Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 415

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Produkty żywnościowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
Niniejszy artykuł stanowi fragment prowadzonych badań z zakresu gospodarki żywnościowej w świecie w ujęciu makroregionalnym. Problematyka badań zakrojonych tematem niniejszej pracy obejmować będzie analizę zmian w zakresie międzynarodowego handlu wybranymi produktami żywnościowymi w okresie 1970-1984.(fragment tekstu)
Wśród podstawowych produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego ważne miejsce zajmują jaja. Są one źródłem łatwo przyswajalnego białka zwierzęcego, witamin i soli mineralnych. Jaja dają możliwość szybkiego i łatwego przyrządzania wielu różnorodnych potraw o dużej wartości odżywczej oraz o wysokich walorach smakowych. Posiłki z jaj są też tańsze aniżeli porównywalne pod względem wartości odżywczej dania mięsne. (fragment tekstu)
The effect of microbial polysaccharide xanthan in the amount of 0.1-0.4% on the rheological characteristics of the dough from sprouted wheat grain and quality indicators of bread was studied. It was found that when xanthan gum is added, the dough's spreading and adhesion strength decreases, and the dough's resilience-elastic and plastic-viscous characteristics improve. Bread made from sprouted wheat grains with the addition of experimental dosages of xanthan has better structural-mechanical and physicochemical properties, as evidenced by higher indicators of crumb compressibility, specific volume, and moisture compared to the control sample. To obtain bread with the best quality indicators, it is recommended to use 0.3% xanthan.(original abstract)
Realne szanse wpływu na kształt kanałów dystrybucji mają przede wszystkim podmioty związane z przetwórstwem żywności. Znikomy wpływ na zbyt swoich produktów mają natomiast rolnicy, szczególnie nie zrzeszeni np. w grupach producenckich lub marketingowych. Celem pracy była identyfikacja najistotniejszych czynników kształtujących sprawne kanały dystrybucji produktów żywnościowych oraz próba określenia ich konsekwencji dla przedsiębiorstw agrobiznesu. (fragment tekstu)
Przemiany, które zaszły w systemach gospodarczych w wielu krajach na całym świecie pozwoliły na produkcję i konsumpcję ogromnych ilości towarów, które wraz z rozwojem transportu i technologii , zachęcają do rozwoju handlu i ekspansji rynków . Zaowocowało to niezwykłą jednorodnością cech towarów, wzorców konsumpcji, a także stylem życia ludzi , a tym samym przyszłością innowacyjnych produktów . Wśród powszechnej globalizacji żywności w erze globalizacji i handlu elektronicznego, popyt wzrósł na produkty lokalne, które mają swoją historię. (skrócony abstrakt oryginalny)
Nadmierne eksponowanie zagrożeń polskiego rolnictwa po integracji z Unią Europejską spowodowało, że w opinii społecznej panuje odczucie, iż osiągnięty sukces eksportowy to zbieg okoliczności. W niniejszym opracowaniu udowodniono, że po analizie stanu czynników wewnętrznych oraz pozytywnych uwarunkowań infrastrukturalnych oczekiwać należy stabilnego i dynamicznego rozwoju eksportu żywności z generowaniem rosnącej nadwyżki w bilansie płatniczym.W rozwoju eksportu artykułów mięsnych niezbędne jest zastosowanie systemów CRM, jednakże okazuje się, że wysoka jakość i doskonały smak polskich produktów wystarczają, aby mieszkańcy Unii kupowali te właśnie artykuły, przyczyniając się do wzrostu eksportu polskiej żywności. Ten dynamiczny rozwój odbywa się również za sprawą najprostszej i najstarszej metody marketingowej - satysfakcji klienta, który zarekomenduje produkt innym. Nie bez znaczenia są też działania hipermarketów zapewniających dostarczenie wyrobów z Polski do miejsc ich oczekiwanej konsumpcji. Globalne przedsiębiorstwa logistyczne uwalniają średnie przedsiębiorstwa agrobiznesu od problemów spedycyjnych, dzięki czemu przyczyniają się do szybkiego wzrostu eksportu.Warto jednak pamiętać, że czynnikami stanowiącymi zagrożenie dla rozwoju polskiego eksportu mogą być nieprzewidywalne zachowania polityków, które wiele razy w historii III Rzeczypospolitej utrudniły działalność przedsiębiorców. (fragment tekstu)
W latach 2004-2006, czyli zaraz po akcesji, polskie gospodarstwa rolne i zakłady przetwórcze będą podlegać wzmożonej presji konkurencyjnej ze strony producentów z innych krajów Unii. Może ona spowodować wypchnięcie z rynku tych gospodarstw i zakładów, które nie zdążą w porę zaadaptować się do zmiany warunków gospodarowania. Jednocześnie będą one musiały ponieść dodatkowe koszty odpowiedniego dostosowania metod produkcji do wymogów acquis. W warunkach gdy większość polskich gospodarstw rolnych i zakładów przetwórczych jest w znacznej części niedoinwestowanych, wymagać to będzie szczególnie intensywnego ich wsparcia ze strony państwa i UE. Czy zdołamy utrzymać w eksporcie obecną tendencję do wzrostu? Czy pokonamy konkurencję? Artykuł jest próbą odpowiedzi na te pytania i syntetycznego opisu obrotu towarami rolno-spożywczymi (szczególnie eksportu) w latach 1999-2003. Na podstawie zebranego materiału przedstawiono zmiany w dynamice rozwoju badanego zjawiska oraz oszacowano tendencje eksportu polskich artykułów na najbliżej lata. (fragment tekstu)
Na podstawie wybranych wskaźników przeanalizowano pozycję konkurencyjną ukraińskich produktów żywnościowych na rynkach światowych. Stwierdzono, że Ukraina ma wystarczająco duży potencjał, aby odgrywać istotną rolę na rynkach światowych, zarówno żywnościowych jak i nieżywnościowych. (abstrakt oryginalny)
Budżet czasu ludności jest to zestawienie odcinków czasu przewidzianych na realizację czynności życiowych. Wśród tych czynności wyróżnia się obróbkę żywności i przygotowanie posiłku. Celem artykułu jest zdiagnozowanie ilości czasu poświęcanego przez Polaków na wykonanie tych czynności. Temat ten jest istotny ponieważ dotyka każdego człowieka, który zaspokaja potrzebę głodu. Ilość czasu przeznaczonego na analizowane czynności może być podstawowym miernikiem poziomu i jakości życia ludności. Do napisania artykułu wykorzystano dane wtórne prezentowane w publikacji Głównego Urzędu Statystycznego pt.: "Budżet czasu ludności 2013" oraz wyniki badań własnych przeprowadzonych na próbie 300 dorosłych mieszkańców Polski. Z badań wynika, że przeciętny czas poświęcony na obróbkę żywności wynosi 1 godzinę i 10 minut. Przygotowanie śniadania przeciętnie zajmuje 10 minut, obiadu 45 minut i kolacji 15 minut. (abstrakt oryginalny)
10
76%
Opracowano metodę pozwalającą na sporządzenie pełnej charakterystyki reologicznej wybranego artykułu żywnościowego poprzez wyliczenie jego modułów lepkości, sprężystości oraz określenie stanu energetycznego badanego materiału. Urządzenie umożliwia dokładny matematyczny opis dynamiki zmian wszystkich parametrów reologicznych badanego materiału oraz pełną analizę jego stanu termodynamicznego w zakresie zarówno małych, jak i dużych odkształceń. Testy, przeprowadzone na wybranych artykułach żywnościowych, wykazały przydatność opracowanej metody do sporządzania kompleksowej charakterystyki reologicznej badanych artykułów. (abstrakt oryginalny)
W ostatnim czasie, szczególnie od 1991 r., obserwuje się duże zmiany w funkcjonowaniu rynku produktów żywnościowych w Wielkiej Brytanii. Zmiany te wynikają głównie z ewolucji zachowań i oczekiwań konsumentów w stosunku do asortymentu i jakości kupowanych towarów, a także sposobu ich zakupu. Obecnie nowoczesna technologia wkracza bardzo szybko nie tylko do codziennego życia (komputery osobiste, Internet itd.), ale także w sferę produkcji produktów rolnych (nowe osiągnięcia inżynierii genetycznej i biotechnologii) i przetwórstwa żywności (nowoczesne technologie wytwarzania potraw gotowych, np. gotowanie w próżni, pakowanie w zmodyfikowanej atmosferze. (fragment tekstu)
W opracowaniu ocenie poddano zmiany w poziomie spożycia i stopnia samowystarczalności żywnościowej w UE w latach 2001-2011/2012. Przeprowadzone analizy wykazały, iż w badanym okresie największe zmiany samowystarczalności dotyczyły tych produktów, w zakresie których najbardziej zmienił się poziom konsumpcji (zboża, wołowina i cielęcina). Zwrócono również uwagę na wpływ rozszerzeń Wspólnoty na poziom obu wskaźników. Zwiększenie samowystarczalności żywnościowej miało miejsce w odniesieniu do słonecznika, natomiast obniżenie nadprodukcji dotyczyło głównie zbóż. Zmiany te uwidoczniły się w 2004 r., po akcesji do UE nowych państw.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest analiza kształtowania się preferencji konsumpcji żywności w Polsce według poziomu wykształcenia głowy gospodarstwa domowego na podstawie wyników badania indywidualnych budżetów gospodarstw domowych przez Główny Urząd Statystyczny w Polsce w roku 2003. Określenie różnic w preferencjach konsumpcji według wykształcenia głowy rodzin ma, oprócz aspektu poznawczego, wymiar praktyczny. Stanowi cenne źródło informacji o zachowaniach konsumentów i może być wykorzystane przy konstruowaniu narzędzi polityki gospodarczej i społecznej oraz przy formułowaniu celów i kierunków rozwoju sektora rolno-żywnościowego. (fragment tekstu)
W pracy dokonano analizy i oceny problemu występowania zagrożeń fizycznych w żywności na podstawie raportów oraz danych z systemu RASFF z lat 2012 - 2015. Zanieczyszczenia fizyczne stanowiły od ok. 3,0% do 4,7% wszystkich zgłoszeń dotyczących niebezpiecznej żywności. Najczęściej odnotowywane były w grupie owoców i warzyw, grupie orzechów, produktów orzechowych i nasion oraz grupie zbóż i produktów piekarskich. Powiadomienia dotyczyły przede wszystkim obecności owadów (żywych, martwych i ich odchodów), szkła oraz metali w produktach spożywczych. Uwzględniając stwierdzony niski udział zanieczyszczeń fizycznych w ogólnej puli zagrożeń występujących w produktach spożywczych oraz skalę problemu, można wnioskować, iż żywność dostępna na rynku nie stanowi poważnego zagrożenia pod względem występowania w niej ciał obcych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zagadnienia związane z prawną ochroną oznaczeń geograficznych oraz nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych w świetle prawa polskiego i unijnego. Dokonano ocen; zasadności ich rejestrowania oraz korzyści jakie mogą czerpać ich producenci. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest sprawdzenie, czy produkty żywnościowe są kategorią angażującą konsumentów i czy wraz ze wzrostem zaangażowania w zakup rośnie skłonność do generowania przekazów w komunikacji nieformalnej. Badania zrealizowano w sierpniu 2015 roku na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków w wieku 15-50 lat, metodą CAWI. Wyniki badań wskazują, że choć produkty żywnościowe nie są kategorią wysoko angażującą konsumentów, to jednak wraz z zaangażowaniem w zakup rośnie skłonność do generowania zarówno pozytywnych, jak i negatywnych opinii, przy czym konsumenci zdecydowanie chętniej polecają produkty żywnościowe, aniżeli zniechęcają do ich zakupu. (abstrakt oryginalny)
Zaletą preparatów błonnikowych z suszu jest postrzeganie ich przez konsumentów jako naturalnych składników owoców i warzyw. Dzięki takiemu pozytywnemu odbiorowi sproszkowane susze z owoców jako potencjalne źródło błonnika nabierają coraz większego znaczenia dla przemysłu spożywczego. Celem pracy było określenie wpływu zastosowania dwóch dawek suszu jabłkowego: 1,5 i 3 % na kwasowość, barwę, synerezę, teksturę i cechy sensoryczne jogurtów produkowanych metodą termostatową. Zakres pracy obejmował produkcję jogurtów naturalnych oraz z dodatkiem suszu jabłkowego i ocenę ich jakości po 7 dniach przechowywania w warunkach chłodniczych. Oceniono: pH, kwasowość ogólną, synerezę, parametry barwy (L*, a*, b*), teksturę testem TPA oraz cechy sensoryczne. Dodatek suszu jabłkowego wpływał istotnie na ograniczenie synerezy, zwiększenie kwasowości ogólnej oraz zmniejszenie twardości jogurtów. Wprowadzenie 1,5 % suszu spowodowało zmniejszenie wydzielania serwatki o ok. 4 %, a zwiększenie dodatku suszu do 3 % wpłynęło na ograniczenie synerezy aż o ok. 6,5 %. Ponadto zwiększanie ilości wprowadzanego suszu z 1,5 do 3 % istotnie zwiększało intensywność barwy żółtej i czerwonej jogurtów. Susz jabłkowy spowodował niekorzystne pociemnienie barwy jogurtów, ale jednocześnie nadał wyrazisty smak i zapach jabłkowy preferowany przez konsumentów. Dodatek jabłkowy wpływał na zmniejszenie intensywności odczucia smaku mleczno-kremowego, a zwiększał intensywność smaku kwaśnego w jogurtach. Susz jabłkowy nie nadawał jogurtom zapachu i posmaku obcego i dodatek ten był postrzegany przez konsumentów jako naturalny, owocowy. Susz z wytłoków jabłkowych jest naturalnym produktem owocowym, który w szerszym stopniu powinien być stosowany do produkcji napojów mlecznych ze względu na dużą zawartość błonnika, optymalną zawartość cukru oraz bardzo dobry smak i zapach. Składnik ten dobrze wpisuje się w trend "czystej etykiety" w segmencie rynku żywności naturalnej. (abstrakt oryginalny)
Problemy systemów żywnościowych są integralnie powiązane z rozwojem społeczeństw. Ten związek decyduje o celowości analizy systemów żywnościowych, zarówno w latach czy okresach jak i w odniesieniu do grup krajów, pojedynczych krajów oraz regionów. Nawet pobieżne analizy wskazują, że systemy żywnościowe zmieniają się w sposób ewolucyjny, pod wpływem otoczenia, w szerokim tego terminu rozumieniu. W literaturze ekonomicznej i ekonomiczno-rolniczej problemom systemów żywnościowych poświęca się stosunkowo wiele uwagi. Jednak najczęściej rozważania te mają charakter fragmentaryczny, a oceny zawężane są do wybranych krajów. Brakuje opracowań przedstawiających funkcjonowanie i ewolucję systemów żywnościowych w sposób kompleksowy, wieloaspektowy na poziomie całej UE. Istniejącą lukę w piśmiennictwie uzupełnia książka pt. "Systemy żywnościowe w warunkach gospodarki cyrkularnej. Studium porównawcze krajów Unii Europejskiej". Jej autorem jest dr hab. Jarosław Gołębiewski, profesor SGGW. Walorem tego obszernego opracowania jest profesjonalne spojrzenie na ewolucję systemów żywnościowych w 28 krajach Unii Europejskiej. Tak szerokie ujęcie pozwala również na ocenę systemów żywnościowych tzw. "nowych" krajów UE na tle rozwiniętych gospodarczo krajów, wcześniej należących do tego organizmu gospodarczego.(fragment tekstu)
W pracy oznaczono podstawowy skład chemiczny surowych oraz gotowanych produktów z komosy ryżowej (nasiona, mąka, płatki), jak również zawartość składników biologicznie czynnych, tj. polifenoli, związków fitynowych, wolnych grup dołowych charakterystycznych dla związków azotowych oraz aktywność inhibitora trypsyny. Najmniejszą ilością badanych związków spośród niegotowanych produktów z nasion komosy odznaczały się płatki, a największą nasiona. Zastosowany proces gotowania nasion oraz płatków wpłynął na zmniejszenie zawartości zarówno składników nieodżywczych, jak i odżywczych w wyniku ich ekstrakcji oraz częściowej degradacji termicznej (polifenole, inhibitor trypsyny). Strawność białek w produktach z komosy ryżowej była wysoka (80-84%) i jeszcze wzrosła po procesie gotowania (90-92%). (abstrakt oryginalny)
Zmiany o charakterze ekonomicznym, społecznym i kulturowym zachodzące w Polsce od kilkunastu lat istotnie wpłynęły na zachowania konsumentów na rynku żywności, ich preferencje oraz wymagania dotyczące produktów. Konsumenci poszukują bowiem żywności przynoszącej im określone korzyści, producenci zaś, obserwując ewolucję potrzeb, rozwijają segmenty żywności dostosowane do zmieniających się wymagań konsumentów. Rezultatem tego procesu jest pojawianie się różnorodnych trendów w zachowaniach konsumentów, które determinują zmieniające się strategie rozwojowe producentów żywności. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.