Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 56

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Promocja eksportu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Na wzór instrumentów istniejących w krajach o gospodarkach nastawionych proeksportowo stworzono system wspierania i promocji eksportu w Polsce. Obejmuje on trzy grupy środków: instrumenty finansowe, wsparcie informacyjno-promocyjne oraz środki polityki traktatowej.
W 1989 r. podczas szczytu siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata podjęto decyzję o przyznaniu Polsce i Węgrom pomocy ekonomicznej w ramach programu PHARE, koordynowanego przez Komisję Wspólnot Europejskich. Później programem PHARE objęto również Albanię, Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Rumunię, Słowację i Słowenię. W ramach tego programu opracowywany jest co roku tzw. program indykatywny, zawierający opis poszczególnych projektów. Pakiet krajowego programu PHARE składa się z kilkunastu programów, wśród których znalazł się Program EXPROM. W artykule omówiono zadania i zamierzenia programu oraz wymieniono jego uczestników.
O tym, że w polskim handlu zagranicznym źle się dzieje i że może się on stać w niedalekiej przyszłości nie motorem, ale barierą dalszego wzrostu gospodarczego Polski, wiadomo nie od dziś. Kolejne, zmieniające się rządy niewiele jednak lub praktycznie nic nie robiły, aby tę sytuację zmienić.
4
Content available remote Rola marki w promocji wizerunku Polski i polskiego biznesu
80%
Przybliżono pojęcie marki i jej wartości marketingowej i rynkowej. Druga część artykułu dotyczy wizerunku Polski i polskich produktów w UE. Na koniec przedstawiono nowe podejście do marketingu narodowego i polskiej marki.
Problematykę szeroko pojętej dyplomacji gospodarczej jak dotąd rzadko porusza się w polskiej literaturze. W sytuacji, gdy organizacja dyplomacji już od co najmniej kilku dekad odgrywa istotną i coraz ważniejszą rolę w kształtowaniu międzynarodowych powiązań gospodarczych, uzasadnione wydaje się spojrzenie na ten problem z polskiej perspektywy. W artykule podjęto próbę uporządkowania pewnego chaosu definicyjnego. Ważną jego częścią wydaje się prezentacja najważniejszych wyników analizy zmierzającej do nakreślenia genezy oraz ewolucji modelu organizacyjnego dyplomacji gospodarczej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem okresu transformacji. W badaniu przyjęto hipotezę, że mimo podejmowania wielu prób dopasowania modelu organizacyjnego, zadań i funkcji dyplomacji gospodarczej do wymogów współczesnego otoczenia gospodarczego, nadal trudno mówić o jej spójności organizacyjnej i wymiernej - z punktu widzenia biznesu - skuteczności. Artykuł kończy zestawienie najważniejszych wniosków wynikających z przeprowadzonej analizy.(abstrakt oryginalny)
Jest to materiał informacyjny wydany przez Polską Fundację Promocji Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw na temat EXPROM II.
Ministerstwo Gospodarki podejmuje szereg inicjatyw zmierzających do aktywizacji polskich przedsiębiorców w zakresie działalności eksportowej. Jedną z nich jest program Domów Polskich (DP). Artykuł zawiera omówienie istoty tego programu, zasad tworzenia Domów Polskich i realizację programu.
Niniejszy tekst przedstawia wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym w okresie październik 2009 - styczeń 2010 roku w ramach projektu Przedsiębiorczość międzynarodowa w Polsce. W badaniu ankietowym zbadano cechy stron internetowych polskich eksporterów z branż niskich, średnich i wysokich technologii sektora produkcji. W wyniku badania uzyskano wyniki wskazujące na to, że polscy eksporterzy z tych branż stosują raczej defensywną strategię wykorzystywania potencjału technologii internetowych, koncentrując się zasadniczo na dostarczaniu ogólnych informacji na swój temat a w niewielkim stopniu wykorzystując możliwości interakcyjne internetu, oraz wspomagania transakcji czy wspomagania procesów w działalności międzynarodowej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono opis i ocenę niektórych metod stymulacji eksportu stosowanych w polskiej gospodarce w okresie ostatnich pięciu lat. Autor kontynuuje swój opis w przekroju wyodrębnionych elementów systemu stymulacji produkcji eksportowej. Ocenę poszczególnych mechanizmów działania stymulacji w latach 1977-1981 oparto na badaniach empirycznych przeprowadzonych w trzech przedsiębiorstwach przemysłowych eksportujących znaczną część swojej produkcji. W końcowej części artykułu podjęto próbę oceny zmian w systemie stymulacji eksportu wprowadzonym w 1982 roku jako element reformy gospodarczej.
Przedmiotem artykułu jest określenie środków i narzędzi polityki proeksportowej państwa.
Artykuł prezentuje wybrane problemy związane z organizacją eksportu wieprzowiny w latach dziewięćdziesiątych. Przedstawiono analizę SWOT na temat konkurencyjności polskiej wieprzowiny na rynkach międzynarodowych.
Instytucje promujące eksport, w literaturze zagranicznej zwane najczęściej EPA (Export Promotion Agency) lub TPO (Trade Promotion Organisation), są organizacjami sektora publicznego lub prywatnego powołanymi w celu wspierania eksportu swoich członków lub przedsiębiorstw. Ekonomiczne uzasadnienie ich powstawania stanowi teoria asymetrycznego dostępu do informacji oraz zawodności rynku. W praktyce istnieje bowiem wiele czynników różnicujących dostęp przedsiębiorstw do informacji na temat rynków zagranicznych. Różna jest także zdolność poszczególnych firm do pokonywania barier wejścia na rynki międzynarodowe. Szczególnie trudna jest sytuacja firm po raz pierwszy podejmujących współpracę z zagranicą. Na wielu rynkach, szczególnie w krajach rozwijających się i na tzw. rynkach wschodzących występują utrudnienia i bariery związane z częstą zmianą regulacji gospodarczych i przepisów, nieprzejrzystością decyzji ekonomicznych, wysokim stopniem ingerencji rządów w gospodarkę czy trudnościami z dotarciem do wiarygodnej informacji gospodarczej. W początkowym etapie nawiązywania kontaktów trudności sprawiają często również kwestie odmienności kulturowej i zwyczajów w biznesie. Eksport do niektórych krajów łączy się ze zwiększonym ryzykiem politycznym. Powoduje ono konieczność tworzenia systemów ubezpieczeń finansowanych ze środków publicznych. Bariery te łatwiej mogą pokonywać firmy duże i międzynarodowe korporacje o praktycznie nieograniczonych możliwościach finansowych i wyrobionych kontaktach. Małe i średnie przedsiębiorstwa o mniejszej "sile przebicia" często rezygnują z podejmowania ryzyka penetracji nowych rynków, obawiając się nieprzewidzianych trudności. Ich obawy budzi także konieczność ponoszenia znacznych kosztów związanych z dotarciem do nowych klientów i ryzyko późniejszej utraty kontaktów na rzecz konkurencji. (fragment tekstu)
Wsparcie eksportu ma miejsce w dwóch płaszczyznach: w węższym znaczeniu poprzez wdrażanie konkretnych instrumentów, a w szerszym znaczeniu - poprzez promocję polskiej gospodarki w skali makro. Działania mające na celu wsparcie eksportu realizowane są w ramach programów operacyjnych i bazują na środkach z funduszy europejskich oraz poprzez dofinansowanie z budżetu krajowego branżowych projektów promocyjnych, kosztów uzyskania certyfikatów eksportowych czy też wsparcie organizacji przedsięwzięć promocyjnych oraz publikacji wydawnictw i materiałów promocyjnych. (fragment tekstu)
Działalność promocyjna stała się szczególnie istotnym elementem gospodarki węgierskiej w procesie przekształceń systemu gospodarczego. Wypracowano tam szereg rozwiązań legislacyjnych sprzyjających zainteresowaniu inwestowaniem na Węgrzech oraz rozwijaniem eksportu.
Działania promocyjne i informacyjne na rynkach żywnościowych nie są jedynie domeną produkcyjnych i handlowych podmiotów gospodarczych. Bardzo istotne w tym zakresie, a zwłaszcza w odniesieniu do rzetelnego informowania konsumentów w kraju i za granicą o różnorodnych zaletach żywności, są działania podejmowane przez wiele instytucji. Głównym celem pracy jest charakterystyka oraz zakres wsparcia działań o charakterze promocyjno-informacyjnym na rynkach produktów rolno-spożywczych, realizowanych przez wybrane instytucje w Polsce. Coraz częściej działania promocyjne oraz informacyjne prowadzone są z zastosowaniem współczesnych form komunikacji marketingowej. W artykule przedstawiono przykłady takich kampanii. (abstrakt oryginalny)
Polsko-szwedzka współpraca gospodarcza odbywa się na zasadzie poszukiwania nisz handlowych zarówno w Polsce, jak i w Szwecji. Rynek szwedzki jest atrakcyjny dla polskich producentów i eksporterów ze względu na duży potencjał nabywczy i "dojrzałość konsumentów". Z kolei dla Szwecji jesteśmy krajem o dużych możliwościach rozwoju oraz przyszłym partnerem w Unii Europejskiej.
Thailand's One Tambon One Product (OTOP) branded handicraft and food export program in 2016 reached nearly US$3billion, with products coming from approximately 6,000 community-based enterprises (CBE) and small-medium enterprises (SME) countrywide. The OTOP movement is a global program, with communities in China, Malawi, South Africa, Thailand, Laos, and the Philippines. This study examined the influences of perceived quality, competitiveness, trust, and distribution satisfaction on entrepreneurial export performance strategy using the OTOP product brand. Structural equation modeling used LISREL Version 9.1 to conduct a confirmatory factor analysis and test the hypothesized inter-relationships on the variables influencing export performance strategy. Results showed that product quality, trust, distribution capability, and competitiveness are important factors influencing export performance strategy. It was also interesting to note that the majority of the 500 entrepreneurs (94.4%) either owned or worked in groups that had 50 or less employees.(original abstract)
Polityka promocji eksportu ma bardzo duże znaczenie dla wykorzystania pełnego potencjału eksportowego polskich MSP. Instrumenty wsparcia eksportu osiągalne dla polskich małych i średnich przedsiębiorstw obejmują dostęp do informacji o rynkach zagranicznych i sposobach prowadzenia eksportu oraz dotacje na wdrażanie planów ekspansji na rynkach zagranicznych. Pośrednio eksport wspierają również inne instrumenty o charakterze dotacji na inwestycje czy innowacje, zwłaszcza gdy kierowane są do eksporterów. Badania przeprowadzone wśród polskich aktywnych eksporterów wskazują, że istniejący system niecałkowicie spełnia oczekiwania tychże eksporterów. Wśród rekomendowanych zmian należy wymienić ujednolicenie i rozszerzenie programu wsparcia finansowego partycypacji w targach międzynarodowych, zmianę programu "Paszport do eksportu" likwidującą dyskryminację intensywnych eksporterów oraz silniejsze wsparcie na rynkach pozaeuropejskich. (abstrakt oryginalny)
Omówiono finansowe środki wspierania internacjonalizacji. Należą do nich ubezpieczenia eksportowe gwarantowane przez państwo, poręczenia i gwarancje na finansowanie przedsięwzięć proeksportowych, finansowanie kredytów eksportowych ze środków publicznych, dopłaty do oprocentowania kredytów eksportowych i pomoc wiązana. Wyjaśniono na czym polega działalność Ministerstwa Gospodarki w zakresie promocji polskiego eksportu.
Rosnąca konkurencja w warunkach liberalizacji handlu międzynarodowego stanowi wyzwanie, a jednocześnie zagrożenie dla polskiego eksportu. Konieczność podejmowania działań mających na celu wzrost eksportu i tworzenia proeksportowych struktur w gospodarce wymaga: posiadania odpowiedniego instrumentarium, przeznaczenia na wsparcie eksportu odpowiednich środków finansowych, przestrzegania zasad i zobowiązań na forum, GATT/WTO, OECD i Unii Europejskiej. Wśród działań systemowych ukierunkowanych na pobudzanie polskiego eksportu wyróżnić można: - działania traktatowe, - wsparcie finansowe (preferencyjne finansowanie eksportu, instrumenty wspomagania kredytowania eksportu, poręczenia i gwarancje przedsięwzięć eksportowych), - wsparcie informacyjno-promocyjne. Omówiono zmiany zasad administrowania eksportem w związku z akcesją Polski do Unii Europejskiej, wsparcie promocyjno-informacyjne eksportu w okresie przedakcesyjnym oraz system wspierania i promocji eksportu w Polsce po akcesji do Unii Europejskiej.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.