Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Property of Jewish community
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W opracowaniu omówiono warunki społeczno-polityczne i prawne w jakich dokonuje się odbudowa żydowskiego życia religijnego w Polsce po II wojnie światowej. W pracy skupiono się na trzech problemach: kształtowaniu sytuacji prawno-majątkowej wyznania mojżeszowego, elementach stanu posiadania oraz sprawach spornych i konfliktowych z państwem.
Zadaniem opracowania jest przybliżenie problematyki majątku społeczności wyznania mojżeszowego w Polsce w powojennym dziesięcioleciu. Pracę napisano na podstawie materiałów : archiwum Ministerstwa Administracji Publicznej (1945-1950), Urzędu do Spraw Wyznań (od 1950) i Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Przedstawiono możliwości, zakres, oraz uwarunkowania restytucji nieruchomości należących przed II wojną światową do osób prawnych żydowskiego wyznania. Omówiono podstawy prawne i podmioty postępowania restytucyjnego. Scharakteryzowano zasób nieruchomości restytucyjnych.
W prezentowanym opracowaniu przedstawiono zagadnienie zgodności z Konstytucją RP przepisów ustawy z dnia 20 lutego 1997 roku o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej, która wprowadza wymóg posiadania obywatelstwa polskiego dla członków gminy żydowskiej. Zdaniem autorki, która powołuje się w tym przedmiocie na stanowisko Trybunału Konstytucyjnego, zapisy omawianej ustawy naruszają przede wszystkim zasadę wolności sumienia i religii, dyskryminując społeczność wyznania mojżeszowego. Krytyce poddano również zapisy ustaw religijnych, które wprowadzają warunek posiadania obywatelstwa polskiego dla osób chcących piastować niektóre stanowiska i urzędy duchowne, jak też korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego w niektórych związkach wyznaniowych(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Inwestowanie etyczne z perspektywy judaizmu i islamu
63%
Artykuł wprowadza w problematykę inwestowania etycznego związanego z inwestowaniem społecznie odpowiedzialnym. Przedstawione zostały praktyki etycznego inwestowania w duchu judaizmu i islamu oraz najważniejsze zakazy i nakazy wynikające ze świętych ksiąg Tory i Koranu. Porównano również schematy etycznego inwestowania stosowane przez żydów oraz muzułmanów z perspektywy teoretyczno-ideologicznej oraz z perspektywy ekonomicznej.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Główne konsekwencje II wojny światowej dla warunków mieszkaniowych w Polsce
63%
Mieszkanie jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Punktem, który określa jego położenie w otaczającej go rzeczywistości. Działania wojenne w dużym stopniu pozbawiły mieszkańców Polski przestrzeni tak potrzebnej dla ich prawidłowego funkcjonowania. Celem prezentowanego artykułu jest przedstawienie konsekwencji II wojny światowej dla sytuacji mieszkaniowej w Polsce i tego, w jaki sposób wpłynęła ona na kondycję etyczną Polaków. Trudne powojenne warunki mieszkaniowe pogłębiała nieudolność, a niekiedy i zła wola władz lokalnych. W artykule zwrócono także uwagę na podstawowe przeobrażania demograficzne lat powojennych, wysiedlanie Niemców oraz zmiany wywołane Holokaustem. Analizę tematu przygotowano na podstawie literatury przedmiotu, jak również wyników kwerendy archiwalnej przeprowadzonej w wybranych zespołach Archiwum Akt Nowych w Warszawie.(abstrakt oryginalny)
W 2021 r. nakładem wydawnictwa Żydowskiego Instytutu Historycznego w serii Z dziejów Centralnego Komitetu Żydów w Polsce ukazała się książka pani Katarzyny Kaczyńskiej "Orać zagon lepszej doli"? Żydowskie rolnictwo w Polsce w latach 1945-1950.Praca pani Kaczyńskiej nie jest oczywistą lekturą dla osób specjalizujących się w socjologii, demografii czy ekonomii dzisiejszej polskiej wsi. Dotyka rzadko badanego tematu, a mianowicie udziału Żydów w rolnictwie, wpisując go jednocześnie w podejmowane zaraz po II wojnie światowej próby odbudowy życia gospodarczego i kulturowego tej mniejszości. Jest to książka historyczna, co istotne, oparta na rzetelnych badaniach niezwykle zróżnicowanych i niezbyt często analizowanych źródeł, takich jak archiwum pozostawione przez wydziały Centralnego Komitetu Żydów w Polsce (CKŻP).Organizacja ta powstała wkrótce po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej Lublina, jeszcze w roku 1944. Od zakończenia działań wojennych stawiane przed nią cele się rozrastały, a ich charakter ulegał ciągłej transformacji. Były to: niesienie pomocy materialnej ocalałym z Zagłady, szacowanie strat osobowych, łączenie rozdzielonych rodzin czy zbieranie relacji oraz zeznań służących powojennym procesom, a także "produktywizacja" ludności żydowskiej. Zdaniem Autorki cudzysłów przy tym słowie jest uzasadniony, gdyż w żargonie CKŻP produktywizacja odnosiła się do wprowadzenia ocalałych na ówczesny rynek pracy i zachęcenia ich do samodzielnego utrzymywania się, przy jednoczesnym namawianiu do wykonywania zadań, które były im bliskie przed rokiem 1939. Książka opowiada więc o tym, jak i dlaczego proces ten objął także rolnictwo, dlaczego uprawa ziemi nie była dla Żydów czymś oczywistym oraz o tym, jak zajmujące się "produktywizacją" organizacje oraz sami zainteresowani sobie radzili.(fragment tekstu)
Wygaśnięcie mandatu radnego to istotna problematyka samorządu terytorialnego, która stanowi formalną gwarancję prawidłowego wykonywania mandatu przedstawiciela członków wspólnoty samorządowej. Przedmiotowy artykuł omawia przyczyny wygaśnięcia mandatu radnego o charakterze subiektywnym. Analizie zostały poddane: odmowa złożenia ślubowania, pisemne zrzeczenie się mandatu, samobójstwo radnego oraz zagadnienie niezłożenia w terminach określonych w odrębnych przepisach oświadczenia o swoim stanie majątkowym przez radnego. Wszystkie te przyczyny zostały zaprezentowane z uwzględnieniem podstaw prawnych ich wystąpienia, charakteru prawnego oraz procedury stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego, w tym możliwości uruchomienia weryfikacji kontroli sądowej w każdym z omawianych przypadków. Artykuł przedstawia wątpliwości prawne, które pojawią się na gruncie przesłanek subiektywnych powodujących ex lege wygaśnięcie mandatu radnego, których celem jest wskazanie kierunków zmian w zakresie poruszanej problematyki badawczej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.