Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Produktywność kapitału
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Kierunki zarządzania kapitałem własnym w przedsiębiorstwie
100%
Kapitały własne wspomagane kapitałami obcymi w działalności gospodarczej przedsiębiorstw angażowane są w odpowiednie zasoby aktywów trwałych i obrotowych oraz zasoby osobowe w celu uzyskania zysku netto. Dlatego też w ocenie efektywności gospodarowania przedsiębiorstwa uwzględnić należy powyższe zasoby oraz uzyskiwane w wyniku ich wykorzystania określone przychody ze sprzedaży dające możliwość uzyskiwania dodatnich wyników finansowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki analizy kształtowania się produktywności kapitału w wybranych krajach Unii Europejskiej w latach 2000-2014. Na podstawie jednoczynnikowej funkcji produkcji obliczone zostały zmiany tej zmiennej z wykorzystaniem zarówno danych w postaci szeregów czasowych, jak i danych przekrojowych. Zastosowane narzędzie badawcze pozwoliło na określenie prawidłowości występujących dla poszczególnych krajów oraz w całej Unii Europejskiej. Do najważniejszych zaobserwowanych prawidłowości należą istotny wpływ kryzysu gospodarczego, mającego początek w 2008 r., na kształtowanie się spadkowego trendu produktywności kapitału w krajach Unii Europejskiej oraz występowanie znaczących różnic tej wielkości w ujęciu międzynarodowym. Sformułowane wnioski mogą stanowić przesłanki dla inwestorów, których decyzje oparte są często na analizie zwrotu z zainwestowanego kapitału, a w szerszym ujęciu mogą stanowić informację o przyszłych kierunkach przepływu kapitału i w konsekwencji o zmianach poziomu zatrudnienia w Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono analizę zmian w produktywności pracy i kapitału w Polsce w latach 1985-1998.
Celem opracowania jest analiza przemian strukturalnych, jakie dokonują się w ostatnich latach w rolnictwie UE oraz ocena potencjału produkcyjnego polskiego rolnictwa na tle pozostałych krajów członkowskich. W tym celu posłużono się danymi Eurostatu z lat 1997-2010. Dodatkowo skorzystano z bazy danych europejskiego FADN (Farm Accountancy Data Network). Z uwagi na dość szeroki zakres badanego problemu, ograniczono się tylko do niektórych cech strukturalnych rolnictwa, a zwłaszcza do poziomu zatrudnienia, struktury agrarnej oraz produktywności czynników produkcji. Sukcesywne poszerzanie się Unii Europejskiej, a co z tego wynika brak danych statystycznych odnośnie wszystkich badanych cech, było niekiedy powodem zawężania analizy do mniejszego okresu czasowego. (abstrakt oryginalny)
Zagadnienie naturalnej stopy procentowej (NSP) zyskuje coraz większą popularność. W artykule przedstawiono to historyczne oraz dyskusję najważniejszych kwestii teoretycznych. Szczególna uwaga poświęcona została dwóm sposobom zdefiniowania stopy naturalnej, w odniesieniu do inflacji bądź w odniesieniu do krańcowego produktu kapitału. Naturalna stopa procentowa, definiowana jako stopa realna prowadząca do stabilizacji inflacji, ma kluczowe znaczenie dla polityki pieniężnej prowadzonej w ramach strategii osiągania bezpośredniego celu inflacyjnego. Z kolei modele równowagi ogólnej, utożsamiające naturalną stopę procentową z krańcowym produktem kapitału pozwalają na określenie determinantów stopy naturalnej. Artykuł stanowi wstęp do empirycznej analizy pozwalającej oszacować poziom NSP w Polsce.
Poprawa stanu zdrowia społeczeństwa traktowana jest obecnie jako ważny czynnik wzrostu gospodarczego zwiększający zarówno samą wydajność pracy, jak i jej potencjalną podaż w gospodarce. W artykule zaprezentowano mechanizmy oddziaływania choroby na straty w produktywności kapitału ludzkiego. Przeprowadzona analiza oparta została na głównych koncepcjach teoretycznych opisujących wpływ zdrowia, a w szczególności jego braku, na procesy gospodarcze. W części empirycznej, wykorzystując opracowany na potrzeby zaplanowanego badania syntetyczny wskaźnik utraty produktywności kapitału ludzkiego (WsUP), sporządzono hierarchię analizowanych obszarów pod kątem poziomu zagrożenia utratą produktywności lokalnych zasobów pracy. W artykule wskazano również na wysokie przestrzenne zróżnicowanie parametrów opisujących poziom niezdolności do pracy, absencji chorobowej oraz przedwczesnych zgonów populacji w wieku produkcyjnym. Wykorzystując dane statystyczne na poziomie NUTS 2 dokonano charakterystyk badanych procesów w skali województw w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy w aspekcie mikroekonomicznym. Przeprowadzone badania ukazują znaczenie właściwej kompozycji aktywów i pracy żywej we wzroście produktywności pracy i efektywności działań. W pracy wyjaśniam znaczenie ośmiu kategorii ekonomicznych: kapitału, pracy, wartości, pieniędzy, jednostki pieniężnej, aktywów, stałej ekonomicznej i zasobów. Na tej podstawie wprowadzam funkcję aktywności ekonomicznej (FAE), jako narzędzie do badań przyczynowych. Pozwala to na opisanie procesów wytwórczych za pośrednictwem funkcji analitycznej wielu zmiennych, co umożliwia badania przyczynowe przy zastosowaniu rachunku różniczkowego. Wyniki badań potwierdzają fakt, że inwestowanie w "kapitał fizyczny" - aktywa, ma bezpośrednie odzwierciedlenie we wzroście produktywności pracy, wpływa również korzystnie na wynik procesów wytwórczych. W trakcie badania analizowałam również zmienną zarządzania F, która reprezentuje w tego typu badaniach kategorię TFP Total Factor Productivity. (abstrakt oryginalny)
Celem stosowania wskaźnika produktywności kapitału jest wykorzystanie go do oceny wpływu zaangażowanego kapitału do produkcji na produktywność całkowitą. Przedstawione zostały mierniki kapitału pozwalające ocenić produktywność oraz kierunek zmian w dążeniu do wzrostu produktywności. Zaprezentowano działania logistyczne wpływające na poziom zaangażowanego kapitału. Celem takiego podejścia jest wskazanie kluczowych czynników związanych z zarządzaniem logistycznym i wpływających na produktywność. Dokonano analizy produktywności kapitału na podstawie danych, dotyczących działu gospodarki narodowej w obszarze produkcji żywności. (abstrakt oryginalny)
Technologie informacyjno-komunikacyjne przekształcały model działalności gospodarczej i w znacznym stopniu wpływały na wzrost wydajności, poziom zatrudnienia oraz PKB w niektórych krajach w latach 90. Doceniając tę rolę, nie można jednak przypisać im wyłączności w kwestii przemian wydajności i wzrostu gospodarczego w tym okresie (i to nie tylko ze względu na trudności pomiarowe). Samo bowiem wyposażenie gospodarki w nowy sprzęt i technologie nie wystarczy. Oprócz wspierania upowszechniania ICT m.in. poprzez wzrost konkurencji w sektorze telekomunikacyjnym i zbudowanie zaufania do tych technologii konieczne są także inne działania, umożliwiające poprawę większości wskaźników gospodarczych, wśród których można wymienić : umacnianie podstaw ekonomiczno-społecznych poprzez zapewnienie stabilizacji makroekonomicznej, wzrost otwartości gospodarek, poprawę funkcjonowania rynków i instytucji, promowanie innowacyjności poprzez nadanie największej rangi badaniom podstawowym, poprawę efektywności publicznych wydatków na B+R wzmacnianie przepływów wiedzy między nauką i przemysłem, inwestowanie w kapitał ludzki poprzez nacisk na edukację, poprawę związków między sektorem nauki a rynkiem pracy i adaptację instytucji funkcjonujących na rynku pracy do zmieniającej się, także wskutek ekspansji ICT, sytuacji na tym rynku, stymulowanie tworzenia nowych przedsiębiorstw poprzez polepszenie dostępności do kapitału wysokiego ryzyka, zredukowanie uciążliwej biurokracji oraz wpajanie pozytywnych postaw wobec przedsiębiorczości. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest określenie tempa zmian produktywności pracy oraz produktywności kapitału w przemyśle spożywczym w Polsce oraz porównanie pod tym względem poszczególnych jego gałęzi. Badania przeprowadzono korzystając z danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących podmiotów zatrudniających co najmniej 49 osób. Analizą objęto poszczególne grupy EKD działu produkcja artykułów spożywczych i napojów. Jako okres badawczy przyjęto lata 1997-2006. Do określenia tempa zmian produktywności czynników wytwórczych wykorzystano wskaźniki oparte na produkcji sprzedanej, zatrudnieniu oraz wartości brutto środków trwałych. (fragment tekstu)
W literaturze tematu zwraca się uwagę na problem niskiej produktywności zasobów w rolnictwie. Problematyczny jednak wydaje się sposób pomiaru tej produktywności, który nie uwzględnia kwestii postępującego zużycia majątku trwałego. Uwzględnienie tego aspektu, a także nowych funkcji czynnika ziemi w kontekście zrównoważonego rozwoju skłania do tezy, że potencjał zasobów w rolnictwie w Polsce jest wyższy niż w jego otoczeniu. Celami opracowania są pomiar i ocena zmian potencjalnej produktywności zasobów kapitału i pracy w rolnictwie w Polsce w latach 1995-2006. (abstrakt oryginalny)
W artykule konstruuje się dwubiegunowy model wzrostu gospodarczego, którego głównymi założeniami są: (1) przepływy inwestycyjne zależne od relacji produktywności kapitału w dwóch typach gospodarek - umownie nazywanych bogatymi i biednymi, (2) udział inwestycji zagranicznych danej gospodarki w jej inwestycjach ogółem jest opisany przez funkcję logitową i zależy od ilorazu produktywności kapitału w obu typach gospodarek. Podstawowym celem artykułu jest empiryczna weryfikacja modelu i jego założeń poprzez analizę oddziaływania inwestycji krajowych i zagranicznych na równowagę długookresowego wzrostu gospodarczego. Prezentowany w opracowaniu dwubiegunowy model wzrostu gospodarczego bazuje na neoklasycznym modelu wzrostu Solowa i jego późniejszych rozszerzeniach. Model ten wpisuje się w szeroki nurt rozważań nad przyczynami procesów polaryzacji rozwoju ekonomicznego, będących wynikiem zróżnicowanej produktywności czynników produkcji oraz kierunków i dynamiki przepływów inwestycyjnych. Przeprowadzone symulacje numeryczne pozwoliły na oszacowanie długookresowych relacji pomiędzy gospodarkami bogatymi i biednymi w poziomie technicznego uzbrojenia pracy, wydajności pracy oraz produktywności kapitału. Symulacje umożliwiły również wyliczenie horyzontu czasowego, w którym gospodarka biedna mogłaby dogonić gospodarkę bogatą pod względem poziomu analizowanych zmiennych makroekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Konwergencja regionalna w Hiszpanii w latach 1995-2012
67%
Celem artykułu jest zbadanie procesu konwergencji regionalnej w Hiszpanii w latach 1995-2012. W opracowaniu wykorzystano koncepcję konwergencji absolutnej i miary beta i sigma konwergencji. Przeprowadzone badania potwierdziły istnienie zjawiska konwergencji absolutnej w Hiszpanii w analizowanym okresie. Regiony z wysokim poziomem dochodów per capita w roku bazowym charakteryzowały się niższą dynamiką wzrostu gospodarczego w porównaniu z regionami rozwiniętymi. Ponadto dyspersja dochodów wokół dochodu średniego także uległa redukcji, co potwierdza istnienie konwergencji typu sigma. Konwergencja pomiędzy regionami Hiszpanii występowała także w przypadku produktywności pracy. Przeprowadzone analizy pokazały, że w głównej mierze bazowała ona na konwergencji technicznego uzbrojenia pracy. Konwergencja produktywności kapitału odegrała mniejsze znaczenie. W artykule przeprowadzono także badania dotyczące procesu konwergencji innych czynników wpływających na poziom produktywności pracy, a mianowicie zbadano konwergencję w poziomie kapitał ludzkiego oraz wydatkach ponoszonych na badania i rozwój. W ich przypadku regiony hiszpańskie wykazały silną konwergencję. Autor przygotowując artykuł wykorzystał literaturę polską, angielską oraz hiszpańską. Dane statystyczne dotyczące Hiszpanii oraz jej autonomicznych regionów pochodzą z bazy udostępnionej przez Instituto Nacional de Estadística, AMECO oraz Fundación Bancaja-Ivie.
Próba oceny szeroko rozumianej produkcyjności polskiego przemysłu przetwórczego (dotyczy lat 1993-2000). Badaniem objęto 103 gałęzie przemysłu na poziomie 3-cyfrowych grup Europejskiej Klasyfikacji Działalności (EKD). Wykorzystano materiały statystyczne pochodzące z baz danych GUS. W prezentowanych badaniach zastosowano metodę nieparametryczną indeksową, wzorowaną na miarach OECD. Analiza pozwala na określenie podstawowych prawidłowości dotyczących kształtowania się produkcyjności oraz jej wpływu na produkcję i zatrudnienie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.