanie zasad ustalania stawek dostępu do infrastruktury kolejowej i większego udziału krajów członkowskich w finansowaniu kosztów infrastruktury kolejowej. Ustalony kompromis pomiędzy ministrami transportu UE zakłada, że każdy kraj członkowski będzie miał pięć lat na stopniowe dostosowanie stawek dostępu do infrastruktury kolejowej do poziomu określonego w metodyce Komisji Europejskiej. Proponowany w Polsce model jest zgodny z tymi zaleceniami. Jednakże wypracowanie efektywnego systemu finansowania oraz zasad ustalania stawek dostępu do infrastruktury kolejowej w Polsce wymagać będzie w najbliższych kilku latach(fragment tekstu)
7
Content available remote Wykorzystanie analizy fundamentalnej do procesu prywatyzacji
75%
W praktyce gospodarczej ostatnich lat rośnie zapotrzebowanie na doradztwo ekonomiczne dla przedsiębiorstw. Szczególne znaczenie ma opracowywanie kompleksowej oceny przedsiębiorstwa wraz z długoplanowym programem proefektywnościowego działania. Opracowanie takiej oceny musi być rezultatem współpracy specjalistów zagadnień organizacyjnych, technologicznych, uwarunkowań wewnętrznych i zewnętrznych oraz specjalistów z dziedziny analizy finansowej przedsiębiorstwa. Nie można bowiem formułować ocen porównawczych czy przyszłościowych bez uwzględnienia całokształtu byłych i spodziewanych efektów oraz angażowanych zasobów. Przedstawiona analiza pozwala ustalić wzajemne proporcje i elementy ponoszonych nakładów pracy żywej i uprzedmiotowionej, a zatem - przez zmianę wskaźników struktury i dynamiki - określić tendencje w rozwoju działalności gospodarczej przedsiębiorstwa. Analiza ta umożliwia uzyskanie ogólnej orientacji o poziomie przychodów i zysków oraz kształtowaniu się poszczególnych kosztów. (fragment tekstu)
Państwo jako właściciel może pobierać i pobiera pożytki z posiadanego majątku, m.in. z przedsiębiorstw państwowych oraz udziałów i akcji w spółkach. Jedną z form pobierania tych pożytków - choć jednorazową - jest sprzedaż (prywatyzacja). Drugą z form są dywidendy ze spółek, w których Skarb Państwa ma udziały lub akcje. Trzecia to wpłaty z zysku od - coraz mniejszej liczby - przedsiębiorstw państwowych. Drugą i trzecią z form można uznać za tożsamą, jako dochody z kapitału Skarbu Państwa. W maju 2007 r. gospodarka Polski jest w fazie wzrostu. Pojawił się nawet komunikat Ministerstwa Finansów odwołujący emisję bonów skarbowych w związku z rewelacyjną realizacją budżetu. Wyniki realizacji budżetu oraz prognozy makroekonomiczne wskazują na to, że Ministerstwo Finansów może być spokojne o realizację budżetu państwa w 2007 r. Rekordowe wpływy podatkowe powodują, że na plan dalszy w rozważaniach analityków schodzą "niepodatkowe źródła dochodów budżetu państwa". Ważnym ich elementem są przychody z dywidend i wpłaty z zysku od przedsiębiorstw państwowych i spółek. Zdaniem autora jest to jedna z kluczowych pozycji, albowiem pobór dywidendy czy wpłaty z zysku przedsiębiorstw państwowych są uprawnieniem akcjonariusza/wspólnika, wynikającym z jego kapitałowego zaangażowania w spółkę (lub w przedsiębiorstwo państwowe). Nie powoduje to zatem utraty władztwa nad majątkiem - co ma miejsce w sytuacji prywatyzacji. Państwo może po prywatyzacji liczyć jedynie na wpływy podatkowe od przedsiębiorstwa, którego wcześniej było właścicielem. W świetle wyników osiągniętych z tytułu prywatyzacji oraz zmiany polityki rządu w tym zakresie po 2005 r. pojawia się problem badawczy: czy warto liczyć na pożytki osiągane z dywidendy i wypłat z zysku, czy lepiej prywatyzować licząc na doraźny przychód dla budżetu. Lub - szerzej patrząc na całość zagadnienia - jeśli prywatyzować, to w jaki sposób? Autor pragnie przeanalizować dochody z kapitału Skarbu Państwa w porównaniu z dochodami z prywatyzacji majątku państwowego [Analizą objęta jest jedynie prywatyzacja przedsiębiorstw i spółek Skarbu Państwa]. (fragment tekstu)
Zdając sobie sprawę z tego, że podstawowym elementem składowym każdej gospodarki jest przedsiębiorstwo (spółka), a obecnie w gospodarce polskiej występują zbiory firm, obejmujące jeszcze zarówno tradycyjne państwowe przedsiębiorstwa, jak i duże zbiory firm prywatnych, a ponadto przedsiębiorstwa prywatne mogą mieć kapitały mieszane (państwowo-prywatne, polskie i zagraniczne), uznano na użytek tych badań, że o sukcesie lub braku sukcesu gospodarki polskiej w okresie transformacji ustrojowej zadecyduje głównie sposób obejmowania akcji, bez względu na miejsce pochodzenia zaangażowanego kapitału. Opracowanie to jest poświęcone porównawczej analizie ilościowych aspektów zakresu i tempa obejmowania akcji w zależności od metody prywatyzacji. Badania wykazały, że istnieją istotne związki pomiędzy metodą prywatyzacji a tempem i sposobem obejmowania akcji przez różny kapitał.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przeprowadzenie badań oraz ustalenie prawidłowości, jakie wystąpiły w prywatyzacji tego sektora w tej części Europy, gdzie graniczące kraje podjęły decyzję o pogłębianiu współpracy przygranicznej, sformalizowanej powołaniem 21 grudnia 1991 r. Euroregionu "Nysa".Równoległym celem jest zebranie doświadczeń z transformacji gospodarek tych krajów, które to wyniki mogą mieć nie tylko charakter poznawczy, ale i utylitarny: ustalenie ewentualnych cech wspólnych tych procesów. (fragment tekstu)
11
75%
Celem artykułu jest przedstawienie efektów zaangażowania inwestorów zagranicznych w proces prywatyzacji przedsiębiorstw województwa łódzkiego. Ponad 20 lat restrukturyzacji gospodarki skłania do podsumowań oraz oceny zmian, jakie zaszły. Choć istnieje bogata literatura dotycząca procesu prywatyzacji, niewiele jest opracowań prezentujących problem udziału inwestorów zagranicznych w ujęciu regionalnym. Artykuł został podzielony na pięć części. W pierwszej zaprezentowano model prywatyzacji gospodarki Polski, ze szczególnym uwzględnieniem ścieżek, które umożliwiały udział kapitału zagranicznego. W drugiej części przeanalizowane zostały atuty inwestorów zagranicznych (względem kapitału krajowego) oraz oczekiwane efekty ich udziału w prywatyzacji. W trzeciej omówiono główne problemy badawcze, które towarzyszyły pozyskiwaniu informacji, a w czwartej zaprezentowano wyniki badania zaangażowania inwestorów zagranicznych w proces prywatyzacji przedsiębiorstw w województwie łódzkim. Wnioski zawarto w zakończeniu. (fragment tekstu)
Initial public offerings (IPO) have been attracting remarkable public attention since the late 1990s, especially during the dotcom bubble years. Despite their positive role in creating new companies, IPOs have been connected with many controversies and unsolved questions. Because of that, IPOs have been a subject of significant academic attention, and most articles have been focused on the major issues relating to: hot markets, underpricing, and long-run performance. This paper presents a theoretical overview, supported by an empirical study, based on the largest IPOs in Poland and the US, between 2000 and 2005, focusing on the un-derpricing and the long-run performance phenomenon. The observed period was chosen particularly in order to avoid the dotcom bubble and the financial crises years. Thus, the period was chosen in order to avoid the data being affected by the positive effects of the dotcom bubble, characterized by spectacular returns, as well to avoid the data being affected by the negative effects of the financial crises, characterized by a significant and sudden decrease in the stock market capitalizations. Poland was chosen for the study because of its remarkable performance during the crisis, and because of the fact that Poland has built a successful financial sector, which has gained the importance extending beyond the national level. The US was, on the other hand, chosen because it remains the biggest IPO market in the world. (fragment tekstu)
Jednym z głównych warunków wprowadzenia gospodarki rynkowej w naszym kraju są przemiany struktury własności środków produkcji, skupionej dotąd w nader wysokim stopniu w rękach państwa. Przemiany te mają służyć pełniejszemu wykorzystaniu wpływu stosunków własności, w tym zwłaszcza własności prywatnej, na efektywną alokację i użytkowanie tych środków. Przystosowanie struktury własności środków produkcji do wymagań gospodarki rynkowej zapowiedziane zostało w programie gospodarczym rządu w październiku 1989 roku. Następnie proces ten objęty został bardziej szczegółowym programem. W ramach tego programu przygotowano projekty szeregu ustaw, w tym zwłaszcza ustawy o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Ustawy te poprzedziła i towarzyszyła jej dyskusja i podjęte w poszczególnych przedsiębiorstwach przemiany struktury własności. Ujawniły one wiele trudności i problemów zasługujących na krytyczną analizę i próbę oceny ich rozwiązywania. (fragment tekstu)
Dotychczasowe obserwacje skłaniają do postawienia tezy, iż prywatyzacja to przede wszystkim proces społeczny zachodzący w świadomości pracowników i pracodawców prywatyzowanych przedsiębiorstw państwowych. (fragment tekstu)
Podstawowym przedmiotem badań była analiza i ocena relacji między strukturą własności spółek pracowniczych a ich kondycją ekonomiczno-finansową. Strukturę własności spółek pracowniczych określono przez ustalenie procentowego udziału własności trzech grup uczestników spółki, czyli pracowników, zarządu i inwestorów zewnętrznych. Następnie spółki analizowano pod względem zmian w strukturze własności, co doprowadziło do porównania ich w czasie i przestrzeni. Pierwszy rozdział poświęcono akcjonariatowi pracowniczemu. Zjawisko uczestnictwa pracowników we własności przedsiębiorstw nie wystąpiło po raz pierwszy w Polsce, dlatego w tej części pracy przedstawiono również doświadczenia innych gospodarek w tym zakresie. Zaprezentowano również ścieżki prywatyzacji, co wynikało ze ścisłego związku prywatyzacji z akcjonariatem pracowniczym na gruncie transformacji polskiej gospodarki. W drugiej części rozdziału omówiono uwarunkowania rozwoju akcjonariatu pracowniczego, jego formalnoprawne aspekty oraz ekonomiczne i społeczne efekty leasingu pracowniczego w Polsce. W rozdziale drugim przedstawiono procedurę określania sytuacji ekonomicznej analizowanych spółek z wykorzystaniem metod taksonomicznych, a szczególnie specyficznej metody taksonomicznej - miary efektywności inwestycji (TMAI). Miernik TMAI pozwolił na opis kondycji finansowej badanych spółek w sposób syntetyczny, za pomocą jednej zagregowanej wielkości. Następnie dokonano klasyfikacji podmiotów pod względem wskaźnika rozwoju, co pozwoliło w sposób liniowy uporządkować badane spółki na przedsiębiorstwa o bardzo dobrej, dobrej, średniej i słabej sytuacji ekonomicznej. Treścią trzeciego rozdziału jest ocena efektów ekonomiczno-społecznych procesów prywatyzacyjnych w badanych podmiotach regionu zachodniopomorskiego. Omówiono w nim istotę własności i kontroli w spółkach pracowniczych - specyficznych podmiotach gospodarczych, gdzie własność i praca łączy się w ręku właścicieli-pracowników. Przedstawiono także strukturę własności i kapitału oraz jej zmiany w badanej zbiorowości. Ostatecznie zbadano wpływ zmian w strukturze własności na kondycję finansową spółek pracowniczych zarówno w horyzoncie pięcio- jak i dziesięcioletnim. Ostatnim elementem pracy była próba oceny kierunku rozwoju spółek pracowniczych regionu zachodniopomorskiego. (fragment tekstu)
Objective: The objective of this paper is to analyse, evaluate and compare the individual methods of Czechoslovak and Czech privatisation in the years 1991-2005 based on long-term economic indicators. Research Design & Methods: The empirical research focuses on a sample of 60 companies privatised between 1991 and 2005 which were selected from the list of 3500 large-scale privatised firms in the Czech Republic by the National Property Fund of the Czech Republic and divided into three groups. Findings: The expenditures associated with the large-scale privatisation were covered by the revenues from the sales of property. Based on data analyses, it may be inferred that the best results have been reported by companies sold directly to foreign investors, while lower for voucher privatisation and direct sales to specific domestic investors. Implications & Recommendations: The privatisation processes aimed at selecting such owners that would have the capacity required to timely complete the subsequent restructuring process and to set up such procedures that would secure continued operation of the enterprises. The revenues from the sold property is a secondary criterion subordinated to the primary objective. Contribution & Value Added: The originality of this work lies in studying the main steps undertaken as part of the so-called large-scale privatisation, after nearly a quarter of a century, and its measurable impacts on the domestic economic environment (original abstract)
19
63%
Praktyka wskazuje, że przestrzeganie zasad etyki w życiu gospodarczym oprócz dobrej współpracy z załogą i otoczeniem zewnętrznym daje wymierne korzyści nie tylko dla danego, konkretnego podmiotu gospodarczego, ale także dla całej gospodarki. Należy sądzić, że w Polsce wraz ze stopniową likwidacją przedsiębiorstw państwowych i przekazaniem majątku w ręce prywatne, a także dalszą edukacją społeczeństwa oraz zmianami w jego świadomości, zmniejszy się zakres nieetycznych zachowań i występujących obecnie zjawisk patologicznych. Wydaje się, że bezwzględne respektowanie standardów etycznych w gospodarce rynkowej jest warunkiem dalszych sukcesów społeczeństwa polskiego i dynamicznego rozwoju naszego kraju. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zbadanie na gruncie empirycznym zależności pomiędzy jakością regulacji a dotychczasowymi reformami gospodarczymi prowadzonymi w krajach postkomunistycznych. W artykule przedstawiono wyniki badania empirycznego na próbie 29 krajów poddanych transformacji ustrojowej w latach 1996-2013. Badanie to zostało wykonane przy pomocy uogólnionej metody momentów na różnicach i poziomach. Udowodniono w ten sposób, że spośród reform gospodarczych na jakość regulacji największy wpływ mają reformy zmierzające do prywatyzacji dużych przedsiębiorstw. Potwierdza to wnioski z teorii wyboru publicznego, sugerując, że sprywatyzowane duże przedsiębiorstwa działały jako skuteczniejsi lobbyści niż przedsiębiorstwa państwowe, których interesem było zaprzestanie reform. Nie stwierdzono istotnych zależności pomiędzy reformami politycznymi (w zakresie wolności politycznej oraz praw obywatelskich), zmierzającymi do zapewnienia społeczeństwu wpływu na kształt reform, a ich skutkami dla jakości regulacji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.