Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Procedury administracyjno-biurowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Jakie dane osobowe może przetwarzać pracodawca i jak długo
100%
W artykule przedstawiono jakie dane i na jakiej podstawie mogą być przetwarzane przez pracodawcę jako Administratora Danych. Przedstawiono także wskazówki, które należy uwzględnić w wdrażaniu monitoringu wizyjnego. Zwrócono uwagę na konieczność uregulowania obszaru retencji danych oraz problemów w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Porozumienie administracyjne jest jedną z form działania administracji zasługującą na szczególne zainteresowanie w okresie, gdy poszukuje się form pozwalających bardziej efektywnie wykorzystywać zasoby administracji w procesie wykonywania jej zadań. Artykuł przedstawia analizę stanu badań doktryny nad tą formą, analizę stanu prawnego uregulowań odnoszących się do możliwości jej stosowania i obrazu praktyki administracyjnej w tym zakresie. Na ich podstawie zostaje zaproponowana klasyfikacja porządkująca wszystkie te trzy elementy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera analizę ubioru w administracji. Zagadnienie to omówiono w szerokim kontekście: historycznym, estetycznym, prawnym i socjologicznym. Zwrócono uwagę na konsekwencje wynikające z reprezentowania przez urzędnika zakładu oraz z jego podstawowych praw wolnościowych, obejmujących m.in. prawo do swobodnego wyboru ubioru. Ubiór został też przedstawiony w kontekście języka przekazywania określonych treści. Autor zwrócił uwagę na związek ubioru z miejscem pracy, jej charakterem oraz cechami fizycznymi i osobowościowymi. Niezwykle istotnym zagadnieniem są rozważania prawne dotyczące obowiązku (lub jego braku) dostarczenia przez pracodawcę ubioru pracownikowi. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania było uwypuklenie prawnych i administracyjnych barier rozwoju przedsiębiorstw, ich wpływu na pomiar dokonań jednostek gospodarczych oraz prezentacja strategii pokonywania tych barier przez rodzime przedsiębiorstwa. Do jego realizacji posłużyła analiza aktów prawnych, analiza ekspertyz oraz wywiad. Z przeprowadzonych badań wynika, że główne ograniczenia dotyczą postępowań sądowych, administracyjnych oraz sprzeczności przepisów prawnych. W efekcie tego dochodzi do zniekształcenia obrazu bilansu, wyniku finansowego i pomiaru dokonań oraz konieczności zaangażowania czasu i ponoszenia zbędnych wydatków przez polskie firmy. Jak pokazano w artykule, przedsiębiorstwa wypracowują strategie zapobiegania ograniczeniom w rozwoju poprzez stosowanie skutecznych procedur windykacyjnych, ubezpieczanie należności, a także ujednolicanie stawek amortyzacyjnych i specyficzne konstruowanie umów. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Ocena procedury "Niebieskie Karty" - problematyka administracyjnoprawna
100%
Regulacja art. 9d ust. 1 i 2 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie umożliwia przedstawicielom jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty i ochrony zdrowia podejmowanie interwencji w środowisku, wobec rodziny dotkniętej przemocą w rodzinie, w oparciu o procedurę Niebieskie Karty. Zakres tematyczny artykułu obejmuje zadania i kompetencje przedstawicieli podmiotów realizujących procedurę oraz jej etapy. Model przeciwdziałania przemocy w rodzinie, ukształtowany ustawą z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, zakłada podejmowanie działań interwencyjnych w oparciu o procedurę Niebieskie Karty, która jest jedną z form pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie. Celem tych działań, w świetle treści preambuły, jest zwiększenie skuteczności przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Asumptem do podjęcia rozważań nad problematyką dotyczącą tej procedury jest próba oceny realizacji założonego przez ustawodawcę celu w kontekście wprowadzonych rozwiązań prawnych. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje zagadnienie związane z działalnością administracyjną w obszarze JST. Autorki postawiły i udowodniły tezą, iż współczesne urzędy gmin prezentują wysoki poziom rozwoju instytucjonalnego w obszarze zarządzania procesami, które są istotnym elementem funkcjonowania administracji samorządowej, natomiast mało rozwinięte są działania administracyjne ukierunkowane na realizację projektów. W badaniach wykorzystano metodykę Analizy Instytucjonalnej opracowanej przez MSAP działającą przy Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Wartością artykułu jest przestrzenne spojrzenie na działania administracyjne realizowane w urzędzie i wskazanie możliwości diagnostycznych dla tego obszaru.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Terminy załatwiania spraw według kodeksu postępowania administracyjnego
100%
Celem niniejszego artykułu jest zbadanie terminów załatwiania spraw w postępowaniu administracyjnym ogólnym, tj. zmierzającym do wydania decyzji w sprawie administracyjnej. Podstawowe znaczenie ma analiza art. 35 Kodeksu postępowania administracyjnego. Terminy załatwiania spraw powinny być jednak rozumiane w powiązaniu z zasadami ogólnymi tego Kodeksu, a szczególnie zasadą prostoty i szybkości postępowania, zasadami ochrony zaufania do władzy publicznej, prawdy obiektywnej, jak również zasady czynnego udziału strony, Artykuł kończy zwięzłe omówienie gwarancji proceduralnych szybkiego załatwienia sprawy(abstrakt oryginalny)
Bezstronność jest ściśle powiązana z koniecznością rzetelnego i sumiennego wykonywania obowiązków przez pracowników organów administracji publicznej i wydania w efekcie końcowym obiektywnie uzasadnionej decyzji administracyjnej. Podejmując próbę odpowiedzi na pytanie, czym są zasady ogólne postępowania administracyjnego i jaki jest ich związek z zasadą bezstronności, należy wykazać, że sam fakt używania tego terminu oraz obowiązek działania administracji w sposób bezstronny świadczą o potrzebie uchwycenia względnie trwałych i wspólnych reguł postępowania administracyjnego. Wśród owych reguł na szczególną uwagę zasługują - ze względu na swoją istotę i ważność - obowiązek powstrzymywania się organu administracji publicznej od wszelkich arbitralnych działań, mogących mieć negatywny wpływ na wydanie obiektywnej decyzji w rozstrzyganej sprawie, oraz reguła powstrzymywania się organu od wszelkich form faworyzowania którejkolwiek ze stron - uczestników postępowania, bez względu na motywy tego postępowania. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Decyzja administracyjna w ustawie o gospodarce nieruchomościami
100%
Nieruchomości stanowią podstawowy element majątku i funkcjonują w systemie prawnym gospodarowania nieruchomościami pod nazwą zasób nieruchomości. Gospodarowanie tym zasobem polega na podejmowaniu rozstrzygnięć i dokonywaniu wszelkich czynności prawnych, dlatego niektóre zagadnienia gospodarki nieruchomościami pozostają pod władztwem Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Władztwo administracyjne realizowane jest między innymi za pomocą indywidualnych aktów administracyjnych. Jednym z nich jest decyzja administracyjna, która jest podstawowym aktem administracyjnym regulującym procesy gospodarki nieruchomościami w administracyjnych formach gospodarki nieruchomościami. W pracy poddano analizie postępowania administracyjne mające miejsce w gospodarce nieruchomościami oraz dokonano systematyki decyzji administracyjnych występujących w wybranych zagadnieniach gospodarki nieruchomości wraz z ich doktrynalną klasyfikacją. Badania oparto o ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami, która reguluje kwestie nieruchomości osób prywatnych, nieruchomości Skarbu Państwa oraz nieruchomości jednostek samorządu terytorialnego. Wymieniony akt prawny daje możliwości aktywnego oddziaływania podmiotów publicznych na kształtowanie się lokalnego rynku nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Wykorzystanie procedur oceny zgodności w dyrektywach nowego podejścia
100%
Podstawowym celem istnienia Unii Europejskiej jest stwarzanie oraz nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem wspólnego rynku, którego istota polega na swobodnym przepływie produktów, usług, kapitału i pracowników pomiędzy państwami członkowskimi. Aby cel ten mógł być realizowany, likwiduje się cła wewnętrzne, ograniczenia w imporcie i ujednolica się podatki. Produkt legalnie wprowadzony do obrotu na obszarze jednego państwa członkowskiego może by także umieszczany na rynkach innych państw (choć mogą zaistnieć wyjątki od tej zasady). Najskuteczniej bariery w swobodnym przepływie produktów są usuwane poprzez wprowadzanie jednolitych przepisów prawnych dotyczących wytwarzania i obrotu produktami. Przykładem w tym zakresie jest nowe podejście do harmonizacji technicznej i normalizacji.(fragment tekstu)
This paper shows partial results of a larger research that addresses the administrative process and its relationship to the use of government policies, as part of the management model of the cooperative fishery. The specific problem of this work is on the case of cooperative organization in Sinaloa and administrative process, as part of the management that makes the manager, which requires implementing strategies and techniques of common ownership structure and democratic management. The research was conducted in Sinaloa, the collection of information is performed using a semistructured interview three managers of the fishing cooperatives. Among the findings may indicate that the reality of fishing cooperatives shows that have analyzed the structure for executive management, however, evidence is emerging that planning and the most important decisions, such as date of capture and improving the physical infrastructure is not up to them, in these conditions we can see that although the steps are covered adequately, little will have been planning, since it is defined in the action lines to start the administrative process. (original abstract)
Research background: SMEs represent an integral part of the economy environment in a majority of the countries all over the world. They signify the most efficient, progressive, and important part of the advanced economies. The long-term effort of the EU countries, as well as other advanced economies is to create quality and stable conditions for their development in order to be able to respond to all the possible changes in the business environment that is being changed to more and more comprehensive in the recent time.Purpose of the article: The objective of the contribution is to examine administrative and legislative obstacles to SMEs business in the Czech Republic and Slovakia and the quantification of the differences in perceiving legislative and administrative obstacles to business by entrepreneurs in both countries.Methods: A questionnaire survey was conducted within SMEs in the Czech Republic and Slovakia in 2019. The research sample included 641 SMEs, 312 from the Czech Republic and 329 from Slovakia. We focused on 5 dimensions related to legislative and administrative obstacles to SMEs business within which selected statements were examined. Contingency tables were used to analyze the ratios of the examined variables.Findings & Value added: The differences detected in both countries in the respondents´ perception and assessment are evidence of the changes in the business environment of both countries, giving rise to the questions about the extent to which the legislative and administrative obstacles, as well as the obstacles related to law enforcement and bureaucracy are acceptable and by which groups of entrepreneurs. The results of the research provide valuable findings for the creators of regional and national policies, and represent a valuable basis for the creation of the concepts focused on the SMEs´ development in both countries. The results of the study also support the implementation of follow-up research in this area that will reveal other determinants affecting the development of SMEs. They also create a valuable platform for the construction of national and international benchmarking indicators in this area and the implementation of comparative analyses. This will also support the methodological area necessary for a creation of high-quality concepts and strategies. (original abstract)
13
Content available remote Kryteria morfologiczne w procedurze administracyjnej nadawania statusu miasta
100%
W latach 1980-2018 liczba miast w Polsce wzrosła z 803 do 930. W procedurze administracyjnej brakuje jednak jasnego określenia kryteriów miejskości i mierzalnych wskaźników służących do weryfikacji miejscowości starających się o status miasta. Dotyczy to w szczególności mierników identyfikujących charakter morfologii jednostek osadniczych. Głównym celem artykułu jest przedstawienie zestawu wskaźników opartych na ogólnodostępnych danych statystycznych opisujących morfologię miejscowości, które mogłyby znaleźć zastosowanie w procedurze administracyjnej w zakresie nadawania statusu miasta. Zaproponowane wskaźniki wykorzystano w analizie morfologii miast w celu sprawdzenia ich przydatności do ilościowego opisu stopnia miejskości. W badaniu skoncentrowano się na miastach, które uzyskały prawa miejskie w latach 2000-2014, ponieważ powinny one spełniać kryteria przyjęte w procedurze administracyjnej. Wykorzystano dane dla miast za 2014 r. pochodzące z Banku Danych Lokalnych (BDL) GUS. Przeprowadzone analizy wykazały, że w przypadku miast ustanowionych w badanym okresie wskaźniki morfologii przyjmują wartości świadczące o niskim lub bardzo niskim stopniu miejskości. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Obciążenie strony kosztami postępowania przed organami podatkowymi
84%
W założeniu postępowanie podatkowe jest procedurą nieodpłatną dla podatnika, któremu umożliwiono obronę swojego sposobu interpretacji prawa podatkowego przed dwoma instancjami (organy podatkowe). Jeśli koszty postępowania wystąpią wskutek ekstraordynaryjnych środków dowodowych (np. oględziny), to wydatki z tym związane co do zasady pokrywa Skarb Państwa. Celem artykułu jest przedstawienie trybu ponoszenia niezbędnych wydatków postępowania podatkowego, zarówno przez Skarb Państwa, jak i też wyjątkowo przez podatnika. Organ podatkowy decydujący o wymiarze postępowania oraz liczebności m. in. czynności dowodowych w sprawie, powinien mieć jasne ustawowe wytyczne dotyczące sposobu organizacji kosztów proceduralnych. Dlatego też autor odnosi się do przesłanek pozytywnych i negatywnych, których wystąpienie umożliwia obciążenie podatnika kosztami postępowania podatkowego. Opisano również sytuacje wyłączające obowiązek ponoszenia wydatków związanych z nowymi dowodami, organizacją rozprawy podatkowej lub udziałem biegłych, tłumaczy. Autor odniósł się do możliwości wystąpienia przez podatnika z wnioskiem o zwrot nakładów poniesionych przez niego podczas udziału w postępowaniu. W konsekwencji prowadzonych badań nad tym zagadnieniem poruszono materię pojęć nieostrych (niedookreślonych) takich jak: ,,interes publiczny" lub ,,ważny interes podatnika". Jako postulat de lege ferenda przyjęto potrzebę sprecyzowania przez ustawodawcę pozytywnych przesłanek ustawowych umożliwiających obciążenie podatnika kosztami postępowania podatkowego.(abstrakt oryginalny)
Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadziła nową instytucję prawną związaną z brakiem dokonania zarejestrowania pojazdu, jaką jest administracyjna kara pieniężna w wysokości od 200 do 1000 zł. Kara nakładana jest w drodze decyzji administracyjnej przez właściwego starostę. Wraz z wejściem do obrotu prawnego powyższej instytucji pojawią się nowe problemy związane z prowadzeniem postępowania administracyjnego w przedmiocie nałożenia kary, a także ustalenia jej wysokości. Ponadto starosta jako wierzyciel jest zobowiązany do wszczęcia postępowania egzekucyjnego w sytuacji braku dobrowolnego wykonania decyzji nakładającej karę. Wprowadzona instytucja ma na celu zapewnienie realizacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/53/ WE z dnia 18 września 2000 r. w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji, dotyczącej m.in. braku sankcji za niezarejestrowanie importowanego pojazdu oraz niewyrejestrowanie pojazdu wycofanego z eksploatacji. W niniejszym artykule omówiono główne problemy związane ze stosowaniem wprowadzonej instytucji w zakresie procedury administracyjnej, charakterem nakładanej kary oraz jej egzekucji. Rozważania przeprowadzono w oparciu o metodę dogmatyczną. (abstrakt oryginalny)
Proces integracji prawnej w ramach UE pociąga za sobą postępującą integrację administracji w struktury ponadnarodowe. W konsekwencji zagadnienia ochrony prawnej przed działaniami administracji krajowej coraz częściej muszą uwzględniać perspektywę unijną. Zważywszy na istotny wpływ prawa UE na prawo administracyjne państw członkowskich, niniejszy artykuł podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, jak ukształtowany jest model ochrony prawnej w związku z naruszeniem przepisów proceduralnych w prawie traktatowym UE oraz czy model ten wywiera wpływ na rozwiązania polskie, by w kolejnym kroku przesądzić, czy zachodzi w tym zakresie proces konwergencji dążący do "niezbędnej spójności ustanowionego w traktacie (...) systemu ochrony prawnej".(abstrakt oryginalny)
Autorki piszą, że problemy, jakie mają przedsiębiorcy z prawidłowym rozliczeniem projektu, wynikają z dwóch powodów. Po pierwsze, beneficjenci nie znają zasad i obowiązków związanych z realizacją projektu dofinansowanego z funduszy unijnych. Niektóre błędy popełnione na etapie realizacji całkowicie wykluczają możliwość poprawnego rozliczenia przedsięwzięcia i uzyskania dofinansowania. Po drugie, sama procedura rozliczania projektu jest na tyle skomplikowana, że dotrzymanie wszystkich, czasami czysto biurokratycznych, wymogów jest po prostu niewykonalne. Ich zdaniem życie gospodarcze rządzi się swoimi prawami i nie ma możliwości wtłoczenia go w „ciasne” procedury, jakie narzuca krajowy system wydatkowania środków unijnych.
Pytania o termin uruchomienia środków unijnych w Polsce każą zastanowić się nad oprzyrządowaniem administracyjnym funduszy unijnych. Rozpoczęcie wdrażania programów operacyjnych wiąże się z koniecznością spełnienia wielu wymogów proceduralnych, co wymaga podjęcia decyzji o charakterze administracyjnym, jak i opracowania procedur ich realizacji. Celem artykułu jest krytyczna analiza dotychczas sformułowanych warunków proceduralno-administracyjnych uruchomienia w Polsce unijnych środków polityki spójności i próba sformułowania uwag adekwatnych do sytuacji w latach 2014-2020. Na podstawie przeprowadzonych rozważań można stwierdzić, że uproszczenia przewidziane na lata 2014-2020 w systemie wdrażania środków unijnych w Polsce będą miały niestety ograniczony wpływ na praktykę realizacji programów operacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Polska zaliczana jest do grupy państw europejskich rozwijających się najdynamiczniej w okresie ostatnich kilku lat, widać to zarówno w napływie inwestycji zagranicznych do kraju, rosnącym zatrudnieniu w usługach, jak i potencjale kadr mierzonym chociażby liczbą osób aktywnych zawodowo z wykształceniem wyższym. Z drugiej strony wskaźnik nowo rejestrowanych podmiotów gospodarczych jest najniższy w UE. Doniesienia płynące z raportów Doing Business... przygotowane przez ekspertów z Waszyngtonu są natomiast jednoznaczne. Polska jako jedyna w Europie "poprawiła się" aż w czterech z analizowanych przez Bank Światowy obszarach, odniosła spektakularny sukces awansując z 74. na 55. pozycję w ostatniej edycji rankingu. Metodologia Banku Światowego bazuje na weryfikacji procedur formalnych i administracyjnych związanych z prowadzeniem biznesu w danym kraju. Traktuje się w niej zatem wszelkie przejawy przedsiębiorczości z punktu widzenia uwarunkowań prawno-politycznych. Na tym tle zdecydowano się dokonać klasyfikacji gospodarek UE-27 za pomocą metody fc-średnich. W związku z tym za pomocą sześciu zmiennych przeprowadzono klasyfikację krajów unijnych z punktu widzenia warunków ekonomicznych i społecznych wywierających wpływ na postawy przedsiębiorcze obywateli. Analiza porównawcza pokazała, że zmiany proceduralne ułatwiające prowadzenie biznesu wspierają przedsiębiorczość. Gospodarki wysoko uplasowane w rankingu Banku Światowego znalazły się jednocześnie w tej grupie, w której czynniki społeczne i ekonomiczne są najbardziej sprzyjające z punktu widzenia kreowania ducha przedsiębiorczości. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia możliwość odbycia posiedzenia organów kolegialnych jednostek samorządu terytorialnego w trybie zdalnym po wejściu w życie ustawy z 7.10.2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Przeniesienie kompetencji do decydowania o trybie odbycia posiedzenia na rzecz organu kolegialnego oraz wprowadzenie przejściowej regulacji dotyczącej możliwości zmiany decyzji przewodniczącego o zmianie trybu odbycia posiedzenia znacząco ograniczyły przepisy ustawy z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tzw. ustawy covidowej) uprawniającej organy samorządu do odbywania posiedzeń w formie wideokonferencji. Ustawodawca zdaje się zmierzać do eliminacji z porządku prawnego przepisów dopuszczających odbywanie posiedzeń zarządu oraz sesji i posiedzeń komisji rady i sejmiku bez zachowania jedności miejsca i czasu. Decyzję ustawodawcy zdaje się potwierdzać orzecznictwo sądów administracyjnych, które w ostatnim czasie utwierdziło pogląd o braku możliwości regulacji zdalnego trybu obradowania w statucie jednostki samorządu terytorialnego.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.