Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Programy zwalczania ubóstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Głównym celem opracowania jest przestawienie sześciu wybranych koncepcji biznesowych, które mogą zostać wykorzystane jako element programów rozwojowych adresowanych do najuboższych. W pierwszej części zdefiniowano pojęcie "ubóstwa" oraz określono obecny zakres ubóstwa na świecie. Część druga zawiera charakterystykę koncepcji zarządzania, które mogą stanowić narzędzie poprawy jakości i warunków życia w krajach rozwijających się. Wspomniane koncepcje to: społeczna odpowiedzialność biznesu, podstawa światowej piramidy dochodowej, inkluzywny biznes, konstelacja wartości, kreatywny kapitalizm i przedsiębiorczość społeczna. Jako metodę badawczą zastosowano analizę piśmiennictwa, w tym raportów agencji rządowych i organizacji społecznych, których przedmiotem działalności jest rozwój gospodarczy na świecie oraz walka z ubóstwem.(abstrakt oryginalny)
Wprowadzony w życie pierwszego kwietnia 2016 roku flagowy program rządu Prawa i Sprawiedliwości "Rodzina 500+", stał się przedmiotem zażartych dyskusji nad rolą państwa w kształtowaniu polityki rodzinnej, kwestiami ubóstwa (zwłaszcza ubóstwa dzieci) oraz wykluczenia społecznego. W myśl ustawy program ten jest świadczeniem wychowawczym, którego cel stanowi: "pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych" (Dz.U. z 2016 r., poz. 195). Nazwa programu pochodzi od wypłacanej przez państwo kwoty 500 złotych dla drugiego i każdego kolejnego dziecka w rodzinie a także na pierwsze i jedyne dziecko dla rodzin o niskich dochodach. Przedmiotem poniższych rozważań jest kształt dyskursu elit symbolicznych na temat wspomnianego programu. Warto zaznaczyć, że celem nie jest tu w żadnym stopniu ocena wdrożonej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości interwencji społecznej. Badanie to nie ma charakteru ewaluacji, lecz jego celem jest próba zdiagnozowania dyskursu politycznego (precyzyjniej - jego wycinka) poświęconego wspomnianemu programowi. Kluczowe pytania w niniejszej analizie dotyczą obrazu świadczeniobiorców, zwłaszcza osób doświadczających biedy. Zastanawiające jest, w jaki sposób wyżej wymienieni zostali sportretowani w dyskursie na temat powyższego programu. Interesujący jest problem kształtowania figury biednego w dyskursie politycznym, problemy stereotypizacji, stygmatyzacji czy etykietowania. Celem jest tu zdiagnozowanie, czy osoby doświadczające biedy są przedstawiane w negatywnym świetle oraz czy zostają obwinione za swoje położenie materialne, jak również czy należy im się pomóc? (fragment tekstu)
3
84%
Podstawowym celem opracowania jest przybliżenie założeń stworzonego w Stanach Zjednoczonych przez dr. S. Tsemberisa z organizacji "Pathways to housing" programu o nazwie Housing First, którego założeniem jest pomoc osobom bezdomnym w wyjściu ze stanu bezdomności, oraz sformułowanie wniosków co do możliwości jego stosowania przez krajową administrację publiczną przy uwzględnieniu istniejących w Polsce uwarunkowań prawnych i organizacyjnych. Wysoka skuteczność programu Housing First w pomocy świadczonej osobom bezdomnym spowodowała bowiem, że w Europie Zachodniej został przeprowadzony w latach 2011-2013 program pilotażowy pod nazwą Housing First Europe. Program ten przeprowadzono w Amsterdamie, Budapeszcie, Kopenhadze, Glasgow i w Lizbonie. Kolejnym celem opracowania jest porównanie założeń programu Housing First z rekomendowanym w Unii Europejskiej podejściem housing-led. W opracowaniu wykorzystano metodę empiryczną oraz teoretyczno-prawną. (abstrakt oryginalny)
This study examines the accessibility of women to Poverty Alleviation Programmes (PAP) in Kano State, Nigeria. The aim of the study was to identify the poverty alleviation programmes and assess the difference that exists btetween rural and urban women's access to them. The results revealed that there was no significant difference between the accessibility of rural and urban women to PAP in the study area (Chi-square value = 9.196 (df) 1, p = 0.002). Consequently, it is recommended that the government should ensure proper periodical assessment and review of the administration and implementation of PAP in the study area. This will make the accessibility of women to the programmes result oriented. This will enhance the achievement of proper awareness among women and increase their accessibility to Poverty Alleviation Programmes in Kano State, Nigeria. (original abstract)
5
Content available remote Problem ubóstwa a środowisko - aspekt instytucjonalny
84%
Celem opracowania jest przybliżenie działań instytucji międzynarodowych i krajowych zmierzających do ograniczania ubóstwa poprzez łączenie środowiska i ubóstwa w jedną inicjatywę. (fragment tekstu)
Jednym z kluczowych celów Unii Europejskiej zawartym w strategii Unii Europejskiej "Europa 2020" jest zasadnicza redukcja liczby osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Unia Europejska poszukuje możliwości zmniejszenia problemu ubóstwa poprzez ograniczenie do 2020 r. liczby osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym o co najmniej 20 milionów. Monitorowanie procesu redukcji ubóstwa zostało oparte przede wszystkim na wskaźniku AROPE, który odnosi się do sytuacji osób zagrożonych ubóstwem lub doświadczających poważnej materialnej deprywacji albo żyjących w gospodarstwach domowych utrzymujących się przede wszystkim z innych źródeł niż praca. Artykuł jest poświęcony problemowi materialnej deprywacji jako jednemu z trzech komponentów monitorowanych w ramach ewaluacji sytuacji społecznej w Unii Europejskiej. Wspomniana deprywacja została w nim ujęta w stopniu ogólnym i intensywnym. Celem opracowania jest odpowiedź na pytanie, jakie czynniki i w jaki sposób istotnie wpływają na materialną deprywację gospodarstw domowych w Polsce i na Słowacji. Poddanie badaniu gospodarstw ze wspomnianych państw pozwoliło na przeprowadzenie analizy porównawczej w zarysowanym powyżej obszarze badawczym. Dane statystyczne w postaci zbiorów indywidualnych obserwacji gospodarstw domowych zaczerpnięto z badania EU SILC przeprowadzonego w Polsce i na Słowacji w 2012 r. Do realizacji celu pracy wykorzystano metody analizy zależności, w tym modele regresji logistycznej, natomiast obliczenia przeprowadzono przy użyciu SAS Enterprise Guide. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono tezę, według której działalność banków może przeciwdziałać pogłębianiu się ubóstwa w krajach Afryki. Omówiono obawy banków zachodnich związane z kredytowaniem najuboższych w krajach muzułmańskich oraz działających tam niebankowych instytucjach kredytowych, często będących organizacjami terrorystycznymi. Zamieszczono informację o rozwoju gospodarczym państw Afryki oraz o współpracy banków afrykańskich z bankowością chińską.
Artykuł poświęcono problemowi wykluczenia finansowego najbiedniejszych społeczności świata. Omówiono programy oraz zaangażowanie państw i organizacji międzynarodowych na rzecz zaistnienia najbiedniejszych w sektorze bankowym. Podkreślono rolę banków w ograniczaniu ubóstwa.
Omówiono rozwój bankowości w krajach Azji i problem dostępu do usług bankowych dla najuboższych. Przedstawiono system bankowy prof. Muhammada Yunusa i działalność Grameen Banku w kontekście walki z ubóstwem. Zamieszczono informację o rynku bankowym w Bangladeszu, Kambodży, Tajlandii, Ułan Bator, o administracyjnych regulacjach bankowości w Chinach oraz o sektorze bankowym w Rosji.
W 2010 r. Rada Europy ustaliła 5 głównych celów strategii "Europa 2020". Jeden z nich dotyczył promocji integracji społecznej, szczególnie poprzez redukcję ubóstwa. Autorzy artykułu proponują metodę pomiaru ubóstwa pozwalającą na identyfikację tych krajów UE, które mają największą liczbę ubogich i do których powinny trafić największe środki pomocowe w celu osiągnięcia przyjętego w strategii "Europa 2020" celu zmniejszenia liczby najuboższych mieszkańców UE o 20 mln. Proponowana metoda uwzględnia zarówno wskaźniki pieniężne, jak i niepieniężne ukazujące deprywację materialną gospodarstw domowych ludzi najuboższych. Stosując tę metodę, autorzy obliczyli liczbę ludzi biednych i zakres ubóstwa w poszczególnych krajach UE oraz oszacowali koszty finansowe zakładanej redukcji ubóstwa. (abstrakt oryginalny)
C.K. Prahalad, twórca globalnej piramidy ekonomicznej, twierdził, że prawdziwym źródłem wzrostu rynku mogą stać się ludzie, wywodzących się z najniższej warstwy społecznej, stanowiące podstawę tej globalnej piramidy (Bottom of the Pyramid - BOP). Prahalad uważał, że 4 miliardy najbiedniejszych dają potencjał, który może zapoczątkować rozwój nowych innowacji technologicznych w produktach i usługach oraz powstanie nowych modeli biznesowych. Wystarczy, że firmy zmienią sposób postrzegania najbiedniejszych rejonów, rozpoznają potrzeby tej grup konsumentów, a następnie zaprojektują od podstaw taki model biznesowy, który pozwoli je jak najlepiej zaspokajać. Jedną z firm działających na całym świecie na rynku BOP, według opisanego wyżej modelu, jest Grupa Danone. Danone rozpoczęła w Polsce akcję "Mleczny Start", gdzie zaoferowała odżywcze produkty z nowatorską formułą, której celem było zaspokojenie podstawowych potrzeb najbiedniejszych polskich dzieci. Sukces rynkowy "Mlecznego Startu" był możliwy dzięki wdrożeniu nowego modelu biznesowego w oparciu o międzysektorową współpracę Danone Polska, Instytutu Matki i Dziecka (IMDz), Biedronki i Lubelli.
L'un des problèmes majeurs des pays en développement étant la pauvreté, la question est de savoir s'il existe des solutions pour lutter contre la pauvreté et assurer une certaine croissance. Le groupe de la Banque Mondiale, en avril 2018, cherche des solutions, à travers la croissance assurée par l'investissement, pour lutter contre la pauvreté en exploitant les données et analyses permettant aux pays les plus démunis d'améliorer les conditions de vie de leur population qui a atteint un seuil de pauvreté extrême. Comment promouvoir la lutte contre la pauvreté et l'associer à la croissance ? La lutte contre la pauvreté est désormais un élément majeur des politiques économiques et sociales, sous les effets du chômage, de l'inflation, des changements sociaux et des différents éléments qui bouleversent les structures.(fragment tekstu)
Artykuł zawiera opis doświadczeń badaczy, którzy podjęli się w ramach projektu stworzenia uniwersalnego modelu przeciwdziałania dziedziczenia ubóstwa wśród mieszkańców zdegradowanej części miasta. Socjologowie stanęli przed wyzwaniem pokonania wielu barier w ramach prac nad modelem (leżących po stronie członków grupy docelowej, przedstawicieli lokalnych instytucji lub wynikających z formalnych decyzji i założeń konkursu grantowego i samego projektu). W artykule przedstawiono zarówno teoretyczne inspiracje, które znalazły odzwierciedlenie w konstrukcji modelu (przede wszystkim oryginalne podejście do wykluczenia społecznego i istota modelu empowermentu), wnioski z diagnozy przeprowadzonej w środowisku, w którym model ma zostać wdrożony, opisano główne założenia modelu, a także bariery napotykane podczas pracy nad modelem i potencjalne bariery implementacyjne. (abstrakt oryginalny)
Ubóstwo jest zjawiskiem wielowymiarowym, trudnym do zdefiniowania, ale będącym przedmiotem zainteresowania wielu specjalistów z zakresu nauk społecznych. W przypadku nauk ekonomicznych podkreśla się ekonomiczny wymiar ubóstwa i jego konsekwencje. Unia Europejska zwraca uwagę na problem nierówności rozwojowych, a także na potrzebę ograniczania ubóstwa i nierówności. Znajduje to wyraz zarówno w traktatach unijnych, jak i w działaniach UE podejmowanych zarówno w ramach polityki spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej, jak i Strategii Lizbońskiej, Strategii Europa 2020, a także w reakcji UE na liczne wyzwania stojące przed nią w XXI wieku (pandemia COVID-19, agresja Rosji na Ukrainę). Głównym celem teoretycznym i poznawczym badań jest przedstawienie zróżnicowanego postrzegania problemu ubóstwa w teorii ekonomii i decyzjach politycznych UE. Głównym celem empirycznej części badań jest identyfikacja i ocena regionalnych zróżnicowań ubóstwa na przykładzie regionów (województw) Polski. Badania zostały przeprowadzone z zastosowaniem kilku metod naukowych, w tym: studiów literaturowych, analizy opisowej i porównawczej, krytycznego myślenia. Ze względu na złożoność kategorii ubóstwa i warunków ubóstwa badania prowadzono z zastosowaniem wybranej metody wielowymiarowej analizy porównawczej, tj. taksonomicznej miary rozwoju Hellwiga. Przeprowadzone badania wskazały, że ubóstwo w regionach Polski jest nierównomierne, co wynika z ich położenia względem bogatszych rynków, warunków infrastrukturalnych, sytuacji gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Polityka społeczna Wenezueli Hugo Cháveza - założenia, realizacja, efekty
67%
Od połowy XX wieku obserwuje się tendencje do zwiększania ingerencji państwa w sferę społeczną, która przejawia się wykorzystywaniem środków budżetowych do transferów na rzecz ludności oraz inwestycji w kapitał społeczny i usługi państwowe. Szczególnie interesujące z perspektywy ekonomii są kraje, w których środki na cele polityki społecznej są niemal nieograniczone. Wenezuela rządu boliwariańskiego, w której z budżetu finansuje się szerokie programy społeczne, skupia jak w soczewce powyższą problematykę. Celem niniejszego artykułu jest zatem wskazanie założeń, sposobów realizacji oraz dokonanie krótkiej oceny skutków polityki społecznej Wenezueli w latach 1999-2013. (fragment tekstu)
Autorzy prezentują orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości oraz polskich sądów dotyczące możliwości odmowy zwrotu nadpłaty podatku konsumpcyjnego w sytuacji, gdy podatnik nie był zubożony w wyniku zapłaty podatku nienależnego czy w kwocie wyższej niż należna. Wskazują na uchwałę Izby Gospodarczej Naczelnego Sądu Administracyjnego, która stworzyła - na gruncie dawnych przepisów - w polskim systemie prawnym możliwość odmowy zwrotu nadpłaty akcyzy od energii elektrycznej. Kładą nacisk na procesowe problemy związane z dowodzeniem wystąpienia ryzyka bezpodstawnego wzbogacenia u podatnika. Uważają, że najbardziej adekwatnym środkiem dowodowym służącym ocenie rozmiarów owego bezpodstawnego wzbogacenia jest dowód z opinii biegłego.(abstrakt oryginalny)
Analiza okresu stosowania instrumentów wspierania rozwoju gospodarczego krajów słabo rozwiniętych oraz efektywności poszczególnych programów wymaga przyjęcia ram czasowych pozwalających na zbadanie zależności pomiędzy aktywnością Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) a wymiernymi rezultatami podejmowanych inicjatyw. Dla lepszego zrozumienia przedstawionego opracowania, na początku zaprezentowane zostały koncepcje powstania MFW i jego rola w gospodarce światowej. Jednocześnie teoretyczne przesłanki funkcjonowania programów według różnych teoretyków zostały poddane analizie. Badany stosunkowo długi okres, który obejmuje lata 1990-2007 ze względu na powolny proces przeobrażenia gospodarczego w badanych krajach. Weryfikacja zakresu stosowania przez władze MFW programów wspierania rozwoju gospodarczego oraz efektywności poszczególnych form wsparcia wymaga przełożenia nakreślonych zależności na grunt zgromadzonych materiałów empirycznych. Bazowanie na programach wspieranych przez Poverty Reduction and Growth Facility - PRGF na Poverty Reduction Strategy Paper - PRSP ma zapewnić poszczególne państwa, że: społeczeństwo będzie zaangażowane w formułowanie programu, władze tych państw są właściwymi liderami procesu, program jest właściwie osadzony w całości strategii dla wzrostu i redukcji ubóstwa. Wynik rozważań przedstawionych w tym opracowaniu sprowadza się do potwierdzenia, iż kraje mogą osiągnąć znaczną dynamizację procesów rozwojowych dzięki aktywnemu wdrażaniu programów zaleconych przez międzynarodowe instytucje finansowe. Jednocześnie należy stwierdzić, iż dla osiągania wyraźniejszego efektu w tym zakresie, sektor publiczny powinien być lepiej zorganizowany, by w sposób bardziej udany wchłaniać pomoc pochodzącą z zewnątrz, a zwłaszcza z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. (abstrakt oryginalny)
Strategia rozwiązywania problemów społecznych jest jednym z podstawowych narzędzi realizowania polityki społecznej na poziomie lokalnym. Jej istotę stanowi wyznaczenie skoordynowanych działań lokalnych podmiotów ukierunkowanych na ograniczanie zasięgu takich negatywnych zjawisk społecznych, jak: bezrobocie, ubóstwo, bezdomność, niepełnosprawność, uzależnienia, przemoc w rodzinie, sieroctwo, zagrożenie bezpieczeństwa publicznego itp. Wspólną cechą tych wymienionych problemów społecznych jest zagrożenie wykluczeniem społecznym osób lub całych grup społecznych, których te problemy dotyczą. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.