Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 351

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Procesy biznesowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
1
Content available remote Wykorzystanie Semantic MediaWiki w doskonaleniu modeli procesów biznesowych
100%
Modele procesów biznesowych są ważnym elementem zarządzania organizacją, zatem metodologia tworzenia tych modeli powinna mieć na celu zapewnienie ich aktualności i zrozumiałości dla użytkowników. Kluczową kwestią jest ciągłe doskonalenie modeli, które nie jest możliwe bez udziału członków organizacji zaangażowanych bezpośrednio w procesy. Artykuł prezentuje możliwości i potencjalne korzyści płynące z zastosowania otwartego narzędzia, jakim jest Semantic MediaWiki, do wspomagania modelowania procesów biznesowych. Szczególną uwagę poświecono kwestii współtworzenia semantycznych opisów procesów, które czynią modele bardziej zrozumiałymi dla użytkowników. (abstrakt autora)
Celem artykułu jest porównanie modeli dojrzałości procesów biznesowych, wskazanie ich wspólnych elementów, głównych podobieństw oraz różnic. Zestawiono sześć modeli: trzy "obce" - Harringtona, capability maturity model integration, ISO 9004 oraz trzy podobne, polskie - Grajewskiego, Nowosielskiego i Gruchmana. Autorzy wymieniają 5-6 poziomów dojrzałości procesowej, różnice dotyczą sposobu przyporządkowania atrybutów do odpowiedniego poziomu dojrzałości. Wynikiem analizy porównawczej są wskazania do ich zastosowania w praktyce. Modele te są bardzo pomocne we wdrażaniu orientacji procesowej, stanowiąc swoistą mapę dla działań, inicjatyw czy projektów mających na celu wprowadzanie zmian, Ze względu na podobieństwa oraz wiele wspólnych elementów, decyzja o wyborze konkretnego modelu do zastosowań praktycznych nie jest ryzykowna. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Finansowe miary efektywności procesów biznesowych
100%
Zakres i dynamika zmian, jakie dokonują się w otoczeniu zewnętrznym współczesnego przedsiębiorstwa sprawiają, że analiza jakości zarządzania wymaga oceny efektywności już nie tylko na poziomie całej organizacji, czy prowadzonych działalności gospodarczych (linii biznesowych), ale także na poziomie jednostkowych procesów. W tym celu wykorzystuje się zestaw różnych mierników efektywności w postaci bezwzględnej (np. wartość wypracowanego zysku netto, EBIT, EVA) oraz w formie różnych miar względnych (np. wskaźnik wydajności, produktywności, stopę rentowności, stopę zwrotu z aktywów). W artykule dowodzi się, że dotychczasowa analiza efektywności na poziomie realizowanych w przedsiębiorstwie procesów dokonuje się na ogół przez pryzmat kosztu, jakości lub czasu. Natomiast pomiar (wycena) wartości procesów biznesowych w jednostkach pieniężnych lub względna ocena ich efektywności (np. stopa zwrotu z inwestycji w procesy), które decydują o efektywności przedsiębiorstwa, są w istocie pomijane lub marginalizowane1. Niniejszy artykuł składa się z trzech części. W pierwszej wskazuje się na aktualne znaczenie zarządzania procesowego i identyfikuje się główne przesłanki natury teoretycznej oraz praktycznej przemawiające za tym podejściem. W drugiej części omawia się najważniejsze mankamenty (ograniczenia i błędy metodyczne) związane z wykorzystaniem mierników finansowych w obszarze zarządzania jednostkowymi procesami. W trzeciej części są zaprezentowane dwie metody wyceny wartości procesów biznesowych: metoda ROI i metoda negatywnej wartości procesu. (fragment tekstu)
4
100%
Modelowanie procesów biznesowych wyznacza regularne procesy biznesowe i znajduje sposoby na ich ulepszanie. Jest to część praktyki zarządzania procesami biznesowymi. Oprogramowanie do modelowania procesów zapewnia analityczną reprezentację procesów "takich, jakie są" w organizacji i kontrastuje je z "przyszłymi" procesami w celu zwiększenia ich wydajności. W postawieniu pierwszego kroku w modelowaniu pomogą pióro i papier. Aby jednak rzeczywiście uruchomić proces biznesowy, trzeba go zdigitalizować w sposób, jaki będzie zrozumiały przez silnik workflow. Narzędzia do modelowania procesów biznesowych umożliwiają reprezentowanie procesu w sposób cyfrowy, który można następnie zautomatyzować i zaprezentować na żywo(abstrakt oryginalny)
5
100%
Współcześnie coraz bardziej zauważalna jest progresywność zasad funkcjonowania przedsiębiorstw. Niezależnie od wielkości, rozległości rynku działania czy też branży firmy dążą do usprawnienia działania swoich struktur organizacyjnych. W tym celu wykorzystują technologie teleinformatyczne, tworzą platformy e-biznesu, jak również dążą do usprawniania szeroko pojętych procesów biznesowych. Projektowanie i modelowanie procesów biznesowych1 wpisuje się w nurt zasad zarządzania przedsiębiorstwami XXI wieku i związane jest ze zmianą podejścia do zrządzania, od funkcjonalnego na rzecz zarządzania procesowego. Analiza procesów biznesowych i ich projektowanie mogą istotnie poprawić produktywność i rentowność oraz wpływać na efektywność funkcjonowania przedsiębiorstwa postrzeganą przez pryzmat klienta. Modelowanie procesów biznesowych może dotyczyć sfery struktur organizacyjnych przedsiębiorstwa, jak również przebiegu informacji pomiędzy nimi. Szczególnego znaczenia nabiera w przypadku tworzenia lub reinżynierii systemów informacyjnych zarządzania. Przy okazji warto zaznaczyć, że systemu informacyjnego nie należy utożsamiać z systemem informatycznym. (fragment tekstu)
6
80%
W artykule zaproponowano metodę odkrywania procesu dla potrzeb analizy międzyorganizacyjnych procesów biznesowych. Aby przedstawić praktyczne aspekty proponowanej metody analizy zrealizowano procedurę ekstrakcji danych procesowych (z bazy danych przykładowego systemu klasy ERP) oraz zaprezentowano rezultaty analizy charakterystyk badanego procesu.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie zagadnienia dotyczącego praktycznych aspektów procesu identyfikacji i definiowania zakresu procesu. Określa terminy, które są używane w teorii i praktyce związanej z procesem, strumień wartości oraz łańcuch wartości oraz nieporozumienia wynikające z ich stosowania. Publikacja dotyczy kwestii różnych metod identyfikacji procesów i ich wpływu na poprawę modelu organizacyjnego.
Reguły biznesowe pozwalają na modelowanie szczegółowej logiki działań przedsiębiorstwa. W szczególności reguły można z powodzeniem stosować do definiowania logiki zadań w modelach procesów biznesowych. Upraszcza to złożone modelowanie decyzji i zapewnia wyraźne oddzielenie różnych poziomów abstrakcji modelu. Nie jest natomiast oczywiste, w jaki sposób używać reguł w modelach procesów biznesowych, w szczególności w notacji BPMN. Istotnym aspektem jest zatem określenie wzorców używania reguł w modelach procesów biznesowych. Celem artykułu jest przedstawienie wybranych metod modelowania procesów biznesowych z użyciem reguł biznesowych, a także zaprezentowanie aktualnych kierunków badań związanych z modelowaniem decyzji. Nowym i ważnym standardem w tej dziedzinie jest notacja DMN, która pozwala na reprezentowanie złożonych decyzji na modelach, a także integrację z modelami procesów. Korzystanie z takiej kombinacji modeli BPMN i DMN pozwala użytkownikom na modelowanie w sposób kompleksowy procesów i reguł. W tym zakresie istnieje wiele otwartych problemów i nowych kierunków badań związanych z modelowaniem decyzji i integracją z modelami procesów. (abstrakt oryginalny)
Wdrożenie programu poprawiającego proces biznesowy jest zawsze trudnym projektem, wymaga złożonych akcji, dużego wysiłku organizacyjnego i często wiedzy grupy ekspertów. Aby ułatwić to zadanie, poszukujemy możliwości wspomagania za pośrednictwem IT. Może to być osiągnięte przez zastosowanie dobrze znanych podejść doskonalenia procesów z wykorzystaniem modeli dojrzałości i przekształceniem oryginalnej postaci takiego modelu do formy bazy danych i bazy wiedzy. Reprezentacja modelu dojrzałości jako bazy danych otwiera nowe możliwości przetwarzania i jego dołączenie do innych danych firmy. Pozwala to na połączenie modeli dojrzałości z diagnostyczną bazą danych i zbudowanie aplikacji, która pomaga menedżerom oceniać i doskonalić procesy biznesowe firmy. Celami artykułu są zaprezentowanie możliwości formalnej reprezentacji semantycznej modeli dojrzałości, takich jak baza danych oraz baza wiedzy, i pokazanie korzyści takiej reprezentacji. (abstrakt oryginalny)
10
80%
The paper presents the findings of the ease of understanding tests for selected business process modelling notations as an element of diagnosing the notations information potential. The easiest-to-understand notation is identified, as well as the attributes determining the choice of this notation as the easiest to understand. Three notations used in business process modelling have been subjected to diagnosis: EPC, BPMS and BPMN. Based on the results of these analyses, recommendations have been formulated for organisations where process modelling requires the involvement of all employees and where process awareness needs to be developed. Using an intuitive notation may contribute to improved communication between users representing different professional profiles and translate into a higher effectiveness of organisational changes. (original abstract)
Research background: Managerial scientists use a lot of modelling techniques for business processes. In this paper we are focused on agent-based modelling and simulations, which emerged in the last two decades as a new approach. Autonomous and interacting intelligent agents are able to model and simulate complex systems in the business sphere. With the use of agent-based modelling and simulations we are able to understand how macro level outcomes are affected by micro level processes and vice versa.Purpose of the article: The purpose of the paper is to introduce recent development in the area of agent-based modelling and simulations focused on the business domain. Managers often have to make difficult decisions under the uncertainty and high risks. Agent-based modelling can provide powerful tools for lowering those risks through a possibility of running experiments, which is normally impossible in economics. In the second part we want to support the usefulness of agent-based simulations with our own simulations.Methods: The method used in this article is an agent-based simulation in a multi-agent system. We use a framework called MAREA. It is a simulation environment with integrated ERP system based on REA ontology. Our simulation model is based on a retail company that sells electronics. For simplicity, in our setup we trade with computer cables. Findings & Value added: In our simulations we experimented with the quality of sales service provided by company's sales representatives. We investigated the impact of quality of sales service on company KPIs under the changing environment circumstances represented by disturbance agent. The quality of sales service is a part of quality of service and thus it affects the perception of brand and loyalty of customers towards the company. In our simulation setup we work with two types of customers, long-term customers and new ones. The result is that quality of sales service has mostly positive effects on company KPIs. (original abstract)
Zaproponowana koncepcja zajęć z wykorzystaniem systemów ERP jest uniwersalna. Została ona zweryfikowana w procesie dydaktycznym na przykładzie dwóch systemów ERP: BAANIV i IFS Applications 2000. Zajęcia z zakresu systemów ERP są prowadzone dla studentów czwartego lub piątego roku studiów. Poziom zaawansowania studentów jest zróżnicowany. Nierzadko jest to ich pierwszy kontakt z systemami informatycznymi. Podczas wykładów trzeba początkowo ukazać systemy ERP na tle ewolucji systemów informatycznych. Strona funkcjonalna systemów ERP, będąca przedmiotem ćwiczeń, została tak dobrana, aby dawała studentom możliwość poznania praktycznego zastosowania wiedzy zdobytej przede wszystkim podczas zajęć z rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
13
80%
Celem artykułu jest przedstawienie uniwersalnego modelu procesów biznesowych sklepu internetowego. W części poznawczej artykułu scharakteryzowano procesy biznesowe i koncepcję zarządzania procesami, ze szczególnym zwróceniem uwagi na modelowanie procesów. Zaprezentowano także istotę modelowania procesów z wykorzystaniem notacji BPMN. W części empirycznej artykułu przedstawiono opracowany uniwersalny model procesów biznesowych dla sklepów internetowych. Uzyskane wyniki badań stanowią element kompleksowej analizy procesów biznesowych handlu elektronicznego.(abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy prezentowany jest moduł wspomagania decyzji zaimplementowany w ramach projektu, w którym opracowano system wspomagania ćwiczeń symulacyjnych dla służb sanitarnych w celu doskonalenia procedur w działaniach organów nadzoru sanitarnego w przypadkach zatruć i chorób zakaźnych przenoszonych drogą pokarmową. System będzie podstawą organizacji ćwiczeń symulacyjnych dla organów nadzoru sanitarnego w zakresie zwalczania potencjalnych zatruć lub epidemii przenoszonych drogą pokarmową. Ćwiczenia symulacyjne mają na celu lepsze przygotowanie inspektorów sanitarnych do zwalczania zatruć lub epidemii chorób przenoszonych drogą pokarmową oraz doskonalenia procedur stosowanych przez organy nadzoru sanitarnego. W trakcie dochodzenia epidemiologicznego, a także przed jego rozpoczęciem służby sanitarne mają do czynienia z wieloma sytuacjami decyzyjnymi. Wsparcie w zakresie szybkiego podejmowania właściwych decyzji zapewnia opracowany w projekcie moduł wspomagania decyzji. (fragment tekstu)
Reguły biznesowe to wyrażone w formalny sposób warunki odpowiadające zachowaniom personelu lub systemów biznesowych wynikających z regulacji formalno-prawnych, regulaminów czy też polityki biznesowej określonej firmy. Fakt istnienia i znaczenie reguł biznesowych są oczywiste, ale to, co zmieniło się w ciągu ostatnich lat, to sposób ich postrzegania i przedstawiania oraz traktowanie ich w kategoriach zasobów, które mogą być użyte w różnych sytuacjach i kontekstach. Stosowanie zarządzania regułami biznesowymi przez instytucje finansowe daje korzyści w poprawie elastyczności czy zwinności organizacyjnej stosujących je podmiotów. W artykule dokonano próby identyfikacji specyficznych uwarunkowań instytucji finansowych, które(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę i cele controllingu procesów biznesowych, w kontekście zarządzania przedsiębiorstwami zorientowanymi procesowo. Zarządzanie procesami biznesowymi wymaga od właścicieli procesów znajomości kształtowania się specyficznych mierników. Muszą one być w odpowiedni sposób modelowane i spełniać określone kryteria jakościowe. Powinny być również określone na podstawie specjalnych atrybutów i ustawione w odpowiednie kategorie. Tylko takie podejście może być czynnikiem wpływającym na ustalenie efektywnego systemu pomiaru dokonań w controllingu procesów biznesowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono znaczenie koncepcji CSR w branży outdoorowej. Stwierdzono, że producenci odzieży i sprzętu outdoorowego swój model biznesowy próbują opierać na wartościach, jakimi są społeczny wymiar prowadzonej działalności i odpowiedzialność za środowisko naturalne. Celem artykułu było wskazanie związków między społecznie odpowiedzialnym modelem biznesu przedsiębiorstwa a podejściem do doskonalenia realizowanych procesów. Zwrócono uwagę na to, że presja ciągłego poszukiwania możliwości wprowadzania zmian w wyrobach branży outdoorowej rodzi różne konsekwencje i nie zawsze, mimo silnego eksponowania znaczenia aspektów ekologicznych, pozwala na utrzymanie prośrodowiskowych standardów. Rozważania odniesiono do dwóch firm produkujących specjalistyczną nowoczesną odzież outdoorową, sprzedających swoje produkty na rynkach światowych. Do realizacji tak określonego celu wykorzystano metodę analizy literatury przedmiotu, kwerendę źródeł internetowych, obserwację praktyki oraz indywidualny wywiad ustrukturyzowany uzupełniony wywiadem swobodnym.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zastosowanie w projektowaniu e-learningu wybranego sposobu modelowania procesów biznesowych. Użycie notacji BPMN umożliwia zespołowi e-learningowemu dekompozycję etapów metodologii ADDIE i przedstawienie ich jako procesu. W pierwszej części artykułu przedstawiono podstawowe zagadnienia opisujące edukacyjno- organizacyjny kontekst tego procesu. Druga część wyjaśnia metodologię ADDIE. Następnie zaproponowano przykładowe diagramy BPMN porządkujące proces tworzenia kursu online. Artykuł jest wstępną częścią badań, których celem jest optymalizacja procesów tworzenia e-learningu w biznesie. (abstrakt oryginalny)
Procesy biznesowe stanowią istotną część działalności gospodarczej. Dlatego też tak istotne jest ich poprawne projektowanie. Dalszym celem powinna być optymalizacja przebiegów. Istnieje wiele metod opisujących procesy biznesowe: formalnych (sieci Petri, różnego rodzaju logiki, BPMN) i nieformalnych (graficzne i opisowe). W artykule przedstawiono nową metodę reprezentacji procesu biznesowego wykorzystującą do opisu teorię grafów i logikę temporalną. Ustanowi to podstawę do formalnego wnioskowania o poprawności projektu procesu. (abstrakt oryginalny)
The main aim of this study was to determine whether a higher level of business process and process orientation lead to improved organizational performances. The companies observed for the research were subjected to rigorous statistical analysis and processing, in order to justify the model presented in the paper. The observed companies employ more than 250 employees and do the business in the Republic of Croatia whose economy is in transition. The research presented in this paper sets a model that statistically confirms strong and significant impact of business processes and process organization on financial and non-financial performances. It has been proven that process organization has a significant indirect impact on financial operations through non-financial performances. (original abstract)
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.