Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 56

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Programy studiów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
We propose a Global Unification Model of Studies where the subjects, which follow a same educational plan inside of a specific state, can be selected by students from any place inside of that state. This proposal increases the university's flexibility providing to the students the option of selecting subjects given for teachers of other universities.(original abstract)
The reflections on the topic of this article have been divided into three parts: three Concerning Aspects of providing degree programs of a practical profiles to higher vocational education schools in Poland. The first part has been devoted is discussing legal issues and analyzing Provisions of the Polish Law on Higher Education. The second part of this elaboration Concerns organizational matters connected with providing degree programs of a practical profiles. In the last part of this article financial opportunities and threats connected with providing dry download_programmes have been signaled, but also suggested some solutions, ie the model of the minimum staffing requirement for the first-cycle degree programs of a practical profiles. (original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest próba określenia oczekiwań studentów i pracodawców w zakresie kształcenia na kierunku ekonomia i zarządzanie. Zdaniem autorek wnioski wyciągnięte z przeprowadzonych badań mogą pomóc w zwiększeniu konkurencyjności wymienionych kierunków i - co za tym idzie - przyczynić się do wzrostu ich popularności w przyszłości. (fragment tekstu)
Od początku lat 90. ubiegłego wieku uniwersytety i uczelnie, także te najlepsze w różny sposób zaczęły odpowiadać na społeczne zapotrzebowanie. Obecnie wiele wyższych szkół proponuje wykształcenie w zakresie public relations w różnej formie. Celem niniejszego opracowania jest zwięzła analiza akademickich propozycji edukacyjnych dla osób, które pragną związać swoją karierę zawodową z PR. (fragment tekstu)
5
Content available remote Polish Approach to Security Studies : between Political Science and Economy
100%
Artykuł przedstawia analizę rozwoju akademickich studiów nad bezpieczeństwem (security studies) we współczesnej Polsce. Bezpieczeństwo jest nowym obszarem badawczym w tym kraju. Osobną dyscyplinę "nauka o bezpieczeństwie" wyodrębniono w Polsce w 2011 roku. Dyscyplina taka nie występuje w klasyfikacjach OECD. Dlatego badacze wywodzą się z innych nauk, takich jak socjologia, zarządzanie, prawo czy politologia. Wpływa to na program badawczy studiów nad bezpieczeństwem. W mojej opinii obecnie dominuje w niej podejście politologiczne. W tekście analizuję zagadnienia podejmowane w polskim dyskursie naukowym. Niemniej jednak, rośnie znaczenie ekonomii. W podsumowaniu wskazano konsekwencje obecnego stanu rozwoju studiów nad bezpieczeństwem w Polsce. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Analiza koncepcji spersonalizowanych ścieżek kształcenia
100%
W artykule dokonano analizy koncepcji spersonalizowanych ścieżek kształcenia (SSK). Koncepcja ta jest kierowana przede wszystkim do kierunków studiów, których programy kształcenia obejmują treści z zakresu informatyki ekonomicznej. Do podstawowych założeń omawianej koncepcji można zaliczyć rezygnację ze specjalności oraz zwiększenie udziału przedmiotów, które wybierają studenci. Celem artykułu jest analiza potencjału koncepcji spersonalizowanych ścieżek kształcenia. Przeprowadzone badanie dotyczyło zapotrzebowania na rozwiązania tego typu wśród studentów. Autorzy uwzględnili także analizę strategiczną oraz analizę uwarunkowań formalnoprawnych i organizacyjnych. W rezultacie wskazano zarówno potencjalne korzyści koncepcji SSK względem tradycyjnych form kształcenia, jak również wyzwania, które mogą się z nią wiązać. Wyniki podjętych badań stanowią kolejny wątek w dyskusji nad dostosowywaniem programów kształcenia do zmieniającej się rzeczywistości.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje argumenty w toczącej się dziś dyskusji nad programem studiów prawniczych. Spierają się zwolennicy utrzymania istniejącej grupy przedmiotów ogólnych i teoretycznych. Ich przeciwnicy opowiadają się za zwiększeniem praktycznego charakteru studiów i zmniejszenia listy przedmiotów ogólnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule podkreśla się dużą wartość oferty turystycznej zawartej w części programów Erasmus/Erasmus+ w odniesieniu do pracowników uczelni, przede wszystkim w programach zorganizowanych form wymiany, tj. Międzynarodowego Tygodnia Szkoleniowego (International Staff Week). W oparciu o zebrane materiały i autorskie obserwacje poczynione podczas wielokrotnego udziału w wymianie zagranicznej, a także z relacji innych uczestników takich wymian, można stwierdzić, że ten element programów stanowi równowartość korzyści w stosunku do pozostałych elementów składowych całości programów oferowanych beneficjentom przez ośrodki zagraniczne. Programy turystyczne obejmują zwykle poznawanie miast, w których uczelnie się znajdują, oraz ich bliskich lub dalszych okolic, w których są obiekty atrakcyjne krajobrazowo lub kulturowo. Spośród opisywanych programów, szczególnie interesujące są oferty turystyczne proponowane przez uczelnie portugalskie i czeskie (tab. 1, tab. 2), tak dla grup zorganizowanych, jak i uczestników indywidualnie przyjeżdżających na wymianę. Nawet częściowa odpłatność tych ofert nie zraża beneficjentów i są one oceniane bardzo wysoko. Są także formą integracji uczestników na każdym wyjeździe, a przede wszystkim szansą poznania walorów turystycznych regionów zwiedzanych. Jest to tym bardziej wartościowe, że podczas zwiedzania podkreśla się aspekty związane tematycznie z problematyką interesującą zawodowo uczestników, a wycieczki są prowadzone przez przedstawicieli miejscowych uczelni.(abstrakt oryginalny)
Przemiany cywilizacyjne drugiej połowy XX wieku, które dalej są kontynuowane w XXI wieku, wywołały istotne zmiany w standardzie życia naszego społeczeństwa. Współczesne społeczeństwo zostało "przesiąknięte" techniką. Obecnie na rynku pracy poszukiwani są dobrze wykształceni specjaliści, którzy umiejętnie potrafią łączyć często odległe od siebie dziedziny nauki. Dziś już nie wystarczy wąskoprofilowe wykształcenie. Dlatego też w programach kształcenia studentów kierunków technicznych obok wiedzy ogólnej z przedmiotów ścisłych oraz wiedzy z zakresu kształcenia inżynierskiego są przedmioty z zakresu nauk humanistycznych i społecznych. To dzięki temu można wykształcić "wrażliwego człowieka", który w mądry sposób potrafi zdobytą wiedzę wykorzystać i odnieść sukces w pracy zawodowej. (abstrakt oryginalny)
Zawody związane z rachunkowością należą do zawodów przyszłości. Zapotrzebowanie na pracowników z rozwiniętymi kompetencjami w tej dziedzinie nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Zawody te wymagają profesjonalnej wiedzy i konkretnych umiejętności, które adept księgowości może uzyskać również na uniwersytecie. Obecnie uczelnie wyższe, zwłaszcza ekonomiczne, w swojej ofercie edukacyjnej mają programy edukacyjne zawierające wiele przedmiotów z zakresu rachunkowości. Podstawowym celem artykułu jest porównanie wybranych elementów programów edukacyjnych z zakresu rachunkowości z dwóch uczelni publicznych w Polsce. Pierwsza część artykułu porównuje efekty kształcenia osiągnięte na głównych i specjalistycznych przedmiotach z zakresu rachunkowości prowadzonej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu i w Państwowej Wyższej Szkole w Głogowie. Analiza objęła formy przekazywania wiedzy, liczbę godzin przypadających na przedmiot i uzyskane efekty kształcenia studenta w zakresie jego wiedzy i umiejętności. Osobny rozdział poświęcono porównaniu możliwych do uzyskania przez studenta kompetencji społecznych, które są podane w sylabusach analizowanych uczelni. W części teoretycznej wykorzystano metody opisowe, natomiast w części badawczej wykorzystano case study. (abstrakt oryginalny)
Przedstawione wyniki badań skłaniają do stwierdzenia, że absolwenci dobrze oceniają proces dydaktyczny oraz warunki studiowania w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. Należy podkreślić, że absolwenci uczelni w większości osiągnęli awans zawodowy. Stał się on jednak częściej udziałem mężczyzn niż kobiet. Absolwenci uzyskali większy wybór ofert pracy. W ślad za ukończeniem studiów i awansem następował wzrost wysokości wynagrodzeń. Ukończenie studiów zwiększyło też możliwości obejmowania wyższych stanowisk w nowych miejscach pracy. Inny pozytywny skutek ukończenia studiów to samodowartościowanie. Odczuwają je zwłaszcza kobiety. Generalnie ukończenie studiów stworzyło szanse zmiany pracy na korzystniejszą, a z ukończeniem studiów wiązał się również wzrost uznania ze strony pracodawców.(fragment tekstu)
Artykuł przedstawia zagadnienia związane ze zmianami następującymi w polskim szkolnictwie wyższym w związku z tworzeniem Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego (EOSW). Autorka skupia uwagę na europejskich i krajowych ramach kwalifikacji. W artykule przedstawiono propozycję implementacji efektów kształcenia dla obszaru nauk społecznych na grunt kierunku "Finanse i rachunkowość". Niezwykle ważna jest zdaniem autorki dbałość o zapewnienie konkurencyjności na rynku pracy absolwentów szkół wyższych przy nowo opracowywanych programach studiów. (abstrakt oryginalny)
Dotychczas na kierunkach ekonomicznych zauważalny był brak przedmiotów służących kształceniu i wychowaniu studentów kierunków ekonomicznych w aspekcie wartości kulturowych. Obowiązujące jeszcze standardy kształcenia na studiach pierwszego stopnia w grupie treści podstawowych oraz kierunkowych dla kierunków, takich jak : Ekonomia, Zarządzanie, Finanse i Rachunkowość, Logistyka, Informatyka i Ekonometria obejmują treści służące ścisłemu przygotowaniu przy braku czynnika humanistycznego.(...) Od środowiska akademickiego w dużej mierze będzie zależało zatem wprowadzenie odpowiednich treści i ostateczny efekt kształcenia. Jednym z celów edukacji powinno być ukształtowanie ekonomisty o wysokim poziomie kultury, dającego w przyszłości dobre świadectwo Polsce i swojej organizacji w kraju i za granicą. (fragment tekstu)
Określenie efektów studiowania na poszczególnych poziomach (stopniach) edukacji wyższej nie jest pomysłem zupełnie nowym. Również dotychczas opracowując programy kształcenia dla kierunków studiów ekonomicznych przedstawiało się tzw. sylwetki absolwentów. Ich opisy zawierały informacje o rodzajach i poziomie wiedzy z zakresu nauk ekonomicznych (w tym nauk o zarządzaniu) nabywanej w trakcie I i II stopnia studiów oraz o rodzajach umiejętności z tą wiedzą związanych. Stwierdzano ponadto w działaniu, jakich podmiotów gospodarujących (i ewentualnie podmiotów polityki gospodarczej, społecznej, w tym regionalnej) ta wiedza i umiejętności mogą być spożytkowane. (fragment tekstu)
Analiza podstawowych uwarunkowań funkcjonowania wewnętrznego systemu zapewniania jakości uczelni wyższej wskazuje na bardzo istotną funkcję procesów ewaluacji nowych oraz (walidacji) kontynuowanych programów studiów. Zgodnie z podstawowymi dokumentami Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego (European Higher Education Area), już w deklaracji bolońskiej ministrowie krajów członkowskich właściwi ds. szkolnictwa wyższego zwrócili uwagę na fakt, iż zgodnie z zasadą autonomii instytucjonalnej podstawowa odpowiedzialność za zapewnianie jakości w szkolnictwie wyższym spoczywa na każdej z instytucji realizującej programy akademickie i fakt ten stanowi podstawę rzeczywistej odpowiedzialności instytucji. (fragment tekstu)
Gwałtowny przyrost wiedzy w nauce w XX w. spowodował jej nieprzejrzystość w aspekcie organizacyjnym i instytucjonalnym. Wciąż postępuje proces dyscyplinarnej partykularyzacji nauki i badań, a spada zdolność do syntetycznego myslenia w kategoriach większych jednostek naukowych. Granice dyscyplin mają charakter instytucjonalny, stają się również w coraz większym stopniu granicami poznania. Tożsamośc dyscyplin naukowych jest określona przez specyficzne pojęcia, przedmiot badań, ich metody i cele. Problemy, do których jest powołana nauka coraz rzadziej definiują się dyscyplinarnie, stąd zwrot w stronę interdyscyplinarnej syntezy jest koniecznością podyktowaną samym rozwojem problemów. Interdyscyplinarność może pomóc przywrócić w nauce porządek i przejrzystość, niezbędną do jej społecznej kontroli. (fragment tekstu)
Pomysł wprowadzenia warsztatów praktycznych zrodził się pod wpływem wieloletnich obserwacji zainteresowań i oceny postępów w nauce studentów logistyki oraz ich przygotowania do zawodu logistyka. Rozpoczynając studia , studenci nie mają zwykle wyobrażenia o przedsiębiorstwach, ich organizacji i funkcjonowaniu, nie znają technologii produkcji poszczególnych branż. Często, aż do momentu podjęcia badań empirycznych, wymaganych przez promotorów prac dyplomowych i magisterskich, przedsiębiorstwo to dla nich głównie pojęcie z podręcznika. Zdobywana wiedza teoretyczna nie ma więc wystarczającego i wymaganego odniesienia do praktyki. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie zmian zachodzących w ostatnich latach w nauczaniu rachunku kosztów i rachunkowości zarządczej na Wydziale Zarządzania, Informatyki i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a jednocześnie obecnego programu nauczania, dostosowanego w całości do standardów kształcenia na kierunkach: finanse i rachunkowość (rachunek kosztów i rachunkowość zarządcza); zarządzanie (rachunkowość zarządcza); informatyka i ekonometria (rachunkowość zarządcza). W artykule przedstawiono również metodykę nauczania rachunkowości zarządczej na nowym kierunku: informatyka w biznesie. (fragment tekstu)
Cel: Identyfikacja motywów wyboru kierunku studiów "towaroznawstwo" przez studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Projekt badania/metodyka badawcza/koncepcja: Badanie empiryczne, którego wyniki zaprezentowano w niniejszym opracowaniu, wykonano z wykorzystaniem analizy tekstów źródłowych, która jest techniką typową dla analiz jakościowych. Wyniki/wnioski: Analiza materiału zgromadzonego w toku badania empirycznego pozwala określić studenta kierunku towaroznawstwo w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu jako człowieka zdecydowanego, który chce zdobyć konkretną wiedzę oraz umiejętności. Analiza prac przeprowadzona zgodnie z modelem zainteresowania-ciekawość pozwala stwierdzić, że wśród osób studiujących towaroznawstwo jest grupa pasjonatów, którzy uczą się nie tylko, bo tak trzeba, ale przede wszystkim dla własnej przyjemności i satysfakcji. Ograniczenia: W przeprowadzonym badaniu ograniczono się do studentów jednej uczelni. Wyników nie powinno się zatem uogólniać. Interpretacja wyników może być subiektywna. Zastosowanie praktyczne: Uzyskane wyniki pozwalają na wskazanie obszarów doskonalenia programów kierunku studiów towaroznawstwo oraz pokrewnych. Oryginalność/wartość poznawcza: Do przeprowadzenia badania empirycznego wybrano badania jakościowe, które są typowe dla nauk społecznych oraz nauk o zarządzaniu. Towaroznawcza problematyka podjętych badań ma charakter pionierski i oryginalny. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Studia ekonomiczne w ocenie studentów i absolwentów kierunków ekonomicznych
84%
Głównym celem niniejszego artykułu jest przedstawienie opinii studentów, a także absolwentów kierunków ekonomicznych nt. ukończonych bądź trwających studiów. Uzyskane odpowiedzi na pytania ankietowe mogą pomóc w określeniu kierunków zmian programów studiów i zwiększeniu atrakcyjności oferowanych kierunków. Motywem do napisania tego artykułu stały się m.in. własne obserwacje autorki oraz rozmowy ze studentami ostatnich lat i z absolwentami uczelni. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.