Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 71

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Programy operacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Strategia Lizbońska znajduje swoje odzwierciedlenie w podstawowych dokumentach strategicznych Polski. Dobrym przykładem są tu różne programy operacyjne rządu wspierające realizację założeń Strategii Lizbońskiej. Suma środków publicznych (krajowych i wspólnotowych), jakie są przewidziane do realizacji Narodowego Planu Rozwoju 2004- 2006 sięga kwoty ponad 17 min euro. Od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej podpisano umowy lub wydano decyzje o dofinansowanie realizacji projektów angażujące środki wspólnotowe przekraczające 22,5 min euro. W Polsce od początku 2007 roku kierunki reform przewidziane w KPR w zakresie polityki makroekonomicznej, strukturalnej oraz rynku pracy są wspierane w ramach centralnych i regionalnych programów operacyjnych współfinansowanych z Funduszu Spójności i funduszy strukturalnych. (fragment tekstu)
Opracowanie przedstawia wynik analizy projektu lokalnego programu rewitalizacji pod kątem spójności z Wytycznymi w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014-2020, służący wyeliminowaniu obszarów defi cytowych w tym dokumencie. Przedmiotem analizy jest projekt Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Krapkowice na lata 2016-2023 sporządzony dla Gminy Krapkowice w sierpniu 2016 r., składający się z 16 rozdziałów, wprowadzenia oraz spisu ilustracji, tabel, wykresów, rysunków, bibliografi i. Celem opracowania jest ocena zgodności projektu programu rewitalizacji z kryteriami oceny zawartymi w Wytycznych Ministerstwa Rozwoju z 2 sierpnia 2016 r. w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014-2020.(fragment tekstu)
Perspektywa finansowa 2007-2013 była pierwszą i prawdopodobnie ostatnią, która pozwalała na intensywne wsparcie rozwoju wszystkich aspektów społeczeństwa informacyjnego (SI). Programy operacyjne Innowacyjna Gospodarka (PO IG), Infrastruktura i Środowisko (PO IS) oraz Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013(RPO WŁ) dawały zainteresowanym podmiotom szansę na składanie wniosków o dofinansowanie projektów z zakresu rozbudowy infrastruktury oraz tworzenia e-usług dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego w województwie łódzkim. W związku z zakończeniem etapu konkursowego tych programów można pokusić się już o pierwsze podsumowania. Celem tego opracowania jest przegląd przyjętych do realizacji w ramach w/w programów operacyjnych projektów złożonych przez jednostki sektora finansów publicznych, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorców z terenu województwa łódzkiego oraz próba zbadania efektywności wykorzystania tych środków. Do przygotowania części analitycznej pracy wykorzystano przede wszystkim dokumenty udostępnione przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem badania było określenie przestrzennego zróżnicowania wartości funduszy unijnych pozyskanych przez samorządy gmin wiejskich (wg klasyfikacji DEGURBA) z programów operacyjnych 2007-2013, w przeliczeniu na 1 mieszkańca (wskaźnik Sci) oraz w relacji do średniorocznych dochodów ogółem budżetów badanych gmin (wskaźnik Rscr), a także wskazanie kierunków ich wykorzystania na podstawie kategorii bazy danych SIMIK, wg stanu z 31 grudnia 2015 r. Łącznie 101 gmin wiejskich tego regionu zrealizowało 697 projektów i pozyskało 525.4 mln zł dofinansowania unijnego z PO 2007-2013, co stanowiło jedynie 30% funduszy unijnych pozyskanych z tego źródła przez wszystkie gminy województwa warmińsko-mazurskiego. Wartości wskaźników Sci i Rscr uzyskane przez te gminy wiejskie wynosiły odpowiednio od 50 do 5420 oraz od 1% do 164%. Większość badanych gmin cechują jednak najniższe wartości tych wskaźników. Tylko trzy gminy wiejskie uzyskały fundusze unijne o wartości wyższej niż 100% ich średniorocznych dochodów budżetów ogółem. Gminy wiejskie tego regionu pozyskały wsparcie głównie z RPO warmińsko-mazurskiego oraz PO "Kapitał ludzki". PO "Innowacyjna gospodarka" i "Infrastruktura i środowisko" były źródłem znacznie mniejszego wsparcia. Większość zrealizowanych projektów to projekty miękkie lub opracowanie planów i dokumentacji. Projektów twardych było znacznie mniej, pomimo to reprezentują one aż 19 priorytetów bazy SIMIK są i ukierunkowane na zaspokojenie zróżnicowanych potrzeb rozwojowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza i ocena, w jaki sposób regiony zagospodarowały środki powracające z inwestycji wspartych w formie zwrotnej w ramach wybranych regionalnych programów operacyjnych w okresie 2007-2013. Autor zbadał to zagadnienie w okresie, w którym - co do zasady - projekty unijne z zakresu instrumentów inżynierii finansowej powinny być wygaszane, a uwalniane środki stopniowo zwracane do dysponentów (samorządu województw), tj. po 2015 roku. Artykuł w szczególności skupia się na instytucjach oraz rozwiązaniach stworzonych w ramach obowiązujących regulacji krajowych. Dokonana została ocena wykorzystania ww. środków pod kątem realizacji celu, na rzecz którego powinny one pracować. Wykazano, że krajowy system instytucjonalny nie był przygotowany na przejęcie zadań związanych z nowym strumieniem środków rozwojowych, które pozostały w regionach w wyniku decyzji o wdrażaniu instrumentów inżynierii finansowej w okresie 2007-2013. Badanie ma charakter diagnostyczny, na podstawie przeprowadzonych analiz empirycznych autor formułuje także wnioski aplikacyjne(abstrakt oryginalny)
The main purpose of the paper is to assess the current implementation of the Operational Program Digital Poland in terms of coherence with the trends of digital transformation. The Operational Program Digital Poland (OPDP) is one of the programs financed from public funds, which is directly targeted at the development of the digital economy in Poland. At the end of 2017, the implementation of the program is at the halfway point, which gives the premise to reflect on the degree of convergence of goals and program implementation with the trends of digital transformation. The research methodology is based on the analysis of secondary sources and participant observation. The results of the analysis show that the results of actions undertaken under the OPDP in principle indirectly contribute to the progressing trend of digitization of the Polish economy. The structure of expenditures under the OPDP testifies to the relative shallow rooting of the digital transformation or, more broadly, the digital economy in Poland. (original abstract)
Przedmiotem opracowania jest wykorzystanie funduszy unijnych z uwzględnieniem wybranych inwestycji w województwie opolskim, które są finansowane z programów operacyjnych w latach 2014-2020. W opracowaniu zawarto charakterystykę regionu opolskiego przedstawiającą również realne problemy, z którymi musi się zmierzyć. W publikacji zostały poruszone aspekty wykorzystania środków funduszy unijnych w działalności przedsiębiorców jak i podmiotów publicznych wykazując, że Unia Europejska działa na rzecz rozwoju gospodarki. Celem opracowania jest weryfikacja tezy, że celem funduszy unijnych jest wspieranie rozwoju państw członkowskich Unii Europejskiej, oraz zaprezentowanie czy cel ten został osiągnięty w woj. opolskim.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Podejście monograficzne w badaniach nad odnową wsi
75%
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie części wyników badań dotyczących realizacji projektów "Odnowy Wsi w gminie Nowosolna w województwie łódzkim" (jednostki najaktywniejszej w działaniach Odnowy Wsi w czasie realizowania SPO 2004-20062) z jednoczesnym pokazaniem możliwości, ale i efektów zastosowania podejścia monograficznego do tego typu badań. Przywołany przez autorkę fragment wyników badań dotyczy omówienia funkcji projektów "Odnowy Wsi" na rzecz rozwoju społeczności lokalnej badanej gminy.(abstrakt oryginalny)
Zgodnie z założeniami Strategii Europa 2020 wobec państw członkowskich wyznaczono cele w ramach prowadzonej polityki rozwoju. Równocześnie Polska, jako jeden z beneficjentów programów operacyjnych, korzysta z pomocy finansowej UE, realizując projekty na rzecz środowiska, gospodarki niskoemisyjnej, a szerzej - rozwoju zrównoważonego i trwałego. Celem artykułu jest zidentyfikowanie oddziaływania projektów o charakterze prośrodowiskowym na rozwój województw Polski. Analizie poddano inicjatywy realizowane w ramach programów operacyjnych w okresie programowania 2014-2020. Ponadto określono poziomy rozwoju województw Polski w wybranych latach. Zastosowano taksonomiczne metody badawcze Z. Hellwiga oraz metodę desk research, za pomocą której dokonano analizy projektów. Analiza zmian w poziomach rozwoju województw i projektów prośrodowiskowych wskazuje na kilka wniosków. Odsetek projektów proekologicznych jest bardzo mały w większości regionów. Niektóre województwa wdrażają te projekty w większym stopniu niż pozostałe (łódzkie, lubuskie, warmińsko-mazurskie). Niepokojący jest niski udział projektów związanych z recyklingiem i stricte ochroną środowiska. We wszystkich województwach najwięcej projektów prośrodowiskowych finansowanych w ramach RPO dotyczy termomodernizacji.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest próba oceny wpływu Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) na rozwój kapitału ludzkiego w sektorze MSP. Analizie poddano metodologią przygotowania projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Od 2004 roku EFS wpływa bezpośrednio na wszystkie główne determinanty rozwoju gospodarczego Polski, wspierając dążenie do wysokiego poziomu zatrudnienia, poprawę dostępu do rynku pracy oraz mobilność zawodową pracowników. Ułatwia dostosowanie się do zmian zachodzących w przemyśle, umożliwia organizację szkoleń na rzecz aktywności zawodowej oraz wspiera przechodzenie młodych ludzi z etapów kształcenia do zatrudnienia. Jest także jednym z głównych czynników wzmacniających proces inkubacji nowych działalności gospodarczych. W artykule wskazano na problemy związane z funkcjonowaniem sektora MSP, a przede wszystkim zbyt niski stopień zaangażowania pracodawców i pracowników w procesie kształcenia. To z kolei wpływa na niską jakość kapitału ludzkiego, który nie jest w stanie sprostać wyzwaniom i zmianom zachodzącym obecnie na rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
The paper explores the issue of funding the operational programmes effectuated in Poland based on the financial frameworks of the European Union for 2000-2006 and 2007-2013. The membership of Poland in the European Union provides an opportunity to receive additional funds, however the funds absorption also brings about costs. The author's aim is to evaluate the influence of the Polish systems of funding the operational programmes co-financed by the EU structural funds on the public finance. The systemic solutions implemented in Poland affect two basic macroeconomic parameters: public debt and budget deficit. (original abstract)
Zmniejszenie dysproporcji w rozwoju regionalnym jest celem interwencji finansowej Unii Europejskiej już co najmniej od 1972 r. Mimo intensyfikacji działań w tym zakresie różnice rozwojowe nadal istnieją, a nawet ulegały pogłębianiu po kolejnych rozszerzeniach Unii o kraje o niższym stopniu zaawansowania gospodarczego i o dużych zróżnicowaniach regionalnych. W perspektywie budżetowej 2014-2020 zwiększono środki wspierające rozwój krajów członkowskich i ich regionów. Nowością w polityce spójności jest zwiększenie środków pozostawionych do dyspozycji regionom. Głównym beneficjentem środków europejskich jest Polska. Środki finansowe przeznaczone na realizację regionalnych programów operacyjnych w Polsce wzrosły z 17,3 mld w okresie 2007-2013 do 31,3 mld euro w okresie 2014-2020. W artykule zbadano zmiany w poziomie rozwoju krajów członkowskich, różnice między najbogatszymi i najbiedniejszymi regionami Unii oraz zmiany w rozwoju regionalnym Polski(abstrakt oryginalny)
Artykuł o charakterze badawczym jest próbą analizy preferencji przy wyborze projektów dotowanych ze środków unijnych wspierających przedsiębiorców. Przegląd przesłanek teoretycznych wskazujących na zasadność interwencji w postaci dotacji połączony jest z estymacją na próbie 235 obserwacji beneficjentów naboru wniosków w ramach jednego z działań adresowanych do przedsiębiorców na Mazowszu. Wyniki badania potwierdzają hipotezę, iż dotacje na projekty innowacyjne są mniejsze niż dotacje związane ze zwiększeniem już istniejących mocy produkcyjnych. Z uwagi na ograniczony potencjał innowacyjny przedsiębiorstw może to skutkować ograniczeniem możliwości absorpcji funduszy w ramach kolejnych programów dotacyjnych w nowej perspektywie finansowej UE 2014-2020, która skupiać się ma na wspieraniu innowacji. (abstrakt oryginalny)
Fundusze unijne mogą być przeznaczane na różne inwestycje. Podmioty gospodarcze mają do dyspozycji środki pochodzące z programów regionalnych oraz programy operacyjne o zasięgu krajowym. Jednakże małe i średnie przedsiębiorstwa w poszczególnych województwach korzystają z pomocy unijnej w bardzo zróżnicowanym stopniu, co z jednej strony przekłada się na różny stopień rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, a z drugiej pogłębia istniejące między regionami dysproporcje. Celem artykułu jest wskazanie specyficznych cech podmiotów z sektora MSP, które powodują, że polityka Unii Europejskiej koncentruje swoje działania właśnie na nich, oraz przedstawienie bieżących kierunków wsparcia z funduszy europejskich udzielanego tym przedsiębiorstwom. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest charakterystyka zadań członków korpusu służby cywilnej w obszarze realizacji ogólnokrajowych programów operacyjnych i określenie przesłanek przypisania członkom tego korpusu odpowiedzialności w zakresie naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Problematyka ta eksponuje jeden z istotniejszych problemów leżących u podstaw sprawnego funkcjonowania służby cywilnej, jakim jest pogodzenie uprawnień i obowiązków piastuna funkcji organu z nadania politycznego z utrwalonymi w państwach demokratycznych zasadami funkcjonowania służby cywilnej oraz rozgraniczenia odpowiedzialności politycznej i prawnej. W praktyce istnieją obszary, gdzie sfery te się nakładają. Stan taki może powodować różnego rodzaju kolizje prawne. (abstrakt oryginalny)
W artykule została omówiona istota koncepcji rozwoju regionalnego opierając się na innowacjach, zgodnych z inteligentnymi specjalizacjami. Jego zasadniczym celem była ocena tego, czy wyłonione w regionach inteligentne specjalizacje będą miały decydujący wpływ na możliwość uzyskania finansowania przez beneficjentów w ramach regionalnych programów operacyjnych wybranych województw. Weryfikowana była teza, że w pewnych przypadkach władze regionalne nie koncentrują się na kierunkach rozwoju, określonych w dokumentach strategicznych.(abstrakt oryginalny)
W tekście przedstawiono najważniejsze instrumenty polityki strukturalnej Unii Europejskiej ze szczególnym naciskiem na pobudzanie rozwoju przedsiębiorczości oraz metody oceny celowości i efektywności projektów inwestycyjnych. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Projekty hybrydowe partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce
63%
Formuła PPP stosowana jest coraz częściej w połączeniu z finansowaniem unijnym, w ramach tzw. projektów hybrydowych. Środki unijne stanowią ważne uzupełnienie środków finansowych pozyskanych przez partnera prywatnego na projekt PPP, a perspektywa finansowa 2014-2020 może być przełomem dla projektów hybrydowych. W artykule postanowiono zweryfikować hipotezę, według której projekty hybrydowe stanowią nowość i nie są jeszcze powszechne w polskiej gospodarce. Dane empiryczne zaczerpnięto z Bazy projektów hybrydowych Platformy Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.(abstrakt oryginalny)
Wejście Polski w struktury Unii Europejskiej spowodowało otwieranie się krajowej gospodarki na różne formy współpracy z zagranicą oraz uruchamianie funduszy i programów wspierających działania rozwojowe nie tylko przedsiębiorstw, ale także - poprzez programy operacyjne - regionów kraju oraz władz lokalnych. Rezultatem tego jest zwiększenie aktywności gmin ukierunkowanej na wzrost konkurencyjności lokalnych rynków. Na taki stan wskazują wyniki kolejnych (czwarty raz z rzędu) badań przeprowadzonych przez Instytut Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji (IRWiK). Badaniem objętych zostało 100 gmin z 6 województw kwalifikujących się pod względem poziomu rozwoju gospodarczego do słabo, średnio i wysoko rozwiniętych. Klasyfikację województw przeprowadzono na podstawie 5 kryteriów, tj. wartości dodanej brutto na 1 pracującego, wartości brutto środków trwałych na jednego mieszkańca, liczby podmiotów gospodarki narodowej na 10 tys. ludności, nakładów inwestycyjnych na 1 mieszkańca i nakładów na B+R na 1 mieszkańca. Zróżnicowanie objętych badaniem gmin dotyczyło ich wielkości mierzonej liczbą mieszkańców (do 20 tys., 20-50 tys., powyżej 50 tys.) oraz typu (gminy miejskie, miejsko-wiejskie oraz gminy mające również status miast na prawach powiatu, tj. powiaty grodzkie). (fragment tekstu)
Wykorzystanie funduszy europejskich jest jednym z głównych determinant rozwoju regionalnego. W ramach wsparcia finansowego z Unii Europejskiej w latach 2014-2020 Polska otrzyma 82,5 mld euro, które zostaną zainwestowane w zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki, poprawę spójności społecznej i terytorialnej kraju oraz w podnoszenie sprawności i efektywności administracji. Na lata 2014-2020 Komisja Europejska zatwierdziła 22 programy (6 krajowych i 16 regionalnych).(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.