Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Privatization of stock exchange
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Po kilku latach słabej koniunktury Warszawska Giełda Papierów Wartościowych odzyskała popularność i zaufanie wśród przedsiębiorców. Tylko od początku roku do końca czerwca na parkiecie zadebiutowało 14 nowych spółek.
wkrótce zostaną podjęte ostateczne decyzje o przyszłości Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. To wciąż jeszcze giełda państwowa, co jest prawie niespotykane w skali światowej. Trwają spekulacje dotyczące fuzji GPW z giełdą zagraniczną. Wskazuje się kierunki: brytyjski, niemiecki, skupiony wokół ponadnarodowej grupy Euronext, skandynawski, węgierski, nowojorski. Autor artykułu przedstawia natomiast najważniejszą giełdę w naszym regionie Europy - moskiewską giełdę RTS Stock Exchange (Rusian Trading System).
Giełda papierów wartościowych w Warszawie pod względem ilości debiutów zajmuje drugie miejsce w Europie, po giełdzie londyńskiej. Planuje przejęcia w regionie. Zanim to nastąpi musi przejść proces prywatyzacji, bowiem potencjalni partnerzy biznesowi podmioty państwowe traktują jako ryzykowne. Eksperci dostrzegają także konieczność zachęcenia do debiutu jak największej liczby spółek dobrej jakości, których akcje będą odznaczały się płynnością. Powinna też pomyśleć o obniżeniu kosztów transakcji oraz uproszczeniu systemu opłat, co sprawi, ze będzie bardziej konkurencyjna cenowo. Zagrożeniem dla GPW jest również możliwość marginalizacji. Na świecie trwa bowiem konsolidacja giełd.
Omówiono plan prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Pierwszy etap ma zostać zakończony do końca 2009 roku. Przybliżono kontrahentów. Podkreślono, że GPW w Europie Środkowej i Wschodniej jest liderem w kategorii obrotów akcjami oraz kapitalizacji.
W artykule przedstawiono Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych założoną w 1991 r. w niecały miesiąc po uchwaleniu przez Sejm "Prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych". Omówiono jej aktualną sytuację i zamiar sprzedaży na wolnym rynku, przez publiczną licytację, na swoim własnym parkiecie.
Warszawska GPW może osiągnąć pozycję giełdy londyńskiej czy Euronextu, ale to kwestia dekad. Polska giełda papierów wartościowych jest najsilniejsza w regionie. Znacznie wyprzedza swoje siostry z Pragi, Budapesztu, Bratysławy i Lubljany.
Omówiono plany prywatyzacji warszawskiej giełdy. Podkreślono, że prywatna giełda będzie w stanie konkurować z rynkami zagranicznymi i szybko dostosowywać się do oczekiwań inwestorów.
Artykuł podejmuje problem prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Największym wyzwaniem jest znalezienie dla GPW poważnego inwestora strategicznego, jakim może być tylko zagraniczna giełda. Najczęściej wymienia się ośrodki: brytyjski, niemiecki oraz skupiony wokół giełdy Euronext.
Warszawska giełda jako jedyna w Europie - nie licząc giełdy na Malcie - znajduje się wciąż pod kontrolą państwa. Skarb Państwa nie jest najlepszym możliwym właścicielem tak skomplikowanej struktury rynkowej, jaką jest giełda. Jednym z ważnych zadań, jakie spoczywają na barkach właściciela, jest zapewnienie rozwoju spółce. Prywatny inwestor z pewnością zrobi to lepiej. Ma też dużo większe szanse na uchronienie spółki przed marginalizacją.
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest niekwestionowanym liderem w Europie pod względem liczby i wartości ofert nowych spółek. Ministerstwo Skarbu Państwa będzie rozmawiało z czterema wiodącymi giełdami zainteresowanymi kupnem Giełdy Warszawskiej. W artykule przybliżono tych oferentów, czyli: Deutsche Boerse, London Stock Exchange, NASDAQ OMX, Euronext NYSE.
Dziewiątego listopada 2010 roku miało miejsce pierwsze notowanie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Prywatyzacja może zwiększyć szansę GWP na przejęcie innych giełd i stworzenie największego centrum finansowego w regionie. Atrakcyjność GWP dla zagranicznych spółek ma zwiększyć również nowy system transakcyjny, w którego wprowadzeniu ma pomóc nowojorska giełda NYSE Euronex.
Planowana jest zmiana struktury właścicielskiej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jednak analizy i studia oraz konsultacje z polskimi uczestnikami rynku kapitałowego dotyczące przyszłej struktury właścicielskiej GPW nie były przeprowadzanie w wystarczający sposób. W artykule zaproponowano relatywnie nieskomplikowane podejście ilościowe, które pozwala na wyłonienie struktury właścicielskiej polskiej giełdy na podstawie historycznych danych statystycznych. Opierając się na powszechnie dostępnych informacjach, ustalono strukturę poszczególnych grup inwestorów - potencjalnych udziałowców GPW w zależności od ich partycypacji w rozwoju polskiego rynku kapitałowego liczonej obrotami przez nich generowanymi. Struktura inwestorów oszacowana na podstawie takiej metodyki znacznie różni się od strategii prywatyzacji giełdy. Wskazuje, bowiem na krajowych inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych jako podmiotów mających największy wpływ na rozwój GPW. (abstrakt oryginalny)
Na polskim rynku kapitałowym panuje zgodność, iż prywatyzacja warszawskiej giełdy papierów wartościowych jest koniecznością i proces ten powinien rozpocząć się jak najszybciej. Celem prywatyzacji tej instytucji powinno być także utworzenie silnej giełdy regionalnej.
Urodzaj w postaci nowych spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie (GPW) być może jest zwiastunem zmian, mających uchronić jedyną naszą giełdę przed marginalizacją lub wrogim przejęciem. Poczyniono też kolejne kroki, aby GPW mogła się sprywatyzować.
Giełda często bywa określana mianem barometru gospodarki i jako taka jest instytucją wielce pożądaną w państwach o gospodarce rynkowej. Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych w najbliższym czasie czekają dwa wyzwania: jej prywatyzacja oraz wybór strategicznego sojusznika na europejskim rynku kapitałowym. Należy bowiem pamiętać, że chociaż GPW jest wiodącą giełdą w regionie, to musi - poprzez alians z silniejszymi rynkami kapitałowymi wzmocnić swoją pozycję międzynarodową.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.