Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 88

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Proces decyzyjny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Zarówno w świecie akademickim, jak i wśród praktyków życia gospodarczego i politycznego trwa spór co do istotności problemu carbon leakage i optymalnych sposobów jego rozwiązania. Niniejszy tekst ma ambicje przyczynić się do dyskursu na temat optymalizacji systemów antyemisyjnych, ich lepszego zrozumienia, wyjaśnienia alternatyw, wyzwań i sposobów ich uszczelnienia. W konsekwencji celem niniejszego opracowania jest spojrzenie na problem carbon leakage z perspektywy Unii Europejskiej, wskazanie głównych zagrożeń, jakie rodzi on dla rozwijającego się reżimu ograniczania emisji CO2, jak również autor dokonuje przeglądu możliwych rozwiązań w zakresie uszczelnienia systemu w skali europejskiej i globalnej.(fragment tekstu)
Celem pracy jest przedstawienie interaktywnego podejścia wspomagającego decydenta w rozwiązywaniu wielokryterialnych problemów decyzyjnych, opartego na przełączaniu procedur skalarnych. Procedury skalarne bazują na restrykcyjnych założeniach o strukturze preferencji decydenta, które najczęściej nie odpowiadają faktycznym preferencjom podejmującego decyzję. Co więcej, różne procedury skalarne, zastosowane w tym samym problemie decyzyjnym, generują zazwyczaj różne rozwiązania. W tej sytuacji, decydent może zaakceptować przypadkową decyzję, która nie będzie optymalna. Zaproponowane w pracy interaktywne podejście wspomagające decydenta w problemie wyboru oparte jest na założeniu, iż dana decyzja może być zaaprobowana przez decydenta tylko wtedy, gdy założenia o jego preferencjach, ujawnianych w trakcie korzystania z różnych procedur skalarnych, będą zgodne z holistyczną oceną jego preferencji. Formalny opis preferencji w procedurach skalarnych polega na wyborze wartości dla parametrów procedury. W związku z tym, wyznaczenie preferencji, przy jakich ustalone rozwiązanie będzie rozwiązaniem wygenerowanym przez daną procedurę, sprowadza się do wyliczenia wartości parametrów danej procedury, przy których wygenerowane zostanie ustalone rozwiązanie. Dane rozwiązanie zostanie zatem uznane za optymalne dopiero wtedy, gdy decydent uzna, że parametry wszystkich procedur, przy których generowane jest dane rozwiązanie, dobrze odzwierciedlają jego prawdziwe preferencje. (fragment tekstu)
3
Content available remote Mechanizmy planowania finansowego w procesach decyzyjnych przedsiębiorstwa
100%
Referat ma na celu prezentację mechanizmów planowania i ich weryfikację w praktyce. Obszarem badawczym są procesy tworzenia, składowania i wyczerpywania zapasów klinkieru, który jest podstawowym półproduktem do produkcji wszystkich rodzajów cementów. Przedsiębiorstwa sektora cementowego cechuje konieczność posiadania zapasów w celu zachowania ciągłości działalności produkcyjnej i sprzedaży. Optymalizacja gospodarki zapasami musi uwzględniać mechanizmy planowania finansowego w przedsiębiorstwie. Zastosowaną metodą badawczą jest analiza porównawcza i analiza trendu. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 12
5-14
Pomimo 25 lat funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce relacje rządowo-samorządowe nie stanowiły przedmiotu zainteresowań badaczy zajmujących się tą tematyką. W artykule autor analizuje funkcjonowanie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego od początku jej powołania do dziś, zwracając uwagę na proces jej instytucjonalizacji, zmianę roli, jaką odgrywała, a także możliwe kierunki reform jej funkcjonowania. (abstrakt oryginalny)
Najważniejsze decyzje zawodowe menedżerów to decyzje o największej mocy regulacyjnej w ich życiu zawodowym, dotyczące ważnego przedmiotu decyzji, np. zmiany pracy, awansu, założenia własnej firmy, obrony własnych interesów zawodowych, realizacji ważnych wartości życiowych. Dokonywanie takich wyborów wiąże się z procesami poszukiwania alternatyw, przewidywania możliwości ich zrealizowania, stawianiem celów, oszacowaniem ewentualnych zysków i strat, antycypowaniem ryzyka w różnych wymiarach, podjęciem odpowiedzialności za wyniki decyzji oraz ewentualnym przeżywaniem żalu postdecyzyjnego. Na każdym etapie procesu decyzyjnego menedżerowie stają przed koniecznością rozwiązywania dylematów decyzyjnych(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 6, CD 1
1425-1432
Artykuł odnosi się do kwestii związanych z podejmowaniem decyzji trudnych, innych od planowanych i wyuczonych. Autorzy szczegółowo opisują etapy podejmowania decyzji przez pilota w kontekście świadomości sytuacyjnej. W artykule wskazano wpływ świadomości sytuacyjnej pilota na podejmowane decyzje oraz poddano analizie problem, czy świadomość sytuacyjna pilota zawsze prowadzi do podejmowania właściwych decyzji. (fragment tekstu)
|
|
10
166-184
One of the methods of scalarization of a multi-criteria problem is the application of a quasi-hierarchy, determined by the decision maker. In discrete problems, to apply this method it is necessary to have an algorithm which generates the optimal solution and the consecutive solutions, contained within the tolerance interval determined by the decision maker. This paper presents algorithms generating the consecutive realizations for a multi-stage deterministic decision-making process as well as an algorithm generating the consecutive strategies for a multi-stage stochastic decision- making process. Algorithms using these solutions in a multi-criteria quasi-hierarchical process are also proposed.(original abstract)
W artykule przedstawiono wyniki teoretycznej oceny zastosowalności IT w procesach decyzyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem aspektu celowości i z punktu widzenia małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Przedstawione obszary i kryteria oceny, tj. struktura procesu decyzyjnego i ogólna charakterystyka elementów tego procesu, ich potrzeb i źródeł informacji, a także sugerowane kryteria wyboru metod ich zaspokajania są podstawą do przedstawienia sugestii na temat zastosowalności wybranych modeli technologii informacyjnych w MŚP. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie poświęcone zostało tematyce procesu decyzyjnego w przedsiębiorstwie w zależności od etapu jego rozwoju. Ukazane zostało zn a- czenie informacji oraz analizy ekonomicznej podczas podejmowania ważnych decyzji gospodarczych. Szczególna uwaga została poświęcona uwarunkow a- niom mającym wpływ na wybór stosowanych mechanizmów decy zyjnych w przedsiębiorstwie. Wykazano związek mię dzy cechami danego podmiotu tj. wielkością, strukturą zarządzania, a implementowanymi narzędziami procesu decyzyjnego. Głębszej analizie poddano grupę małych i średnich przedsiębiorstw w zależności od etapów ich rozwoju, a wdrażanymi instrumentami decyzyjnymi. Jako główny cel opracowania przyjęto ukazanie znaczenia stosowanych narzędzi procesu decyzyjnego w zależności od etapu rozwoju przedsiębiorstw. Założono hipotezę, iż wybór oraz stopień wykorzystania owych narzędzi jest różny w zależności od fazy rozwoju, w jakiej znajduje się dany podmiot gospodarczy. W celu jej realizacji posłużono się literaturą krajową i zagraniczną oraz wyciągnięto wnioski z rozważań n a temat postawionego problemu. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Dylematy decyzyjne zarządów przedsiębiorstw pracowniczych
100%
W artykule podjęto próbę analizy jednego z dylematów decyzyjnych w wąsko określonej sytuacji przedsiębiorstw charakteryzujących się rozdrobnioną strukturą własności pracowniczej. Celem głównym jest przedstawienie modelowo nierozwiązywalnych sytuacji i wyzwań decyzyjnych, przed którymi mogą zostać postawieni menedżerowie. Podstawą artykułu jest analiza przypadków przedsiębiorstw pracowniczych, które jednocześnie znajdują się w obliczu koniecznej restrukturyzacji (w badaniu wykorzystano obserwację uczestniczącą). Dylematy decyzyjne opisano z wykorzystaniem wybranych teorii ekonomicznych, w tym koncepcji opartych m.in. na teorii gier i eksperymentach etycznych, takich jak "aukcja jednego dolara", "tragedia wspólnego pastwiska" oraz "dylemat wagonika"(abstrakt oryginalny)
Na przełomie ostatnich lat można zaobserwować zjawisko wzmożonego zainteresowania systemami wspomagania procesu podejmowania decyzji ( ang. DSS - Decision Support Systems) oraz systemami eksportowymi (ang. ES - Ekspert Systems). Często błędnie utożsamia się te dwa typy systemów ze sobą. W artykule przedstawiono próbę zestawienia podstawowych wiadomości dotyczących obydwóch klas systemów informatycznych (definicje, podstawowe cechy, struktura) w celu wyjaśnienia (przynajmniej częściowo) podobieństw i róznic występujących miedzy nimi.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1
14-19
Zachowania konsumentów na rynku są bardzo złożone i jednocześnie zróżnicowane. Zróżnicowanie to wynika zarówno ze złożoności przebiegu procesów decyzyjnych samego konsumenta, jak i wielości czynników, które warunkują i różnicują te decyzje. Trudo jest zatem uchwycić wszystkie aspekty i elementy zachowań konsumentów na rynku. Prowadząc badania empiryczne można jedynie zidentyfikować zachowania konsumentów w określonym momencie. Na bazie tego rozpoznania można dokonywać ustalenia pewnych prawidłowości w zachowaniach konsumentów, a następnie podjąć się próby skonstruowania modelu (modeli) tych zachowań. (fragment tekstu)
Niniejsze opracowanie przedstawia wstępne wyniki otrzymane na tej drodze - skoncentrowano się tu na problemach kombinatorycznych a konkretnie na klasycznych problemach symetrycznego i asymetrycznego komiwojażera, a obszarem zainteresowania było porównanie efektywności (rozumianej tu jako szybkość osiągania konkretnej wartości funkcji celu) metody Pełnego Krzyżowania i klasycznych operatorów genetycznych dedykowanej dla tej klasy problemów. W kolejnych rozdziałach referatu przedstawione kolejno zostaną - metoda Pełnego Krzyżowania w formie zastosowanej do rozpatrywanej tu klasy problemów, opis przeprowadzonych eksperymentów i podsumowanie wraz z wnioskami dotyczącymi dalszej pracy badawczej. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł pozwoli odpowiedzieć na następujące pytanie: czy rating nieruchomości i rynku, z uwagi na swoje przeznaczenie, metodologię oraz dane w nim wykorzystywane, może stanowić narzędzie wspomagania decyzji inwestycyjnych? Autorka dokonała przeglądu i wstępnej oceny systemów ratingowych funkcjonujących w wybranych krajach Europy, wskazała możliwości ich zastosowania, a następnie przedstawiła metodologię wybranych systemów.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest zweryfikowanie tezy, czy przestrzeń internetowa oddziałuje na podejmowanie decyzji zakupowych przez młodych dorosłych. Młodzi dorośli są pokoleniem, dla którego korzystanie z internetu jest czymś oczywistym; wykorzystują go m.in. do poszukiwania informacji, kontaktu ze znajomymi czy korzystania z usług, np. bankowych. Istotna wydaje się zatem weryfikacja tezy, czy, i w jakim stopniu, internet może oddziaływać na podejmowanie przez młodych dorosłych decyzji zakupowych. Rozważaniom poddano głównie media społecznościowe; strefa, w której łączą się informacje pochodzące od firm i od użytkowników produktów. Artykuł oparto na krytycznym przeglądzie literatury.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote The participatory potential of Polish trade unions
100%
|
2018
|
nr 3
251-265
The purpose of the article is to present the issues of the development of employee participation in Poland and the functions of trade unions. Trade unions in Poland, like many union organizations across Europe, have faced numerous problems related to the shrinking membership base or the limited presence of trade unions at the company level in general. Trade unions' promotion of practices leading to deeper employees' participation in decision-making processes should be one of the most important functions performed by trade unions. It seems, though, this is not the case. However, it is difficult to blame only trade unions. Undeveloped participation is also the result of resistance in the managerial environment and the attitudes of employees themselves, approaching their greater involvement in decision-making processes with reservation.(original abstract)
17
Content available remote Precedent as an Element of Shaping Public Administration Policies
100%
Celem niniejszego opracowania jest próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego i w jakim stopniu argumenty wyrażone w poprzednich decyzjach stosowania prawa (precedensach) - zarówno pochodzących od samej administracji, jak i od władzy sądowniczej - mogą wpływać na rozwój i kształt (treść) polityk administracji publicznej. Dodatkowo omówiono ograniczenia tego zjawiska w państwie prawa. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1
81-118
Autor omawia w artykule problem określenia pozycji głosujących w zgromadzeniu podejmującym wspólną decyzję. Ma to szczególne znaczenie, gdy przyjęte procedury decyzyjne uniemożliwiają prosty sposób opisu mechanizmów decyzyjnych podczas głosowań. Tak stało się przy projektowaniu sposobu podejmowania decyzji przez Radę Unii Europejskiej. Konkurują ze sobą dwa skomplikowane systemy głosowania, zaś dotychczasowa publiczna debata na ich temat razi niekompetencją dyskutantów. Autor, posługując się indeksami siły, charakteryzuje obie propozycje wraz z konsekwencjami przyjęcia każdej z nich. Omawia dotychczasowe, nieudane sposoby osiągnięcia kompromisu. Przedstawia również swoją propozycję. teorii decyzji zakłada się indywidualny stosunek decydenta do ryzyka. Chciałoby się zatem umieć określać (mierzyć) ten stosunek. Jednakże pomiar stosunku jednostki do ryzyka, dokonywany za pomocą różnych technik, okazuje się niezgodny. Pojawia się dalsze pytanie, czy stosunek do ryzyka u tej samej osoby jest taki sam, czy różny w rozmaitych sferach życia. Prezentowane badanie pokazuje, że stosunek ten jest zróżnicowany. Okazało się także, że skłonność do ryzyka, w zależności od dziedziny, różni takie grupy społeczno-demograficzne jak: grupy dochodowe, narodowe czy mężczyzn i kobiety. (abstrakt oryginalny)
Powszechnie stosowaną graficzną metodą wspomagania procesu decyzyjnego w warunkach ryzyka są drzewa decyzyjne. Jako kryterium wyboru optymalnej decyzji zwykle stosuje się maksymalizację wartości oczekiwanej. W behawioralnym podejściu do analizy decyzyjnej uwzględnia się subiektywne czynniki, które często powodują, iż decyzje decydentów nie są zgodne z podejściem normatywnym. W pracy zostanie zaproponowana procedura oceny problemów decyzyjnych, które można przedstawić za pomocą drzew decyzyjnych zawierających dwa lub więcej etapów, wykorzystująca zasady kumulacyjnej teorii perspektywy.(abstrakt oryginalny)
20
100%
Choć decyzje logistyczne w małych i średnich przedsiębiorstwach niejednokrotnie, z operacyjnego punktu widzenia, są prostsze, często, z racji braku ich powtarzalności oraz odpowiednich kompetencji osób je podejmujących, mogą nastarczać wielu problemów. Ponadto wśród właścicieli i menedżerów mniejszych przedsiębiorstw wciąż obecne jest przeświadczenie o braku wystarczających środków finansowych na zakup odpowiednich rozwiązań IT wspierających podejmowanie decyzji, w tym decyzji logistycznych. Współcześnie dostęp do określonych narzędzi informatycznych wydaje się jednak o wiele łatwiejszy. Powstają systemy i oprogramowanie dedykowane sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw, uwzględniające jego potrzeby. Dodatkowo istnieją firmy, których działania związane z dostarczaniem narzędzi IT (oprogramowania) dla sektora MSP trwają od dłuższego czasu. Wydaje się zatem, że problematyka wyboru i zastosowania odpowiednich narzędzi wspierających procesy decyzyjne w mniejszych firmach związana jest często ze świadomością decydentów, iż istnieje dedykowana dla nich grupa narzędzi IT. W świetle przedstawionych okoliczności będących odzwierciedleniem podejmowanego przez autorów problemu badawczego związanego z wykorzystaniem narzędzi IT w procesach decyzyjnych MSP celem niniejszego artykułu jest określenie stanu w zakresie dostępności i stopnia wykorzystania narzędzi IT w logistycznych procesach decyzyjnych małych i średnich przedsiębiorstw(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.