Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Produkcja tworzyw sztucznych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
Introduction/background: Single-use plastic (SUP) products, being considered harmful to the environment and public health, are to be banned in the EU by 2021. These bans are required to be put in place by all member states. For other SUP items, member states will have to limit their use through a national reduction in consumption, either ensuring they cannot be provided free of charge, or by making alternative products available. Aim of the paper: The aim of the paper is to present a grass-root action QUIT PLASTIC (http://quitplastic.eu/) initiated by a group of Polish scientists, as an immediate reaction to SUP elimination. Materials and methods: In April-October 2019, a carefully designed platform on SUP usage was offered as an anonymous survey to be filled in by canteen/take-away style restaurant visitors, the focus being on university students in the city of Kraków (N = 80). In all, a full range of SUP was offered, with the highest representation of take-away-containers, bottles and cutlery (consecutively in 89,23%, 87,50% 60% of the locals). Representation of various SUP items was significantly dependent on the size of university. Results and conclusions: In results of the research the authors discovered that none of the surveyed canteens/gastronomes displayed information about SUP environmental and health risk, some offered waste selection containers (16/80). This was more often (9/16) evident in smaller universities. A full picture of how to improve implementing and fostering the sharing of responsibility for the environment by means of humanistic approach are discussed in the paper. There are also suggested some recommendations. (original abstract)
Rozpoczynający się XXI wiek, podobnie jak poprzedni, według prognoz ma być stuleciem plastiku. Duży udział w tej produkcji mają kraje członkowskie Unii Europejskiej. Według danych, produkcja wyrobów z plastiku w krajach "piętnastki" w roku 2000 wyniosła 135 mld euro. Do światowych potentatów w tej dziedzinie należą też USA i Japonia.
W Rosji zużycie tworzyw sztucznych wynosi 25 kg rocznie na głowę 1 mieszkańca, z uwzględnieniem importu zarówno surowców, jak i gotowych wyrobów. W krajach wysoko rozwniętych zużycie to sięga 100 kg.
W tym roku po raz pięćdziesiąty czwarty będziemy obchodzili Dzień Ziemi - największe ekologiczne święto świata. Świętować go będą wszyscy mieszkańcy naszej planety, troszczący się o ochronę środowiska. (abstrakt oryginalny)
Globalna produkcja tworzyw sztucznych wynosi ponad 150 mln ton rocznie. W przeliczeniu na europejską jednostkę walutową daje to kwotę przekraczającą 400 mld euro. W pierwszej piątce największych producentów tworzysz sztucznych znadują się 3 państwa UE: Niemcy, Francja i Wielka Brytania.
6
84%
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie praktycznego zastosowania narzędzi inżynierii jakości w procesie wytwarzania tworzyw sztucznych oraz interpretacja otrzymanych rezultatów badań. Ocenie zostanie poddany poziom jakości wyrobów z tworzyw sztucznych wytwarzanych przez przedsiębiorstwo "Plast". W dalszej części opracowania zaprezentowane zostaną wyniki badań z użyciem analiz statystycznych, takich jak np. analiza zmienności ANOVA oraz zostaną ukazane wyniki testowania hipotez statystycznych dotyczących poziomu brakowości procesu produkcyjnego.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł wprowadza w zagadnienia związane z tworzywami sztucznymi. Przybliża charakterystykę najpopularniejszych stosowanych polimerów, jakimi są polietylen i polipropylen. Przedstawiono wyniki badań dotyczących analizy dynamiki wielkości produkcji tworzyw sztucznych na świecie i w Europie oraz ich zużycia w regionie kujawsko-pomorskim. (abstrakt oryginalny)
Stosowanie licznych substancji chemicznych w procesach produkcyjnych stwarza ryzyko zagrożenia zdrowia ludzi i skażenia środowiska naturalnego, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka narażeń przy stosowaniu substancji chemicznych w środowisku pracy. Unia Europejska (UE) zmodernizowała europejskie prawodawstwo dotyczące substancji chemicznych oraz stworzyła system REACH (ang. Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals) - zintegrowany system rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń oraz stosowanych ograniczeń dla substancji chemicznych. Jego celem jest poprawa ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska przy jednoczesnym utrzymaniu konkurencyjności i wzmocnieniu innowacyjności europejskiego przemysłu chemicznego.(abstrakt oryginalny)
Produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych jest obecnie jednym z najlepiej rozwijających się rodzajów działalności gospodarczej w Polsce. Poprzedni rok dla firm z tej branży stał pod znakiem dynamicznie rosnących przychodów i znacznego polepszenia wyników działalności.
Do szybkiego rozwoju przemysłu tworzyw sztucznych przyczynia się przede wszystkim postępująca rewolucja technologiczna, napędzana rosnącym zaludnieniem naszego globu. Tworzywa przejmują więc rynki tradycyjnie zarezerwowane dla innych materiałów. Zużycie tworzyw sztucznych jest dobrym parametrem pomiaru wzrostu tak branży, jak i całej gospodarki.
Tworzywa sztuczne znajdują coraz szersze zastosowanie we wszystkich niemal dziedzinach gospodarki. Ze względu na powstawanie nowych rodzajów tworzyw, materiały te wyznaczają trendy rozwoju i uważane są za nośniki postępu w gospodarce, samo zaś przetwórstwo tworzyw sztucznych przyjmuje się za jedną z miar rozwoju przemysłu danego kraju. Na tym tle Polska wypada na średnim poziomie, chociaż istnieją przesłanki ku temu, aby branża ta stała się bardziej wiodącą.
Nasze uzależnienie od plastiku stanowi poważne zagrożenie ekologiczne. Materiał ten rozkłada się setki lat, wypełnia nasze wysypiska i morza o wiele szybciej, niż potrafimy się go pozbyć. Jednak naukowcy i projektanci szykują rozwiązanie, które mogłoby zastąpić plastik w wielu jego zastosowaniach. Mowa o grzybach. (abstrakt oryginalny)
W ubiegłym roku co minutę, kupowano milion plastikowych butelek z napojami. Moment, w którym stała się ona dla nich powszechnym opakowaniem, jest trudny do wskazania. Wiele osób uważa, że był to dzień, w którym nowojorskie supermodelki zaczęły nosić je, jako dodatek na wybiegach pokazów mody, pod koniec 1980 roku. (abstrakt oryginalny)
W ubiegłym roku tylko w USA zostało wyrzuconych ponad miliard szczoteczek do mycia zębów, w większości plastikowych. Czy możemy to zmienić? Konstrukcja szczoteczki do zębów niewiele się zmieniła od lat - długa rączka na końcu której umieszczone jest włosie. Największa różnica tkwi w materiałach: szczoteczki do zębów są teraz wykonane z plastiku. Jeszcze wiele lat temu Kahi Pacarro, założyciel Sustainable Coastlines Hawaii, podczas sprzątania plaży, które zorganizował w całym stanie, zbierał z niej różne śmieci, a to puszki lub butelki po napojach, papierowe kubki, opakowania po lodach, pojemniki po jedzeniu na wynos itp. Ale pewnego dnia zauważył coś szczególnie zaskakującego leżącego na plaży: szczoteczkę do zębów. Teraz, w każdym sprzątaniu nierzadko zbiera dziennie nawet 100 szczoteczek do mycia zębów. (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwa tworzące grupę Ergis produkują wyroby o wartości, która stawia je w pierwszej dziesiątce największych zakładów przetwórstwa tworzyw sztucznych w Polsce. Grupa jest zarazem jednym z nielicznych przykładów realizacji polityki koncentracji produkcji realizowanej przez polski kapitał.
Pod względem produkcji tworzyw sztucznych i ich przetwórstwa Polska przez wiele lat odstawała od czołówki europejskiej, chociaż ma tradycje badawcze sięgające lat 20. Opóźnienie to jest jednak systematycznie odrabiane, szczególnie wobec krajów europejskich. W związku ze spodziewaną poprawą koniunktury w tym sektorze oraz z planami rozwoju przemysłu chemicznego należy spodziewać się dalszego wzrostu produkcji i przetwórstwa tworzyw sztucznych. W artykule zamieszczono także ranking największych krajowych producentów w tej branży.
17
Content available remote Zbieranie danych produkcyjnych w przemyśle produkcji pianek poliuretanowych
67%
Współczesne organizacje działają w wysoce złożonym, bardzo zmiennym i konkurencyjnym otoczeniu. Przedsiębiorstwa chcąc przetrwać w takim środowisku zmuszone są do podejmowania różnorodnych działań. Dotyczą one lepszej obserwacji otoczenia, elastycznego i adaptacyjnego planowania, reinżynierii, tworzenia aliansów oraz jakościowego i kreatywnego podejmowania decyzji. Presja ze strony międzynarodowych organizacji, ulepszona technologia, wzrost globalnej komunikacji powodują wzrost światowej konkurencji. Koncentruje się ona nie tylko na cenach, ale na jakości, poziomie usług, szybkości dostaw produktów i usług. Konkurencja, która do niedawna dotyczyła miasta, regionu czy państwa, dzisiaj w wielu przypadkach przyjmuje wymiar międzynarodowy, czy też globalny. Celem dzisiejszych zintegrowanych systemów informatycznych jest pomoc kadrze kierowniczej w odpowiedzi i reakcji na złożone i wywierające presję środowisko. Sprawny obieg informacji w przedsiębiorstwie przemysłowym jest podstawą jego efektywnego funkcjonowania. Przede wszystkim ma to znaczenie, gdy zachodzi potrzeba analizy stanu zaawansowania realizowanych zleceń na potrzeby planowania produkcji. Jednym z istotnych elementów działania przedsiębiorstwa jest organizacja rejestracji i przechowywania danych produkcyjnych, które będą wykorzystywane do sporządzania raportów oraz analizy stanu aktualnego produkcji. Wykorzystuje się w tym celu komputerowe, zintegrowane systemy ręcznej, bądź też automatycznej rejestracji danych produkcyjnych. Podstawowym zadaniem formułowanym pod adresem rozwiązań informatycznych w zakresie wspomagania zarządzania w przedsiębiorstwie jest zapewnienie wysokiej jakości informacji wykorzystywanych w procesach decyzyjnych. Oczekiwania użytkowników w tym względzie można ująć jako zestaw określonych cech uzyskiwanej informacji. Powinna ona być: wiarygodna, istotna z punktu widzenia użytkownika, przyswajalna, dostępna przy zachowaniu odpowiedniego czasu odpowiedzi, zapewniająca poufność dostępu, gwarantująca pełne bezpieczeństwo w przypadku awarii systemu, np. poprzez dublowanie newralgicznych elementów rozwiązania. (fragment tekstu)
Purpose: The aim of the study is to analyze environmental awareness among employees of companies producing plastics, and subsequently to draw conclusions about the level of their pro-environmental awareness. The motive for the implementation of pro-environmental awareness research in plastics-producing plants was their harmful impact on the environment. Design/methodology/approach: The research was a survey that was carried out among 44 workers of plastics enterprises located in south-eastern Poland in the first quarter of 2018. During the selection of companies for research, it was included: their location (south-eastern Poland), long-term operation (more than 30 years), the same type of activity (production of plastics), and whether pro-environmental activities were practiced. Findings: It was concluded that the level of awareness of the employees of plastic industry employees was on a low level. Research limitations/implications: The research sample is only a preliminary sample. It is planned to obtain data from a larger number of companies and verify the data. Practical implications: Enterprises should focus on meeting customer needs and maintaining high-quality products, but taking into account pro-environmental measures that should be a priority. This is possible if pro-environmental awareness is continually shaped. Social implications: The pro-environmental awareness is small among employees from the enterprises, in which pro-environmental actions were not practiced. Employees do not know how the processes are carried out in the company and whether they have any impact on the natural environment. Additionally, the employees of companies not used pro-environmental activities are unaware of the threats resulting from the activities of their company and do not know that other companies about the same activities already apply such activities. Originality/value: These results will allow better decisions in the context of sustainability and improvement actions to achieve a higher level of awareness among the plastic production companies' employees.(original abstract)
Pod względem produkcji tworzyw sztucznych i ich przetwórstwa, Polska przez wiele lat odstawała od czołówki europejskiej, choć ma tradycje badawcze i dorobek naukowy sięgający początku lat 20. minionego wieku. Obecnie opóźnienie to jest szybko nadrabiane, głównie w przetwórstwie tworzyw sztucznych. W roku 2002 polska gospodarka zużyła około 2,5 mln ton tworzyw sztucznych, wliczając w to przetwórstwo przemysłowe (prawie 2 mln ton).
Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych w Polsce w roku 2003 ponownie wróciła, po dwuletniej przerwie, do "dwucyfrowego" rozwoju. Tak znaczne ożywienie tego przetwórstwa wynika z szybszego wzrostu gospodarki i produkcji przemysłowej, rozbudowy mocy produkcyjnych istniejących zakładów oraz uruchomienia produkcji przez kilku inwestorów zagranicznych. Niestety nadal maleje udział rodzimych dostawców surowców dla tego sektora.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.