Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Product standardization
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
|
|
nr 9
13-15
Przedstawienie istotnego elementu logiki rynku wewnętrznego jakim jest uznanie standardów i procedur oceny zgodności. Umowa o wzajemnym uznaniu - MRA (Mutual Recognition Agreements) z krajami trzecimi dotyczące standaryzacji oraz procedur oceny zgodności. Dokument przewidujący wzajemne uznanie wyników badań i certyfikatów pomiędzy Wspólnotą Europejską i Polską.
Zharmonizowanie zasad dotyczących reguł pochodzenia towarów w handlu objętym postanowieniami umów CEFA, EFTA, EOG i UE oraz stworzenie jednolitego systemu reguł pochodzenia towarów. Wzajemne traktowanie materiałów i komponentów pochodzących z kraju partnera jak pochodzących z własnego kraju.
Przedstawiono zagadnienie harmonizacji technicznej w UE. Zharmonizowanie normy europejskiej określającej warunki techniczne może stanowić jeden ze sposobów osiągnięcia wymaganych wymogów bezpieczeństwa. Polski system oceny zgodności określa europejskie porozumienie. System obowiązkowej certyfikacji w Polsce zdaniem autora jest bardziej kompleksowy niż rozwiązania wspólnotowe.
Omówiono znaczenie środowiska sieciowego dla rozwoju gospodarki, problemy definicyjne sieci, standaryzowanie indywidualnych produktów oraz tworzenie wartości produktu w gospodarce sieciowej.
Przedstawiono normy techniczne i standardy produktów w świetle regulacji Światowej Organizacji Handlu. Omówiono bariery techniczne i sanitarne w Japonii.
W ostatmim dziesięcioleciu wystąpiły ogromne zmiany w organizacji obrotu materiałem siewnym w Polsce. Wolny rynek oraz możliwość swobodnego importu nasion przekształciły w sposób znaczący ten sektor. Obecnie wymagana jest rejestracja poszczególnych odmian nasion, rynek materiału siewnego zaś jest regulowany w sposób kompatybilny z unijnym.
W odniesieniu do produktu można wyróżnić trzy najważniejsze strategie działania na rynku międzynarodowym: standaryzację produktu, jego adaptację a także strategię innowacji. W opracowaniu przedstawiono istotę strategii produktu na rynkach międzynarodowych oraz determinanty ich wyboru.
Celem artykułu jest określenie wpływu charakterystyki przedsiębiorstwa hotelarskiego na wybór strategii produktu globalnego. Określenia wpływu: charakterystyka podmiotu - strategia produktu globalnego, dokonano - w niniejszym artykule - na podstawie wyników badań empirycznych, przeprowadzonych wśród systemów hotelowych działających na terenie Polski. Wobec procesu globalizacji i jej dialektycznego charakteru polegającego na współistnieniu zjawisk o charakterze przeciwstawnym (zjawisko powszechnego ujednolicania się preferencji nabywcy oraz zjawisko powszechnego różnicowania się preferencji nabywcy) przedsiębiorstwa mają do wyboru dwie opcje prowadzenia działalności: strategię standaryzacji produktu polegającą na prawie całkowitej unifikacji produktu oraz alternatywną - adaptację produktu bazującą na jego różnicowaniu. Oprócz determinant zewnętrznych takich jak: czynniki rynkowe, konkurencyjne, kosztowe, rządowe oraz charakterystyki branży hotelarskiej należy szczególnie podkreślić wpływ cech przedsiębiorstwa na wybór określonej strategii produktu. W celu określenia wpływu charakterystyki podmiotów na wybór strategii produktu globalnego w przedsiębiorstwie hotelarskim, dokonano podziału wyodrębnionych łańcuchów w ramach systemów, według następujących cech: kraj bazowy/kraj pochodzenia, skala działalności/zasięg geograficzny działania, forma internacjonalizacji, rok pojawienia się w Polsce, kategoria/kategorie obiektów, cel przyjazdu klienta, rodzaj obsługiwanego klienta - klienci krajowi, klienci zagraniczni. Określenie wpływu wyodrębnionych cech podmiotów na strategię produktu globalnego dokonano, w niniejszym artykule, na podstawie określenia wpływu cech przedsiębiorstw hotelarskich na istotność determinant standaryzacji/różnicowania produktu globalnego oraz na istotność poszczególnych składników produktu. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 40
26-27
Instytucje finansowe nie przystosowują jeszcze produktów i usług finansowych do standardów Jednolitego Obszaru Płatniczego. (Single Euro Payment Area-SEPA) Większość transakcji wciąż nie jest zgodna z jego standardami, które zaczną obowiązywać w roku 2008, podczas gdy Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny starają się zwiększyć udział transakcji bezgotówkowych.
Postępująca globalizacja handlu żywnością, w tym handlu mięsem, umożliwiona powszechną dostępnością Internetu, unaoczniła przydatność wielojęzycznych katalogów ofertowych i norm przedmiotowych opisujących produkty dostępne na rynku. Szybkość elektronicznej komunikacji pozwala na dokonywanie zakupu już nie z dnia na dzień, ale z godziny na godzinę, z praktyczną jednoczesnością wydania dyspozycji zakupowej i z przelaniem uzgodnionej zapłaty na konto dostawcy. O ile istniejący światowy system monetarny zapewnia jednoznaczność używanych walut i przeliczników określających ich aktualną wymienialność, to do gwarancji uczciwych transakcji konieczne są instrumenty pozwalające jednocześnie określić przedmioty transakcji i ich specyfikę oraz walory jakościowe. Dotyczy to szczególnie produktów nietrwałych, do których w pierwszej kolejności zaliczyć trzeba nieprzetworzone płody rolne i żywność. W ramach działalności normalizacyjnej ONZ trudu opracowania norm jakościowych w odniesieniu do produktów nietrwałych podjęła się Europejska Komisja Gospodarcza, która powołała Grupę Roboczą Rolniczych Standardów Jakościowych (Working Party on Aqricultural Quality Standards). Działalność tej międzynarodowej instytucji przedstawiono w opracowaniu na przykładzie normy dotyczącej mięsa wieprzowego w postaci tusz i elementów handlowych. (abstrakt oryginalny)
Omówienie warunków dostępu do amerykańskiego rynku dla eksporterów napojów alkoholowych, bezalkoholowych, wyrobów tytoniowych i pasz wraz z wykazem produktów i komentarzem dotyczącym wymogów jakościowych, przewozowych, a także zakazów i ograniczeń w tym obszarze.
|
|
nr 12
37-38
Jednym z celów, który przyświecał utworzeniu jednolitego rynku na obszarze UE jest zapewnienie równego dostępu do niego wszystkim producentom z krajów członkowskich. Wymusiło to całkowicie nowe podejście do certyfikacji i standaryzacji wyrobów.
13
Content available remote Quality Assurance and Product Recall Management
51%
The automotive industry experiences changes and trends because of rising innovation requirements, shorter product life cycles, growing models/varieties and especially increasing process and product complexity3031. Product failures and critical situations are nearly inevitable. From this side a Product Recall Management fulfills quality criteria which are decisive for its effectiveness and success. Eight success factors ("key elements") were formulated which describe an optimal Product Recall Management. (original abstract)
W artykule omówiono początki i wyjaśniono pojęcie terminu globalizacja. Następnie poruszono problemy strategii marketingowych na rynkach międzynarodowych i standaryzacji produktów globalnych. Rozważano problem marki globalnej produktu i strategii dostosowania produktu do rynków zagranicznych. W zakończeniu wymieniono i krótko zaprezentowano nowe produkty globalne XXI
Dział zakupów firmy, dążąc do obniżania kosztów zakupów, po wykorzystaniu oszczędności kryjących się w usprawnianiu strony operacyjnej realizacji zamówień, koncentruje się zwykle na korzystaniu z dźwigni handlowych, np. takich jak sourcing. Jednakże analiza projektów zrealizowanych przez firmę Araia w ostatnich pięciu latach pokazuje, że sumarycznie ponad połowa wszystkich osiągniętych oszczędności ma swoje źródło w optymalizacji specyfikacji technicznej zakupywanego produktu lub usługi.
Szynka, bekon, schabowy, różnorodne gatunki kiełbas zawsze były wizytówkami polskiej żywności, także za granicą. Tymczasem coraz silniej odczuwamy nadpodaż mięsa i jego przetworów na krajowym rynku, praktycznie zamarł eksport tych wyrobów na wschód, a branża mięsna przeżywa poważne trudności z dostosowaniem się do unijnych norm sanitarno-weterynaryjnch.
Branża mięsna jest największą gałęzią polskiego przemysłu spożywczego. Jednakże od czasu wybuchu kryzysu w Rosji przeżywa ona kryzys, ktory w dużej mierze spowodowany jest utratą tradycyjnych rynków eksportowych. Zdaniem niektórych ekspertów, moce wytwórcze polskiego przemysłu mięsnego przewyższają aktualny popyt na naszym rynku o około 35 procent Dlatego koniecznością jest eksport mięsa i jego przetworów.
|
|
nr 2
31-33
Świat marki z wielu powodów nie daje się zbudować za pomocą prostej maszynki tradycyjnego pozycjonowania. Przypomina on raczej rozbudowany twór kulturowy, którym jest w istocie. Żyjemy w czasach, w których marki podlegają przyspieszonej ewolucji. Tymczasem my jako konsumenci nadal używamy w stosunku do nich pojęć i narzędzi z przeszłości: "USP", "korzyść konsumencka", "przekaz" itp. Ponadto panuje błędne przekonanie, iż główną emanacją marki jest reklama. Jednakże ogromną rolę odgrywa bezpośrednia komunikacja klienta z marką. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przegląd istniejących na świecie regulacji i dobrych praktyk w zakresie znakowania olejów silnikowych, które można byłoby implementować w praktykach polskich firm produkujących oleje silnikowe. Opracowanie zostało oparte na analizie treści literaturowych i materiałów z zakresu komunikacji marketingowej, materiałów źródłowych, informacjach uzyskanych w firmach działających w branży środków smarowych i dodatków uszlachetniających do olejów silnikowych oraz własnych przemyśleniach wynikających z obserwacji uczestniczącej. W skali globalnej istnieją standardy branżowe i regionalne próbujące normalizować i harmonizować oleje silnikowe oraz elementy ich oznakowania. Wydaje się, że adaptacja pewnych rozwiązań normalizacyjnych w tym zakresie może przyczynić się do wzrostu udziału zaawansowanych technicznie olejów silnikowych w rynku krajowym i umożliwić rzetelne porównywanie produktów przez użytkowników końcowych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono ważne aspekty związane z oddziaływaniem globalizacji i kultury na kształtowanie produktów oferowanych na rynkach międzynarodowych. Scharakteryzowano oraz ze względu na wpływ różnic kulturowych, zachowań konsumenckich i postaw wobec produktów zagranicznych porównano marketing globalny i marketing międzykulturowy. Omówiono również przesłanki standaryzacji produktu lub adaptacji do warunków lokalnych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.