Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 174

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Produktywność pracy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie analizy zmian zachodzących w krajach Unii Europejskiej w zakresie produktywności pracy. Zmiany te pośrednio charakteryzują procesy intensyfikacji działalności gospodarczej w tych krajach, związane z doskonaleniem stosowanych metod technicznych i organizacyjnych, a także struktury gospodarki. W opracowaniu przedstawiono wyniki badań obejmujących dwunastoletni okres (2004-2016), w którym analizowano produktywność pracy mierzoną wartością dodaną brutto, przypadającą na jednego pracującego w gospodarce ogółem, w tym w trzech sektorach: rolniczym, przemysłu i budownictwa oraz w sektorze usług. Określono dynamikę wzrostu produktywności w badanych latach, a także zmiany w wielkości zróżnicowania produktywności i międzysektorowych relacji oraz względnego poziomu produktywności i pozycji poszczególnych krajów w badanym zakresie(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Productivity Changes in the European Union: Structural and Competitive Aspects
100%
There are many factors influencing the level and changes of the labour productivity. One of the useful methods of identifying these factors is shift-share approach. It makes it possible to determine if the sectoral structure or the level of competitiveness of the economy affects the dynamics and differentiation of labour productivity. The research concerned countries of the European Union, covered the period of 1999-2006 and was conducted for six main economic sectors. All examined countries were characterized by constant growth of labour productivity which was mainly caused by the increasing productivity in market financial services. The basic reason of productivity diversification was a country's competitiveness. The positive relation between sectoral structure and regional component also occurred. (original abstract)
Za ważne uznano bliższe rozpoznanie pomiaru i wykorzystania wskaźników produktywności pracy w polskiej rzeczywistości gospodarczej, przy uwzględnieniu zmian dokonujących się w funkcjonowaniu przedsiębiorstw i związanych z tym możliwości uruchamiania rezerw produktywności. (fragment tekstu)
"Co z tego, że deleguję zadania, skoro i tak ostatecznie muszę albo dokończyć, albo poprawić? I ja siedzę po godzinach, a moi pracownicy wychodzą z biura punkt piąta". Pełen żalu komentarz klientki sprawił, że rozmowa powędrowała w stronę egzekwowania zadań - jednego z trudniejszych i jednocześnie ważniejszych obowiązków menedżera. Uważasz, że skoro zadanie zostało przekazane pracownikowi do wykonania, to powinno zostać zrealizowane? Oczywiście, masz rację. Jednak rzeczywistość bardzo często wygląda inaczej. A zaprzeczanie faktom raczej się nie sprawdza... Dlatego tym razem proponuję przyjrzeć się - okiem coacha i menedżera - właśnie egzekwowaniu i rozliczaniu zadań. (fragment tekstu)
5
Content available remote Determinants of Labour Productivity in Malta : Evidence from a Firm-Level Survey
100%
Labour productivity in Malta has been sluggish after the crisis. This study looks at the determinants of productivity in Malta by exploiting information from a unique firm-level survey using an empirical multivariate framework. Labour productivity is more likely to be lower in firms with a higher labour share, suggesting that the significant shift towards labourintensive services observed in recent years is likely to be an important driver behind the slowdown in productivity. Outsourcing and the characteristics of the workforce are also important determinants. On the contrary, credit constrained firms and those hit by adverse demand conditions are less likely to experience an improvement in productivity. (original abstract)
Przeprowadzone w niniejszej pracy badanie, mające na celu ukazanie kontrprzykładu falsyfikującego prawo jednej ceny w przypadku konwersji pozycji bilansowych spółek należących do krajów o odmiennych wartościach produktywności pracy, stanowi asumpt do rozwinięcia teorii konwersji umożliwiającej prezentację jasnego i rzetelnego obrazu kondycji finansowej grup kapitałowych. (fragment tekstu)
Domenę rachunkowości stanowi przede wszystkim okresowy pomiar rezultatów działalności gospodarczej. Na tej podstawie dokonuje się również oceny poziomu zarządzania jednostką gospodarczą. Źródłem oceny zarządzania są zatem informacje generowane ex post przez system rachunkowości finansowej. W artykule podjęto próbę wyprowadzenia z analitycznej funkcji produkcji zmiennej zarządzania, która staje się wypadkową najważniejszych elementów wskazujących na poziom zarządzania podmiotem gospodarczym. Główną hipotezą staje się możliwość wykorzystania zmiennej zarządzania wynikającej z addytywnej postaci funkcji produkcji do oceny poziomu zarządzania jednostką gospodarczą. Hipotezą cząstkową jest wykorzystanie zarówno zmiennej zarządzania, jak i produktywności pracy rozumianej jako iloraz produkcji do kosztów pracy do pomiaru dokonań podmiotu gospodarczego. Empiryczna część artykułu została zweryfikowana na przykładzie przedsiębiorstwa z branży spożywczej(abstrakt oryginalny)
Myśl ekonomiczna jest obecnie daleka od teoretycznej spójności i naukowego konsensusu. Nawet podstawowy układ kategorii ekonomicznych nie jest ostatecznie wypracowany. Unia monetarna euro utworzona według teorii optymalnego obszaru walutowego napotyka na trudności w integracji kolejnych państw. Ponadto w myśli geopolitycznej narasta przekonanie o nadchodzącej zmianie w kierunku wielobiegunowej organizacji współczesnego świata w wyniku przezwyciężenia amerykańskiej hegemonii. Utworzenie w strefie Europy Środkowej trwałej organizacji geopolitycznej wymaga spójnej, pozbawionej obecnych wad, teorii ekonomicznej gospodarki towarowo-pieniężnej. To jest celem i przesłaniem opracowania. W wyniku zastosowania nowej teorii ekonomicznej państwa dostrzegą znaczące korzyści z integracji, która zapewni gospodarowanie bez deficytów budżetowych i z mniejszymi niż dotychczas podatkami.(abstrakt oryginalny)
Jaki jest właściwy dla danej gospodarki rozmiar kredytu udzielanego przez banki komercyjne i jakie zmienne wywierają nań istotny wpływ? Analiza teoretyczna wskazuje, że najbardziej istotne wielkości to rozmiar płac w gospodarce, następnie poziom produktywności pracy. Dodatkowo znacząca jest zmienna określająca, jaka część bieżących zarobków pracowników staje się depozytami bankowymi umożliwiającymi akcję kredytową, czyli wielkość wskazująca na stan zamożności. Rozważania prowadzą ponadto do wniosku, że pieniądze powstają w rezultacie pracy. Współczesne poglądy o roli banku centralnego w kreacji pieniądza wymagają zasadniczej rewizji. W sterowaniu gospodarką towarowo-pieniężną podstawową rolę pełni wskaźnik Q wyznaczający poziom produktywności pracy. (abstrakt oryginalny)
W artykule rozważono wskaźnik produktywności pracy Q określony jako mnożnik realnego PKB, zgodnie z relacją PKB = W • Q. Z drugiej strony Q jest czynnikiem określonym przez wprowadzoną funkcję produkcji i jako taki syntetyzuje oddziaływanie sześciu zmiennych. Analizy teoretyczne, obliczenia i porównania rozmiaru tego wskaźnika pokazały jego użyteczność w analizach makroekonomicznych, w szczególności do oceny średniej wartości kursu walutowego. Inne pola zastosowań tego wskaźnika to międzynarodowe porównania produktywności pracy oraz poziomu zarządzania gospodarką. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano koncepcję pieniądza i jednostki pieniężnej wywodzącą się z rachunkowości pracy. W tym kontekście rozumienie pieniądza jako należności z tytułu pracy, a jednostki pieniężnej jako jednostki pracy umożliwia poszukiwanie źródeł wartości pieniądza, a tym samym precyzyjny jego pomiar. Główną determinantą wartości pieniądza jest produktywność pracy rozumiana jako iloraz produkcji w cenach sprzedaży lub PKB do kosztów pracy. Dążeniem ekonomistów zatem w sensie mikro-, jak i makroekonomicznym powinien być stały i stabilny wzrost produktywności pracy. W sferze mikroekonomicznej to zadanie przejmuje zarząd spółki, a w sferze makroekonomicznej rząd, ze szczególnym uwzględnieniem Ministerstwa Finansów. Brak normatywu innego niż wartość poprzednio zaobserwowana oraz integracja wielu zmiennych czyni produktywność pracy głównym miernikiem ekonomicznych dokonań w sferze miro- i makroekonomicznej. (abstrakt oryginalny)
Omówiono zagadnienie kontrollingu zysku oraz scharakteryzowano wskaźnik produktywności pracy. (fragment tekstu)
Wzrost produktywności pracy w Polsce w latach 1995-2008 był szybszy niż wzrost płac. Celem badania jest stwierdzenie, w jakim stopniu za owo zjawisko oraz wynikające z niego zmiany relacji płac do wydajności pracy odpowiedzialne były skutki realokacji sektorowej. Uwzględnione zostaną przy tym podział na poszczególne kategorie PKD, jak też mniej szczegółowe dekompozycje na grupy sektorów podlegających i niepodlegających wymianie zagranicznej, relatywnie pracoi kapitałochłonnych oraz sektory wydobywcze, przemysłowe i usługowe. Wyniki analiz opartych na danych jednostkowych wskazują, że skutki realokacji sektorowej mają na ogół niewielki wpływ na zmiany pozycji płac - zarówno trendu, jak i zmienności cyklicznej. Niemal całą zmienność pozycji płac w gospodarce można objaśnić zmiennością pozycji płac w ramach poszczególnych sektorów. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Warunki pracy jako czynnik utraty zdrowia - przykład Polski
75%
Celem prezentowanej analizy jest identyfikacja problemu oddziaływania czynników związanych z ryzykiem zawodowym na poziom obciążenia zasobów pracy w Polsce konsekwencjami uraty zdrowia lub przedwczesnej śmierci osób w wieku potencjalnie produkcyjnym. Założone badanie przeprowadzono w ujęciu czasowym oraz przestrzennym dokonując oceny poziomu natężenia badanego zjawiska w Polsce na tle wartości obserwowanych wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej.(fragment tekstu)
Domenę rachunkowości stanowi przede wszystkim okresowy pomiar rezultatów działalności gospodarczej. Na wynik raportowany przez podmiot gospodarczy duży wpływ mają modele wyceny stosowane w bilansie jednostki. Sprawozdania finansowe stanowią w największym stopniu podstawę oceny poziomu zarządzania jednostką gospodarczą. Celem prowadzonych rozważań jest prezentacja metodologii pomiaru w rachunkowości oraz wykazania sprzężenia zwrotnego stosowanych modeli wyceny w kontekście oceny kondycji finansowej jednostki gospodarczej oraz późniejszej oceny poziomu zarządzania przy użyciu klasycznych mierników, takich jak: zysk, rentowność sprzedaży, rentowność aktywów czy też wskaźniki zadłużenia. Różnice powstające w wyniku zastosowania różnych modeli wyceny wywodzących się z odmiennych paradygmatów powinny być brane pod uwagę przez oceniających pracę menedżerów oraz inwestorów oceniających kondycję finansową podmiotu gospodarczego(abstrakt oryginalny)
The main aim of this article is to find out the extent to which relative labour productivity and relative unemployment rate changes determine relative wage changes. We use average annual macro-data for the period 2002-2013 for Poland and other 5 new EU members: Estonia, Hungary, Slovak, Czech Republic and Slovenia. Using Poland as benchmark, first we examine the correlation between wage, productivity and unemployment rate changes in countries in question. Then, using panel data model we assess the elasticities of the relative wage changes with regard to relative productivity and unemployment changes. We found out that the trajectory of wage, productivity and unemployment rate development in new EU member countries is diversified. We confirmed a strong relationship between wage and productivity ratio changes in Poland related to Czech Republic, Estonia and Hungary. Moreover, an increase of productivity in Poland in comparison to Czech Republic is greater than an increase of wages in Poland in comparison to Czech Republic. The same relation occurs in Slovak and Slovak Republic. At the same time the productivity in Poland in relation to Hungary and Estonia has been growing slower than the wages in Poland in comparison to Hungary and Estonia. The correlations between wage and unemployment rate ratios are of smaller significance. (original abstract)
W opracowaniu podjęto próbę oceny zmian produktywności pracy w sektorach produkcji i handlu artykułami żywnościowymi. Analizowano dynamikę wzrostu wydajności pracy oraz jej zróżnicowanie w głównych ogniwach łańcucha żywnościowego. Przedstawiono oddziaływanie czynników, takich jak wstąpienie Polski do UE czy kryzys gospodarczy w końcu pierwszej dekady XXI w., na zmiany poziomu wydajności pracy w rolnictwie, przemyśle spożywczym i sektorach dystrybucji żywności. Wyniki badań wskazują, że w latach 2002-2012 nastąpił znaczny wzrost produktywności pracy w łańcuchu żywnościowym w Polsce. Wartość dodana brutto na 1 zatrudnionego we wszystkich sektorach produkcji i handlu artykułami spożywczymi zwiększyła się w wielkościach nominalnych dwukrotnie, a w ujęciu realnym wzrosła o 50%. Dynamika wzrostu wydajności pracy w łańcuchu żywnościowym wyprzedzała tempo zmian wynagrodzeń. Relacja wartości dodanej brutto na 1 zatrudnionego do przeciętnych kosztów pracy zwiększyła się z 7,7 w latach 2002-2006 do 8,6 w 2012 r.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Relation between Work Efficiency and Labor Cost in Poland
75%
Celem podstawowym artykułu jest badanie zmian poziomu wydajności pracy i kosztów pracy oraz analiza i ocena tej relacji w Polsce na tle wybranych krajów Unii Europejskiej. Okres badawczy obejmował lata 2000-2016. Założony cel badawczy realizowano z wykorzystaniem metod studiów literatury przedmiotu, dedukcji, opisu oraz prostych technik statystycznych (Eurostat, GUS) i wizualizacji. Analiza zmian i proporcji zachodzących między jednostkowymi kosztami pracy a wydajnością pracy jest niezbędnym elementem badań nad prawidłowym funkcjonowaniem rynku pracy. Zrównoważony równoczesny wzrost obu czynników jest ważny, jeśli poprawa konkurencyjności gospodarki ma opierać się nie na polityce niskich płac, a na poprawie poziomu rozwoju technologicznego. Polska produkcja opiera się głównie na niskiej i średniej technologii, a dotychczasową konkurencyjność opierała na niskich kosztach pracy. Taki układ w dłuższej perspektywie może okazać się niekorzystny, gdyż może utrwalać niekorzystną strukturę gospodarki. Poziom jednostkowych kosztów pracy Polski na tle Unii Europejskiej jest niski, podobnie jak poziom wydajności(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono wyniki analizy przeprowadzonej w ujęciu sektorowym i przestrzennym w zakresie zmian zachodzących w produktywności pracy w Polsce. Produktywność pracy, mierzoną głównie wartością dodaną brutto (WDB) przypadającą na jednego pracującego, jako jeden z głównych czynników wzrostu gospodarczego i poziomu dobrobytu ekonomicznego, badano w latach 2004-2010, tj. w okresie pierwszych siedmiu lat postępującego procesu integracyjnego i realizowania polityki spójności. Analizowano zmiany zachodzące w Polsce w realnym poziomie produktywności pracy w trzech sektorach, jak również w relacjach krajowej produktywności w stosunku do pozostałych państw UE. Badano także zmiany w rozkładzie terytorialnego zróżnicowania produktywności pracy w układzie województw, traktując je, jako wyraz ewentualnych przekształceń w strukturze gospodarki Polski. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem rozważań jest analiza zmian produktywności pracy w warunkach pandemii COVID-19 w kontekście Schumpeterowskiej koncepcji kreatywnej destrukcji i prac ekonomistów dotyczących roli innowacji i selekcji rynkowej w okresach kryzysów gospodarczych. Metoda badania - W teoretycznej części artykułu zastosowano metodę dedukcji. W warstwie empirycznej wykorzystano metody ekonometryczne (modele AR, ARDL) oraz metodę ewometrii. Wyniki - Zmiany produktywności pracy w okresie pandemii COVID-19 w gospodarce pozbawionej innowacji adaptacyjnych podlegałyby mechanizmom prostej destrukcji, prowadząc w długim okresie do jej stagnacji. Oryginalność/wartość/implikacje/rekomendacje - Koncepcja destrukcji kreatywnej tworzy alternatywne ramy teoretyczne dla interpretacji zmian produktywności obserwowanych w okresie pandemii COVID-19, otwierając obiecujący kierunek badań nad zachowaniem systemów gospodarczych w warunkach anormalnych. Zgodnie z zaproponowaną koncepcją interwencjonizm państwowy mający na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 (lockdown) uruchamia innowacyjne działania dostosowawcze podmiotów, prowadzące do przekształcenia procesów typowych dla destrukcji prostej w destrukcję kreatywną. W kontekście koncepcji destrukcji kreatywnej warunkiem koniecznym zainicjowania pokryzysowego wzrostu jest polityka promowania innowacji już w trakcie kryzysu COVID-19, warunkiem wystarczającym natomiast jest oparcie pomocy państwa na kryterium powiązanym z efektywnością. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.