Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prospectus
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W pracy zaproponowano sposób wykorzystania koncepcji teorii prospektów do oceny walorów. Założono, że każdy walor jest wariantem decyzyjnym z trzema możliwymi wynikami: średnią stopą zysku z wartości dodatnich, średnią stopą zysku z wartości ujemnych oraz zerową stopą zysku. Dla każdego wyniku oszacowano jego prawdopodobieństwo. Na podstawie tych danych obliczono wartości prospektów. Na podstawie obliczonych stóp zysku, współczynników zmienności oraz wartości prospektów utworzono trzy rankingi. Dla porównania utworzono trzy portfele o równych udziałach, których składnikami były walory o największej stopie zysku, o najmniejszym współczynniku zmienności oraz o największej wartości prospektu. Dla badanego okresu portfel złożony z walorów o największej wartości prospektu przyniósł dla większości badanych dni najwyższą stopę zysku. Koncepcja teorii prospektów może więc być wykorzystywana jako alternatywne narzędzie służące do oceny decyzji inwestycyjnych. (fragment tekstu)
W pracy omówiono zagadnienia związane z obrotem papierami wartościowymi. Szczególną uwagę skupiono na przedstawieniu sposobu sporządzania prospektu emisyjnego papierów wartościowych. W ramach podsumowania podkreślono znaczenie prospektu emisyjnego dla emitenta. Na końcu pracy zamieszczono przykładowy prospekt emisyjny (ofertę sprzedaży akcji ZPO Vistula S.A.). (abstrakt oryginalny)
W celu poprawy konkurencyjności rynku pierwotnego i atrakcyjności IPO w Europie, Unia Europejska wprowadziła nowe prawo prospektowe w postaci Rozporządzenia Prospektowego (UE) 2017/1129, które zastąpiło poprzednią Dyrektywę Prospektową. Będzie ono bezpośrednio wiążące oraz w pełni stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich UE od lipca 2019 r. Jedną z najważniejszych zmian wprowadzonych przez nową ustawę jest podwyższenie progu, poniżej którego nie jest wymagany prospekt emisyjny, z 5 mln EUR do 8 mln EUR - z zastrzeżeniem autonomicznej decyzji państw członkowskich w tym zakresie. Wiele państw członkowskich skorzystało z takiej możliwości, wprowadzając nowe wyłączenia do prawa krajowego. Wbrew tym tendencjom, polski ustawodawca nie zdecydował się na takie rozwiązanie i pozostawił próg wyłączenia na obecnym poziomie 2,5. mln EUR. Celem tego artykułu jest ocena poprawności i potencjalnych skutków takiej decyzji z perspektywy prawno-porównawczej i ekonomicznej.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest wykazanie konieczności umieszczania w podsumowaniu prospektu emisyjnego, zgodnie z sugestią zawartą w Rozporządzeniu KE, informacji o konsekwencjach wynikających z płacenia przez inwestorów ceny emisyjnej wyższej od ceny nominalnej. Cel artykułu realizowany będzie w dwóch krokach. W pierwszej kolejności, na przykładzie spółki SELENA FM SA, debiutującej na GPW w 2008 roku, zaprezentowane zostaną konsekwencje wynikające z płacenia przez inwestorów ceny emisyjnej wielokrotnie przewyższającej cenę nominalną akcji. Przykład ten posłuży do zaproponowania wskaźnika, którego wartość poznawcza syntetycznie ujmuje powyższe konsekwencje. W kolejnym kroku zostanie wykazane, że zjawiska omówione na przykładzie spółki SELENA FM SA występują powszechnie na GPW, co rodzi konieczność podjęcia działań ograniczających ich negatywne skutki dla inwestorów zgodnie z intencją podanej wcześniej Dyrektywy 203/71/WE. Badania zostały przeprowadzone na próbie 100 przedsiębiorstw debiutujących na GPW w latach 2006-2008. Wybrano przedsiębiorstwa, których debiut na GPW połączony był z nową emisją akcji. Badania ograniczono do przedsiębiorstw debiutujących w okresie ostatniej hossy, ze względu na chęć uchwycenia zjawisk charakterystycznych dla tego okresu. (fragment tekstu)
Autorka omawia istotę, podstawy prawne prospektu emisyjnego oraz jego strukturę, a także różnice prospektów emisyjnych w przedsiębiorstwach, bankach i ubezpieczyciela. Autorka podkreśla, że prospekty emisyjne w Polsce stają się coraz bardziej czytelne i pogłębiające wiedzę na temat opłacalności inwestycji w papiery wartościowe.
6
Content available remote Kapitał intelektualny w prospektach emisyjnych polskich spółek akcyjnych
100%
Artykuł ma na celu analizę prospektów emisyjnych polskich spółek akcyjnych przeprowadzających emisję z prawem poboru w latach 2010-2012 pod kątem składowych kapitału intelektualnego. Na początku zdefiniowano kapitał intelektualny i przedstawiono najpopularniejsze jego kategoryzacje. W ostatnim podpunkcie ukazano przykłady raportowania o kapitale intelektualnym w prospektach emisyjnych badanych spółek.(abstrakt oryginalny)
Potrzeba regulacji rynku papierów wartościowych w UE wynika wprost z traktatowych zapisów o wspólnym rynku. Traktatowe swobody przepływu kapitału i usług oraz zasada niedyskryminacji stanowią podstawowe wyznaczniki kierunków rozwoju europejskiego prawa papierów wartościowych, którego pierwsze regulacje pojawiły się w roku 1977. Od tego czasu wydano wiele dyrektyw, zaleceń i rozporządzeń, normujących między innymi zakres informacji, które powinny być uwzględnione w prospekcie emisyjnym wydanym na obszarze Wspólnoty. Ze względu na pewne opóźnienia w implementacji przez polskę tego obszaru acquis communautaire, autorka przypomina reguły i podstawowe akty prawa europejskiego w tej dziedzinie.
Artykuł odnosi się do problematyki realizacji polityki dywidend opisywanej w prospektach emisyjnych podmiotów ubiegających się o uzyskanie statusu spółki publicznej. W opracowaniu zwrócono uwagę między innymi na cechy oraz budowę prospektu emisyjnego, będącego podstawowym źródłem informacji o emitencie, jego sytuacji ekonomiczno-finansowej oraz planach rozwojowych, w tym planowanych wypłatach dywidend. Badania swoim zakresem objęły spółki wchodzące w skład indeksów WIG20, sWIG oraz mWIG w okresie między 2002-2013 r. W przeprowadzonych badaniach zwrócono szczególnie uwagę na to, w jaki sposób została opisana w prospektach emisyjnych polityka dywidend oraz w jakim stopniu była rzeczywiście realizowana w okresie do trzech lat po emisji akcji.(abstrakt oryginalny)
W artykule zostają przedstawione sytuacje, w których występuje obowiązkowe pośrednictwo firm inwestycyjnych na rynku kapitałowym związane z dokonywaniem oferty publicznej. Autor analizuje możliwość ponoszenia odpowiedzialności cywilnoprawnej przez firmy inwestycyjne w przypadku wadliwości prospektu emisyjnego, zarówno na podstawie ustawy o ofercie publicznej, jak i Kodeksu cywilnego, inspirując rozważania rozwiązaniami przewidzianymi w niemieckim porządku prawnym. (abstrakt oryginalny)
21 lipca 2019 r. weszło w życie bezpośrednio wiążące we wszystkich Państwach Członkowskich Rozporządzenie Prospektowe (UE) 2017/1129, zastępujące dotychczasową Dyrektywę Prospektową. Zasadniczym zadaniem reformy jest ułatwienie pozyskiwania kapitału przez emitentów w UE i poprawa efektywności rynków przy jednoczesnym zwiększeniu ochrony inwestorów. Aby osiągnąć ten cel, Rozporządzenie wprowadza szereg istotnych zmian, w szczególności dotyczących formy regulacji, zakresu obowiązywania, czy progów zwolnienia z obowiązku publikacji prospektu emisyjnego. Wprowadza również nowe instytucje (np. uniwersalny dokument rejestracyjny) i zupełnie nowe rodzaje prospektów emisyjnych (prospekt emisyjny UE, prospekt emisyjny dla emisji wtórnych) w ramach proporcjonalnego systemu obowiązków informacyjnych. Ponadto, wprowadza nowe, kontrowersyjne zasady dotyczące podsumowania prospektu- m.in. opierając je na modelu KID znanym z Rozporządzenia PRIIPS- oraz czynników ryzyka. Zmiany te będą miały znaczący wpływ na emitentów i inwestorów w Unii Europejskiej. Celem tego artykułu jest analiza i ocena wybranych zmian wprowadzonych przez nowe prawo prospektowe.(abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił krótko Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych i zaprezentował przy pomocy metod wyceny akcji opisanych w artykule A.Kameli-Sowińskiej i P.Sienkiewicza sposób wyceny niektórych spółek i dokonał porównania ich wartości z wyceną zamieszczoną w prospektach emisyjnych.
Autor twierdzi, że edukacja ekonomiczna i dostępność informacji na rynku kapitałowym jest jedną z barier nie zwiększania się liczby otwieranych rachunków inwestycyjnych.
Na rynku pierwotnym do końca zbliżają się oferty przeprowadzane na podstawie ostatnich prospektów emisyjnych, zatwierdzanych przez KPWiG. Przedłużające się oczekiwanie na wyznaczenie Przewodniczącego KNF sprawiło, że od miesiąca jesieni 2006 r. nie został zatwierdzony żaden nowy projekt. Dlatego trudno obecnie prognozować, kto i kiedy sięgnie po pieniądze giełdowych graczy. Odnotowano natomiast na warszawskiej GPW kilka nowych debiutów, m.in. krakowskiej firmy Unima SA, Netmedia SA (rynek e-commers) i kilku innych.
Artykuł jest rezultatem badań czynników ryzyka, związanych z inwestycjami na rynku pierwotnym, a opisanych w prospektach emisyjnych banków, które stając się spółkami akcyjnymi, wprowadziły swe akcje na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.
W krajach europejskich przedsiębiorstwa realizujące pierwszą ofertę publiczną (IPO) mogą podjąć dobrowolną decyzję o tym, czy opublikować prognozę zysku w prospekcie emisyjnym. Opierając się na próbie 651 spółek giełdowych debiutujących na europejskich rynkach regulowanych w latach 2010-2016 poszukujemy odpowiedzi na pytania dotyczące rodzaju i trafności prognoz wyników finansowych opublikowanych w prospektach emisyjnych. Uzyskane wyniki wskazują, iż jedynie 12,58% spółek zdecydowało się ujawnić prognozy finansowe w prospekcie emisyjnym, przy czym zakres ujawnianych informacji finansowych jest zróżnicowany. Najczęściej prospekty zawierają prognozy przychodów ze sprzedaży, zysku netto oraz EBITDA. Otrzymane wyniki pozwalają stwierdzić, że prognozy finansowe są zbyt optymistyczne i nietrafne.(abstrakt oryginalny)
Dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki rynkowej bardzo ważny jest rozwój rynku kapitałowego. Atrakcyjność polskiego rynku kapitałowego zależy w dużej mierze od kwestii zakresu ujawniania informacji o spółkach notowanych na giełdzie. W artykule opisano rolę i miejsce spółek na polskim rynku kapitałowym, oraz przeprowadzono analizę przepisów prawnych z zakresu ujawniania informacji przez spółki giełdowe w Polsce.
Nowe prawo Unii Europejskiej regulujące kwestie związane z prospektem emisyjnym zastępuje system "wzajemnego uznawania" prospektów emisyjnych przez państwa członkowskie zasadą "jednego paszportu". Ponieważ system ten zaczął obowiązywać od niedawna, nie sposób na razie ocenić jego skuteczności w zwiększaniu efektywności wspólnego rynku kapitałowego w UE lub też znaczących ułatwień w transgranicznym pozyskiwaniu kapitału.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.