Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 55

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Product policy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W artykule zaprezentowano koncepcję controllingu produktu w dwóch podstawowych wymiarach - strategicznym i operacyjnym. Po zdefiniowaniu pojęcia controllingu przedstawiono klasyfikację jego funkcji. Następnie przedstawiono temat koordynacji strategii funkcjonalnych w zakresie polityki produktu. W dalszej części pracy dokonano zwięzłego opisu systemu wczesnego ostrzegania. Ponad to przedstawiono stosowane w controllingu metody i techniki, oraz podano listę wskaźników pomocniczych w ocenie produktu w różnych sferach działalności przedsiębiorstwa (badawczo-rozwojowej, produkcyjnej, marketingowej i finansowej).
W artykule zaprezentowano ocenę cyklu życia (LCA) jako instrument Zintegrowanej Polityki Produktowej (IPP) służący ekologicznej ocenie i porównaniu procesów wytwórczych. Wykazano przydatnooeæ LCA do oceny i porównania wpływu na środowisko wytwarzania energii w przedsiębiorstwach sektora energetycznego. Do oceny porównawczej procesów wytwórczych wybrano dwie elektrociepłownie opalane węglem kamiennym. Produkcja energii i ciepła pociąga za sobą wykorzystanie surowców nieodnawialnych (w tym przypadku węgla kamiennego) oraz degradację środowiska spowodowaną negatywnym oddziaływaniem produkcji, czyli emisją szkodliwych substancji pyłowych i gazowych, produkcją odpadów i oecieków. Wielkość tego negatywnego oddziaływania na poszczególne elementy ekosystemu oraz człowieka można określić za pomocą LCA. Ekologiczna ocena cyklu życia dla procesów wytwarzania energii w Elektrociepłowni Legnica i Elektrociepłowni Lubin została przeprowadzona za pomocą oprogramowania komputerowego SimaPro w wersji 7.1. z wykorzystaniem metody Ekowskaźnika 99. Program SimaPro oparty jest metodologicznie na normach Międzynarodowej Organizacji ds. Standaryzacji (ISO) serii 14040 dotyczących zarządzania środowiskowego. Jako jednostkę funkcjonalną, dla porównania wpływu na środowisko produkcji energii w obu elektrociepłowniach, wybrano wytworzenie 1 GJ energii. Końcowy wynik LCA został zaprezentowany z uwzględnieniem trzech kategorii szkód: zdrowia ludzkiego, jakości ekosystemu i surowców. Wynik ten uzyskuje się w ekopunktach (Pt), dzięki czemu możliwa jest analiza porównawcza dwóch lub więcej procesów produkcyjnych i ich oddziaływanie na różne elementy ekosystemu. W artykule dokonano analizy LCA w celu porównania wpływu na środowisko wytwarzania energii w Elektrociepłowni Lubin oraz w Elektrociepłowni Legnica. Wskazano na różnicę w osiągniętych wynikach oraz omówiono przyczyny występowania wykazanych oddziaływań środowiskowych. Określono działania, których podjęcie przyczyni się do zmniejszenia wpływu wytwarzania energii na środowisko.(abstrakt oryginalny)
There is a gap between the goals of European policy governing products and the process of policy development in the European Union. This gap is the result of the difference between the policy ambitions and the administrative capabilities of the European Union. As a result, is will be hard to maintain transparency in policy development, effectiveness in execution and uniformity in policy implementation. This discrepancy between policy goals and capabilities in the European Union is analyzed through a discussion of the CE mark system of product safety regulation and the emerging European program of environmental regulation. The impact of this gap on the internal free market and the evolution of Community institutions are also discussed. (original abstract)
W artykule podjęto próbę ukazania specyfiki produktu w gastronomii otwartej oraz podstawowych jego strategii. Rozważania oparto na doświadczeniach krajów wysoko rozwiniętych, w których gastronomia stanowi ważne ogniwo gospodarki żywnościowej i turystycznej.
5
Content available remote Zintegrowana polityka produktowa przedsiębiorstwa
100%
Autorzy przedstawili w opracowaniu rolę i znaczenie Zintegrowanej Polityki Produktowej w działalności produkcyjnej przedsiębiorstw. Przedstawiono obowiązujące w tym zakresie regulacje prawne Unii Europejskiej. Przedstawiono również przykłady podejmowanych działań przez przedsiębiorstwa w zakresie ochrony środowiska w obszarze Zintegrowanej Polityki Produktowej. (abstrakt oryginalny)
Philip Kotler uznał cykl życia produktu za najważniejszą koncepcję w teorii marketingu, wykorzystywaną do interpretacji dynamiki produktu i rynku. W artykule przedstawiona została szczegółowa charakterystyka klasycznego modelu cyklu życia produktu a następnie koncepcja modelu cyklu życia rynku oraz zjawiska ewolucji rynku.
Działania marketingowe banków realizowane od połowy lat 90-tych ubiegłego stulecia z czasem stały się w pełni profesjonalne. Zauważyć można istotny wzrost znaczenia badań marketingowych jako przesłanki strategii marketingowych. Rozwijała się stacjonarna i nowoczesna sieć dystrybucji usług bankowych, choć poziom rozwoju jest jeszcze znacznie niższy niż w UE. Widać było szybki wzrost ilościowy i jakościowy oferty banków i wzrost profesjonalności działań promocyjnych. Mimo kryzysu gospodarczego w Europie zwiększały się kapitały banków Polsce i ich wyniki finansowe. (abstrakt oryginalny)
W rozwiniętych gospodarkach obserwuje się proces przyspieszenia starzenia się społeczeństw, który wraz z prognozami demograficznymi obejmującymi okres kolejnych 20 lat stanowi jedno z ważniejszych problemów społeczno-ekonomicznych. W skali makro efektem zwiększania się liczby osób w wieku poprodukcyjnym będzie np. wzrost wielkości świadczeń, których uzyskanie determinuje właśnie wiek. Wskazuje się także na potrzebę wprowadzania zmian w funkcjonowaniu systemu opieki zdrowotnej i społecznej. Kolejnym istotnym wyzwaniem dla starzejących się społeczeństw jest opracowanie i uruchomienie programów mających na celu zwiększenie aktywności osób starszych na rynku pracy, a co się z tym wiąże, dokonania zmian w zasadach regulujących przejście na emeryturę. W skali mikro należy natomiast spodziewać się dalszego wzrostu zainteresowania różnych podmiotów obsługą osób wchodzących w "trzeci wiek". Już dzisiaj jest to znaczna, choć wciąż niedoceniana grupa klientów firm produkcyjnych, handlowych i usługowych. W Polsce rynek seniorów obejmuje 4 miliony gospodarstw domowych, których siłę nabywczą w 2010 r. szacowano na 150 mld zł . Grupa osób 60+ różni się od młodszych konsumentów, ale jednocześnie jest odmienna w swoich postawach, zachowaniach i preferencjach od grup rówieśniczych sprzed lat. Na tle ogólnych cech rynku seniorów w artykule scharakteryzowano determinanty ich wyborów zakupowych oraz przedstawiono założenia dla strategii produktowych kierowanych do starszych nabywców, opracowane na podstawie macierzy Ansoffa. (abstrakt oryginalny)
9
84%
W artykule przedstawiono proces kształtowania wiedzy o jakości wyrobów opisując cele i instrumenty Zintegrowanej Polityki Produktowej począwszy od etykietowania środowiskowego przez systemy zarządzania środowiskowego po upowszechnianie informacji dla konsumentów. Podkreślono także wagę podmiotów zaangażowanych w propagowanie ZPP, co jest warunkiem koniecznym dla osiągnięcia jej celów. Autor zwraca uwagę na rolę dwóch podmiotów, tj. przedsiębiorstw oraz konsumentów. W artykule opisano także marketing ekologiczny w aspekcie kształtowania zachowań konsumentów oraz dokonano charakterystyki konsumentów ze względu na poziom świadomości ekologicznej. (abstrakt oryginalny)
Zintegrowana polityka produktowa jest proekologiczną inicjatywą Unii Europejskiej w obszarze zrównoważonej produkcji i konsumpcji, mającą na celu ścisłe powiązanie szeroko rozumianej polityki produktowej z ochroną środowiska w całym cyklu życia wyrobów. Jednym z ważniejszych narzędzi wspierających proces wdrażania zintegrowanej polityki produktowej jest ekologizacja zamówień publicznych polegająca na uwzględnianiu kryteriów środowiskowych w procedurach przetargowych na produkty i usługi. Takie włączenie wymagań ekologicznych do procesu zakupów realizowanych przez podmioty publiczne sprzyja minimalizacji negatywnego wpływu produktów lub usług na środowisko. W artykule przedstawiono w kompleksowym ujęciu zagadnienia dotyczące zielonych zamówień publicznych i ich roli w procesie wdrażania zintegrowanej polityki produktowej, uregulowań prawnych oraz planów i programów w zakresie zielonych zamówień publicznych realizowanych w UE i w Polsce, kryteriów środowiskowych stosowanych w procedurach zamówień publicznych, a także oceny rynku zamówień publicznych w Polsce. (abstrakt autora)
Rosnąca międzynarodowa konkurencja oraz proces integracji z Unią Europejską wymuszają na przedsiębiorstwach produkcyjnych i handlowych stosowanie systemów zapewniających właściwą jakość. Zwrócono uwagę na system analizy zagrożeń w oparciu o kontrolę punktów krytycznych w całym procesie wytwarzania i sprzedaży produktu znany pod nazwą HACCP (Hazard Analysis Critical Control Points).
Praca przedstawia stan realizacji wdrażania Zintegrowanej Polityki Produktowej w Polsce na tle działań państw członkowskich Unii Europejskiej. Szczegółowo ocenia niektóre instrumenty ZPP tj. podatki i opłaty ekologiczne, system EMAS, ekoznakowanie oraz zielone zamówienia. Ocenia stan zaawansowania działań wdrożeniowych oraz wnioskuje o pogłębienie badań tych zagadnień. (abstrakt oryginalny)
Segmentacja strategiczna - piramida klientów ma za zadanie wyodrębnienie najbardziej atrakcyjnej grupy obejmującej 20 proc. ogółu klientów, której udział w obrotach banku osiąga poziom 80 procent. Podkreślono, że bank, który potrafi aktywnie kształtować bazę posiadanych segmentów klientów, może wobec nich prowadzić określoną politykę produktu. Na politykę produktu istotnie oddziałuje przyjęta przez bank marketingowa strategia rozwoju.
14
Content available remote Polityka produktu realizowana w polskich przedsiębiorstwach - wyniki badania
84%
Celem niniejszego opracowania jest zidentyfikowanie, na podstawie wyników badania, wybranych elementów polityki produktu realizowanej przez przedsiębiorstwa funkcjonujące na terenie Polski. Badanie zostało przeprowadzone przez zespół pracowników Katedry Marketingu i Handlu WNEiZ UMK w Toruniu w 2010 roku na próbie 350 przedsiębiorstw. Pomiaru dokonano przy zastosowaniu metody wywiadu bezpośredniego (PAPI) oraz wspomaganego komputerowo wywiadu telefonicznego (CATI).(abstrakt oryginalny)
Autor zastanawia się, czy można określić cechy produktu, który jest bardziej niż inne predysponowany do stania się modnym? Wiele źródeł wskazuje na to, iż produkt ma szansę na szeroką akceptację ze strony nabywców (czyli może stać się modny), jeśli: jest łatwy do zrozumienia i prosty w użyciu, szeroko reklamowany, można go kupić na próbę, zakup produktu nie jest związany ze zmianą dotychczasowego stylu życia, a wprost przeciwnie, jest zgodny z systemem norm wyznawanych przez konsumenta, konsumpcja produktu jest widoczna przez otoczenie.
Opracowanie analizuje fenomen muzułmańskich coli, które powstały jako produkty konkurencyjne wobec Coca-Coli i Pepsi. Niektóre z nich są lokalnym wariantem produktu, inne mają dodatkowy wymiar religijno-polityczny, który przesądza o ich unikatowym charakterze. W opracowaniu omówiono sytuację amerykańskich koncernów na rynkach muzułmańskich państw Bliskiego Wschodu, wpływ bojkotu towarów amerykańskich na wizerunek Coca-Coli w regionie i na świecie, a także muzułmańskie cole - w kontekście politycznym i religijnym. Opracowanie zamyka analiza coli muzułmańskich w szerszym kontekście produktów muzułmańskich, będących przykładem glokalizacji, a zarazem odpowiedzą muzułmanów na wyzwania nowoczesności. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie możliwości zastosowania ekologicznej oceny cyklu życia w procesie wdrażania zintegrowanej polityki produktowej na obszarze Unii Europejskiej. Zintegrowana polityka produktowa jest jednym z narzędzi realizacji polityki zrównoważonego rozwoju, kompleksowym i interdyscyplinarnym. W związku z tym jej wdrażanie wiąże się z zastosowaniem zróżnicowanego instrumentarium. Jednym z ważniejszych narzędzi jest ekologiczna ocena cyklu życia (LCA). Wiąże się ona ściśle z działalnością przemysłowo-wytwórczą człowieka i dotyczy przede wszystkim oceny oddziaływania tej działalności na środowisko. LCA polega na wyznaczeniu oddziaływania na środowisko cyklu życia danego wyrobu, usługi, procesu czy organizacji. W kontekście wdrażania zintegrowanej polityki produktowej LCA może znaleźć wiele zastosowań. Możliwe zastosowania LCA przedstawiono na przykładzie oceny zabudowy kuchennej. (abstrakt autora)
Celem rozważań jest przedstawienie opinii menadżerów produktu na temat użyteczności koncepcji cyklu życia produktu do działań w obszarze polityki produktu bankowego. Artykuł ten stanowi część większego projektu z zakresu prowadzonych badań nad cyklem życia produktów bankowych na rynku polskiej bankowości detalicznej. Badanie było realizowane w Katedrze Marketingu na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego w latach 2009-2010. (abstrakt oryginalny)
W artykule w oparciu o wyniki badań scharakteryzowano działania marketingowe realizowane na rynkach zagranicznych przez polskich eksporterów. W ramach badań ustalono szczegóły dotyczące form aktywności firm zagranicą w zakresie takich czynności marketingowych jak: segmentacja rynków, polityka produktu (w tym adaptacja produktów eksportowych, polityka asortymentowa, strategie marki), polityka cen, polityka dystrybucji, polityka komunikacji marketingowej. Uwzględniono również charakterystykę przesłanek i odpowiedzialności decyzyjnej za zmiany w instrumentarium marketingowym badanych firm. Po prezentacji syntetycznych informacji dotyczące zakresu i rodzaju wymienionych form aktywności marketingowej polskich eksporterów zagranicą, w zakończeniu artykułu zawarto wnioski, które stanowią odniesienie do postawionych na wstępie hipotez badawczych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono podstawowe informacje dotyczące produktów tradycyjnych i regionalnych chronionych przez UE. Omówiono regulacje prawne umożliwiające rejestrację i ochronę tego rodzaju produktów we Wspólnocie, zdefiniowano pojęcia PDO, PGI oraz TSG. (oryg. streszcz.)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.