Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Privatization process effects
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
2007
|
6
321-328
Państwo jako właściciel może pobierać i pobiera pożytki z posiadanego majątku, m.in. z przedsiębiorstw państwowych oraz udziałów i akcji w spółkach. Jedną z form pobierania tych pożytków - choć jednorazową - jest sprzedaż (prywatyzacja). Drugą z form są dywidendy ze spółek, w których Skarb Państwa ma udziały lub akcje. Trzecia to wpłaty z zysku od - coraz mniejszej liczby - przedsiębiorstw państwowych. Drugą i trzecią z form można uznać za tożsamą, jako dochody z kapitału Skarbu Państwa. W maju 2007 r. gospodarka Polski jest w fazie wzrostu. Pojawił się nawet komunikat Ministerstwa Finansów odwołujący emisję bonów skarbowych w związku z rewelacyjną realizacją budżetu. Wyniki realizacji budżetu oraz prognozy makroekonomiczne wskazują na to, że Ministerstwo Finansów może być spokojne o realizację budżetu państwa w 2007 r. Rekordowe wpływy podatkowe powodują, że na plan dalszy w rozważaniach analityków schodzą "niepodatkowe źródła dochodów budżetu państwa". Ważnym ich elementem są przychody z dywidend i wpłaty z zysku od przedsiębiorstw państwowych i spółek. Zdaniem autora jest to jedna z kluczowych pozycji, albowiem pobór dywidendy czy wpłaty z zysku przedsiębiorstw państwowych są uprawnieniem akcjonariusza/wspólnika, wynikającym z jego kapitałowego zaangażowania w spółkę (lub w przedsiębiorstwo państwowe). Nie powoduje to zatem utraty władztwa nad majątkiem - co ma miejsce w sytuacji prywatyzacji. Państwo może po prywatyzacji liczyć jedynie na wpływy podatkowe od przedsiębiorstwa, którego wcześniej było właścicielem. W świetle wyników osiągniętych z tytułu prywatyzacji oraz zmiany polityki rządu w tym zakresie po 2005 r. pojawia się problem badawczy: czy warto liczyć na pożytki osiągane z dywidendy i wypłat z zysku, czy lepiej prywatyzować licząc na doraźny przychód dla budżetu. Lub - szerzej patrząc na całość zagadnienia - jeśli prywatyzować, to w jaki sposób? Autor pragnie przeanalizować dochody z kapitału Skarbu Państwa w porównaniu z dochodami z prywatyzacji majątku państwowego [Analizą objęta jest jedynie prywatyzacja przedsiębiorstw i spółek Skarbu Państwa]. (fragment tekstu)
Omówiono wzajemne powiązania pomiędzy: własnością a efektywnością alokacyjną, własnością prywatną a efektywnością produkcyjną oraz własnością publiczną a efektywnością produkcyjną. Scharakteryzowano także proces prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych w Polsce.
|
|
34
25-37
W artykule przebieg procesów prywatyzacji rozumiany jest jako powstanie nowych jednostek prywatnych oraz wyłanianie się z gospodarki uspołecznionej spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. Ze względu na brak informacji dotyczących wyników ekonomicznych prywatyzacji w województwie krakowskim autor ograniczył się do oceny zmian dotyczących dochodów z omawianych podmiotów do budżetu państwa. W okresie od I półrocza 1989 do 1 kwartału 1991 r. nie odnotowano stosunkowo dużego wzrostu liczby podmiotów prywatnych i przedsiębiorstw podlegających prywatyzacji. Dlatego też trwałe polepszenie sytuacji budżetowej nie może być postrzegane jako proste następstwo wzrostu liczby prywatyzowanych podmiotów gospodarczych.
Zakres procesu prywatyzacji jest zróżnicowany w odniesieniu do poszczególnych branż, a nawet do pojedynczych firm. Dotychczas ma on w dużej mierze charakter żywiołowy i w każdym przypadku niepowtarzalny. Niemożliwe jest zatem ustalenie ogólnych zasad tworzenia warunków konkurencji w wyniku dotychczasowych procesów prywatyzacji, zwłaszcza że prywatyzacja będzie następować w branżach o odmiennych niż obecnie prywatyzowane strukturach rynku. (fragment tekstu)
Omówiono proces prywatyzacji polskiego przemysłu oraz jego pozytywne i negatywne następstwa. Przedstawiono analizę i ocenę zmian stopnia prywatyzacji i efektów jej realizacji w przemyśle polskim w latach 1991-2000.
8
Content available remote The Public Perception of Privatization in Poland from 1991-2014
84%
Praca ma na celu przeprowadzenie analizy ilościowej postrzegania celów i efektów procesów prywatyzacyjnych przez opinię społeczną w Polsce. Z siedmiu branych pod uwagę miar wyników prywatyzacji skonfrontowanych z opiniami obywateli tylko dwa wyniki okazały się statystycznie istotne. Wbrew pierwszej hipotezie postrzeganie prywatyzacji nie jest funkcją okresów wzrostu lub spowolnienia gospodarczego (mierzonego przez WIG20 i PKB). Jedyną zmienną skorelowaną z postrzeganiem prywatyzacji jest stopa bezrobocia (korelacja -0.6577). Opinie jakie obywatele tworzą na temat prywatyzacji są często oparte na osobistych doświadczeniach, w szczególności tych związanych z utratą pracy. Postrzeganie prywatyzacji w Polsce, które badane w czasie przyjmuje kształt litery V, prowadzi do konkluzji, że Polacy przeszli długi proces edukacji w czasie transformacji gospodarczej w latach 1989-2014. Proces zaczął się od wielkiego entuzjazmu dotyczącego gospodarki wolnorynkowej, po którym nastąpiło głębokie rozczarowanie efektami zmian, w tym prywatyzacją. Niemniej tempo wtedy rozpoczętych zmian było na tyle duże, że doprowadziło do długofalowo do gospodarczej prosperity. Z drugiej strony niebawem możemy obserwować odwrotny proces (wyniki wyborów w 2015 są symptomatyczne) będący skutkiem sentymentów narodowościowych, propaństwowych i rosnących sympatii dla etatyzmu. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono przebieg powszechnej prywatyzacji w krajach Europy Wschodniej (Polska, Czechy, Słowacja i Rosja). Przedstawiono cele prywatyzacji oraz kryteria oceny (PPP).
Procesy prywatyzacji sektora bankowego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej zasadniczo zakończyły się kilka lat temu. Badania empiryczne udzielają jednak odpowiedzi tylko na pytanie o ich skutki krótkoterminowe. Dlatego też zasadne jest podjęcie próby oceny wpływu przeprowadzenia prywatyzacji na działalność banków w dłuższej perspektywie czasowej. W prezentowanym artykule koncentrujemy uwagę na jednym ze wskaźników efektywności funkcjonowania banków, a mianowicie poziomie kosztów działania. Uzyskane, przy użyciu prostych metod ekonometrycznych, rezultaty badawcze wskazują na istotność metody prywatyzacji w średnim okresie w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Pozwalają ponadto zidentyfikować nowe, ciekawe pola badawcze. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych w Polsce w latach 1990-2000 i efektów tej prywatyzacji. Autor omawia drogi przekształceń własnościowych poprzez: komercjalizację, prywatyzację bezpośrednią oraz likwidację przedsiębiorstwa. Podejmuje także próbę oceny efektów tych przekształceń. Proces prywatyzacji w Polsce przebiegał wielotorowo w zależności od wielkości przedsiębiorstwa lub jego kondycji ekonomicznej. Duże znaczenie dla zmiany struktury własnościowej miało również oddolne tworzenie nowych przedsiębiorstw sektora prywatnego. Zaprezentowane dane nie pozwoliły jednoznacznie odpowiedzieć, czy i w jakim stopniu prywatyzacja przyczyniła się do poprawy kondycji ekonomicznej prywatyzowanych przedsiębiorstw.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.