Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prognozowanie turystyki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Omówiono najczęściej stosowane metody prognozowania zjawisk turystycznych: proste i zaawansowane metody ekstrapolacji, wyrównywanie wykładnicze Browna, panel delficki.
Celem autorów artykułu jest prezentacja współczesnych metod określania występujących cech ruchu turystycznego oraz wartości towarzyszących mu usług turystycznych i dóbr nabywanych przez turystów, obliczania liczby turystów odwiedzających dane miasto oraz prognozowania rozwoju turystyki. Cele postawione w artykule realizowane są za pomocą następujących metod ogólnych i szczegółowych: analiza i synteza, systematyzacja i generalizacja, ocena ekspercka i ekstrapolacja. Na przykładzie ukraińskiego miasta Czerniowce ustalono liczbę turystów odwiedzających miasto, jak również rodzaje dostępnych usług oraz średnie roczne tempo wzrostu sprzedaży usług turystycznych w ciągu ostatnich pięciu lat, co pozwala przewidzieć podaż usług w nadchodzącym okresie. (abstrakt oryginalny)
W syntetycznej prezentacji poddano pewną klasę najprostszych procedur punktowej i przedziałowej ekstrapolacji szeregów czasowych w odniesieniu do turystycznej ruchliwości przestrzennej mieszkańców naszego kraju. (fragment tekstu)
Turystyka społeczności LGBT, tj. lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transgenderycznych, staje się coraz bardziej atrakcyjnym segmentem współczesnego rynku. Wynika to głównie ze znacznej aktywności turystycznej tych osób, a tym samym ich wyższych wydatków na turystykę. W artykule przedstawiono podstawowe założenia aktywności turystycznej segmentu LGBT, w tym najważniejsze motywy podróżowania i wyboru destynacji, kierunki wyjazdów, przeciętną liczbę wyjazdów oraz wielkość wydatków na turystykę. Tym samym określono, jak ważny z ekonomicznego punktu widzenia staje się analizowany segment. Dotyczy to wielu destynacji turystycznych. Również w Polsce zauważa się wzrost zainteresowania społecznością LGBT wielu podmiotów zaangażowanych w rozwój turystyki.(abstrakt oryginalny)
W artykule przeprowadzono analizę ruchu turystycznego w zakładach uzdrowiskowych woj. zachodniopomorskiego w latach 2001—2006. Za pomocą modeli wyrównywania wykładniczego z wahaniami sezonowymi opisano kształtowanie się następujących zmiennych: liczba turystów korzystających z zakładów uzdrowiskowych, liczba udzielonych noclegów w zakładach uzdrowiskowych, stopień wykorzystania miejsc noclegowych w zakładach uzdrowiskowych. W oparciu o oszacowane modele podano prognozę przyszłych wartości analizowanych zmiennych.(abstrakt oryginalny)
Autorki omawiają prognozowanie jako szczególny obszar badań naukowych, który pomaga ocenić perspektywy rozwoju aktywności turystycznej, zidentyfikować kluczowe czynniki procesu zmian zachodzących w turyzmie oraz kryteria efektywnego zarządzania. Artykuł zawiera przegląd nowoczesnych metod badawczych stosowanych w Rosji i w innych krajach do sporządzania prognoz w dziedzinie turystyki. Celem opracowania jest ocena predyktywnych możliwości modelowania adaptacyjnego, obecnie niezbyt często stosowanego w badaniach turystycznych, do przeprowadzania ilościowej analizy ruchu turystycznego. Na podstawie danych dotyczących Barcelony - dużego miejskiego centrum turystycznego w czasach przed pandemią - opierając się na modelach adaptacyjnych, przedstawiono przykład prognozy liczby podróżnych. Jest to jeden z głównych wskaźników sukcesu turystycznego ujawnionego w trakcie badania procesów o dynamicznym, lecz niestałym charakterze. (abstrakt oryginalny)
Autor twierdzi, że branża turystyczna w ostatnich latach musiała zmierzyć się z wieloma problemami, wynikającymi głównie z sytuacji geopolitycznej. W artykule omawia on raport „Traveller Tribes 2020" przedstawiający prognozy dotyczące rynku usług turystycznych w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Jego twórcy przedstawiają odpowiedzi na następujące pytania: czym będą charakteryzować się podróżni w 2020 roku, jakie będą ich oczekiwania związane z podróżami, jak powinni działać przewoźnicy, by spełniać oczekiwania klientów oraz czy technologia może poprawić wrażenia z podróży?
Autorzy przedstawiają prognozy na 2002 r. dla następujących branż: bankowość, ubezpieczenia, motoryzacja, telekomunikacja, IT, e-biznes, budownictwo, przemysł rolno-spożywczy, media, turystyka, energetyka, farmaceutyka. Autorzy również przedstawiają prognozy dotyczące dalszej ewolucji rynku kapitałowego w Polsce i reformy służby zdrowia. Wszystko to wzbogacone jest komentarzami ekspertów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.