Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 344

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Procesy innowacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
W artykule scharakteryzowano czynniki sukcesu i utrudnienia procesów innowacyjnych w przedsiębiorstwach. Przedstawiono również wyniki badań dotyczące wewnętrznych barier innowacji przedsiębiorstw oraz dokonano oceny zależności znaczenia barier innowacji i wielkości przedsiębiorstw oraz ich kondycji finansowej.(fragment tekstu)
Celem opracowania jest zidentyfikowanie źródeł informacji dla działalności innowacyjnej w krajach Unii Europejskiej. Analiza została przeprowadzona w oparciu o dane z międzynarodowego badania Community Innovation Survey (CIS), obejmującego lata 2008- -2010. Opracowanie podzielono na dwie części. W pierwszej wyjaśniono istotę innowacji i procesu innowacyjnego. W drugiej części zidentyfikowano źródła informacji dla działalności innowacyjnej w poszczególnych krajach Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem różnic pomiędzy sektorem przemysłowym i usługowym. Z przeprowadzonych badań wynika, że przedsiębiorstwa z sektora usług częściej niż przedsiębiorstwa z sektora przemysłowego korzystają ze źródeł wewnętrznych informacji dla innowacji. W większości badanych państw klienci stanowią bardzo ważne źródło informacji dla innowacji zarówno w sektorze przemysłowym, jak i w sektorze usług.(abstrakt oryginalny)
W literaturze przedmiotu innowacyjność jest rozpatrywana w kontekstach makro- i mikroekonomicznym. Jednakże w obu podejściach w niedostatecznym stopniu diagnozowana jest innowacyjność postaw. Tymczasem od innowacyjności ludzi zależy ich własne powodzenie, sukcesy organizacji, której są pracownikami, menedżerami, a tym bardziej właścicielami, a także sukces całej gospodarki krajowej. (fragm. tekstu)
W pracach innowacyjnych stosuje się Technology Readiness Levels - TRL (poziomy gotowości technologii) jako sposób opisu dojrzałości technologii oraz narzędzie służące porównaniu stanu zaawansowania prac nad różnymi technologiami. Jest to wykaz czynności obejmujący 9 etapów określających gotowość implementacji nowej technologii w warunkach produkcyjnych. Według niej dojrzałość technologii opisuje się od fazy konceptualizacji konkretnego rozwiązania (TRL 1), aż do etapu dojrzałości (TRL 9), kiedy ten koncept w wyniku prowadzonych badań naukowych i prac rozwojowych przybiera postać rozwiązania technologicznego, który można zastosować w praktyce - na przykład w postaci uruchomienia rynkowej produkcji w warunkach rzeczywistych. Wieloaspektowe walory łodzi wielofunkcyjnej "Laura 14" związane z bezpieczeństwem, szybkością pływania i wygoda użytkowania oraz uzyskanie praw ochronnych Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej stanowiło podstawę do nawiązania współpracy z Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego w Krakowie.(abstrakt oryginalny)
Analiza i interpretacja danych statystyki publicznej ukierunkowana na poszukiwanie zależności między wysokością nakładów na działalność innowacyjną przedsiębiorstw a źródłami ich finansowania powinna być oparta na logicznej sekwencji rozważań. W jej porządku szczególnie ważne jest zaznajomienie się ze stosowanymi pojęciami i zasadami gromadzenia informacji oraz ich atrybutami, a w dalszej kolejności dobranie właściwej metody badań, gdyż bez tych czynności nie jest możliwe sformułowanie prawidłowych wniosków. Porządek tak określonych dociekań zachowuje niniejszy artykuł, którego konkluzja wskazuje, że wielkość wydatków przedsiębiorstw ponoszonych na rzecz wdrażania innowacji w regionach Polski zależy od finansowej zasobności firm, a ściślej ich środków własnych.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Efektywność współpracy przedsiębiorstw w zakresie działalności innowacyjnej
100%
Efektywna działalność innowacyjna, zmierzająca do wprowadzenia na rynek nowych produktów i usług, jest obecnie jednym z najważniejszych warunków osiągania przez przedsiębiorstwa sukcesu rynkowego. Kompleksowość procesu innowacyjnego sprawia, że zapewnienie jego efektywnego przebiegu wymaga na każdym etapie podejmowania przez przedsiębiorstwa współpracy z licznymi podmiotami w celu uzyskania dostępu do szerokiego zakresu zasobów, w szczególności specjalistycznej wiedzy. W artykule ukazano rolę współpracy przedsiębiorstw w procesie innowacji oraz dokonano analizy wpływu współpracy przedsiębiorstw w zakresie działalności innowacyjnej na jej efektywność. Wyniki analizy wskazują na pozytywną zależność pomiędzy liczbą przedsiębiorstw współpracujących w zakresie działalności innowacyjnej a efektywnością tej działalności(abstrakt oryginalny)
Przeprowadzone rozważania pozwalają na sformułowanie określonych konkluzji: 1) skuteczność innowacji związana jest z określeniem kolejności i rodzajów powiązań między czynnościami procesu innowacyjnego; 2) rozważania związane z próbą wyznaczenia modelu tworzenia i realizacji innowacji wymuszają uwzględnienie strategicznego, efektywnościowego, długookresowego celu funkcjonowania przedsiębiorstwa; 3) dyfuzja innowacji jest czynnikiem, który umożliwia skuteczną (zgodnie z wyznaczonym celem strategicznym) realizację procesu innowacyjnego; 4) podażowe spojrzenie przedsiębiorstwa na produkt z punktu widzenia sukcesu polegającego na jego sprzedaży związane jest bezpośrednio z satysfakcją ostatecznego odbiorcy. Ta wzajemna interakcja możliwa jest do osiągnięcia poprzez analizę z punktu widzenia cyklu życia innowacji. (abstrakt autora)
Przez pojęcie procesu innowacyjnego, czyli procesu dokonywania zmian innowacyjnych, rozumie się generowanie idei innowacyjnej, niezależnie od tego, czego dotyczy lub w jakim obszarze działalności innowacyjnej powstaje, a następnie projektowanie i pierwszą realizację. Czyli proces innowacyjny zamyka się w przedziale czasu od pierwszej koncepcji do pierwszej realizacji.
W artykule podano kilka definicji pojęcia "innowacje", które występują w literaturze przedmiotu. Omówiono cechy innowacji ze szczególnym uwzględnieniem innowacji menedżerskich.
W artykule przedstawiono istotę procesu innowacji. Omówiono klasyczne i nowoczesne podejścia do procesu innowacyjnego.
W opracowaniu został zaprezentowany model w postaci umożliwiającej implementację modelu w języku opisu procesów biznesowych, takich jak np. UML czy BPMN. Powstał on w wyniku badań przeprowadzonych przez zespół pracowników z Politechniki Opolskiej w ramach projektu: "Opracowanie modelu planowania i szacowania kosztów procesów innowacji", finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Przeprowadzone badania miały na celu umożliwienie opracowania spójnego modelu procesów innowacji. (fragment tekstu)
W artykule zostały przedstawione istotne czynniki stymulujące i opóźniające procesy innowacji, główne kierunki inwestowania związane z wprowadzeniem innowacji oraz przykłady inwestycji kreujących innowacje na obecnym etapie przemian w Polsce.
The aim of the article is to show the relations in the innovation process planning model. The relations argued here guarantee the stable and reliable way to achieve the result in the form of an increased competitiveness by a professionally directed development of the company. The manager needs to specify the effect while initiating the realisation of the process, has to be achieved this by the system of indirect goals. The original model proposed here shows the standard of dependence between the plans of the fragments of the innovation process which make up for achieving its final goal. The relation in the present article was shown by using the standard Business Process Model and Notation. This enabled the specification of interrelations between the decision levels at which subsequent fragments of the innovation process are planned. This gives the possibility of a better coordination of the process, reducing the time needed for the achievement of its effect. The model has been compiled on the basis of the practises followed in Polish companies. It is not, however, the reflection of these practises, but rather an idealised standard of proceedings which aims at improving the effectiveness of the management of innovations on the operational level. The model shown could be the basis of the creation of systems supporting the decision making, supporting the knowledge management or those supporting the communication in the innovation processes. (original abstract)
Współczesne banki to instytucje finansowe, które muszą dbać o zaufanie społeczne. Z natury rzeczy powinny zatem unikać udziału w przedsięwzięciach związanych z ryzykiem. Z drugiej jednak strony, to właśnie banki tworzą w Polsce awangardę przedsiębiorstw proinnowacyjnych. Świadczą o tym wyniki badań. Jest to dowód wypracowania w zarządzaniu nimi wyjątkowo sprawnego modelu procesu dyfuzji innowacji technologicznych. W opracowaniu przedstawiono wybrany dorobek teorii oraz poddano go weryfikacji na gruncie warunków polskiej praktyki. Celem prowadzonych rozważań jest propozycja zracjonalizowanego i zmodernizowanego modelu, odmiennie tłumaczącego zadania i funkcje poszczególnych elementów składających się na proces innowacyjny w bankowości. (fragment tekstu)
Powyższe rozważania zostały podjęte celem wywołania dyskusji oraz bardziej precyzyjnego i wszechstronnego ujęcia zagadnień, które mogłyby posłużyć do opracowania sprawnie funkcjonującego systemu zarządzania innowacyjnego w przedsiębiorstwie. Poprzez system zarządzania innowacyjnego rozumie się wszystkie procesy zarządzania wspierające procesy twórcze, czyli tworzące środowisko organizacji sprzyjające generowaniu innowacji (zarządzanie środowiskiem), oraz procesy, w których innowacje będą rozwijane i wdrażane (zarządzanie innowacjami).Proponowane w niniejszym opracowaniu podejście procesowe do zarządzania innowacyjnego sprawdziło się w standardach zarządzania jakością, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa pracy i in., w związku z czym zasadne wydaje się być podjęcie próby zastosowania go w zarządzaniu innowacyjnym, mimo iż innowacje mają charakter twórczy, są trudne do przewidywania i planowania oraz są silnie związane ze specyfiką działalności poszczególnych organizacji. Przedstawione rozważania mogą być podstawą do prowadzenia dalszych dyskusji nad systemowym i procesowym podejściem do generowania i wdrażania innowacji. (fragment tekstu)
16
Content available remote Terytorialny wymiar kapitału ludzkiego
100%
Celem pracy jest identyfikacja sposobów i zakresu procesów terytorializacji kapitału ludzkiego a także analiza jego percepcji oraz wartości w procesach ekonomicznych. Badania teoretyczne zaczynają się od identyfikacji zasobów ludzkich jako czynnika produkcji, który ulega przewartościowaniu i reinterpretacji w kierunku pojęcia kapitał ludzki. Kapitał ten początkowo ma charakter aprzestrzenny, zwłaszcza w początkowym okresie procesów globalizacji końca XX wieku. Jednak, również pod wpływem globalnych trendów ulega on procesom terytorializacji, co podnosi rolę terytorium w procesach ekonomicznych zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej. Zjawiskom tym towarzyszą zmiany charakteru procesów innowacyjnych, od modelu linearnego do systemów otwartej innowacji. Systemy te także zdeterminowane są właściwościami terytorium. W drodze ewolucji ujawniają się zatem dwie ważne cechy kapitału ludzkiego, podlega procesom zakorzeniania i koncentracji. Jest ważnym elementem kapitału terytorialnego decydującym o istnieniu i atrakcyjności innowacyjnych środowisk przedsiębiorczości. W jego procesie inwestycyjnym nie do przecenienia pozostaje zatem rola bliskości przestrzennej otoczenia instytucjonalnego.(abstrakt oryginalny)
W artykule zawarto rozważania na temat wybranych aspektów zarządzania procesowego i jego wpływu na działalność innowacyjną przedsiębiorstw. Ukazano korzyści wynikające z zarządzania procesami - oszczędność czasu i pieniędzy, poprawę jakości, tworzenie wartości dla klientów, systematyczne doskonalenie i poprawę wyników. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest usystematyzowanie kategorii innowacyjności i pojęcia ryzyka oraz zdefiniowanie czynników ryzyka dla procesu innowacyjnego. Rozważania zawarte w artykule oparte są na studiach literaturowych. (fragment tekstu)
Na przestrzeni trzech ostatnich dekad podejmowano wiele prób o charakterze zarówno teoretycznym, jak i empirycznym, mających na celu określenie roli przestrzeni w rozwoju gospodarczym. Istotny wkład w te rozważania ma paradygmat bliskości, dynamicznie rozwijany od początku lat 90. głównie przez francuskich ekonomistów i geografów. Koncepcja ta interpretuje bliskość nie tylko w wymiarze geograficznym (odległość w przestrzeni, bliskość fizyczna), ale także organizacyjnym (zdolność podmiotu do podejmowania wspólnych przedsięwzięć). Liczni autorzy dokonali rozwinięcia tego nurtu rozważań wyodrębniając różne formy bliskości, wskazując bliskość poznawczą, organizacyjną, społeczną, instytucjonalną oraz geograficzną. Paradygmat bliskości dostarcza istotnej podbudowy dla zrozumienia procesów innowacji. Bliskość w różnych swych wymiarach postrzegana jest jako kluczowa determinanta sprzyjająca tworzeniu relacji sieciowych, zasobów wiedzy i innowacji. Jest interpretowana jako warunek konieczny dla zaistnienia interaktywnego i kolektywnego uczeniu się oraz transferu wiedzy milczącej. Stała się centralną kategorią dla zrozumienia mechanizmów terytorialnego rozwoju. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.