Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 97

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Protection of green areas
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Omówiono rodzaje i funkcje zieleni oraz scharakteryzowano tereny zielone w Łodzi, zwracając szczególną uwagę na problem ich zarządzania.
Gospodarka przestrzenna jest działalnością człowieka, która wywiera bezpośredni wpływ na środowisko przyrodnicze poprzez określanie sposobów korzystania z przestrzeni. Szczególną rolę odgrywa na terenach chronionych oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Celem opracowania jest analiza dokumentów planistycznych regulujących politykę przestrzenną gminy Sobótka. W przypadku wybranej gminy można zauważyć występującą różnicę między deklaracjami a praktyką gospodarowania przestrzenią. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest ukazanie doświadczeń prywatyzacji usług komunalnych na przykładzie zieleni miejskiej i miejskiej komunikacji publicznej. Branże te są jednymi z najbardziej podatnych i reprezentatywnych dla przekształceń prywatyzacyjnych. Obiektem zainteresowania jest próba analizy efektywności przekształceń w sensie zewnętrznym tj. z punktu widzenia interesów gminy. W grę wchodzi również badanie efektywności wewnętrznej (w obrębie podmiotów), które ze względu na odrębne techniki wykracza poza, ramy przyjęte w opracowaniu. (fragment tekstu)
Drzewa i krzewy odgrywają kluczową rolę w środowisku przyrodniczym obszarów wiejskich i miejskich, ze względu na bezpośredni kontakt społeczności lokalnych z nimi. Zapewniają one szeroki zakres usług ekosystemowych, które mogą być zaklasyfikowane do wszystkich głównych kategorii (wspierających, zaopatrujących, regulacyjnych i kulturowych). Celem badań jest identyfikacja usług ekosystemowych świadczonych przez drzewa i krzewy w gminie Czerwonak (woj. wielkopolskie) oraz zbadanie wpływu decyzji, zezwalających na wycinkę, na usługi ekosystemowe świadczone przez drzewa i krzewy.(abstrakt oryginalny)
Poniższy artykuł zawiera treści związane ze znaczeniem zieleni w miastach, głównie wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Podkreślono istotę sadzenia roślin oraz korzyści, jakie zieleń przynosi dla środowiska i człowieka. Przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych na al. Wiśniowej we Wrocławiu, pod kątem wykorzystania dostępnej powierzchni biologicznie czynnej. Wyniki badań wykazały, że al. Wiśniowa jest mocno zazieleniona, jednakże występuje wiele obszarów pokrytych wyłącznie trawą. Wzdłuż ulicy zaobserwowano brak zagospodarowania powierzchni biologicznie czynnej pod drzewami. Wykazano, że istotne jest wykorzystywanie każdej powierzchni biologicznie czynnej dostępnej w mieście w sposób przemyślany, w szczególności wzdłuż ciągów komunikacyjnych będących źródłem liniowej emisji zanieczyszczeń, które wraz z emisją z pieców grzewczych i lokalnych kotłowni są główną przyczyną zanieczyszczeń powietrza w mieście(abstrakt oryginalny)
W sytuacji stałej presji na tereny zieleni w miastach, władze lokalne zobligowane są do podejmowania działań mających na celu ochronę terenów najcenniejszych przyrodniczo, pełniących istotne dla miast funkcje ekologiczne. Charakterystyki funkcjonujących w polskim systemie prawnym form ochrony terenów cennych przyrodniczo dokonano w oparciu o Ustawę z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz Ustawę z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Wykorzystanie danych przestrzennych udostępnionych przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa pozwoliło na identyfikację stanu ilościowego cennych pod względem przyrodniczym obszarów w miastach. Stało się to tłem dla analizy właściwej, dotyczącej aktywności 66 miast na prawach powiatu w zakresie ustanawiania lokalnych form ochrony przyrody (LFOP). Analiza wskazuje realną potrzebę wzmocnienia działań ukierunkowanych na dostosowanie ich do aktualnych wymogów prawnych. Pomimo częściowych aktualizacji uchwał rad gmin ustanawiających LFOP, nadal 33,6% z nich wymaga zmiany podmiotu nadzorującego. Ustalenia właściwego organu nadzoru mają szczególne znaczenie dla efektywnego zarządzania, które pomaga osiągać cele lokalnych form ochrony przyrody. Szczególnie istotne jest to w przypadku, gdy położone są one w obszarze silnej antropopresji (53,0% pomników przyrody - stanowiących najliczniejszą spośród wszystkich LFOP grupę - znajduje się w obszarach zurbanizowanych analizowanych miast) lub nakładania się kompetencji wynikających z lokalizacji w obszarze innej formy ochrony przyrody (dotyczy to 16 z 66 analizowanych miast). (abstrakt oryginalny)
Rośliny iglaste są popularnym składnikiem ogrodów i zieleni miejskiej ze względu na zimotrwałość i odporność na niskie temperatury, a także wielką różnorodność barw, kształtów i pokroju. Najczęściej są to jodły i świerki. Najokazalszym ich elementem dekoracyjnym są szyszki. Jednak wśród iglaków jest coraz więcej odmian, które na wiosnę wytwarzają barwne, zwracające uwagę kwiaty. Jest to oryginalny element ozdobny terenów zieleni. Autorka daje przegląd kwitnących barwnie odmian świerków i jodeł. (abstrakt oryginalny)
Zazielenianie miast to obecnie jeden z najpopularniejszych tematów wdrożeń związanych z przestrzenią miejską. Celem badania, którego wyniki zostały zaprezentowane w niniejszym artykule, była weryfikacja hipotezy głoszącej, że tereny zieleni są elementem niedocenionym w lokalnych i gminnych programach rewitalizacji miast i gmin województwa opolskiego. Na istnienie deficytu w tym zakresie wskazywałaby skromna literatura przedmiotu. Przyjęto założenie, że spośród projektów dotyczących przestrzeni miejskich, te związane z zielenią pozostawały w mniejszości względem projektów koncentrujących się na terenach zurbanizowanych i obiektach sportowych. Wyniki przeprowadzonej analizy dały zaskakujące rezultaty, gdyż liczba projektów z obu grup była bardzo zbliżona. Ponadto usystematyzowano projekty związane z zielenią, dzieląc je na kategorie w zależności od funkcji terenu, na jakim występują, lub pełnionej funkcji, a także przypisano im punktację w odniesieniu do stopnia ich powiązania z zielenią. Wobec faktu, że miasta i gminy nadają odmienny priorytet zadaniom rewitalizacyjnym z udziałem zieleni, przybliżono te, których przegląd dał interesujące wyniki. Rezultaty badań zachęcają do dalszych prac nad zagadnieniem ujmowania tematyki przyrodniczej w programach rewitalizacji. (abstrakt oryginalny)
Vascular flora of the investigated plant associations is characterized by a considerable biodiversity, unique character and occurrence of protected and threatened species, therefore playing an important role in the natural environment and being an important element of shaping the natural landscape. The assessment of the requirements of edaphic species of the investigated associations allowed for a characterization of the soil habitat as soils with granulometric composition from rubble, scree and gravel to sandy loams and silt deposits. These are mainly moderately poor (mesotrophic) to poor (oligotrophic) soils, prevailingly alkaline (pH>7), dry or to a lesser extend fresh. Climatic conditions in the presented habitat are characterized by full or moderate insolation. They are thermally privileged areas or moderately warm.(original abstract)
Drzewa są dobrem wspólnym przynoszącym szereg korzyści środowiskowych, społecznych i ekonomicznych. Umiejętność rozpoznania dostarczanych usług ekosystemowych oraz ich wycena są niezbędne do zrozumienia prawdziwej wartości zieleni na terenach zurbanizowanych, która znacznie przewyższa wartość rynkowa drewna jako surowca. Poza najważniejszymi pożytkami z funkcjonowania drzew w miastach, dzieki którym odnotowuje sie oszczędności w budżetach miast oraz osób prywatnych, przytoczono koszty ponoszone przez instytucje publiczne zarządzające przestrzenia miast. Narzędziem do inwentaryzacji drzew, ich wyceny oraz wizualizacji danych jest wolontariacka informacja geograficzna, na której bazie powstały portale internetowe prezentujące korzyści funkcjonowania drzew w miastach. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było ustalenie wielkości stosowanych wskaźników powierzchni/terenów biologicznie czynnych przy planowaniu różnych elementów struktury przestrzennej Warszawy oraz próba zidentyfikowania prawidłowości (lub ich braku) między projektowanym elementem struktury i wielkością badanego wskaźnika (fragment tekstu)
Celem artykułu było wskazanie problemów związanych z terenami zieleni Śródmieścia Łodzi zidentyfikowanymi na podstawie danych przestrzennych, które wskazano z wykorzystaniem mapy skupień w oprogramowaniu QGIS. Artykuł odnosi się do badań prowadzonych z wykorzystaniem metody softGIS stosowanej w planowaniu przestrzennym. Na kanwie tej problematyki analizie poddano dane pochodzące z badania "Licz na zieleń". Materiałem stanowiącym wsparcie w prowadzonych analizach były dane przestrzenne pochodzące z Łódzkiego Ośrodka Geodezji, zgodne z klasyfikacją terenów zieleni Głównego Urzędu Statystycznego oraz dane dotyczące jednostek ewidencyjnych Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Uzyskane rezultaty pozwoliły na wskazanie obszarów Śródmieścia Łodzi, które w oczach respondentów są terenami o zieleni zaniedbanej, źle urządzonej oraz charakteryzujących się jej brakiem. Pozwoliło to na powiązanie badań prowadzonych przy użyciu metody softGIS z elementem partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym, które łączy się z procesami rewitalizacji. Badanie pozwoliło również wykazać użyteczność danych przestrzennych w procesie podejmowania decyzji, uwiarygodniających podejmowane rozstrzygnięcia. (abstrakt oryginalny)
Progressing globalisation and suburbanisation are driving dynamic changes in land management, particularly in suburban zones. Green infrastructure and its impact on human quality of life are playing an increasingly important role in appropriate spatial management, because of human activities that are changing the natural environment. Therefore, monitoring and assessing the proportion of green spaces is essential for environmental, urban and social balance. The purpose of the study is to develop a method for measuring and monitoring the diversity of land cover classes, including green spaces as representatives of natural land cover classes. The proposed method describes the current state of land in quantitative and qualitative terms based on spatial data on land cover. The study employs Shannon's Diversity Index (SHDI) to empirically investigate land cover homogeneity. The intensity of the phenomenon was visualised in space using statistical hot spot analysis. The case study involves two cities in eastern Lesser Poland and districts adjacent to them. The results have demonstrated that the investigated areas have a highly heterogenic land cover. Basic assessment fields have exhibited homogeneity only towards large, green, agricultural, environmentally valuable and, often, protected areas. The results concerning urban green spaces comprise a set of data that constitute a valuable source of information to aid the development of informed urban-planning solutions under the sustainable development paradigm(original abstract)
Tereny zielone w miescie pełnią ważne i różnorodne funkcje. W okresie powojennym powstała bogata literatura na ten temat, a przedstawione tam podstawy teoretyczne planowania terenów zielonych na obszarach miast pozostały w dużej części aktualne do dziś. Do czasu transformacji ustrojowej istniały przepisy normujące projektowanie zieleni na terenach mieszkaniowych. W ostatnich latach, zwłaszcza po wejściu Polski do Unii Europejskiej, problematyka ochrony środowiska nabrała o wiele większego znaczenia, co znalazło odzwierciedlenie w zmianach legislacyjnych. Przegląd obecnych przepisów pokazuje jednak, że problematyka kształtowania terenów zielonych w miastach, pomimo że związana jest ściśle z ochroną środowiska, nie doczekała się należytej uwagi. Wciąż brakuje przepisów instrumentalizujących hasła ochrony środowiska w planowaniu przestrzennym, w tym przepisów, które stanowiłyby podstawę prawną kształtowania terenów zielonych na obszarach zurbanizowanych i obszarach urbanizacji. Planowanie tych terenów opiera się głównie na woli gmin i wiedzy projektantów, jednak w obecnych warunkach oparcie to jest za słabe, dlatego konieczne są przepisy normujące projektowanie terenów zielonych, które to przepisy obowiązywałyby przy sporządzaniu aktów z zakresu planowania przestrzennego.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Udział społeczeństwa w ochronie zieleni na obszarach innych niż leśne
75%
Artykuł porusza problematykę funkcjonujących w Polsce instrumentów prawnych mających na celu ochronę zieleni (drzew i krzewów) na terenach innych niż leśne koncentrując się na udziale społeczeństwa w ochronie zieleni. Postępowanie w sprawie wydania decyzji o zezwolenie na usunięcie drzewa wyklucza udział społeczeństwa, natomiast wymagany jest jego udział w tworzeniu aktów planowania przestrzennego, które określają zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu. W krajobrazie rolniczo-wiejskim strata w środowisku spowodowana usunięciem drzewa jest szczególnie widoczna. Udział społeczeństwa w procesie podejmowaniu decyzji ma gwarantować lepsze postanowienia oraz uniknięcie konfliktów społecznych. Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy w polski systemie prawnym chroniącym zieleń na obszarach innych niż leśne możliwy jest udział społeczeństwa nie będącego stroną w postępowaniu. (abstrakt oryginalny)
The American Hotel and Lodging Association (AH&LA) has released green guidelines for the hospitality industry. Those guidelines include information on effective energy usage, water conservation and waste management. The purpose of this paper is to analyze the literature to determine if the green movement has impacted the hospitality industry's bottom line. Determining whether or not it is practical for older hotels to refurbish and adhere to the guidelines proposed by the AH&LA's recommendations is something that every property must determine on its own. Properties being built now have the option to create sustainable and efficient properties. However, some choose not to due to the perceived cost increases and the fear that there will be little benefit to their own business in the long run. How do we make being green, greener? (original abstract)
Popularność turystyki miejskiej jest kojarzona z najważniejszymi atrakcjami turystycznymi zespołów miejskich, wśród których prym wiodą kulturowe zdobycze cywilizacji w postaci zabytków czy dziedzictwa niematerialnego. Czynniki te decydują o natężeniu ruchu turystycznego, szczególnie w miastach pozbawionych znaczących atutów przyrodniczo-krajobrazowych. Celem artykułu jest określenie atrakcyjności najpopularniejszych turystycznie polskich ośrodków miejskich w świetle ich charakterystyki ekologicznej, za główne elementy której uznano wielkość terenów zielonych w stosunku do całkowitej powierzchni miasta i zanieczyszczenia powietrza. Interesującym spostrzeżeniem badawczym jest to, że w wielu przypadkach analizowane elementy stanu ekologicznego nie korespondują z subiektywnie ocenianą atrakcyjnością turystyczną miast. Podróżujący, wybierając konkretne miasto jako obszar penetracji turystycznej, w niewielkim stopniu kierują się jego warunkami ekologicznymi. Ma to miejsce jedynie wtedy, gdy środowisko przyrodnicze staje się dodatkowym elementem planów wycieczek. Rzadko natomiast pobyt turystyczny bywa oceniany przez pryzmat potencjalnych zagrożeń zdrowotnych.(abstrakt oryginalny)
Celem przeprowadzonych badań terenowych i analiz było poznanie wpływu zanieczyszczeń komunikacyjnych związanych z zimowym zwalczaniem śliskości na roślinność przydrożną i glebę. Badania przeprowadzono przy drodze głównej nr 12 w centralnej Polsce w 4 lokalizacjach. Roślinność i gleba w sąsiedztwie dróg są szczególnie narażone na liczne stresy abiotyczne i uszkodzenia. Na skutek długookresowego używania soli do poprawy bezpieczeństwa ruchu na drodze gleba narażona jest na skażenie i wysoką akumulację szkodliwych jonów sodu i chloru. W takcie badań pobrano próby gleby i liści do analiz chemicznych, pomiaru poziomu EC i pH gleby, przeprowadzono szczegółowe obserwacje drzew oraz ocenę uszkodzeń blaszki liściowej. W bezpośrednim sąsiedztwie drogi zaobserwowano wysoki poziom zasolenia gleby oraz wysokie pH (odczyn zasadowy) wskaźniki te maleją w miarę wzrostu odległości od krawędzi jezdni. W przypadku zasolenia różnice stają się nieistotne od 7-8 m od krawędzi jezdni. Natomiast w przypadku wartości pH próbki z pola uprawnego wskazują, iż gleby są bardzo kwaśne i kwaśne, a przy drodze zasadowe. Zwiększoną akumulację sodu w liściach odnotowano u wszystkich rodzimych drzew rosnących przy drodze co najmniej 25 lat. U gatunków obcych jak Acer saccharinum, Quercus rubra i Robinia pseudoacacia zawartość sodu w liściach nie różniła się od roślin kontrolnych, a blaszki liściowe nie miały objawów nekrozy.(abstrakt oryginalny)
Projekt rewaloryzacji parku Duchackiego został opracowany w 2012 r. przez studentów III roku architektury krajobrazu na podstawie praktyk zawodowych. Wyróżnione prace prezentowano w Urzędzie Miasta Krakowa 16 maja 2012 r.; podczas festiwalu "Święto Ogrodów" w Ogrodzie Botanicznym UJ oraz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rajskiej w czerwcu tego samego roku. Wszyscy studenci 23 czerwca 2012 r. otrzymali podziękowania (dyplomy) od Rady i Zarządu Dzielnicy XI Podgórze Duchackie. Opracowanie objęło projekt zagospodarowania parku rekreacyjno-kulturowego będącego częścią dawnego zespołu dworsko-parkowego. Park miejski, który miałby powstać, znajduje się we wschodniej części Woli Duchackiej. Granice parku wyznaczają ulice: Laszczki, Białoruska, Malborska i Albańska, z ulicą Estońską pośrodku. Wyznaczony obszar obejmuje powierzchnię około 5 ha. Jest to jedyny teren zieleni między otaczającymi go blokowiskami. Zagospodarowanie dotyczy gruntownego uporządkowania tego terenu zielonego, nadanie mu kształtu w taki sposób, aby przywrócić dawny wygląd i odtworzyć klimat niegdyś tam panujący. Zmiany związane są z budową obiektów małej architektury i ciągów pieszych. Powstanie parku ma na celu zachowanie tożsamości historycznej i kulturowej Woli Duchackiej. (fragment tekstu)
Uwzględnienie preferencji społeczeństwa wydaje się być kluczowe dla prawidłowego planowania przestrzennego miejskich terenów zieleni. Wycena ekonomiczna jest jedną z metod poznania tych preferencji. W tym artykule analizuję i wyciągam wspólne wnioski z trzech badań wyceny hedonicznej przeprowadzonych niedawno w Łodzi, które ujawniają ekonomiczny potencjał terenów zieleni oraz podkreślają ich wielowymiarową wartość. Te trzy porównywalne badania analizują wpływ terenów zieleni na ceny mieszkań. Każde z nich kładzie nacisk na inny atrybut lub cechę terenów zieleni jak ich rozmiar, społeczne postrzeganie czy wartość biokulturową. Razem tworzą one kompleksowy obraz preferencji mieszkańców miasta względem terenów zieleni i stanowią platformę dla dalszej dyskusji nad rolą terenów zieleni w zrównoważonych miastach przyszłości. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.