Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Project finance
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Do ważnych zjawisk na międzynarodowych rynkach finansowych można zaliczyć innowacje finansowe, określane też mianem nowych usług finansowych. W zakresie absorbcji innowacji finansowych przodują Wielka Brytania, USA i Japonia. Wśród innowacji finansowych należy wymienić terminowe rynki finansowe, rynki opcji finansowych oraz pozabilansowe instrumenty finansowe, w tym project finance - metodę finansowania inwestycji. W ostatnich latach finansowanie inwestycji stało się złożoną i zarazem wyspecjalizowaną dziedziną ekonomiki przedsiębiorstw, bankowości komercyjnej oraz finansów międzynarodowych. Innowacje w zakresie organizacji i finansowania inwestycji skutkują koniecznością stworzenia właściwych metod zabezpieczenia przed ryzykiem. System zarządzania ryzykiem, obejmujący identyfikację i alokację ryzyka, stał się trwałym elementem w relacjach między instytucją kredytową a inwestorem. (fragment tekstu)
Jednym z powodów finansowania projektów na zasadach project finance jest możliwość lepszego wyodrębnienia i przypisania ryzyka uczestnikom projektu. Trzeba jednak mieć świadomość, że metoda ta stwarza więcej trudności w porównaniu z konwencjonalnym finansowaniem. Wśród teoretyków i praktyków panuje ogólna zgodność co do tego, że najtrudniejszym obszarem w inwestycjach finansowanych na zasadach project finance jest zarządzanie ryzykiem. Na wstępie należy zidentyfikować rodzaje ryzyka właściwe danemu projektowi, a następnie zastosować instrumenty prawne i finansowe w celu ich złagodzenia. Jeżeli dany rodzaj ryzyka nie może być przypisany w sposób klarowny jakiejś pozycji w cash flow lub nie można określić formy zabezpieczenia, to jego przydatność jako kategoria zarządzania jest wątpliwa. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest przedstawienie różnych opinii badaczy oraz faktów w zakresie korzyści podatkowych, jakie mogą odnieść udziałowcy spółek celowych realizujących inwestycje na zasadach project finance (PF). Korzyści te mogą mieć różny charakter. W literaturze przedmiotu najczęściej akcentuje się korzyści w zakresie podatku dochodowego w postaci odsetkowych tarcz podatkowych związanych z wysoką dźwignią finansową, jaką na ogół wykorzystują spółki celowe realizujące inwestycja na zasadach PF. Dźwignia finansowa stosowana przez spółki celowe przewyższa dźwignie stosowane przez ich założycieli. Próba wyjaśnienia tego zjawiska jest jedną z najczęściej poruszanych kwestii w literaturze przedmiotu. Rysunek l przedstawia rozkład udziału kapitałów obcych w finansowaniu nakładów inwestycyjnych w przedsięwzięciach realizowanych na zasadach PF wyznaczony w oparciu o dostępne informacje na temat 808 spółek celowych realizujących inwestycje w latach 1994-2003 zarejestrowanych w bazie Dealogic ProjectWare. (fragment tekstu)
Project finance, podobnie jak inne techniki finansowania (obligacje przychodowe, sekurytyzacja), z uwagi na swój nowatorski charakter w stosunku do tradycyjnego podejścia staje się coraz bardziej popularna w obliczu ogromnych potrzeb infrastrukturalnych i niedoboru środków publicznych na ich sfinansowanie. Project finance odznacza się klarowną strukturą i jasnymi regułami postępowania, co powoduje, że z pozoru "wygląda" na łatwe rozwiązanie trudnego problemu finansowania kapitałochłonnych inwestycji. Wydaje się jednak, że traktowanie project finance na równi z innymi technikami finansowania może wynikać z niedostatecznego rozpoznania zasad i zagrożeń związanych ze stosowaniem project finance. Celem opracowania jest wykazanie, że swoiste cechy project finance nie predestynują tej techniki do finansowania inwestycji na poziomie lokalnym, a nawet regionalnym.(fragment tekstu)
Project finance może być z powodzeniem zastosowane w celu sfinansowania budowy np. statku lub ciągu technologicznego w fabryce przemysłowej. W artykule autor skupi się jednak na zastosowaniu metody project finance w finansowaniu inwestycji w nieruchomości, z uwzględnieniem możliwości dalszego refinansowania inwestycji realizowanej w spółce celowej za pośrednictwem sekurytyzacji jej obecnych lub przyszłych aktywów finansowych. Finansowanie budowy nieruchomości komercyjnych to nowe wyzwanie dla polskich instytucji finansowych, w tym przede wszystkim banków. Można ocenić, że rynek nieruchomości komercyjnych jest w Polsce na początku okresu rozwoju i ważną rolę w tym procesie może spełnić wykorzystanie zaawansowanych technik finansowania inwestycji, w tym w postaci project finance i sekurytyzacji. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie modeli dwóch metod kontroli kosztów i finansowania przedsięwzięć. Są to: metoda Earned Value (EVT), metoda Project Finance (PF). Metoda EVT jest stosowana w bieżącym monitorowaniu i analizie realizacji projektów. Funkcje te są odniesione do kontroli kosztów, a zarazem do ustalenia przebiegu prac wykonawczych w czasie. Ważną rolę w metodzie EVT pełnią techniki kwalifikacji stopnia wykonania projektu. Wykorzystuje się je do rozliczenia projektu, mając na względzie wykonanie planu kosztów oraz poziom zaawansowania przedsięwzięcia od strony technicznej. Metoda PF jest koncepcją finansowania projektów w specyficzny sposób, mianowicie w oparciu o nadwyżkę finansową generowaną przez sam projekt. Oznacza to, że finansowanie realizacji przedsięwzięć (przede wszystkim dużych zadań inwestycyjnych) bazuje na kredycie, dla którego źródłem spłaty jest nadwyżka finansowa uzyskana wprost z projektu, zaś zabezpieczeniem kredytu jest majątek, powstający w rezultacie realizacji projektu. (abstrakt oryginalny)
Project Finance jest prężnie rozwijającym się kierunkiem rozwoju finansowania przedsiębiorstw, co widać w rosnącym zainteresowaniu tą formułą. Celem opracowania jest przedstawienie metody Project Finance w finansowaniu spółek specjalnego przeznaczenia w Polsce i udowodnienie, że na polskim rynku finansowym rośnie zapotrzebowanie na przedsięwzięcia, które mogą być finansowane badaną metodą. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie podstawowych założeń w Islamskim modelu project finance w porównaniu z konwencjonalnymi projektami tego typu. Autorka wskazuje na podstawowe zasady finansów islamskich i główne instrumenty finansowe wykorzystywane w islamskich project finance. Wskazuje się na rozwój rynku islamskich project finance poprzez empiryczne dane rynkowe dotyczące tego typu inwestycji oraz braku wpływu kryzysu finansowego na trendy rynkowe w tym obszarze. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono charakterystykę metody project finance. Omówiono fazy i etapy realizacji projektu finansowego metodą project finance.
Wyjaśniono istotę i znaczenie metody project finance. Scharakteryzowano metody szacowania ryzyka kredytowego dla inwestycji realizowanych zasadach project finance: analizę wrażliwości, analizę scenariuszy, analizę symulacyjną i metodę drzewa decyzyjnego.
Przedmiotem badań tej publikacji jest metoda Project Finance, w której finansowanie i zarządzanie infrastrukturą odbywa się przez spółkę celową, a akcjonariuszami są zainteresowane realizacją projektu podmioty rynkowe. Celem referatu jest próba przedstawienia ekonomicznych motywów wykorzystania metody Project Finance w finansowaniu projektów infrastrukturalnych oraz aplikacja tej metody na przykładzie sektora energetyki. Hipotezą badawczą jest założenie, że infrastruktura publiczna może być rozwijana z udziałem podmiotu prywatnego, a metoda Project Finance stwarza warunki osiągnięcia większej wartości dla akcjonariuszy niż tradycyjne finansowanie inwestycji. (fragment tekstu)
Autorzy artykułu rozważają możliwości finansowania inwestycji o charakterze publicznym przez spółki celowe w drodze emisji obligacji projektowych, dzięki wsparciu przez sektor publiczny ich jakości kredytowej. Na wstępie dokonali klasyfikacji sposobów finansowania inwestycji, a następnie zaprezentowali ideę obligacji projektowych oraz przykłady ich zastosowania. Artykuł kończy bilans korzyści i kosztów wdrożenia takiego rozwiązania w Polsce - w przypadku projektów wspieranych w zakresie ich jakości kredytowej zarówno przez Skarb Państwa, jaki i jednostki samorządu terytorialnego.(fragment tekstu)
W oferowanym przez banki festiwalu produktów finansowych pojawia się często pojęcie „project finance” (tłum. z ang. finansowanie projektów), kredytowanie specjalistyczne, finansowanie specjalistyczne, finansowanie strukturalne i inne im podobne. Warto przyjrzeć się bliżej tym pojęciom, tak pod kątem uprzedniego ich uporządkowania, jak też odniesienia się do wymagań stawianych przez Nową Umowę Kapitałową. W dokumencie roboczym z października 2001 r. „Working Paper on the Internal Ratings-Based Approach to Specialised Lending Exposures”, Komitet Bazylejski zaproponował rozwiązania dotyczące kredytowania specjalistycznego w ramach metody wewnętrznych ratingów dla ryzyka kredytowego (IRB – ang. Internal Rating Based Approach). Komitet dokonał klasyfikacji podejść do kredytowania specjalistycznego w ramach IRB. (abstrakt oryginalny)
W toku upowszechniania się partnerstwa między sektorem publicznym a prywatnym w realizacji inwestycji, które dotychczas były domeną sektora publicznego, popularność zyskują alternatywne metody finansowania. Jedną z nich jest Project Finance, zakładający finansowanie inwestycji za pomocą długu, na którego pokrycie środki są czerpane z generowanych dochodów. W niniejszym artykule przedstawiona zostanie ogólna koncepcja Project Finance i uwarunkowania jej zastosowania w partnerstwie publiczno- prywatnym w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Project Finance, jako instrument rynku kapitałowego, nie eliminuje tradycyjnych form finansowania. Metodę tę należy traktować jako alternatywę dla projektów, które w sposób konwencjonalny, z przyczyn chociażby wysokiej kapitałochłonności, nie mogą być zrealizowane. Dotyczy to w zasadniczej mierze inwestycji o złożonym ryzyku, wymagających znacznych, jednorazowych nakładów finansowych. Project Finance to metoda finansowania inwestycji za pomocą spółki celowej o ustalonym okresie życia, tworzonej przez wielu uczestników, na zasadzie samofinansowania i przy ograniczonym do fazy realizacji regresie lub braku regresu, gdzie zabezpieczeniem podstawowym jest nadwyżka generowana przez projekt. Występujące powiązania kontraktowe, jako zabezpieczenia dodatkowe, odzwierciedlają podział ryzyka. Istota Project Finance zawiera się w trzech złożonych obszarach: finansowanie, struktura organizacyjna i ryzyko. Są one sprzężone i wzajemnie się warunkują. Metoda Project Finance ma swoje początki w prywatnych projektach inwestycyjnych. Obecnie można zauważyć intensywne wykorzystanie tej metody we wspólnych projektach sektora publicznego i prywatnego, co wynika przede wszystkim z rosnących potrzeb społeczeństwa oraz ograniczonych możliwości finansowych i organizacyjnych państwa. (fragment tekstu)
Zaprezentowano finansowanie bilansowe gdzie podstawą finansowania inwestycji jest przedstawienie zabezpieczeń na całym istniejącym majątku przedsiębiorstwa. To finansowanie zostało rozpatrzone w dwóch ujęciach: jako bilansowe publiczne i bilansowe prywatne. W artykule porównano Corporate Finance i Project Finance.
Do końca 2009 roku na polski zasób mieszkaniowy składały się głównie mieszkania wielorodzinne zlokalizowane w szesnastu miastach wojewódzkich i części miast średniej wielkości oraz domy jednorodzinne dominujące w małych miastach i na wsi.(fragment tekstu)
Artykuł prezentuje zagadnienie finansowania projektowego jako alternatywnego sposobu finansowania dużych kosztochłonnych projektów. Specyfiką finansowania projektowego jest z jednej strony nacisk kładziony przez wierzycieli na oczekiwane przepływy pieniężne (cash flow) projektu, ponieważ są one kluczowe dla przyszłego zaspokojenia lub braku zaspokojenia ich należności, zaś z drugiej strony minimalne powiązanie projektu ze spółką macierzystą.(abstrakt oryginalny)
Najważniejszy aspekt niniejszego opracowania jest metodologiczny. Właściwe wyznaczenie struktury terminowej stóp procentowych jest niezbędne do prawidłowego wyliczenia NPV. Autorzy skoncentrowali się na przedstawieniu metodologii wyznaczania struktury terminowej stóp procentowych. Została wyznaczona różnymi metodami krzywa dochodowości dla polskiego rynku na podstawie kwotowań cen rynkowych najbardziej płynnych obligacji Skarbu Państwa. Niestety, brak jest w Polsce odpowiednich danych empirycznych dotyczących obligacji emitowanych przez podmioty o podobnym ratingu kredytowym jak spółka autostradowa, które spełniałyby przedstawione warunki, tak aby można było na podstawie takich instrumentów wyznaczyć stopy procentowe skorygowane o ryzyko. W związku z tym autorzy poprzestają na określeniu stóp dyskonta wolnych od ryzyka. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przybliżenie dwóch nurtów badań dotyczących project finance. Jeden koncentruje się na project finance jako metodzie finansowania inwestycji w sferze infrastruktury i obejmuje badania nad uzasadnieniem zaangażowania kapitału prywatnego w infrastrukturze, nad rolą państwa w realizowanych przedsięwzięciach oraz nad wpływem project finance na sytuację państwa, w którym przedsięwzięcia są realizowane. Drugi nurt traktuje project finance jako metodę finansowania inwestycji w ogóle i interesują go zagadnienia dotyczące cech - wyróżników project finance.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.