Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 65

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Procesy innowacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W artykule scharakteryzowano czynniki sukcesu i utrudnienia procesów innowacyjnych w przedsiębiorstwach. Przedstawiono również wyniki badań dotyczące wewnętrznych barier innowacji przedsiębiorstw oraz dokonano oceny zależności znaczenia barier innowacji i wielkości przedsiębiorstw oraz ich kondycji finansowej.(fragment tekstu)
|
|
nr 2
7-20
W artykule przedstawiono istotę procesu innowacji. Omówiono klasyczne i nowoczesne podejścia do procesu innowacyjnego.
W opracowaniu został zaprezentowany model w postaci umożliwiającej implementację modelu w języku opisu procesów biznesowych, takich jak np. UML czy BPMN. Powstał on w wyniku badań przeprowadzonych przez zespół pracowników z Politechniki Opolskiej w ramach projektu: "Opracowanie modelu planowania i szacowania kosztów procesów innowacji", finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Przeprowadzone badania miały na celu umożliwienie opracowania spójnego modelu procesów innowacji. (fragment tekstu)
|
|
nr 4-5
47-51
W artykule zostały przedstawione istotne czynniki stymulujące i opóźniające procesy innowacji, główne kierunki inwestowania związane z wprowadzeniem innowacji oraz przykłady inwestycji kreujących innowacje na obecnym etapie przemian w Polsce.
Celem artykułu jest usystematyzowanie kategorii innowacyjności i pojęcia ryzyka oraz zdefiniowanie czynników ryzyka dla procesu innowacyjnego. Rozważania zawarte w artykule oparte są na studiach literaturowych. (fragment tekstu)
Na przestrzeni trzech ostatnich dekad podejmowano wiele prób o charakterze zarówno teoretycznym, jak i empirycznym, mających na celu określenie roli przestrzeni w rozwoju gospodarczym. Istotny wkład w te rozważania ma paradygmat bliskości, dynamicznie rozwijany od początku lat 90. głównie przez francuskich ekonomistów i geografów. Koncepcja ta interpretuje bliskość nie tylko w wymiarze geograficznym (odległość w przestrzeni, bliskość fizyczna), ale także organizacyjnym (zdolność podmiotu do podejmowania wspólnych przedsięwzięć). Liczni autorzy dokonali rozwinięcia tego nurtu rozważań wyodrębniając różne formy bliskości, wskazując bliskość poznawczą, organizacyjną, społeczną, instytucjonalną oraz geograficzną. Paradygmat bliskości dostarcza istotnej podbudowy dla zrozumienia procesów innowacji. Bliskość w różnych swych wymiarach postrzegana jest jako kluczowa determinanta sprzyjająca tworzeniu relacji sieciowych, zasobów wiedzy i innowacji. Jest interpretowana jako warunek konieczny dla zaistnienia interaktywnego i kolektywnego uczeniu się oraz transferu wiedzy milczącej. Stała się centralną kategorią dla zrozumienia mechanizmów terytorialnego rozwoju. (fragment tekstu)
8
Content available remote Czynniki kształtujące innowacyjność instytutów badawczych
76%
W pracy przedstawiono problematykę związaną z rolą instytutów badawczych w procesie kreowania innowacji i ich funkcjonowania w otaczającej rzeczywistości społeczno-gospodarczej. Dokonano klasyfikacji elementów otoczenia instytutu uwzględniając w tym duży stopień skomplikowania relacji. Zidentyfikowano i podkreślono znaczenie czynników otoczenia instytutów badawczych, jako źródła wiedzy, stanowiących podstawę procesu innowacji. Wskazano na potrzebę zwiększonego nacisku na kreowanie rozwiązań innowacyjnych poprzez wspólny wysiłek nie jednego, a wielu podmiotów komplementarnych w aspekcie swoich kluczowych kompetencji oraz posiadanego potencjału do tworzenia innowacji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy innowacyjności przedsiębiorstw, w tym głównie procesów innowacyjnych oraz wykorzystywanej w nich wiedzy zewnętrznej, jak również prezentuje rolę i znaczenie pracowników wiedzy w działalności innowacyjnej firm. Rozważana jest efektywność wykorzystania w procesach innowacyjnych zarówno etatowych pracowników wiedzy, jak i pracowników wiedzy wywodzących się m.in. ze środowiska akademickiego. Efektywność oceniana jest w aspekcie skuteczności realizacji procesów innowacyjnych stymulowanych wyłącznie przez pracowników wiedzy zatrudnianych w firmach oraz z udziałem tzw. zewnętrznych pracowników wiedzy.(abstrakt oryginalny)
Otwarte dane mają istotne znaczenie dla działalności innowacyjnej przedsiębiorstw. Celem artykułu jest wskazanie korzyści wynikających z możliwości wykorzystania otwartych danych w działalności innowacyjnej na przykładzie kilku polskich przedsiębiorstw. Podkreślono rolę i znaczenie otwartych danych dla różnych obszarów działalności tych organizacji. Opracowanie powstało na bazie przeprowadzonych badań pilotażowych i stanowi wstęp do dalszych badań. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono definicje pomiaru innowacyjności oraz procesu innowacyjnego. Zaprezentowano sposoby pozyskiwania wiedzy o nowych możliwościach technologicznych, takie jak: źródła wewnętrzne, zewnętrzne: rynkowo-handlowe, informacje ogólnie dostępne i instytucje oświatowe i badawczo-rozwojowe. Przytoczono także podział firm sektora MSP pod kątem innowacyjności oraz mierniki skali innowacyjności. Wnioskiem z przeprowadzonych rozważań jest opinia o niezadowalającym stanie innowacyjności sektora MSP w Polsce.
12
Content available remote Planowanie oraz wdrażanie innowacji organizacyjnych w przedsiębiorstwie
76%
Artykuł dotyczy problematyki związanej z wdrażaniem wewnętrznych innowacji organizacyjnych, procesowych oraz strukturalnych. Pierwsza część artykułu zawiera ogólną charakterystykę innowacji wraz z ich głównym podziałem, a także zwraca uwagę na istotę innowacji organizacyjnych. W drugiej części zaprezentowano wyniki badań ex-post projektu "Centrum Promocji i Wsparcia Innowacyjności Organizacyjnej Przedsiębiorstw", który był realizowany w latach 2009-2011 przez Wielkopolską Izbę Przemysłowo Handlową, Politechnikę Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny oraz Wyższą Szkołę Państwową w Pile. Celem projektu było świadczenie proinnowacyjnych usług doradczych w obszarze innowacyjności organizacyjnej. Usługi świadczone były przez ekspertów z czterech wyżej wymienionych uczelni. W trakcie realizacji projektu z usług skorzystało ponad 120 przedsiębiorstw. W artykule skupiono się na części badań dotyczącej korzyści, jakie przedsiębiorcy odnieśli po skorzystaniu z usługi jak również barier, które powodują, że przedsiębiorcy obawiają się wdrażać zmiany w obszarze organizacji. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 24
244-256
Celem artykułu jest zaprezentowanie teoretycznych koncepcji wpływu wiedzy na dynamikę przebiegu procesów innowacyjnych. Opracowanie omawia również związki między fazami wspomnianego procesu innowacyjnego a cyklem życia produktu oraz cyklem życia rewolucji technologicznej. Ukazuje, że za źródło tworzenia nowych gałęzi przemysłu jest proces innowacyjny, który jest wewnętrznie spójny i komplementarny z cyklem życia produktu, a także cyklem życia rewolucji technologicznej. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest prezentacja wyników badań dotyczących stosowanych strategii twórczych przez przedsiębiorstwa wysokich technologii oraz ich wpływ na zarządzanie procesami innowacyjnymi. W artykule scharakteryzowano typy oraz elementy budowy strategii twórczych. Wyodrębnienie tych elementów wynika z postrzegania strategii twórczych, jako procesu począwszy od generowania idei do wdrożenia innowacji opartej na aktywności i myśleniu technologicznym wykorzystującym twórczość na wszystkich etapach tego procesu. Celem prowadzonych badań była identyfikacja stosowanych strategii twórczych w badanych przedsiębiorstwach branży lotniczej w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W artykule "Problemy i wyzwania regionalnych systemów innowacji w Polsce" oceniono stan rozwoju regionalnych systemów innowacji w Polsce w kontekście rozważań teoretycznych dotyczących istoty ich funkcjonowania i natury procesów innowacyjnych. Przedstawiono także główne bariery i ograniczenia funkcjonowania regionalnych systemów innowacji w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Opisano również wyzwania stojące przed władzami regionalnymi jeśli chodzi o budowanie zdolności innowacyjnych regionów.
Z procesem uczenia się nierozłącznie związana jest wiedza. Jest to podstawowy element procesu budowania społeczeństwa informacyjnego, który musi być dostosowywany do wyzwań stojących przed globalną społecznością, zmian technologii informatyczno-komunikacyjnych, postępu technicznego oraz rozwoju gospodarczego. Edukacja powinna być permanentna i kontynuowana przez całe życie. Jest to podstawa koncepcji kształcenia ustawicznego. Kształcenie ustawiczne jest niezbędnym środkiem budowania gospodarki opartej na wiedzy, która ma zapewnić wzrost konkurencyjności gospodarki europejskiej. Unia Europejska podejmuje szereg inicjatyw i działań w zakresie rozwoju tego systemu edukacji. Istotnym elementem polityki oświatowej Unii Europejskiej była wydana w 1995 roku Biała księga kształcenia i doskonalenia [Cresson, Flynn 1997], w której przedstawiono koncepcję i uwarunkowania rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy. Koncepcja ta obejmuje różne działania, mające na celu zapewnienie odpowiednich warunków i możliwości edukacji osobom (bez względu na status zawodowy), które chcą zdobyć nowe umiejętności, a doskonalić stare. Poziom rozwoju kształcenia ustawicznego w Polsce znacznie odbiega od standardów unijnych, niemniej stworzenie systemu edukacji ustawicznej jest priorytetowym zadaniem polskiej polityki edukacyjnej, o czym świadczą liczne inicjatywy podejmowane szczególnie przez uczelnie wyższe. A to właśnie one są najbardziej odpowiednie do propagowania tej idei. Artykuł ma na celu przedstawienie wybranych wyników testowania niestandardowych form kształcenia w wybranych polskich uczelniach wyższych, w ramach projektów innowacyjnych w okresie ostatnich dwóch lat (fragment tekstu)
17
Content available remote Imlementation of innovation process in industrial enterprises - research results
76%
Celem artykułu jest analiza poziomu procesu implementacji innowacji w średnich i dużych polskich przedsiębiorstwach z sektora przemysłowego.W tym celu, w pierwszej części tekstu, wprowadzono model dojrzałości procesu innowacji, a następnie wyróżniono cztery jego poziomy. Następnie w sposób empiryczny zbadano poziomy dojrzałości procesu innowacji i jego determinanty. Przeciętna dojrzałość w przedsiębiorstwach jest stosunkowo niska (wynosi 0,68 w skali od 0 do 3), podczas gdy żaden z badanych podmiotów nie osiąga najwyższego poziomu dojrzałości procesu innowacji. Dalsze badania skupiły się m.in. na statystycznej zależności pomiędzy dojrzałoscią procesu innowacji, a branżą, w jakiej działa przedsiębiorstwo.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Profile innowacyjności europejskich regionów - propozycja identyfikacji
76%
Artykuł przedstawia próbę oceny stopnia rozwoju procesów innowacyjnych typu INPUT oraz OUTPUT w europejskiej przestrzeni regionalnej oraz identyfikacji profili innowacyjności w przyjętym przekroju szczebla NUTS 2. Do badań europejskiej przestrzeni regionalnej wykorzystano cechy ilustrujące innowacyjność. Określono kryteria wyodrębnienia profili innowacyjności regionalnej. Przeprowadzona klasyfikacja europejskiej przestrzeni regionalnej szczebla NUTS 2 pozwoliła stwierdzić, że europejska przestrzeń regionalna jest wyraźnie zróżnicowana. Do grupy regionów, w których innowacyjność występuje w bardzo ograniczonym wymiarze, można zaliczyć aż 150 regionów, czyli 61,5% regionów, przy czym w 28 regionach (co stanowi 11,5% wszystkich regionów europejskich) wartości wszystkich analizowanych cech ilustrujących zarówno profil INPUT, jak i OUTPUT były niższe od mediany. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 9
10-14
W niniejszym artykule przedstawiono wybrane aspekty zarządzania wiedzą i działalnością innowacyjną, które - w dobie dynamizacji i globalizacji rynków - mają zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania i rozwoju każdej organizacji. To dzięki innowacjom wdrażanym w poszczególnych obszarach swojej działalności wiele firm zwiększa swoje obroty, doskonali organizację i wchodzi na nowe rynki zbytu. Warunkiem koniecznym rozwoju działalności innowacyjnej jest zatem sprawny system zarządzania ukierunkowany na tworzenie wiedzy, dzielenie się wiedzą i jej materializację w innowacjach rewolucjonizujących rynki.
20
Content available remote User Innovation : State of the Art and Perspectives for Future Research
63%
W obliczu rosnącej roli użytkowników w procesach innowacyjnych oraz szybko zwiększającej się liczby badań w tym obszarze, celem niniejszego opracowania jest wyznaczenie granic rozumienia tego tematu w literaturze. By zrealizować tak zdefiniowany cel badawczy oraz usystematyzować rozważania, autorka odniosła się do czterech podstawowych pytań badawczych: (1) Dlaczego użytkownicy angażują się w proces tworzenia i dyfuzji innowacji? (2) Kim jest użytkownik-innowator? (3) Jakie typy innowacji powstają w wyniku działań użytkowników? (4) Jak użytkownicy tworzą innowacje? Na podstawie systematycznego przeglądu literatury zidentyfikowane zostały cztery strumienie badań nad innowacjami użytkowników, a także możliwe kierunki dalszych prac badawczych w tym obszarze. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.