Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 130

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prosumption
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Artykuł ma charakter teoretyczno-empiryczny. Jego podstawowym celem było poddanie ocenie specyfiki i zakresu zachowań prosumpcyjnych. W części teoretycznej zastosowano metodę analizy poznawczo-krytycznej literatury przedmiotu z zakresu marketingu i zachowań nabywców. Do przygotowania części empirycznej zastosowano metodę badań ankietowych (na etapie gromadzenia danych pierwotnych), przeprowadzonych wśród 1200 polskich pełnoletnich nabywców finalnych, oraz metodę analizy czynnikowej (na etapie analizy zebranych danych), którą przeprowadzono odrębnie dla osób chcących brać udział w przygotowywaniu ofert, dla osób pozytywnie postrzegających skuteczność oferentów w odniesieniu do aktywizowania nabywców oraz dla osób pozytywnie postrzegających oferentów w kontekście słuchania przez nich sugestii nabywców. Weryfikacji poddano 4 hipotezy badawcze. Jak wynika z badań, osoby chcące brać udział w działaniach marketingowych przejawiały raczej prosumpcję spontaniczną, zaś badani pozytywnie oceniający oferentów w obu wymienionych kontekstach przejawiali raczej prosumpcję inspirowaną(abstrakt oryginalny)
Rozwój internetu Web 2.0 spowodował zmianę paradygmatu komunikacji w sieci. Obecnie content generowany przez użytkowników jest źródłem istotnych danych dla przedsiębiorstw, które mogą w ten sposób opracować ofertę, idealnie dopasowaną do potrzeb. Automatyczna analiza danych i tekstów o charakterze jakościowym, możliwa jest dzięki analizie sentymentu 1. Uzyskane wyniki pozwalają na optymalizację procesów produkcji, logistyki, handlu i promocji. W efekcie opinie klienta wpływają na ostateczny kształt produktów i usług. Celem artykułu jest prezentacja podstawowych możliwości wykorzystania analizy sentymentu w procesach prosumenckich. W pierwszej części artykułu wyjaśniono istotę analizy sentymentu oraz jej kluczowe metody. W dalszej części opracowania zwrócono uwagę na zjawisko prosumpcji w internecie Web 2.0. Trzecia część artykułu wskazuje na źródła danych dla analizy sentymentu w procesach prosumpcji.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Prosumpcja internetowa vs. prosumpcja pozainternetowa
100%
Artykuł ma charakter teoretyczno-empiryczny. Przedstawiono w nim zagadnienia związane z aktywnością prosumpcyjną nabywców w Internecie i poza nim. Sformułowano 2 hipotezy badawcze: H1 - aktywności prosumpcyjnej w Internecie towarzyszy aktywność prosumpcyjna poza nim; H2 - płeć stanowi istotny czynnik determinujący aktywność prosumpcyjną. Na podstawie wyników badań pierwotnych, które poddano analizie statystycznej pozytywnie zweryfikowano hipotezę H1 dla ogółu badanych i dla kobiet tylko w odniesieniu do relacji z oferentami. Dla mężczyzn została ona potwierdzona zarówno w przypadku relacji z oferentami, jak i relacji z innymi użytkownikami. Hipoteza H2 także została potwierdzona(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Modelowanie procesów biznesowych w prosumpcji systemów gospodarki elektronicznej
75%
Celem artykułu jest przedstawienie wstępnych założeń dotyczących rozwoju prosumpcji w systemach informatycznych gospodarki elektronicznej. W części poznawczej artykułu opisano istotę prosumpcji i jej wykorzystanie w systemach informatycznych. W części metodologicznej przedstawiono ideę zwiększenia prosumpcji poprzez wykorzystanie odpowiednich narzędzi informatycznych umożliwiających użytkownikom, którzy nie mają kwalifikacji ściśle informatycznych, na samodzielne tworzenie lub modyfikowanie wykorzystywanego oprogramowania. (abstrakt autora)
The formal design of the present study is as follows. At the beginning, the essence and scope of prosumption as a consumer trend and the concept of 'systemic products' will be presented. Next, a thesis concerning the rela-tion between the concept of 'prosumption' and the notion of 'systemic product' will be formulated and justified. Next, the characteristics of con-sumers and prosumers as stakeholders of the production and services mar-ket and the typology of people who cease to be consumers and become prosumers through their lifestyles will be presented. Next, the effects of cooperation between the company and prosumers will be presented as an example of a shared economy. Finally, conclusions regarding the phenom-enon of prosumption will be formulated.(fragment of text)
Artykuł ma charakter teoretyczno-empiryczny. W części teoretycznej przedstawiono i poddano analizie prezentowane w literaturze przedmiotu poglądy dotyczące zmian zachodzących w roli rynkowej współczesnych nabywców, których aktywność wzrasta, obejmując zachowania prosumpcyjne. Stwierdzono, że w literaturze nie są analizowane zależności między aktywnością prosumpcyjna a postawami życiowymi nabywców odzwierciedlającymi ich potencjał prosumpcyjny. Zidentyfikowanie tych zależności było podstawowym celem artykułu. Sformułowano także 4 hipotezy badawcze odnoszące się do związków między prosumpcyjna aktywnością internetową a otwartą postawą na nawiązywanie kontaktów z innymi osobami przez Internet. W części empirycznej podjęto próbę realizacji wspomnianego celu oraz sprawdzenia hipotez badawczych. Dane pierwotne zebrane za pomocą metody badania ankietowego przeprowadzonego wśród 1200 dorosłych polskich nabywców finalnych na terenie całej Polski poddano analizie, stosując metodę analizy średnich ocen i analizy korelacji Spearmana. Wyniki analizy wskazują, że ankietowani przejawiali zróżnicowane formy aktywności prosumpcyjnej, dysponując widocznym potencjałem w tym zakresie. Silne zależności występowały głównie między formami internetowej aktywności internabywczej a postawami odnoszącymi się do środowiska wirtualnego. W przypadku badanych nie ma podstaw do odrzucenia tylko jednej hipotezy mówiącej, iż istnieje silny związek między prosumpcyjna aktywnością internabywczą podejmowaną w Internecie a postawą otwartą na nawiązywanie kontaktów z innymi osobami przez Internet. (abstrakt oryginalny)
W artykule zostały przedstawione zagadnienia związane z aktywnością prosumpcyjną nabywców finalnych. Szczególną uwagę zwrócono na znaczenie relacji między oferentami i nabywcami, traktując te relacje jako punkt odniesienia dla prosumpcyjnych zachowań nabywców. Na podstawie wyników badań empirycznych zidentyfikowano opinie respondentów na temat znaczenia, jakie przypisywali relacjom z trzema grupami oferentów, czyli producentami, handlowcami i usługodawcami, oraz sposób oceniania przez badanych wcześniejszych relacji łączących ich z każdą z tych grup. Dzięki wykorzystaniu testu Kruskala-Wallisa stwierdzono, że gotowość ankietowanych do wchodzenia w relacje z oferentami poprzez aktywność prosumpcyjną jest cechą różnicującą w sposób statystycznie istotny zakres tej aktywności.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki badań ankietowych dotyczących przyjmowania postaw prosumenckich przez przedstawicieli pokolenia X i Y. Analizie poddano częstotliwość zachowań związanych z prosumpcją oraz próbowano ustalić, czy te dwa pokolenia różnią się pod względem zaangażowania w prosumpcję. Wyodrębniono cztery grupy zachowań prosumenckich: zbieranie informacji rynkowej w otoczeniu, zbieranie informacji rynkowej wśród znajomych i nieznajomych z wykorzystaniem technologii IT, czerpanie z zasobów Internetu oraz kreatywne wzbogacanie Internetu. Dane zebrane wśród 576 przedstawicieli generacji X i 719 generacji Y za pośrednictwem ankiety on-line potwierdziły istnienie znacznych różnic między konsumentami w większości analizowanych zachowań. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problematykę aktywności prosumpcyjnej nabywców. Zwrócono uwagę na wzrost jej znaczenia zarówno dla samych nabywców, jak i dla oferentów. Na podstawie wyników badań empirycznych zidentyfi kowano zakres form tej aktywności. Poddano także analizie zakres tych form w zależności od opinii respondentów na temat zachęcania ich do współdziałania przez oferentów. W tym celu podzielono ogół badanych na dwie grupy i przeprowadzono analizę czynnikową oddzielnie dla każdej z nich. Okazało się, że zakres form aktywności prosumpcyjnej podejmowanej przez osoby uważające, iż oferenci nie zachęcają skutecznie nabywców do współpracy, jest inny niż w przypadku osób mających odmienne zdanie. Sformułowanej hipotezy badawczej nie można więc odrzucić.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zagadnienia związane z zakresem aktywności prosumpcyjnej nabywców. Artykuł ma charakter teoretyczno-empiryczny. W części teoretycznej na podstawie wyników analizy poznawczo-krytycznej literatury przedmiotu, podkreślono rosnącą rolę rynkową aktywnych nabywców. Jako prosumenci stają się oni kluczowymi partnerami marketingowymi oferentów. Dlatego oferenci powinni dobrze znać czynniki wpływające na zakres i specyfikę zachowań prosumentów. Jednym z nich może być wykształcenie nabywców. Weryfikacji empirycznej poddano więc hipotezę, iż wykształcenie jest cechą różnicującą zakres aktywności prosumpcyjnej. W części badawczej, dzięki zastosowaniu metody analizy czynnikowej określono zakres i specyfikę zachowań prosumpcyjnych respondentów, zależnie od ich wykształcenia. Zastosowanie testu Kruskala-Wallisa pozwoliło na potwierdzenie stwierdzenia zawartego w hipotezie badawczej. (abstrakt oryginalny)
Proponowane narzędzie do opisu efektów prosumpcji bazuje na wykorzystaniu deskrypcji przestrzennej, która z kolei opiera się na metodologii GIS wykorzystywanej do opisu różnego typu przestrzeni, nie tylko geograficznej, ale także heurystycznych. W artykule podjęto tematykę prosumpcji na przykładzie wdrażania systemów informatycznych. Samo wdrożenie bardzo często poprzedzane jest badaniami firmy klienta, aby możliwie najlepiej dopasować implementowany system. Na potrzeby artykułu zaproponowano firmie informatycznej współpracę w opisie efektów wdrożeń ich systemów. Zgromadzone w ten sposób dane empiryczne posłużyły do zaprezentowania sposobu, w jaki można przygotować proponowane narzędzie. W artykule przeanalizowano i wskazano możliwości budowy tego narzędzia. Wykorzystano do tego celu dwa kryteria: wykonalności i użyteczności, dzięki którym uzasadniono możliwości ich zastosowania.(abstrakt oryginalny)
Prosumpcja jest przejawem aktywności konsumentów, którzy znużeni dotychczasowym modelem konsumpcji pragną włączyć się w proces tworzenia oferty rynkowej, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby dostosowywać ją do swoich oczekiwań. Wpływ na rozwój prosumpcji ma niewątpliwie rozwój nowoczesnych technologii, w tym urządzeń mobilnych oraz powszechny dostęp do Internetu. Dzięki temu konsumenci mogą korzystać z ogromnych ilości informacji oraz tworzyć sieci społeczne dzielące się swoją wiedzą, informacjami, pomysłami. Celem artykułu jest przedstawienie zachowań prosumpcyjnych młodych konsumentów oraz ich znaczenia dla działalności firm, na podstawie wyników badań ankietowych przeprowadzonch wśród młodych osób oraz w oparciu o analizę literatury. Z badań wynika, że młodzi są faktycznie prosumentami (choć bardzo rzadko się nimi określają) i świadomymi konsumentami, którzy chcą włączać się w tworzenie oferty rynkowej i chcą mieć wpływ na końcową wersję produktu czy usługi, a także modyfikują zakupione produkty, aby dostosować je do swoich potrzeb. Większość badanych spotyka się z działaniami firm mającymi na celu włączanie ich we współtworzenie rozwiązań, jednakże niewielu z nich bierze w nich udział, co jest z kolei warunkowane zbyt małą aktywnością firm w tym obszarze. Dzięki szerokiemu dostępowi do informacji młodzi konsumenci mają dużą wiedzę o firmach i ich produktach i chętnie dzielą się swoją wiedzą, opiniami, wrażeniami z użytkowania produktów z innymi konsumentami, przez co kształtują wizerunek firm. Przeprowadzone badania wskazują także na dużą otwartość młodych osób na podejmowanie aktywności takich jak np. opiniowanie nowowprowadzanych produktów czy wręcz współudział w kształtowaniu, projektowaniu oferty rynkowej tak, aby jak najlepiej zaspokajała ich potrzeby. Taka aktywność młodych konsumentów może być szansą osiągniecia przewagi konkurencyjnej dla firm, które się na nią otworzą.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Debata wokół pojęcia sharing economy i jego miejsca w gospodarce cyfrowej
75%
Gospodarka współdzielenia (sharing economy) jest pojęciem coraz częściej przywoływanym w kontekście gospodarki cyfrowej2, które w 2015 r. zostało wprowadzone do Oxford Dictionary. Przedstawiana jest ona najczęściej jako jeden z elementów gospodarki cyfrowej. Od mniej więcej połowy drugiej dekady XXI w. pojęcie sharing economy stało się popularne w Polsce. Ponieważ dopiero zaczyna ono funkcjonować w kontekście współczesnej gospodarki i kierunków jej rozwoju, ważne jest jego uściślenie.(fragment tekstu)
Sposoby produkcji, dystrybucji i użytkowania energii elektrycznej zmieniają się w czasie. W wyniku walki ze zmianami klimatycznymi we współczesnej energetyce wzrasta znaczenie energii odnawialnej. Towarzyszy temu tendencja do rozproszenia źródeł energii. Skrajnym przejawem takiego rozproszenia jest prosumpcja - zjawisko polegające na tym, że producent jest równocześnie konsumentem energii. A jednak energia odnawialna nie musi być energią rozproszoną. Istnieje wiele projektów, które zakładają tworzenie wielkich elektrowni na podstawie źródeł odnawialnych (wodne, wiatrowe, słoneczne, pływowe, geotermalne, oparte na biomasie i inne). Nowoczesna energetyka powinna się opierać na zróżnicowaniu nie tylko w zakresie źródeł produkcji energii elektrycznej, ale także wielkości zakładów energetycznych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problematykę wpływu podmiotów korzystających z ubezpieczenia na ostateczny kształt konsumowanego produktu ubezpieczeniowego. Ze względu na usługowy charakter ubezpieczenia udział ubezpieczającego (ubezpieczonego) w procesie wytwórczym jest bezdyskusyjny. Różny może być jednak poziom tej partycypacji. W opracowaniu wskazano, że najwyższy poziom zaangażowania ubezpieczającego (ubezpieczonego) w kształtowanie ubezpieczenia wiąże się ze zjawiskiem prosumpcji. W części empirycznej zidentyfikowano przejawy prosumpcji w jednym z typów prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, tj. kompleksowych ubezpieczeniach kosztów leczenia. Dopełnieniem rozważań jest omówienie przesłanek aktywnego angażowania ubezpieczającego (ubezpieczonego) w "produkcję" ubezpieczenia, zarówno z punktu widzenia oczekiwań klienta zakładu ubezpieczeń (prosumpcja wymuszana przez popyt), jak i korzyści antycypowanych przez ubezpieczyciela (prosumpcja kreowana przez podaż).
Głównym celem artykułu jest określenie roli postaw etnocentrycznych nabywców w procesie ich integrowania się z oferentami przez aktywność prosumpcyjną. Artykuł ma charakter teoretyczno-empiryczny. W części teoretycznej dokonano poznawczo-krytycznej analizy literatury przedmiotu z zakresu marketingu, zachowań nabywczych itp. Do przygotowania części empirycznej zastosowano z kolei metodę badania ankietowego (w celu zebrania danych pierwotnych) oraz metodę analizy statystycznej w postaci analizy czynnikowej. Wyniki badań pozwoliły na dokonanie podziału respondentów na trzy grupy. Jedna z grup obejmowała osoby wykazujące otwartą postawę na aktywny udział w kreowaniu ofert marketingowych w przypadku rodzimych produktów. Była to najbardziej jednorodna grupa respondentów. Pozostałe dwie grupy obejmowały osoby niewykazujące otwartości na prosumpcję. (abstrakt oryginalny)
Koncepcja marketingu doświadczeń wpisuje się w szeroki nurt poszukiwań nowych, konkurencyjnych metod działania przedsiębiorstw na rynku. Jej nadrzędnym założeniem jest kreowanie wartości dodanej dla nabywców przez włączanie ich w proces wytwarzania oraz oddziaływania na ich percepcję przede wszystkim na płaszczyźnie emocjonalnej. Naprzeciw tak pojmowanej koncepcji wychodzi presumpcja, a wykorzystanie jej założeń i zasad ułatwia opracowanie skutecznej strategii marketingowej bazującej na doświadczeniach i doznaniach klientów. Jednym z obszarów działań, które najlepiej nadają się do wdrażania marketingu doświadczeń, są masowe wydarzenia rozrywkowe, podczas których dochodzi do licznych, osadzonych w sferze emocji interakcji między usługodawcą a usługobiorcami, a także między samymi usługodawcami, czyniąc relacje jeszcze silniejszymi i trwałymi.(abstrakt oryginalny)
W dobie społeczeństwa informacyjnego wzrost zachowań prosumenckich nie byłby możliwy bez rozwoju technologii ICT. Interaktywność współczesnych mediów sprzyja rozwojowi zjawiska prosumpcji. Artykuł przedstawia zagadnienia związane z postępowaniem nabywców e-usług i prezentuje wyniki badań jakościowych. Badania przeprowadzono techniką obserwacji nieuczestniczącej w 2018 roku śledząc uczestników dyskusji na branżowych forach internetowych poświęconych e-usługom. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
Cel artykułu: określenie sposobu interpretacji i zakresu pojęcia prosumpcja; określenie i przeanalizowanie zakresu działań marketingowych podejmowanych przez polskich dojrzałych nabywców w wieku 44-56 lat; dokonanie porównania zakresu działań podejmowanych przez ogół nabywców i przez reprezentantów dojrzałej grupy wiekowej. Metodologia badawcza: w części teoretycznej wykorzystano metodę analizy poznawczo-krytycznej literatury przedmiotu z zakresu marketingu i zarządzania, natomiast do zebrania danych pierwotnych wykorzystano metodę badania ankietowego. Dane pierwotne poddano analizie statystycznej, stosując metodę analizy czynnikowej i analizy skupień. Główne wyniki badań: nabywcy wykazują aktywność prosumpcyjną przede wszystkim w ramach relacji z oferentami i z innymi nabywcami. Osoby w wieku 44-56 lat przejawiały relatywnie mniejszy poziom aktywności niż ogół badanych, włączając się raczej w działania inicjowane przez oferentów, natomiast ich aktywność spontaniczna była stosunkowo mniej widoczna. Implikacje praktyczne: znajomość zakresu aktywności prosumpcyjnej nabywców i jej struktury jest niezbędną podstawą do kształtowania przez oferentów partnerskich długookresowych relacji z nabywcami. Implikacje społeczne: zmiany poziomu aktywności prosumpcyjnej nabywców, zwłaszcza jej wzrost, wpływają na zmiany relacji społecznych przejawiające się m. in. powstawaniem społeczności marketingowych partnerów obejmujących nabywców i oferentów. Kategoria artykułu: badawczy. (abstrakt oryginalny)
Prosumeryzm to praktyki, działania firm mające na celu włączanie, angażowanie konsumentów we współtworzenie wartości, oferty rynkowej. Angażowanie konsumentów przyjmuje różne formy od zachęcania konsumentów do dzielenia się swoimi opiniami, wiedzą, modyfikowania oferty rynkowej, dostosowywania jej do swoich potrzeb, po udział w jej tworzeniu. Firmy poprzez takie działania odpowiadają na oczekiwania konsumentów, którzy są aktywni i nie chcą być tylko biernymi odbiorcami oferty rynkowej. Artykuł podejmuje problematykę prosumpcjonizmu firm w ocenie konsumentów. Zaprezentowane zostały w nim wyniki badań na temat prosumpcjonizmu firm - korzyści, szanse i zagrożenia z nim związane, a także oczekiwania konsumentów odnośnie działań firm. Bo choć prosumpcja, prosumeryzm stają się coraz powszechniejsze i coraz częściej konsumenci są prosumentami (chociaż często nie mają świadomości, że są nimi), to oprócz dostrzeganych szans i korzyści, widoczne są też problemy czy zagrożenia dla przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.