Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Programy wyborcze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł niniejszy ma na celu ukazanie stosunku koalicji Lewica i Demokraci do „IV Rzeczypospolitej”. W artykule analizie poddane zostaną dokumenty programowe LiD pod kątem ich stosunku do „IV RP” – głównie program wyborczy z 2007 r. By analiza ta była w jak największym stopniu merytoryczna i wolna od wartościowania typowo politycznego, pominięte zostaną wypowiedzi prasowe i wywiady polityków LiD, jak też artykuły ich autorstwa. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie programów wyborczych partii politycznych w kampanii wyborczych 2015 roku w kontekście bezpieczeństwa. Zwrócono uwagę na stosunek Polaków do kwestii bezpieczeństwa państwa oraz zagrożeń związanych m.in. z terroryzmem, konfliktem rosyjsko-ukraińskim i kryzysem migracyjnym, które znalazły odzwierciedlenie w kampaniach wyborczych. Przywołano również obowiązujące dokumenty strategiczne (analiza dokumentów), dotyczące bezpieczeństwa narodowego uwzględniające współpracę Polski z NATO i Unią Europejską oraz porównano (analiza porównawcza) ich założenia z programami wyborczymi partii politycznych w kampanii 2015 roku, które dostały się do parlamentu. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Niektóre cele społeczne na jesieni III Rzeczypospolitej
100%
Pojęcie celów społecznych jest wyjątkowo nieostre, w dodatku można je rozważać w kilkunastu różnych kontekstach. Spróbujmy jednak potraktować je maksymalnie konkretnie,a więc określić je tu i teraz, w Polsce po wyborach 2005 roku, korzystając z dostępnych fragmentów propozycji okołowyborczych, które są pouczające, choć zapewne ulotne i mogą się zmienić zarówno po opublikowaniu exposé jak i w trakcie działań nowego rzàdu. (fragment tekstu)
In article the genesis, essence and the basic features of the socially-psychological approach to the studying of electoral behaviour of the population, an opportunity of its application in sociological research of electoral behaviour of citizens of the postcomunist countries (first of all the Republic of Belarus) in view of specificity of a condition and development of their political and party system, the legislation of elections and practice of elections are revealed. The interpretations of the socially-psychological approach by various authors - by E. Campbell, P. Converse, U. Miller, D. Nimmo and T. Jungs, R. Rose and U. Mishler and others - are analysed. The works of some Russian authors undertaking attempts on the basis of the given approach to create own models of electoral behaviour are considered, meeting the requirements of the Russian political realities (E. Meleshkina), to reveal the base of party identification of the Russians (V. Iadov). (original abstract)
W pracy omówiono różnice i podobieństwa w myśli politycznej badanych formacji. Poruszono miedzy innymi stosunek do wolności, praw kobiet, mniejszości, Kościoła, gospodarki i polityki społecznej. Analizie poddano struktury, członkostwo, role organów kolegialnych i liderów w partiach. Przedstawiono strategie budowy partyjnych porozumień lewicowych i centrolewicowych w okresie sukcesów i porażek wyborczych. Wskazano na wspólne cechy partii polskiej lewicy. Przedmiotem badań stały się partie socjaldemokratyczne, a także partia komunistyczna i zielonych. (fragm. tekstu)
Celem pracy była analiza stanowisk głównych polskich partii politycznych w odniesieniu do europejskiej polityki klimatycznej oraz ocena, czy i w jakim stopniu w Polsce zachodzi proces europeizacji polityki klimatycznej. Pozwoli to na wypełnienie luki w wiedzy dotyczącej podejścia polityków z krajów Europy Środkowej do realizacji celów polityki klimatycznej. Decyzje polityczne w tym obszarze mają istotne konsekwencje gospodarcze, zarówno na poziomie makroekonomicznym, jak i na poziomie poszczególnych aktorów gospodarczych. W związku z tym przeanalizowano 26 manifestów parlamentarnych partii z lat 2005-2019. Ta faza dostarczyła danych empirycznych do przeprowadzenia analizy sieci społecznościowych w celu opracowania mapy powiązań między grupami politycznymi. (abstrakt oryginalny)
Wybór między centralizacją a decentralizacją zadań nie opiera się więc na jednostronnym wskazaniu przyjmowanej strategii, a raczej na określeniu w jakiej proporcji możliwe będzie połączenie jednej z drugą. Koniecznym warunkiem powodzenia tego procesu jest nie tylko precyzyjne określenie kompetencji poszczególnych organów administracji publicznej, ale przede wszystkim zapewnienie adekwatnych środków finansowych na ich realizację. (fragment tekstu)
8
Content available remote Wybory parlamentarne 2007 - analiza reguł decyzyjnych
84%
Punktem wyjścia do przedstawionych w niniejszym opracowaniu rozważań były wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, które odbyły się 21 października 2007 roku. Na 30 615 471 osób uprawnionych do głosowania, w wyborach wzięło udział 16 495 045 osób, tj. 53,88%. Wybierano 460 posłów spośród 6196 kandydatów zgłoszonych przez 10 komitetów wyborczych na 296 okręgowych listach kandydatów. Próg wyborczy przekroczyły tylko 4 komitety (ponadto 1 mandat uzyskał Komitet Mniejszości Niemieckiej, zwolniony z obowiązku przekroczenia progu wyborczego). Wyniki wyborów z podziałem na partie, liczbę głosów i liczbę uzyskanych mandatów podaje tabela 1. Pierwszym etapem badań, podobnie jak w poprzednich pracach autorów [6-14, 16-17], była analiza kampanii wyborczej i utworzenie bazy wiedzy, opisującej wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, które odbyły się w 2007 roku. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia wieś w programach partii politycznych w wyborach parlamentarnych w Polsce począwszy od 1989 roku. Są w nim prezentowane programy wyborcze partii, które weszły do Sejmu. Analizie poddano wybory w latach: 1989, 1991, 1993, 1997, 2001, 2005, 2007 oraz w 2011 roku. W podsumowaniu starano się wskazać obszary akcentowane przez partie i działania przez nie proponowane. Konkluzją jest pytanie, czy partie polityczne reprezentują interesy polskiej wsi i odpowiadają na problemy mieszkańców obszarów wiejskich. (abstrakt oryginalny)
Rozważania dotyczą metod i sposobów funkcjonowania partii w okresach walki o władzę i po jej zdobyciu, realności jej programu i obietnic składanych społeczeństwu; praktyk i zasad wynoszenia liderów partyjnych do władzy w państwie, stosunku liderów do swej bazy i społeczeństwa, metamorfozy osobowości liderów po zdobyciu władzy, grzechów głównych popełnianych przez partie i jej liderów po zdobyciu władzy; wewnątrzpartyjnych waśni i ich skutków dla państwa, oraz nieodwracalnego procesu degeneracji liderów i degradacji wartości, które głosili, a partia wypisywała na swoich sztandarach.
Dnia 11.01.2018 r., po dwóch miesiącach procedowania, uchwalona została ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Ustawa nowelizująca Kodeks wyborczy w art. 11 § 4 wprowadza ograniczenie do dwóch kadencji możliwości sprawowania funkcji wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Przyjęte rozwiązanie jest rozmaicie oceniane przez doktrynę prawa konstytucyjnego. Część przedstawicieli nauki uznaje je za niezwykle kontrowersyjne. Budzi ono u nich poważne wątpliwości konstytucyjne. Formułowane są zastrzeżenia wskazujące na niekonstytucyjność tego ograniczenia w świetle takich konstytucyjnych uprawnień jak prawo do kandydowania (bierne prawo wyborcze), prawo do zgłaszania kandydatur, a także prawo dostępu do służby publicznej. Niektórzy przedstawiciele doktryny widzą w tym rozwiązaniu również ograniczenie w czynnym prawie wyborczym. Obrońcy przyjętego ograniczenia dwukadencyjności wskazują, że spośród wszystkich konstytucyjnych zakotwiczeń regulacji prawa wyborczego ta jest najbardziej ogólnikowa. Podnoszą, że ograniczenie kadencji nie stanowi naruszenia standardów międzynarodowych. Podkreślają także, że ograniczenie kadencji jest rozwiązaniem stosowanym przez polskie prawo i to zarówno na poziomie konstytucyjnym, jak i na poziomie ustawowym. Artykuł konfrontuje argumenty podnoszone przez doktrynę i formułuje ocenę przyjętych rozwiązań. Podzielam zastrzeżenia, jakie formułowane są w stosunku do wprowadzonej regulacji. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest analiza przebiegu kampanii w wyborach prezydenckich 1995 roku. Autorzy chcą uzyskać odpowiedź na pytanie czy wybory te wzmocniły stabilność systemu politycznego, który wpływa na gospodarkę i życie społeczne. Przedstawiono krótko kandydatów, ich strategie wyborcze i elektorat, rolę programów w kampanii wyborczej, a także politykę po wyborach.
Omówiono sytuację na polskim rynku pracy w latach 2000-2001. Przeanalizowano przyczyny i istotę deregulacji we współczesnej gospodarce i na rynku pracy. Przedstawiono propozycje komitetów wyborczych odnośnie walki z bezrobociem.
The aim of the article was to present factors influencing voting behaviours of the Subcarpathian Voivodeship citizens during European Parliament elections in 2014, in the light of the conducted empirical research. The indicators that guided voters when casting votes to ballot boxes were analysed on the basis of a set of variables, such as: the attractiveness of election programmes and political parties, competences of candidates, the role of the Catholic Church during the election campaign, or the awareness of voters (self-reliance in making electoral decisions or its lack). The analysis and interpretations from the conducted research were preceded by a voting description of the Subcarpathian Voivodeship, treated, on a electoral map of Poland, as a specific region due to its above average support given to candidates and parties of right-wing provenance. In the final part conclusions drawn from the analytical process were presented. (original abstract)
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie o to, czy reformy proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość stanowią nowy kierunek rozwoju państwa, czy też może są elementem strategii, dzięki której partia polityczna zdobywa bardzo wysokie, jak na polskie warunki, poparcie społeczne, tworząc kapitał przed przyszłymi wyborami samorządowymi i parlamentarnymi. Zwrócono uwagę na programy polityczne i wyborcze PiS oraz na reformy, które partia ta zaproponowała w ciągu dwóch lat sprawowania rządów. Wskazano również na poparcie społeczne dla reform przeprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Ponadto scharakteryzowano strategię wchłaniania, która polega na przejmowaniu założeń pro-gramowych innych partii w celu przejęcia ich elektoratu. Strategia ta związana jest z dążeniem partii do poszerzania rynku i skierowaniem swojej oferty do nowych, atrakcyjnych segmentów wyborców.(abstrakt oryginalny)
Państwa Europy Środkowej począwszy od 1989 roku, podobnie jak wiele innych państw w innych regionach świata, podejmują z różnym skutkiem wysiłek modernizacyjny, którego efektem ma być skrócenie dystansu dzielącego je od politycznych i gospodarczych liderów. Analiza decyzji nych pozwala zwykle socjologom i politologom ex post wysiłki te powiązać z konkretnym paradygmatem rozwojowym, według którego konstruowane są zmiany w państwie. Jak wiadomo, polska transformacja opierała się na ogólnym założeniu, że w naszym położeniu najdogodniejszym będzie przyjęcie schematu modernizacji opartego na imitacji. W ostatnich latach coraz donośniej zgłaszane są wątpliwości co do możliwości dalszego rozwoju w ramach tego wzorca. Ponowna wyraźna polityzacja tej kwestii pozwala przypuszczać, że możliwe jest określenie preferencji partii politycznych w tym względzie (np.: poprzez badanie ich programów wyborczych). (fragment tekstu)
Tematem niniejszego artykułu jest zaangażowanie się organizacji pozarządowych (NGOs) w pobudzanie potrzeby komunikowania się i współpracy na przykładzie realizacji polskiej kampanii społecznej "Masz głos, masz wybór" oraz aktywności czeskich stowarzyszeń - Zmeń Politiku i Vymeńte Polityki. Opracowanie stanowi również próbę wyjaśnienia fenomenu (przed)wyborczego ożywienia czeskich obywateli. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zaprezentowano wyniki wielowymiarowej analizy porównawczej zamierzonych i osiąganych celów makroekonomicznych partii politycznych wygrywających wybory w Polsce (w latach 1997-2008) w ujęciu kwartalnym. Metodą składowych głównych przebadano sześć wybranych zmiennych: deficyt budżetowy, PKB, średnie nominalne wynagrodzenie brutto, przeciętne zatrudnienie, stopę bezrobocia oraz inflację. Dzięki zastosowanej metodzie otrzymano modele składowych przenoszących możliwie największe zasoby informacji. Obliczenia statystyczne wykonano przy użyciu pakietu Statistica ver. 9.0.(abstrakt oryginalny)
Pre-election TV debates are not merely a means of providing information. Their primary objective is the implementation of carefully formulated marketing strategy. The process of making politics personalized and entertaining undoubtedly contributes to the surge in their popularity. They become not only a means of conveying the information included in election manifestos or outlining the profiles of candidates. They create a kind of show, based on specific rules and a top-down program, designed to reach out to voters effectively. Public opinion polls clearly show that the evaluation of the effectiveness of such programs is strongly correlated with the declared policy preferences. This article presents an image of pre-election debates with the use of the 2011 parliamentary campaign. The main aim of the discussion is to answer the question of whether pre-election television debates are an effective way of reaching out to voters. The second aspect of the analysis is the context of "the debate over the debate", which gives a specific character to the events described. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.