Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Protection of industrial property
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Niezwykle ważnym sektorem w działalności państwa jest sektor militarny reprezentowany i kontrolowany jest przez Ministerstwo Obrony Narodowej. W niniejszym artykule autorki dokonują przeglądu ochrony prawnej efektów działalności innowacyjnej zapewniającej realizację zadań obronnych przez instytuty nadzorowane przez MON.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote The Protection of Unregistered Designs in EU Law
100%
It is significant that two forms of protection exist because some sectors of industry produce a large number of designs for products which are on the market for a very short time. Protection without registration formalities and fees is an advantage. However, there are sectors of industry which value the advantages of registration. These sectors value the possibility of longer term protection more than the shorter term protection provided by an unregistered Community design. One of the important benefits is that unregistered Community design protection does not require any documents, but the owners have to prove the exclusive right belongs to them. Another significant advantage is that an unregistered Community design can be changed to a registered design during the twelve-month grace period from the disclosure.(original abstract)
3
Content available remote Znaczenie własności przemysłowej w działalności gospodarczej
75%
Artykuł przedstawia zagadnienie znaczenia własności przemysłowej w działalności gospodarczej. W pierwszej części opracowania dokonano charakterystyki polskiego systemu ochrony własności przemysłowej. Opisane zostały dobra własności przemysłowej oraz tytuły ochronne, które krajowe ustawodawstwo przyznaje ich twórcom. W drugiej części podkreślono wpływ własności przemysłowej na realizację poszczególnych funkcji zarządzania przedsiębiorstwem (tj. planowania, organizowania, kierowania, kontroli). Określono w jakim stopniu powinna być ona uwzględniana przy tworzeniu strategii biznesowej. Wskazano także jakie współczesne narzędzia zarządzania są przydatne dla kształtowania polityki przedsiębiorstwa odnoszącej się do własności intelektualnej. (abstrakt oryginalny)
W dniu 15 lipca 2016 r. wszedł w życie akt prawny, który zelektryzował środowisko przedsiębiorców (zwłaszcza z branży energetyki niekonwencjonalnej), władze samorządów gminnych oraz wszystkich tych, którzy w rozwoju sektora alternatywnych źródeł energii upatrują jedynego antidotum na globalny kryzys energetyczny. Mowa tu o ustawie z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, która określiła warunki, zasady i tryb lokalizacji oraz realizacji elektrowni wiatrowych o mocy większej niż moc mikroinstalacji, a także warunki lokalizacji zabudowy mieszkaniowej (budynków mieszkalnych i budynków o funkcji mieszanej, w skład których wchodzi funkcja mieszkalna) w sąsiedztwie elektrowni wiatrowych. Ustawa ta zarówno przez doktrynę prawa, jak i media została okrzyknięta mianem "kolejnej specustawy", mimo że typową "specustawą" nie jest. Jej regulacje, w odróżnieniu od "specustaw", nie wprowadzają dla inwestorów preferencyjnych warunków ustalania lokalizacji i udzielania pozwolenia na realizację objętych nią inwestycji. Cel ustawodawcy, którym było zwiększenie transparentności procesu uzyskiwania pozwolenia na realizację elektrowni wiatrowej, został jednak osiągnięty zbyt dużym kosztem - złamania podstawowych standardów konstytucyjnych, na czele z zasadą proporcjonalności i zasadą ochrony własności. (abstrakt oryginalny)
Wdrażanie innowacji jest jednym z kluczowych czynników rozwoju. Wymaga jednak nakładów, dlatego konieczne jest stworzenie gwarancji wyłączności korzystania z nich podmiotowi, który je poniósł. Przepisy prawa nie traktują jednak innowacji jako jednolitej kategorii. Wręcz przeciwnie, wyodrębniają i chronią wiele odmian wytworów umysłu ludzkiego. Nie wszystkie mogą być uznane za innowacje. Dlatego celem artykułu jest ukazanie w sposób przydatny dla menedżerów, w jaki sposób przepisy prawa własności intelektualnej można wykorzystać do ochrony innowacji. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Czasokres ochrony patentowej w świetle teorii dobrobytu społecznego
75%
Istnienie prawa własności przemysłowej wywołuje dla gospodarki różnorakie skutki, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Z jednej strony zapewnia wynalazcy możliwość czerpania zysków z wynalazku, z drugiej zaś może przyczynić się do powstania czasowego monopolu i wzrostu cen. Zbyt długotrwała ochrona patentowa może nawet zniechęcać do innowacyjności. Autor poszukuje rozwiązania kompromisowego, godzącego zalety i wady ochrony patentowej. Dokonuje przy tym przeglądu kilku wybranych publikacji anglojęzycznych, m.in. z zakresu ekonomicznej analizy prawa. Wnioski płynące z tej lektury wskazują, że rozwiązania należy poszukiwać nie tylko w odpowiednim czasie trwania ochrony wynalazku, ale także w odpowiednim zakresie jego ochrony. Optymalne z punktu widzenia efektywności ekonomicznej wydaje się rozwiązanie, pozostawiające wynalazcy możliwość decydowania o czasie trwania udzielonego mu patentu. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie, jak w okresie transformacji ustrojowej zmieniały się przepisy w zakresie roszczeń przysługujących uprawnionemu w sytuacji naruszenia praw z zakresu własności przemysłowej, a tym samym jak zmiany polityczne, gospodarcze i społeczne oraz członkostwo Polski w Unii Europejskiej wpłynęły na metodę ochrony tych praw.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zaprezentowano problem wykorzystania ochrony własności intelektualnej przez przedsiębiorstwa przemysłu spożywczego w Polsce. Przedstawiono teoretyczne podstawy ochrony dóbr niematerialnych - znaczenie dla firmy, charakterystykę poszczególnych chronionych form własności (wynalazków, znaków towarowych, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych i know-how) oraz korzyści z ich posiadania dla właścicieli. Dzięki wykorzystaniu danych z bazy Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej dla polskich spółek przemysłu spożywczego z Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych oceniono stan ochrony własności przemysłowej w tym sektorze. W zakończeniu opracowania zaprezentowano możliwości wykorzystania wsparcia na uzyskanie lub realizację ochrony własności przemysłowej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. (abstrakt oryginalny)
Oznaczenia geograficzne identyfikują miejsce pochodzenia towarów, z którymi związana jest ich istotna charakterystyka. Z uwagi na systematyczny wzrost ich znaczenia w obrocie handlowym, w Unii Europejskiej stworzono system prawnej ochrony oznaczeń geograficznych dla określonych typów produktów. W pracy przedstawiono podstawowe założenia tego systemu, w tym procedury rejestracji i zakres ochrony. Wskazano również na jego znaczenie w obrocie handlowym, jako nowoczesnego narzędzia promocji towarów i przedsiębiorstw z danego regionu oraz jako instrumentu promocji samego regionu. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było przedstawienie aktywności w zakresie ochrony własności przemysłowej w Polsce oraz wybranych krajach Europy. Dla zobrazowania aktywności w zakresie ochrony projektów wynalazczych w krajach Europy wyliczono średnioroczną liczbę tych projektów w przeliczeniu na milion mieszkańców w dwóch okresach, tj. 1995-2004 i 2005-2011. Względnie wysoką aktywnością w zakresie ochrony własności przemysłowej przejawiają Estonia, Norwegia, Niemcy, Szwajcaria oraz Islandia. Polska zajmuje dość odległe pozycje wśród krajów europejskich w rejestracji narzędzi ochrony Jasności przemysłowej. Konieczne jest pełniejsze uświadomienie polskim przedsiębiorcom roli jaką pełni ochrona dóbr niematerialnych w funkcjonowaniu podmiotów gospodarczych. Większe zaangażowanie polskiego biznesu w ochronę projektów wynalazczych powinno doprowadzić do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw na lokalnym i międzynarodowym rynku. Niebagatelną rolę może tu odegrać wsparcie funduszy unijnych. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Poziom innowacyjności polskich przedsiębiorstw przemysłowych
63%
Szybkie zmiany w otoczeniu wymagają równie szybkich proinnowacyjnych zachowań przedsiębiorstw. Wysokie wymagania zarówno względem jakości jak i nowoczesności powodują, że współczesne przedsiębiorstwo musi być wysoce innowacyjne, zarówno w sferze procesów jak i produktów. Przedsiębiorstwo w trakcie funkcjonowania podlega więc ciągłym i różnorodnym zmianom. Otwartość na zmiany zapewnia przedsiębiorstwom wysoki poziom innowacyjności, poprzez kreowanie i wdrażanie innowacji, a także zdolność do przyjmowania ich z zewnątrz. Wśród innych cech zapewniających wysoki poziom innowacyjności wymienić można: zdolność przewidywania przyszłości, elastyczność działania w dostosowywaniu do zmieniających się warunków działania, otwartość na zmiany i zdolność ich postrzegania bardziej jako okazji i szans niż jako zagrożeń, zdolność do podejmowania ryzyka oraz ponoszenia za nie odpowiedzialności, a także systematyczne włączanie klientów w proces kształtowania oferty rynkowej. Przyszłość należy więc do firm innowacyjnych, które potrafią szybko dostosować swoje portfele produktów do wymogów klienta i równie szybko wprowadzić nowe wyroby na rynek. (fragment tekstu)
Celem artykułu było omówienie problemu uczestnictwa osób trzecich w postępowaniu administracyjnym z uwzględnieniem przepisów szczególnych, występujących w innych aktach prawnych niż Kodeks postępowania administracyjnego.
System międzynarodowej wartego w ustawie prawo własności przemysłowej.rejestracji i ochrony prawnej znaków towarowych oparty na porozumieniu madryckim istnieje od 1891 r. Polska do niego przystąpiła w 1993 roku. W pracy przeprowadzono analizę porównawczą aktualnego ustawodawstwa polskiego w zakresie znaków towarowych zawartego w ustawie "Prawo własności przemysłowej"
14
Content available remote Naruszenia praw własności intelektualnej w kontekście kryzysu gospodarczego
63%
Celem niniejszego opracowania było wykazanie związku między kryzysem gospodarczym na rynku oświatowym a rosnącą liczbą naruszeń praw własności intelektualnej. Z obserwacji przykładów naruszeń własności intelektualnej na rynku Unii Europejskiej oraz analizy danych publikowanych przez Komisję Europejską wynika, że ochrona praw własności intelektualnej ma istotne znaczenie dla unijnej gospodarki i jest siłą napędową wzrostu gospodarczego. Skuteczne egzekwowanie praw własności intelektualnej w dobie kryzysu gospodarczego jest szczególnie istotne. Niektóre podróbki, takie jak artykuły spożywcze, kosmetyki i artykuły przeznaczone dla dzieci, produkowane z pominięciem wszelkich uregulowań prawnych, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia obywateli UE. (abstrakt oryginalny)
The authors analyze the origins and evolution of the legal institution, which is a trademark. The article considers the approaches to the description and content of the term "trademark" in the period of the Soviet Union, as well as the procedure of registration and legal protection of the means of customization at various stages of Russian history in the twentieth century.(original abstract)
W artykule poruszono problematykę dotyczącą ochrony własności przemysłowej. Pokazano również konieczność ochrony kapitału ludzkiego, strukturalnego i kapitału klientów.
17
Content available remote Znaki towarowe i prawa ochronne na znaki towarowe
63%
W artykule została przedstawiona problematyka dotycząca znaku towarowego, który odróżnia towary i usługi tego samego rodzaju pochodzące od różnych przedsiębiorców. Współcześnie prawa do posiadania znaków towarowych odgrywają ogromną rolę, stając się podstawą do budowania wizerunku i reputacji firmy. Faktycznie jest to bardzo cenny składnik majątku przedsiębiorstwa. Jednocześnie jego rejestracja to istotny element promocji przedsiębiorstwa, niektórych towarów tego przedsiębiorstwa lub świadczonych usług. Po stosunkowo długim okresie stabilizacji prawa regulującego problematykę ochrony znaków towarowych w ostatnim okresie zostały dokonane zmiany, które mają ułatwić przedsiębiorcom sposób uzyskania praw wyłącznych, tym samym dostosowano przepisy do wymogów Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Socio-economics of radical innovation: case study of Australia
63%
W artykule przedstawiono przykład radykalnych innowacji społeczno-gospodarczych. Opracowanie koncentruje się na zmianach, jakie zaszły w społeczeństwie Australii w ciągu ostatnich czterdziestu lat. Opisane zostały główne filary "australijskiego rozliczenia", których obalenie okazało się być korzystne dla kraju. Artykuł jest próbą przedstawienia głównych korzyści i całego procesu zmian, wynikających z wdrożenia innowacji społecznych. (abstrakt oryginalny)
Omówiono innowacje jako strategiczny zasób przedsiębiorstwa, a następnie przedstawiono ochronę wynalazków, współpracę międzynarodową w tworzeniu systemów ochrony wiedzy oraz strategie wiedzy i strategie ochrony wiedzy.
Podczas gdy sama nazwa perfum chroniona jest powszechnie jako znak towarowy, wygląd opakowania i flakonu jako znaki towarowe, wzory przemysłowe, a często również na gruncie prawa autorskiego, formuły chemiczne niejednokrotnie za pomocą patentów, prawo własności intelektualnej nie radzi sobie z ochroną najcenniejszej wartości perfum - ich zapachu. Uznanie perfum za utwór w rozumieniu prawa autorskiego wydaje się obecnie niemalże jedyną możliwością jego skutecznej ochrony, jednakże kwestia ta budzi znaczne kontrowersje. Niniejszy artykuł przedstawia problematykę ochrony zapachu perfum jako utworu. Problematyka ta dotychczas była przedmiotem rozważań sądów holenderskich oraz francuskich, jednakże zarówno zapadłe orzeczenia jak i przed- stawiona w nich argumentacja znaczącą od siebie odbiegały. Autorka tekstu analizuje najbardziej znamienne wyroki dotyczące autorskoprawnej ochrony perfum, a także przedstawia to zagadnienie z punktu widzenia polskiej regulacji i poglądów przedstawicieli polskiej doktryny.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.