Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Programy działań społecznych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Terénna práca- streetwork ako edukačná forma sociálnej práce
100%
Streetworking (ang. praca na ulicy) jako metoda pracy socjalnej. Oferowanie pomocy ludziom żyjącym na marginesie społeczeństwa.
Idea marketingu zaangażowanego społecznie wpisuje się w nowe trendy społeczne i biznesowe, jakie stają się wytycznymi dla zarządzających przedsiębiorstwami. Po marketingu relacji, działające w niepewnych warunkach, na fali kryzysu przedsiębiorstwa szukają nowych sposobów na zbliżenie się do swoich klientów. Nabywca, który w orientacji marketingowej jest punktem wyjścia dla każdego przedsięwzięcia, w marketingu zaangażowanym społecznie zyskuje nowy wymiar; ulega w pewnym sensie upodmiotowieniu, równie ważne jak jego "zachowania" nabywcze, okazują się jego człowieczeństwo, potrzeby i troski, jakie napotyka na swej życiowej drodze. Celem artykułu jest analiza marketingu zaangażowanego społecznie, który wpisuje się w nowe podejście marketingowe, nazywane przez badaczy marketingiem zrównoważonym [Armstrong, Kotler 2012] czy Marketingiem 3.0 [Kotler, Kartajaya, Setiawan 2010] oraz próba odpowiedzi na pytanie, czy jego istnienie wynika z doraźnych działań wizerunkowych przedsiębiorstwa, czy też może stanowić oparcie dla strategii zarządzania współczesną firmą. Chociaż idea zaangażowanej społecznie organizacji nie stanowi przełomu, wpisując się w ideę zrównoważonego zarządzania rozwojem firmy, to warto zauważyć, że staje się coraz bardziej popularna w praktykach rynkowych przedsiębiorstw. Wraz z rosnącą w dobie globalizacji świadomością konsumentów, ich dojrzałością i orientacją na wartości, może być istotnym elementem wyróżniającym organizację na rynku, a poprzez jej implementację w strategii przyczynić się do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej.(fragment tekstu)
Celem badań jest, po pierwsze, przygotowywanie analiz oraz prognoz zjawisk ekonomicznych zachodzących w regionie (skala mezo) na tle gospodarki krajowej (skala makro). Po drugie, celem badań jest identyfikacja i analiza powiązań pomiędzy zjawiskami zachodzącymi w gospodarce polskiej w skali całego kraju (skala makro) i regionu (skala mezo - analiza 'kraj versus region'). Ich zrozumienie powinno wzbogacić lokalne podmioty gospodarcze w wiedzę i umiejętność oceny bieżącej sytuacji, a w rezultacie zwiększyć zdolność reagowania na wydarzenia w skali gospodarki krajowej, unijnej czy nawet światowej.(fragment tekstu)
4
Content available remote Warunki sprawnego współdziałania przedsiębiorstw z organizacjami społecznymi
84%
Autorka omówiła czynniki współpracy sektora biznesowego z sektorem pozarządowym, istotne dla sprawnej realizacji projektów społecznych. Treść autorka przygotowała na podstawie studium akcji "Świąteczny stół Pajacyka", który jest elementem programu "Pajacyk" fundacji Polska Akcja Humanitarna. Realizowana od 2001 roku akcja, jest przykładem dobrej współpracy organizacji sektora prywatnego i społecznego. Opisany przez autorkę przypadek, wskazuje na formy zaangażowania społecznego, dostępne zarówno dla dużych korporacji, jak i dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Wspominając 25 lat programu odnowy wsi w Polsce, warto pokusić się o pewne podsumowanie, przypomnieć jego inspiracje i działania podejmowane w różnych miejscach Polski. Temu właśnie celowi służyła konferencja, która w 2022 r. odbyła się w Gogolinie. Spotkali się tam ludzie w różny sposób zaangażowani w odnowę wsi w Polsce. W poniższym artykule zestawiono refleksje i wnioski autora z perspektywy uczestnika procesu odnowy wsi, trenera upowszechniającego ten program, lidera inspirującego jego działania na terenie wiejskim, w którym mieszka, i badacza starającego się uchwycić elementy zachodzącej przy tej okazji zmiany społecznej. Poza przeglądem tych perspektyw jest tu również nawiązanie do włączenia odnowy wsi do funduszy strukturalnych UE jako programu dotacyjnego finansowanego ze środków unijnych i wynikających z tego komplikacji, jak również pozytywów.(abstrakt oryginalny)
W artykule opisano współpracę firmy Kimberly-Clark, producenta m. in. marki Velvet z organizacjami zajmującymi się szkoleniem psów do zadań specjalnych. Ikoną marki jest mały biszkoptowy labrador. Producent zainicjował powstanie koalicji fundacji i organizacji pracujących z psami tej rasy na rzecz osób potrzebujących – w ten sposób powstał program „Pomóżmy Razem”. Autorzy przybliżają ideę i działania w ramach tego programu.
Po latach żmudnego budowania własnej tożsamości jako profesji, praca socjalna w Polsce znalazła się na rozdrożu. Z jednej strony - wraz z pogłębianiem się procesów integracji europejskiej - podejmowane są próby przeniesienia na nasz grunt doświadczeń tych krajów Europy Zachodniej, w których praca socjalna zajmuje wysoką pozycję w arsenale środków walki z wykluczeniem społecznym. Z drugiej strony, podobnie jak w innych krajach UE, mamy w Polsce do czynienia ze zjawiskiem "rozmywania" się obszaru pracy socjalnej, związanego m.in. z pojawieniem się nowych, wymagających innowacyjnych rozwiązań problemów społecznych oraz ograniczeń budżetowych, które wymuszają zastępowanie logiki skutecznego działania logiką ekonomicznej efektywności, zgodnej z "nowym duchem kapitalizmu". (fragment tekstu)
Rok 2005, na który przypadła osiemdziesiąta rocznica rozpoczęcia w naszym kraju kształcenia pracowników socjalnych (pierwotnie nazywanych społecznymi) w utworzonym w 1925 r. na Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie z inicjatywy Heleny Radlińskiej Studium Pracy Społeczno-Oświatowej także ma szansę stać się momentem ważnym w historii tego kształcenia. W tym roku bowiem nastąpiła kulminacja zmian "cichej reformy" kształcenia pracowników socjalnych, przeprowadzanej przez resort polityki społecznej z udziałem resortu edukacji narodowej, która w krótkim czasie może odmienić warunki, zakres i poziom kwalifikacji do tego zawodu. Owe zmiany stwarzają szanse poprawienia jakości kwalifikacji pracowników socjalnych już w niedalekiej przyszłości, ale i wywołują problemy ograniczające te szanse. Warto te problemy rozpoznawać, aby znaleźć takie ich rozwiązania, które przyczynią się do maksymalizacji jakości pracy socjalnej. Niniejszy tekst, opracowany w połowie 2005 r., jest w zamierzeniu autora próbą takiego rozpoznania. Problemy przedstawione są w kontekście charakterystyki stanu, a także głównych - zdaniem autora - zmian w systemach kształcenia i doskonalenia pracowników socjalnych oraz problemów strukturalnych tego zawodu, które przecież mają wpływ na przebieg kształcenia i doskonalenia w samym zawodzie. Trzeba też z góry zastrzec, że ta próba, jak każda próba rozpoznawania omawianych problemów jest ryzykowna, ponieważ tempo zmian społecznych, w jakich wszyscy uczestniczymy bardzo szybko te rozpoznania może zdezaktualizować. (fragment tekstu)
9
Content available remote Praca socjalna jako instrument zmiany społecznej
84%
Niedoskonałość rozwiązań organizacyjnych oraz niska sprawność systemów socjalnych to cechy modeli socjalnych funkcjonujących w państwach posocjalistycznych. Biorąc pod uwagę ogromną skalę potrzeb socjalnych oraz ograniczone możliwości finansowe państw przechodzących transformację trudno będzie im w najbliższym czasie o ochronę socjalną ludności oraz dokonanie zasadniczych zmian w poziomie i jakości życia. (fragment tekstu)
Organizacje pozarządowe, angażując się w wiele programów poświęconych pracownikom 45+, skierowanych zarówno do popytowej, jak i podażowej strony rynku pracy, realizują funkcję pobudzającą. Współuczestniczą one w procesach zarządzania, a tym samym wpływają na kierunek polityki kadrowej tych podmiotów. Problemem badawczym stała się więc ocena efektywności wykorzystania środków z programów dedykowanych problemom pracowników 45+ w stosunku do efektów polityki kadrowej szczególnej grupy przedsiębiorstw, jakimi są przedsiębiorstwa transportowe. Do analizy wykorzystano wybrane przedsiębiorstwa zbiorowego transportu publicznego funkcjonujące w Trójmieście. (fragment tekstu)
11
67%
W latach 2006-2008 w Rybniku realizowano projekt pt. "Odziedzicz pracę", finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL, mający na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz szeroko rozumiany rozwój lokalny. Dlatego też warto przyjrzeć się szerzej działaniom tego projektu. [...] W wyniku przygotowań do projektu określono jego cele, które dotyczyły trzech płaszczyzn: 1) przeciwdziałania dziedziczeniu bezrobocia w rodzinach w regionie Rybnika dotkniętych długotrwałym bezrobociem; 2) budowy platformy współpracy instytucji zajmujących się aktywizacją społeczną, integracją zawodową oraz rozwiązywaniem problemów społecznych oraz 3) aktywizowania społeczności lokalnych. (fragment tekstu)
One of the social groups particularly hard hit by the COVID-19 pandemic is people experiencing homelessness, as they are especially vulnerable to infection with the severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2). Still, the pandemic also drastically affected their livelihoods, as parts of municipal emergency assistance services have broken away. This article aims to highlight emergency responses of the Berlin Senate to people experiencing homelessness regarding COVID-19. The Senate is responding to the issue, among other things, by expanding and refiguring the existing contingent of shelters run by municipal emergency assistance services, preventing transmission of COVID-19 and treating those infected, and establishing mechanisms of tenant protection. The paper discusses to what extent Senate measures and interventions at the onset of the pandemic can address the emergent need for homeless assistance services in Berlin. (original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.