Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Product research
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Omówiony został sposób organizacji badań nowych wyrobów realizowanych na specjalne zamówienie klienta w warunkach ograniczonych środków finansowych.
Praca dotyczy wytworzenia nieorganicznych szkieł krzemianowych i borokrzemianowych o składach zbliżonych do składu szkieł gospodarczych, barwionych na niebiesko i zielono przy zastosowaniu odpowiednio dobranych, pod względem jakościowym i ilościowym, związków metali przejściowych: CoO i K2Cr2O7. Przeprowadzono charakterystykę optyczną dla otrzymanych szkieł określając wpływ jonów barwiących na przebieg krzywych transmisyjnych i absorpcyjnych. Praca prezentuje ogólnie znane i najpowszechniej wykorzystywane metody do opisu graficznej i liczbowej charakterystyki barwy badanych szkieł barwnych w oparciu o przestrzenie trójwymiarowe: układ CIE XYZ i CIE Lab. (abstrakt oryginalny)
3
75%
Celem pracy było zbadanie wpływu czasu rozdrabniania ekstrudatu na jego stopień rozdrobnienia oraz określenie wskaźników wodochłonności WAI i rozpuszczalności w wodzie WSI, jako czynników opisujących każdą otrzymaną frakcję. Do przeprowadzenia badań wykorzystano dwa rodzaje ekstrudatu wytworzonego z jednakowej mieszanki mąki pszennej (udział 60%) i kaszki kukurydzianej (udział 40%). Mieszanki poddano procesowi ekstruzji wykorzystując ekstruder jednoślimakowy oraz ekstruder dwuślimakowy. Wytworzone ekstrudaty rozdrobniono w młynku uniwersalnym w czasie: 8, 10 i 15 sekund. Następnie przeprowadzono separację cząstek na przesiewaczu laboratoryjnym. Stwierdzono, że najdrobniejsza (0,05-0,1mm) i najgrubsza (powyżej 0,5 mm) frakcja ekstrudatu charakteryzowała się największą rozpuszczalnością oraz najmniejszą wodochłonnością. Czas rozdrabniania ekstrudatu istotnie wpływał na zmiany składu granulometrycznego rozdrabnianych ekstrudatów. Nie stwierdzono jednak istotnego wpływu czasu rozdrabniania na zmiany wskaźnika WAI dla tej samej frakcji rozdrobnionego ekstrudatu.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Automatyczna kontrola jakości mikroziaren ściernych
75%
W artykule przedstawiono skomputeryzowaną analizę wielkości i kształtu mikroziaren ściernych przy użyciu specjalnego oprogramowania MultiScan v6.08 oraz zautomatyzowane pomiary z wykorzystaniem analizatora laserowe go Analysette 22. Analizator laserowy jest uniwersalnym urządzeniem do pomiarów wymiarów ziaren i mikroziaren. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule omówiono ważniejsze zagadnienia związane z organizacją i nadzorowaniem badań na przykładzie budowy maszyn roboczych. Scharakteryzowano proces identyfikacji problemu badawczego oraz nadzorowania badań. Zwrócono uwagę na zagadnienie controllingu badań.
Celem artykułu jest przeanalizowanie sposobu rozwiązywania problemu jakościowego związanego z dostarczeniem produktów do klienta bez zatwierdzonej specyfikacji (SCR - wniosku o zmianę). Problem powstał w przedsiębiorstwie produkującym filtry, w celu jego rozwiązania sporządzono raport zgodnie z metodyką 8D. W części teoretycznej omówiono metodę 8D oraz wybrane narzędzia zarządzania jakością. Część praktyczna zawiera analizę sposobu rozwiązywania problemu z wykorzystaniem raportu 8D. Na podstawie przeanalizowanych danych wyciągnięto wnioski, które mogą być przydatne w każdej organizacji, która pragnie w skuteczny sposób rozwiązywać pojawiające się problemy jakościowe.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest zaprezentowanie modelu zapewnienia bezpieczeństwa wyrobu w procesie jego projektowania. Model ten jest jednym z rozwiązań wspierających decyzje menedżerskie w procesie projektowania i dotyczy zmniejszenia ryzyka zaistnienia wad w wyrobach.
Podczas produkcji 1 kg sera jako odpad powstaje około 9 kg serwatki. W zależności od technologii produkcji wytwarzane są trzy typy serwatki: serwatka podpuszczkowa, serwatka kwasowa i serwatka kwasowo-podpuszczkowa. W ostatnich latach serwatka coraz częściej jest traktowana jako wartościowy surowiec do dalszego przerobu. Ze względu na doskonały skład chemiczny może stanowić naturalne źródło cennych składników (białek, witamin, mine­rałów). Oprócz działania biologicznego na uwagę zasługują również funkcjonalne właściwo­ści białek serwatkowych takie jak wiązanie wody, tworzenie trwałych pian, właściwości emulgujące. W pracy badano właściwości użytkowe szamponów zawierających serwatkę z mleka krowiego w celu oceny możliwości zastosowania serwatki jako potencjalnego surowca ko­smetycznego w preparatach do pielęgnacji włosów. Sporządzono 6 receptur szamponów za­wierających serwatkę. Otrzymane preparaty poddano ocenie parametrów użytkowych i orga­noleptycznych. Badano objętość i stabilność piany, pH, zwilżalność, napięcie powierzchniowe oraz właściwości reologiczne szamponów. Otrzymane wyniki wykazały, że serwatka mleka krowiego może być zastosowana jako cenny składnik szamponów do włosów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie na istotność badań przydatności użytkowej wyrobów w procesie kształtowania ich jakości. W pracy przedstawiono na gruncie teorii zagadnienia użyteczności wyrobu i metody jej weryfikacji oraz przytoczono dwa przykłady testów konsumenckich sprzętu AGD oraz wyrobów tekstylnych. Dokonano również analizy i oceny wyników badań przydatności użytkowej przeprowadzonych dla wybranej grupy artykułów konsumpcyjnych trwałego użytku przez jednostkę zewnętrzną w ramach procesu certyfikacji wyrobu. Wykazano, że poziom jakości funkcjonalnej wyrobów poprawił się w wyniku uwag uwzględnionych przez producentów. (abstrakt oryginalny)
Zaproponowano i wykonano pięć nowych kompozycji detergentowych przeznaczonych do mycia twardych powierzchni, w szczególności do mycia wrażliwych na kwasy elewacji budynków. Zdolność myjącą dla wybranych powierzchni określano metodą UV-Vis, a dla fasady wapiennej przez wykonanie stosownej dokumentacji fotograficznej. Elewacja budynku, niezależnie od jej wartości artystycznej, ulega różnym procesom niszczenia powodującym utratę przez nią pierwotnego wyglądu. Jednym z zabiegów renowacyjnych jest mycie zewnętrznych ścian budynku. Istnieje wiele metod mycia elewacji, ale żadna metoda nie jest uniwersalna ani pozbawiona wad. Wybór właściwej techniki nie jest prosty i musi być poprzedzony testami mającymi na celu ustalenie rodzaju zabrudzeń i rodzaju materiału, z którego wykonano elewację. Powinna być także sprawdzana odporność tego materiału na działanie kwasów, zasad i wilgoci.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki badań nad wpływem ilości spoiwa wysokotemperaturowego na właściwości ceramicznych tworzyw porowatych otrzymanych metodą spiekanych ziaren. W badaniach zastosowano piasek kwarcowy o dwóch wielkościach ziaren 0,4-0,8 mm i 0,8-1,2 mm oraz 5, 10, 15 i 20% wag. dodatku spoiwa wysokotemperaturowego. Wyznaczono gęstość, porowatość otwartą, nasiąkliwość wodną i wytrzymałość mechaniczną kształtek oraz średnią i maksymalną wielkość porów tworzyw porowatych metodą pęcherzykową i oszacowano wpływ ilości spoiwa na ww. parametry. Zwiększenie udziału spoiwa w kształtkach spowodowało zwiększenie maksymalnej i średniej wielkości porów oraz zmniejszenie ich porowatości i nasiąkliwości przy jednoczesnym wzroście gęstości względnej, a także wytrzymałości na rozciąganie i ściskanie. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono badania prowadzone w celu podwyższenia efektywności procesu wytwarzania kalki ceramicznej za pomocą wprowadzenia medium reagującego na promieniowanie UV. Szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom wytwarzania past oraz laków błonotwórczych na bazie mieszanin zawierających dodatek mediów fotoutwardzalnych. Opisano problemy występujące w czasie utwardzania powłok farbowych i powłok lakowych metodą fotopolimeryzacji oraz scharakteryzowano otrzymane kalki i gotowe dekoracje po procesie wypalania. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono funkcjonowanie Agencji Techniki i Technologii (ATT) która pełni rolę pomostu pomiędzy sferą badawczo-rozwojową a przedsiębiorstwami. Omówiono cele i zasady konkursu "Polski Produkt Przyszłości" oraz opisano cztery firmy, których projekty nagrodzono.
W artykule przedstawiono wyniki badań trzech układów wspomagania zimnego rozruchu nowoczesnego silnika o zapłonie samoczynnym opartych na świecach żarowych w komorze spalania oraz świecach spiralnych i płomieniowych umieszczonych w układzie dolotowym. Obiektem badawczym był samochód dostawczy GAZ Gazelle wyposażony w silnik ANDORIA ADCR spełniający normę czystości spalin EURO-4. Oryginalnie silnik wyposażony jest w świece żarowe. Rozruch silnika był przeprowadzony po minimum 8 godzinnym postoju przy temperaturze silnika wynoszącej 0oC. Analizowano szybkość rozruchu, obciążenie układu elektrycznego i emisję toksycznych składników spalin. Układem najbardziej obciążającym instalację elektryczną jest układ ze świecami spiralnymi. Jednocześnie jego zastosowanie pozwala obniżyć emisje składników toksycznych. Alternatywą do układów zimnego rozruchu zawierające energochłonne elementy grzejne jest układ wykorzystujący świece płomieniowe. Jednakże jego zastosowanie zwiększa o 31% emisjeniespalonych węglowodorów oraz prawie 10 krotnie wartość chwilowego zadymienia.(abstrakt oryginalny)
Obserwując rynek dostaw wyrobów można odnieść wrażenie, że wszystko już zostało wymyślone i wyprodukowane. Tymczasem w dostepnych wyrobach zawarta jest wiedza ukryta, którą można wykorzystać do tworzenia kolejnych koncepcji. Nabiera znaczenia organizacja technicznego przygotowania produkcji i podejście procesowe do zarządzania. Przytoczony przykład dowodzi, że proces projektowania nastawiony jest na tworzenie innowacyjnych wyrobów decyduje dzisiaj o pozycji rynkowej przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono dwa zróżnicowane podejścia do certyfikacji przyrządów i urządzeń diagnostycznych odnoszące się do urządzeń nowych oraz urządzeń użytkowanych na stacjach kontroli pojazdów. Zmiany przepisów prawnych wprowadzające nowe wymagania w stosunku do urządzeń spowodowały, że urządzenie wyprodukowane wcześniej i eksploatowane na stacjach kontroli pojazdów, w niektórych przypadkach, nie spełniają aktualnych wymagań. Niekiedy są to jedynie braki formalne, gdyż właściwości pomiarowe urządzenia nie są potwierdzone wymaganym certyfikatem, w innych przypadkach istnieje możliwość modernizacji urządzeń dostosowująca je do aktualnych przepisów. Oba przypadki wiążą się z koniecznością uzyskania, wymaganego prawem, certyfikatu.(abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy badano zmiany stężenia ditlenku tytanu (TiO2) i α-hydroksykwasów w zawiesinach i emulsjach kosmetycznych. Do oznaczania tytanu w wodzie wybrano metodę nadtlenkową, przy czym jako najlepszą metodę korekcji tła wybrano pomiar przyrostu absorbancji (różnica absorbancji kompleksu (TiO·H2O2)2+ i absorbancji tła przed wywołaniem reakcji barwnej). Przechodzenie tytanu do fazy wodnej zaobserwowano w zawiesinach zawierających największe stężenia α-hydroksykwasów (0,1 mola kwasu cytrynowego i 0,1 mola kwasu mlekowego na 100g wody). W zawiesinach zawierających kwas cytrynowy ilość tytanu oznaczona w fazie wodnej 38 dnia wynosiła 77,78 /cm3, natomiast w zawiesinie zawierającej kwas mlekowy ilość tytanu oznaczona w fazie wodnej była prawie trzy razy mniejsza i 63 dnia wynosiła 26,47 /cm3. W zawiesinach zawierających mniejsze stężenia kwasów i w emulsjach zakwaszonych kwasem mlekowym i kwasem cytrynowym nie zaobserwowano przechodzenia tytanu do fazy wodnej na poziomie większym niż 2 /cm3. Stwierdzono, że wyraźne zmiany pH zawiesin i emulsji zawierających rozcieńczony kwas cytrynowy wynikają z rozkładu kwasu cytrynowego m.in. na kwas mrówkowy i octowy. (abstrakt oryginalny)
W pracy analizowano wpływ hydrofobowych ekstraktów roślinnych na podstawowe parametry związane z bezpieczeństwem stosowania płynów do ręcznego mycia naczyń. Przygotowano serię płynów różniących się rodzajem ekstraktu (stężenie ekstraktu 0,5% wag). Do badań wytypowano ekstrakty: ekstrakt z nasion jeżyny (Rubus Fruticosus CO2 Extract), ekstrakt z nasion truskawki (Fragaria Ananassa CO2 Extract), ekstrakt z nasion czarnej porzeczki (Ribes Nigrum CO2 Extract), ekstrakt z nasion aronii (Aronia melanocarpa CO2 Extract) oraz ekstrakt z nasion maliny (Rubus Idaeus CO2 Extract). Jako produkt referencyjny zastosowano płyn niezawierający ekstraktu. Rezultaty wskazują, że zastosowanie ekstraktów roślinnych otrzymywanych w warunkach nadkrytycznego CO2 w płynach do ręcznego mycia naczyń wpływa na znaczącą poprawę bezpieczeństwa ich stosowania. Jest to związane ze zmniejszaniem w kąpieli myjącej wolnych monomerów surfaktantów, co przekłada się na redukcję działania drażniącego i ograniczanie wymywania lipidów ochronnych ze skóry rąk. Rezultaty wskazują, że ekstrakty nasion roślin jagodowych mogą być ciekawym surowcem, wykorzystywanym do kształtowania jakości płynnych środków przeznaczonych do ręcznego mycia naczyń. (abstrakt oryginalny)
Związki powierzchniowo czynne (surfaktanty) są połączeniami chemicznymi, które składają się z dwóch głównych części: głowy polarnej i niepolarnego łańcucha hydrofobowego zwanego ogonem surfaktantu. W niniejszej pracy zastosowano indeksy topologiczne takie jak liczba Wienera w celu opisania termodynamicznych właściwości surfaktantów w roztworach wodnych. Wartości liczby Wienera użyto do opisu różnych surfaktantów jonowych zarówno anionowych, jak i kationowych. Stwierdzono, że dla zmian w strukturze hydrofobowej części izomerów surfaktantów o stałej całkowitej liczbie atomów węgla w łańcuchu alkilowym wartość logarytmu CMC jest liniową funkcją liczby Wienera. Doświadczalnie wykazano, że dla szeregów homologicznych surfaktantów wartość logarytmu CMC jest potęgową funkcją liczby Wienera z wykładnikiem równym 2/3 oraz że jest odwrotnie proporcjonalny do liczby atomów węgla obecnych w łańcuchu hydrofobowym cząsteczki surfaktantu. Te stwierdzenia mogą być zastosowane do przewidywania wartości liczbowych CMC nieznanych izomerów surfaktantów jonowych. (abstrakt oryginalny)
Zadaniem przeprowadzonych badań było sprawdzenie, czy napoje funkcjonalne spożywane głównie w celu stymulowania organizmu i pobudzania go do lepszej efektywności w warunkach wysiłku fizycznego i psychicznego, mogą być także dobrym źródłem związków o właściwościach antyutleniających. Z szerokiej rynkowej oferty produktów wybrano po trzy z gatunku napojów: izotonicznych, energetyzujących oraz typu health & wellness. Badano obecność związków fenolowych ogółem oraz oznaczono aktywność przeciwutleniającą z wykorzystaniem rodnika DPPH. Na podstawie doświadczeń stwierdzono, że niektóre z wybranych napojów funkcjonalnych wzbogacone są związkami zwiększającymi ich zdrowotne działanie (przeciwutleniającymi), jednakże ich zawartość w produkcie jest nieznaczna. Należy przypuszczać, że wzbogacenie składu o polifenole pozwoli na lepszą suplementację diety wśród osób regularnie spożywających napoje funkcjonalne różnego typu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.