Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prognostyczne modele binarne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Prawdopodobnie pragnienie przewidywania przyszłości wywodzi się z dążenia do poczucia bezpieczeństwa. Także współcześnie przejawia się konieczność posiadania wyobrażeń na temat tego, jaka będzie przyszłość. Takie pragnienie odczuwają jednostki, przedsiębiorstwa i miasta, regiony i państwa. Taka wiedza jest też potrzebna światu w skali globalnej - skądinąd jest to może najważniejsze, lecz i najtrudniejsze do wyobrażenia. W tekście przedstawione są ogólne rozważania o charakterze teoretycznym. Najpierw zwrócono uwagę na najistotniejsze problemy współczesnego świata, co do których powinniśmy mieć mniej lub bardziej pewne poglądy, jak będą one przejawiały się w bliskiej i dalszej przyszłości. Następnie przypomniano różne sposoby przewidywania, a w tym - prognozy futurologiczne i ich metody. Najważniejsza jest jednak kwestia przyczyn zawodności większości prognoz i rozczarowań, jakie one wywołują. Te przyczyny spowodowane są między innymi złożonością społecznego życia, wielością czynników sprawczych oraz istnieniem prawdopodobnie nieprzewidywalnych zjawisk mentalnych, takich jak postawy ludzkie, wartości oraz idee. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 301
53-71
Zróżnicowanie i rozmaitość postaw, przekonań i poglądów występujących w społeczeństwie przez dziesięciolecia opisywano i analizowano przy bezpośrednim lub domyślnym użyciu krzywej Gaussa, zwanej także dzwonową. Jeszcze inna jej nazwa to krzywa rozkładu normalnego, sugerująca że w taki sposób społeczeństwo się różnicuje w warunkach normalności i że tak ujęte zróżnicowanie jest normalne. W zastosowaniu do zjawisk i procesów politycznych oznaczało to, że dominują poglądy umiarkowane, centrowe lub ambiwalentne, zatem w kampaniach wyborczych należy się zwracać do owego centrum, a w decyzjach politycznych przyjmować rozwiązania umiarkowane, kompromisowe, zbalansowane. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.