Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Process theory
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Zainteresowanie badawcze problematyką innowacyjności i innowacji ma swoje uzasadnienie w zasadniczym znaczeniu tych kategorii dla rozwoju organizacji i osiągania przez nie strategicznej przewagi konkurencyjnej na rynku. Znajduje ono odzwierciedlenie w opracowaniach naukowych powstających w wyniku badań prowadzonych w wielu krajach wysoko rozwiniętych. Badania te dotyczą różnych gospodarek, rynków i podmiotów. W przemyśle są one prowadzone w trzech nurtach badawczych: dyfuzji innowacji (diffusion innovation research), innowacyjności organizacyjnej (organizational innovativeness research) oraz teorii procesu innowacji (process theory research) . Natomiast w sektorze usług bankowych większość badań prowadzona jest w nurcie dyfuzji innowacji. Dotyczą one głównie innowacyjnych produktów finansowych i innowacji procesowych, w tym czynników determinujących ich adaptację przez klientów oraz związanych z nimi korzyści i zagrożeń dla klientów, banków i systemu finansowego. (fragment tekstu)
2
Content available remote A Process Algebraic Form to Represent Extensive Games
100%
In this paper, we introduce an agent-based representation of games, in order to propose a compact representation for multi-party games in game theory. Our method is inspired by concepts in process theory and process algebra. In addition, we introduce an algorithm whose input is a game in the form of process algebra (proposed in this paper) and as an output, the algorithm finds the Nash equilibrium of the game in linear space complexity.
W ostatnich latach, zarówno w literaturze polskiej jak i międzynarodowej, rośnie liczba badań poświęconych tematyce zaufania w relacjach międzyorganizacyjnych. Stosowane są dwa podejścia metodologiczne: teoria wariancji lub teoria procesu. Celem artykułu jest porównanie dorobku polskiego i międzynarodowego pod względem dominujących w badaniach podejść metodologicznych. Niniejszy artykuł przygotowano, opierając się na systematycznym przeglądzie literatury na temat zaufania międzyorganizacyjnego. Publikacje gromadzono z użyciem słów kluczowych i metodyki kuli śnieżnej. Selekcji dokonano na podstawie abstraktów oraz analizy treści wybranych artykułów. Zaprezentowano i porównano podejścia metodologiczne zastosowane w poszczególnych badaniach. Z puli 726 pozycji wybrano 32 artykuły polskojęzyczne oraz 30 artykułów anglojęzycznych i porównano ze sobą oba zbiory. Dane zaprezentowano w tabeli porównawczej. Wyniki wskazują na lukę badawczą w literaturze polskojęzycznej w postaci niedostatecznej liczby badań na temat zaufania na poziomie międzyorganizacyjnym w podejściu procesualnym. Zastosowanie tego podejścia potencjalnie pogłębiłoby zrozumienie relacji organizacji względem siebie, zwłaszcza w kontekście Polski(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto problem analizy surowości systemów bonus-malus stosowanych w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Skonstruowano cząstkowe mierników surowości w oparciu o analizę przykładowego systemu bonus-malus w świetle teorii procesów Markowa. W tym celu obliczono odpowiednie charakterystyki procesu Markowa. Ich analiza pozwoliła na wyprowadzenie trzech cząstkowych mierników oceny systemów bonus- -malus: stosunek ogólnej oczekiwanej wartości zwyżek do ogólnej oczekiwanej wartości zniżek, wartość oczekiwana czasu upływającego od momentu wejścia ubezpieczonego do itej klasy taryfikacyjnej, do przejścia do klasy j-tej po raz pierwszy oraz średni względny przyrost prawdopodobieństwa pozostania lub powrotu do klasy ze zwyżką ubezpieczonego wylosowanego ze strefy malus systemu, przy wydłużeniu całkowitego czasu przebywania w systemie o rok. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Procesowe ujęcie usług logistycznych
100%
Wraz z coraz większym wkładem logistyki do efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem wzrasta znaczenie usług logistycznych. Wnikliwa analiza standardowo rozumianej usługi ujawnia niedoskonałości na poziomie definicji usługi. Przemyślenia poparte doświadczeniami z praktyki, sugerują, że definicję porządkującą działalność, którą praktycy uznają za świadczenie usług logistycznych, należy formułować, odwołując się do ujęcia procesowego. W artykule przestawiono jedynie skrót myślowy argumentacji na rzecz postrzegania usług jako procesu. Prezentowane podejście zostało zweryfikowane przez autora zarówno przez konfrontację z badaniami cytowanymi w literaturze światowej, jak i opinie przedstawicieli praktyki. (fragment tekstu)
Głównym celem monografii jest zbiorcze przedstawienie wybranych sposobów modelowania zmienności danych w ramach metody analizy otoczki danych, z wyodrębnieniem dorobku autora w tym zakresie. Pod pojęciem modelowania zmienności danych rozumie się opis generowania danych za pomocą szczegółowo zdefiniowanego modelu statystycznego. Jest to szczególnie ważny problem badawczy ze względu na to, że większość modeli (programów) używanych w ramach metody DEA ma charakter deterministyczny. W związku z tym rezultaty uzyskiwane w wyniku rozwiązania odpowiednich programów liniowych są często bardzo wrażliwe na błędy w danych, zmiany współczynników programu, zmiany zbioru danych w czasie i na możliwą nieefektywność zaobserwowanych planów produkcyjnych. Rozdział pierwszy monografii zawiera opis deterministycznej wersji metody analizy obwiedni danych wraz z jej osadzeniem w teorii procesu produkcyjnego. W rozdziale drugim zamieszczono przykłady analizy zmienności danych wykorzystywane w ramach deterministycznej wersji metody. Rozdziały 3-5 zawierają najważniejsze treści metodyczne dotyczące modelowania zmienności danych w DEA na podstawie odpowiednich modeli statystycznych, czyli prezentują podejście statystyczne. Każdy z rozdziałów 1-5 monografii kończy ilustracja empiryczna omówionych treści przeprowadzona na jednolitym zestawie danych, dotyczącym jednostek produkcyjnych z sektora energetycznego w Polsce (elektrownie i elektrociepłownie). Umożliwia to porównywanie wyników w ramach rozdziałów monografii, a także z rezultatami uzyskanymi w wyniku zastosowania metod alternatywnych, konkurencyjnych w stosunku do DEA, opartych na modelach parametrycznych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.