Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Program Współpracy Przygranicznej PHARE CBC
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Współpraca transgraniczna zarządów gmin i innych lokalnych instytucji rozwija się najlepiej na granicach zachodnich .... Efekty w sferze realnej widać szczególnie w rozwoju infrastruktury, która umożliwiła zwiększenie przepustowości przejść granicznych. Poprawiła się też dostępność komunikacyjna pewnych obszarów przygranicznych. Budowa sieci gazowniczej pozwoliła na zamykania lokalnych kotłowni i likwidację palenisk domowych opalanych surowcami energetycznymi stałymi. Ze względu na istniejące różnice i stopień zagospodarowania terenów można się spodziewać, że zagadnienia współpracy transgranicznej pozostaną jeszcze długo istotnym elementem polityki zagranicznej zarówno Polski, jak i państw sąsiadujących. (fragment tekstu)
Od początku wdrażania, program PHARE przechodził różne fazy. Początkowo był to program pomocy humanitarnej (skoncentrowanej na drożnych dostawach pasz, środków ochrony, czy produktów spożywczych). Następnie przyjął charakter pomocy podporządkowanej potrzebom przygotowań do integracji z Unią Europejską. UE przewiduje w ramach tego programu wsparcie inwestycyjne oraz praktyczną i finansową pomoc we wprowadzaniu niezbędnych reform ukierunkowanych na integrację.
Przedstawiono istotę i cele programu PHARE oraz główne cele i instrumenty polityki regionalnej w Unii Europejskiej. Omówiono programy pomocowe dla współpracy transgranicznej: PHARE CBC (wersja podstawowa), PWP - Małe Projekty Euroregionów "Pomerania", PHARE CBC Polska-Bałtyk, Baltic Small Project Facility (BSPF) - Program "Małych Projektów Bałtyckich" oraz program Komisji Europejskiej ECOS/OUVERTURE. Przybliżono zasady postępowania kwalifikacyjnego. W zasadniczej części artykułu zaprezentowano projekty realizowane przy wsparciu ze strony programów pomocowych w Euroregionie Pomerania.
W kontekście przystąpienia do Unii Europejskiej i dostosowania przepisów krajowych do unijnych, opisano politykę rozwoju regionalnego Polski.
Przedmiot i cel pracy: Tematem niniejszego opracowania jest specyfika rozwoju transgranicznej współpracy w dziedzinie ochrony środowiska, a także perspektywy i sposoby pogłębienia międzyregionalnej ukraińsko-polskiej współpracy w zakresie środowiska naturalnego. Współpraca międzynarodowa tych dwóch państw w dziedzinie ekologii przyczynia się do poprawy stanu środowiska oraz zapewnia określony poziom bezpieczeństwa środowiskowego. Wyzwania międzynarodowej ekologizacji gospodarki, a także konieczność współpracy między sąsiadującymi państwami wskazują na istotne znaczenie monitorowania sytuacji ekologicznej na terenach transgranicznych. Materiały i metody: Zastosowano metody analityczne i opisowe oparte na krytycznym przeglądzie literatury oraz empirycznej refleksji dotyczących kluczowych zagadnień dotyczących współpracy międzyregionalnej, bezpieczeństwa środowiskowego i perspektyw rozwoju współpracy w zakresie ochrony środowiska. Wyniki: Przeanalizowano rolę współpracy transgranicznej w zapewnianiu bezpieczeństwa środowiskowego. Rozważono strategiczne priorytety ukraińsko-polskiej współpracy w zakresie ochrony środowiska. W wyniku przeprowadzonej analizy stanu obecnego i osiągniętych rezultatów nakreślono perspektywy dalszej współpracy w zakresie ochrony środowiska między Ukrainą a Rzeczpospolitą Polską w warunkach integracji europejskiej. Wnioski: Z p rzeprowadzonej a nalizy w ynika, ż e d la z apewnienia r ozwoju u kraińsko-polskiej t ransgranicznej w spółpracy w zakresie ochrony środowiska oraz budowy systemu bezpieczeństwa środowiskowego na terenach przygranicznych konieczne jest ustanowienie partnerskich relacji w sektorze środowiskowym i gospodarczym na poziomie regionalnym, a także pogłębienie międzynarodowej współpracy w zakresie ochrony środowiska i współpracy gospodarczej, prowadzonej na różną skalę w wymiarze transgranicznym, oraz utworzenie sieci transgranicznych centrów informacji o środowisku, jak również promowanie edukacji ekologicznej społeczeństwa w regionach przygranicznych sąsiednich państw itp.(abstrakt oryginalny)
Omówiono najważniejsze elementy polityki regionalnej Unii Europejskiej (fundusz regionalny, inicjatywy Wspólnoty, dokumenty dotyczące strategii rozwoju regionalnego Europy), dostosowania Polski w okresie stowarzyszenia z Unią Europejską, a w szczególności programy pomocy Unii w sferze polityki regionalnej, które mają pomóc Polsce tworzyć instrumenty polityki regionalnej odpowiadające standardom UE, oraz strategiczne kierunki dostosowań.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.