Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 240

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Property insurance
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Jednym z częstych zagrożeń w polskim obszarze klimatycznym są wyładowania atmosferyczne zwane piorunami. Wyładowania atmosferyczne powodują wiele szkód w majątku (np. pożary, przepięcia) oraz wśród ludności cywilnej. Artykuł przedstawia takie zagadnienia, jak: definicja ryzyka piorunu, klasyfikacja, a także rejestracja wyładowań na terenie Polski. Ponadto wskazano obszary zagrożeń i mapy prezentujące gęstość wyładowań. Dla celów kalkulacji stóp składek zaprezentowano sposoby kalkulacji częstości szkód spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne.(abstrakt oryginalny)
Strategia rozwoju Polskiego Towarzystwa Ubezpieczeń SA oparta jest na budowie optymalnej ochrony ubezpieczeniowej dla klienta indywidualnego. Istotnym elementem proponowanej ochrony jest ubezpieczenie ALFA. Jest to program ubezpieczeniowy skierowany do posiadacza domu lub mieszkania. Można w nim ubezpieczyć przede wszystkim ruchomości domowe. Pod tym pojęciem kryją się urządzenia i przedmioty codziennego użytku oraz odzież i przedmioty osobistego użytku.
Autor podzielił książkę na dwie części: część pierwsza - ubezpieczenia majątkowe, część druga - ubezpieczenia od utraty zysku. W części pierwszej omówiono dość szczegółowo zasady: ustalania sum ubezpieczenia, pięciu systemów ubezpieczeń majątkowych, stosowania klauzul ubezpieczeniowych, szacowania ryzyka itp.(abstrakt oryginalny)
Powszechnie stosowana w zakładach ubezpieczeń majątkowych metoda ba-dania wpływu zmiennych taryfikacyjnych na poziom wartości odszkodowań wykorzystuje uogólnione modele liniowe (GLM). W modelach tych zakłada się, iż wszystkie zmienne mają stałe parametry (fixed effect). Jednak gdy do modelu wprowadza się zmienną taryfikacyjną charakteryzującą się dużą liczbą przyjmowanych wartości, których nie można uporządkować (np. zmienną taryfikacyjną "model pojazdu"), zastosowanie znajdują tzw. hierarchiczne uogólnione modele liniowe (HGLM), w których wprowadza się parametry losowe (random effect). W pracy przedstawione zostanie wykorzystanie modeli typu HGLM do budowy taryf w ubezpieczeniach majątkowych. (abstrakt oryginalny)
Omówiono sposób symulacji funduszu nadwyżkowego, w którym wykorzystano model autoregrsji pierwszego rzędu AR(1) oraz przedstawiono ogólniejszą wersję zaproponowanego w tej pracy modelu wykorzystującego proces AR(2). Na przykładzie portfela ubezpieczeń hipotetycznego ubezpieczyciela, pokazano, jak zaproponowany model można wykorzystać do symulacji funduszu nadwyżkowego "generowanego" przez ten portfel.
W niniejszej pracy rozważamy interakcje pomiędzy popytem na ubezpieczenie majątkowe oraz poziomem samoubezpieczenia rozumianego jako swoista alternatywa dla ubezpieczenia. Pojęcie samoubezpieczenia pojawiło się w teorii ekonomii w 1972 r. za sprawą Ehrlicha i Beckera. Rozważali oni model uwzględniający tylko dwa możliwe stany świata i udowodnili, że wówczas samoubezpieczenie i ubezpieczenie są dobrami substytucyjnymi. W tej pracy uogólniamy model samoubezpieczenia z uwagi na możliwość wystąpienia wielu stanów świata, co powoduje, że wspomniany wynik przestaje obowiązywać. Przy założeniu o asymetrii informacji podajemy warunki przy których ubezpieczenie jest dobrem komplementarnym lub substytucyjnym względem samoubezpieczenia. Podajemy także interpretację ekonomiczną tych warunków. (abstrakt oryginalny)
Opisane zostaną dwa modele, za pomocą których można zróżnicować składkę ubezpieczeniową dla portfeli ryzyka niejednorodnego, gdy ubezpieczyciel dysponuje małą liczbą obserwacji szkód. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest omówienie znaczenia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych dla gospodarki finansowej zakładów ubezpieczeń, przedstawienie wskaźników finansowych służących do oceny adekwatności utworzonych rezerw, jak również analiza otrzymanych wartości tych wskaźników dla wybranych zakładów ubezpieczeń. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono podstawowe czynniki wpływające na rozwój rynku ubezpieczeń majątkowych oraz czynniki, które hamują rozwój tego rynku. Szczególną uwagę zwrócono na trzy wskaźniki, które wyznaczają stopień rozwoju rynku ubezpieczeń: współczynnik penetracji, współczynnik gęstości oraz wielkość składki przypisanej brutto.(abstrakt oryginalny)
Jednym ze sposobów uzyskania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii są biogazownie. Dzięki wykorzystaniu odpadów, nie tylko rolniczych, i beztlenowej fermentacji uzyskuje się biogaz, który może być wykorzystany do produkcji metanu. Biogazownie jak każde urządzenia techniczne narażone są na różnego rodzaju zagrożenia, w szczególności na wybuchy metanu. Celem artykułu jest ocena ryzyka eksploatacji biogazowni na potrzeby objęcia ich ochroną ubezpieczeniową. W artykule przedstawiamy stan biogazowni w Polsce i najbliższe perspektywy ich rozwoju. Wskazujemy zakres i warunki ubezpieczenia biogazowni od wybranych zdarzeń losowych. W artykule podajemy próby oszacowania sumy ubezpieczenia, a także rodzaje i częstości szkód, jakie mogą powstać w czasie eksploatacji biogazowni(abstrakt oryginalny)
W obecnej praktyce biznesowej zakłady ubezpieczeń majątkowych dla portfeli, w których występuje duża liczba polis (np. komunikacyjne, ubezpieczenie nieruchomości), wykorzystują w taryfikacji a priori dwa modele regresyjne: model częstości szkód (claims freqiency) oraz model wartości szkody (claims severity). Najczęściej stosowane są modele GLM oraz regresja negatywno-dwumianowa w przypadku nadmiernej dyspersji liczby szkód. Alternatywą dla dwumodelowej taryfikacji jest modelowanie wykorzystujące jedynie jeden model regresyjny, w którym zmienną objaśnianą jest łączna wartość szkód dla pojedynczej polisy przy założonym złożonym rozkładzie Poissona (compound Poisson). Taka taryfikacja wymaga zatem analizowania jedynie jednej grupy czynników ryzyka, pomija np. modelowanie liczby szkód. Ponadto pozwala na uwzględnianie nadmiernej liczby wartości zerowych, co jest bardziej zawiłe w przypadku taryfikacji dwumodelowej. Celem niniejszego artykułu jest zaproponowanie modelu regresyjnego w jednomodelowej taryfikacji uwzględniającego specyfikę danych w portfelu ubezpieczeniowym, tj. założenie niezależności polis w portfelu nie jest spełnione.(abstrakt oryginalny)
Dla zakładów ubezpieczeń majątkowych istotna staje się nie tylko wiedza o praktykach marketingowych, ale również - o potrzebach i zachowaniach klientów oraz czynnikach wpływających na te zachowania. Celem artykułu jest przedstawienie struktury rynku ubezpieczeń majątkowych oraz omówienie czynników wpływających na zachowania klientów indywidualnych na tym rynku. Wspomniane czynniki przeanalizowano w oparciu o badania autorki przeprowadzone w okresie styczeń-luty 2013 za pomocą internetu. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań zawartych w tej pracy jest optymalizacja wyniku technicznego uzyskanego przez zakład ubezpieczeń prowadzący swoją działalność w dziale II. Jako cel przyjęto maksymalizację wysokości wyniku technicznego zakładu ubezpieczeń tego działu. (fragment tekstu)
Z przeprowadzonych badań wynika, że spodziewany wzrost zainteresowania ubezpieczeniami po przykrych doświadczeniach spowodowanych powodzią nie miał miejsca. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być bardzo różne - od czysto psychologicznych, takich jak niechęć, do powierzania opieki nad majątkiem instytucjom, i to odpłatnie, przeświadczenie, że katastrofy zdarzają tak rzadko, że w najbliższym czasie nic złego się nie wydarzy itp. Inną kwestią jest koszt owych ubezpieczeń. Nie można pominąć również braku wiedzy na temat możliwości ubezpieczenia się od następstw zdarzeń losowych. Nie bez znaczenia jest również to, że przedmiotem zainteresowania były ubezpieczenia zawierane za pośrednictwem firmy, która nie ma zasięgu ogólnopolskiego, a na terenach objętych jej działaniem skutki powodzi nie były tak dotkliwe jak np. we Wrocławiu.Podsumowując badanie, należy stwierdzić, że w grupie ubezpieczeń majątkowych przełomowym punktem był przede wszystkim luty 1996 r., a ponadto dla niektórych szeregów październik tego roku był miesiącem, w którym obserwowano znaczne zmiany liczby zawieranych ubezpieczeń. Kolejne punkty czasowe, mające znamiona punktów zwrotnych, to styczeń 1997 r. (UM), październik 1996 r. (MO), listopad 1999 r. (MO) oraz styczeń 2001 r. (MO). Jak widać, najbardziej zróżnicowany był szereg ubezpieczeń od szkód powodowanych żywiołami MO.Konstatacja ta wprawdzie w części (ale jednak) potwierdza założenie wstępne przeprowadzonego badania o występowaniu w szeregach ubezpieczeń majątkowych punktów zmian struktury.Wydaje się, że zasygnalizowane tu badania należy kontynuować, korzystając z bardziej rozwiniętych metod analizy, np. bazujących na modelach częściowo zintegrowanych. (fragment tekstu)
Począwszy od lat 90. XX wieku, w Polsce obserwujemy dynamiczny rozwój obiektów wielkoprzestrzennych wysokiego składowania. Do nich zaliczamy obiekty handlowe, gospodarcze, magazynowe. W każdym z tych obiektów może powstać pożar o różnej powierzchni palenia. Jednym z zagrożeń dla tych obiektów są gazy pożarowe i dym. W artykule wskazano na zagrożenia od strony dymu pożarowego. Po zdefiniowaniu pożaru, dymu, obiektu wielkoprzestrzennego przedstawiono skalę ilościową i jakościową obiektów wielkoprzestrzennych. Stwierdzono, że obiekty te posiadają dużą wartość ubezpieczeniową. Postawiono hipotezę o przypuszczalnych przyczynach i skutkach pożarów w tych obiektach. Artykuł kończy się próbą uwarunkowania policzenia składki i wskazaniem na podstawowe parametry ogólnych warunków ubezpieczeń dla obiektów wielkoprzestrzennych od dymu pożarowego.(abstrakt oryginalny)
The paper discusses the performance of non-life insurance markets in the eight CEE countries that overcame transition in the 1990s and accessed European Union in May, 2004. A closer attention is given to the evaluation of two aspects of the general performance of non-life markets - polarisation and concentration. It was found that the polarisation of non-life markets between the analysed countries and other European Union members diminishes slowly. However, the concentration of non-life markets still remains high or moderate(original abstract)
The course of the development of non-life insurance markets in CEE countries differs in many aspects from the Western-European countries. This study shows how these changes performed in the eight CEE countries, that overcame transition in similar time and accessed the European Union in May, 2004. In this paper (as the first part of the study) wider attention was given to the changes of products' structure of non-life markets. It was found that motor third party liability insurance still remains the most relevant insurance line in the non-life markets of the examined countries.(original abstract)
W procesie taryfikacji a priori w ubezpieczeniach majątkowych wykorzystywane są głównie modele regresyjne klasy GLM, w których przyjmowane jest założenie odnośnie zmiennej objaśnianej umożliwiające przyjęcie w modelu innego rozkładu prawdopodobieństwa niż jedynie rozkład normalny. Zatem rodzi się problem wyboru rozkładu zakładanego w modelu. W niniejszym artykule rozpatrujemy możliwość zastosowania regresji kwantylowej, w której nie zakłada się żadnej postaci rozkładu, co eliminuje wspomniany wyżej problem. Rozważamy zarówno model GLM jak również model zmodyfikowanej regresji kwantylowej dla portfela polis ubezpieczeniowych. Jako że regresja kwantylowa jest modelem nieparametrycznym, nie zdefiniowano miary będącej odpowiednikiem kryterium AIC w modelu GLM. Powoduje to trudności w porównywaniu modeli, a dalej w ostatecznym wyborze modelu do taryfikacji. Dlatego w pracy proponujemy zastosowanie procedury kroswalidacji w celu porównania modeli GLM oraz regresji kwantylowej i dalej wyboru modelu lepszego tzn. takiego, który daje mniejszy błąd cv.(abstrakt oryginalny)
Wartość światowego zasobu finansowego szacowanego w 2004 roku na około 119 bln USD wzrośnie nawet do ponad 200 bln USD w 2010 roku. Tymczasem międzynarodowy rynek ubezpieczeń majątkowych boryka się z trudnościami w likwidacji szkód katastroficznych o wielokrotnie niższej wartości wynoszącej w 2005 roku 80 mld USD. Emisja obligacji katastroficznych jest najczęściej stosowanym przez ubezpieczycieli narzędziem transferu ubezpieczeniowego ryzyka katastroficznego na rynek kapitałowy. Obligacjom tym towarzyszą również emisje kilku innych rodzajów papierów wartościowych powiązanych z tym ryzykiem.
Polska ostatnich kilku lat to kraj przemian gospodarczych, społecznych i ekonomicznych. Przemiany te objęty również rynek ubezpieczeń. Zmiany ustawowe z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych umożliwiły powstanie nowych zakładów ubezpieczeń, tym samym naruszając dotychczasowy monopol dwóch działających w Polsce zakładów ubezpieczeń - Państwowego Zakładu Ubezpieczeń i Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji "Warta". W ten sposób zostały stworzone podstawy do rozwoju nowoczesnego rynku ubezpieczeń.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.