Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 64

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Protekcjonizm
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Dynamiczne zmiany zachodzące w strukturze gospodarki światowej znajdują swoje odzwierciedlenie w działaniach poszczególnych państw, które - w związku z kryzysem na forum negocjacji wielostronnych - poszukują alternatywnych możliwości korzystniejszego dostępu do innych rynków. Analiza zachodzących zmian jednoznacznie wskazuje, że pojawiły się nowe trendy w handlu światowym, co przejawia się m.in. w tworzeniu kolejnych regionalnych umów handlowych (RTAs), z których mega-regionalne bloki handlowe (MRTAs) są szczególnie istotne dla gospodarki światowej. Do takich bez wątpienia należało TPP, które było negocjowane przez 12 państw o różnym poziomie rozwoju gospodarczego. W efekcie narastających działań protekcjonistycznych Trumpa, USA - członek o kluczowym znaczeniu - wycofały się z porozumienia. Biorąc jednak pod uwagę znaczenie TPP zarówno dla poszczególnych członków, jak i gospodarki światowej, pozostałych 11 państw zdecydowało o jego reaktywacji bez kluczowego partnera, uważając porozumienie za szczególną siłę napędową regionalnej integracji gospodarczej. Dlatego też wznowienie porozumienia transpacyficznego pod nazwą Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership (CPTPP) jest tak istotne zarówno z punktu widzenia jego uczestników, regionu Azji Pacyfiku, jak i gospodarki światowej. Od sukcesu tej umowy może bowiem zależeć, kto będzie decydował o regułach handlu w regionie, a w nawet gospodarce globalnej. (abstrakt oryginalny)
The aim of this paper is to analyze the performance of the weighted averages of MFN tariffs and bound tariffs in South America. We compiled data from the WTO's databases with the purpose of recognizing some areas and products with higher levels of protectionist tariff barriers. We concluded that MFN tariffs have dropped considerably among the countries after they participate in rounds of negotiations within a multilateral trading system. However, in special cases, some countries could significantly increase tariff barriers on some goods due to GATT provisions and this situation could also imply virtual tariff protectionism was significant. (original abstract)
Obok dominujących poglądów fizjokratycznych polską myśl ekonomiczną przełomu wieków wzbogacały również idee dalekie od liberalnej ekonomii, nawiązujące bardziej do odchodzących w przeszłość poglądów merkantylistycznych lub też stanowiące same w sobie oryginalne podejście niewzorujące się na żadnej z wcześniejszych teorii. Do najwybitniejszych przedstawicieli należeli tu Józef Wybicki i Jan Ferdynand Nax. Każdy z nich reprezentował nieco odmienne stanowisko, każdy wniósł nowe wątki w rozwój szerzej rozumianej myśli społeczno-ekonomicznej. Żaden nie był ekonomistą, a zainteresowanie sprawami ekonomicznymi w obu przypadkach wynikało z troski o losy kraju i narodu, z charakteru piastowanych funkcji, z patriotyzmu, z szukania przyczyn utraty niepodległości, wreszcie ze zgłębiania istoty naszych cech narodowych. Dotykając problemów ogólnospołecznych, rozpatrywali również zagadnienia ekonomiczne, które w przeciwieństwie do fizjokratów, ujmowane były bardziej pragmatycznie, bez wnikania w ich istotę i rozpatrywania na płaszczyźnie dociekań teoretycznych. Brak ekonomicznego wykształcenia w żaden sposób nie przekładał się na gorszą jakość prezentowanych poglądów; wręcz przeciwnie - można by zaryzykować tezę, że dzięki temu patrzyli na sprawy ekonomiczne w sposób bardziej praktyczny, trzeźwy, nieskażony głębszą znajomością doktryn ekonomicznych i zawiłości teorii ekonomii i niepodporządkowujący się im. Wniosek taki można wysnuć śledząc poglądy wymienionych wcześniej przedstawicieli zawarte w wydanych przez nich pracach. W literaturze najczęściej określa się ich mianem protekcjonistów, co może nie jest sformułowaniem najszczęśliwszym, ale dość dobrze oddającym ducha ich dokonań. Trzeba też wyraźnie podkreślić, że mimo iż dominującą doktryną ekonomiczną omawianego okresu był fizjokratyzm, poglądy protekcjonistów dobrze współgrały z duchem epoki i funkcjonowały obok fizjokratycznych, nie wywołując nieprzyjemnych zgrzytów. (fragment tekstu)
W artykule zostaną przedstawione teoretyczne argumenty za wolnym handlem, które będą stanowić punkt wyjścia rozważań na temat rynku środków protekcjonistycznych. W zakończeniu zostaną zaprezentowane niektóre zyniki badań empirycznych przeprowadzonych w celu weryfikacji teoretycznych hipotez polityczno-ekonomicznej analizy protekcjonizmu. (fragment tekstu)
The aim of this paper is to present selected experiences of European Union trade liberalization, impact of globalization on vulnerable sectors of the EU. Many such experiences are discussed. Central Asian countries must consider vast amount of data, sector-specific information and aspects and still it will not be easy to say that pursued liberalization is the good direction to a wealthier nation with healthy regions, richer citizens and higher tax income for government. We start with brief introduction discussing primary motivation for European liberalization, then we focus on review selected literature sources, concluding that liberalization in general is a good thing and that there is very high probability of success but no guarantees can be drawn as every country is very specific and all policies must be pursued with high degree of attention and thorough analysis. Based on good EU examples of BFTA and CEFTA we recommend considering multilateral free trade agreement within CIS free trade area.(original abstract)
6
Content available remote Current Re-Shaping of International Business
75%
W podjętej pracy badawczej autor skoncentrował się na analizie obecnych zmian kształtu biznesu międzynarodowego. Stosownie do postępu technicznego i wzrostu gospodarczego powiązania między poszczególnymi państwami, uczestnikami gospodarki światowej, wpływające na korzyści będące rezultatem zliberalizowanego handlu międzynarodowego i swobodnego przepływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych, stają się wyższe nie tylko dla państw wysoko uprzemysłowionych, ale także dla tak zwanych rynków wschodzących, to jest państw znajdujących się w fazie przyspieszonego rozwoju. Należy zaznaczyć, że prowadzi to do potrzeby ukształtowania się nowego podejścia do współpracy handlowej w świetle sił, które obecnie zmieniają kształt biznesu międzynarodowego. Sugeruje to, że aktualny wielostronny system handlowy powinien dostosowywać się do dynamiki rozwojowej handlu międzynarodowego i do otoczenia handlowego. Kluczem do dynamiki rozwoju współczesnego handlu międzynarodowego w ramach szerokiego kontekstu społeczno-ekonomicznego jest przede wszystkim wzrost globalnego łańcucha dostaw i ogólne przesunięcie się strumienia handlowego z Zachodu w kierunku Azji. Biorąc pod uwagę ważność i innowacyjność podjętego badania naukowego, należy wskazać przedstawienie nowych modeli zagranicznej polityki handlowej i interesów handlowych poszczególnych państw. Warto przede wszystkim podkreślić, że w nowym ujęciu teoretycznym w zapotrzebowaniu na rodzaj prowadzonej polityki handlowej bardzo ważny jest czynnik specyficzny. Słabe wyodrębnienie czynnika specyficznego oznacza, że czynniki przynoszące dochód pojawiają się w gospodarce regionalnej. Z drugiej jednak strony, niektóre czynniki można wyodrębnić na podstawie ich aktualnego działania, zatem czynniki przynoszące dochód nie ujawniają się tylko w regionach, lecz w odpowiednich gałęziach przemysłu. Celem głównym pracy jest szeroka analiza modeli zagranicznej polityki handlowej, interesów handlowych wskazanych przez orientację eksportową i "wrażliwość" importową, presji protekcjonistycznych w różnych systemach politycznych i w różnych rodzajach reżimów autorytarnych, poziomu presji protekcjonistycznych, ilościowego wzrostu nowych polityk w stosunkach między Północą i Południem, na przykład tendencji bilateralnych. Należy przy tym równocześnie podkreślić, że wolny handel sam w sobie nie jest odpowiedzialny za wzrost gospodarczy, lecz decydujące znaczenie ma stabilizacja makroekonomiczna i wzrost inwestycji(abstrakt oryginalny)
Motivation: As there is a need to track and analysis - with its practical implications - the responsibility for actions affecting international trade, therefore exploration of trade interventions implemented by Poland has its justification. Aim: The aim of the paper is to reveal direction, scale and dynamics of both liberalizing and harmful interventions in international trade implemented by Poland. The goal to achieve is to answer crucial question: to what extent, EU protectionism is shaped by EU bodies only - and to what extent by Poland by itself. Results: An analysis reveals both country-specific direction of interventions as well as country-specific sectors affected by liberalizing and harmful interventions. Although part of all interventions is those of EU bodies, Poland uses for instance state aid to stimulate national businesses as not all kinds of state aid are forbidden by EU law (types listed on not so short list in Article 107 of TFEU). Thus, as member states differ in their economic interests, one can observe differentiation in state interventions in scope of international trade. (original abstract)
Światowy kryzys finansowy ma wiele przyczyn. Istniały poważne błędy w polityce pieniężnej, nierównowaga w handlu i spekulacje na rynku nieruchomości. Zwiększenie bezrobocia zmusza rządy do podjęcia pewnych kroków w zakresie polityki ochrony produkcji i handlu krajowego przed konkurencją zagraniczną. Stosuje się w tym celu wyższe cła, koncesje i zakazy. W artykule przedstawiono skutki protekcjonalizmu.
9
Content available remote Istota protekcjonizmu w dziewiętnastym wieku oraz współcześnie
75%
Pomimo działalności WTO idea protekcjonizmu jest wciąż aktualna. Większość państw oficjalnie opowiada się za liberalizmem, a przy tym ogranicza wymianę handlową. Działalność ta ulega nasileniu w okresach stagnacji gospodarczej oraz w związku z różnicami rozwojowymi między uczestnikami rynku światowego. To właśnie zacofanie gospodarcze XIX-wiecznych Niemiec wpłynęło na stworzenie wielu oryginalnych myśli, a wśród nich tych, które odnosiły się do sposobu prowadzenia handlu zagranicznego. Warto zatem zbadać i porównać neoprotekcjonizm z protekcjonizmem prezentowanym przez XIX-wiecznych ekonomistów. Analiza współczesnego i XIX-wiecznego protekcjonizmu wskazuje, że istota tych pojęć nie różni się bowiem neoprotekcjonizm i jego XIX-wieczny odpowiednik realizują te same cele, aczkolwiek przy wykorzystaniu innych środków. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono ewolucję polityki rolnej Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych w świetle mierników wsparcia rolnictwa obliczonych w krajach OECD. Artykuł podzielono na trzy części. W pierwszej części opracowania przedstawiono metodologię badania. W części drugiej dokonano analizy zmian wskaźników wsparcia sektora rolnego w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. Część trzecia zawiera natomiast wnioski wynikające z przeprowadzonej analizy. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest zbadanie możliwego wpływu realizacji planu gospodarczego D. Trumpa na stabilność gospodarki światowej. Zastosowanymi metodami badawczymi są pogłębiony przegląd literatury przedmiotu oraz analiza danych statystycznych. Wyróżniono dwa główne obszary badawcze: (i) potencjalne determinanty stabilności współczesnej gospodarki światowej oraz (ii) główne założenia planu gospodarczego D. Trumpa. Przeprowadzone badania pozwoliły sformułować trzy główne wnioski. Po pierwsze, nierównowaga globalna i historycznie niskie stopy procentowe mogą być uznane za wyznaczniki stabilności gospodarki światowej. Po drugie, prowadzenie ekspansywnej polityki budżetowej przez USA może doprowadzić do końca "świata niskich stóp procentowych". Po trzecie, ewentualna intensyfikacja amerykańskich działań protekcjonistycznych mogłaby przyczynić się do powrotu gospodarki światowej do stanu równowagi. (abstrakt oryginalny)
W związku z postępującą od zakończenia drugiej wojny światowej liberalizacją handlu międzynarodowego znaczenie taryf celnych stopniowo spadało. Wraz z pojawieniem się recesji w gospodarce podejmowane były jednak próby powrotu do polityki protekcjonistycznej. W związku z tym rosło znaczenie innych niż cła instrumentów, które wywoływały podobny skutek. W przypadku tzw. środków pozataryfowych (non-tariff barriers) często trudniej jest stwierdzić dyskryminacyjny charakter, a zasady ich stosowania wynikają z wewnętrznych przepisów poszczególnych krajów. W związku z tym ustalenie zmierzenia ich zakresu i skutków oraz sformułowanie na forum Światowej Organizacji Handlu wiążących multilateralnych zasad w tym zakresie jest o wiele trudniejsze niż w przypadku ceł. Celem pracy jest określenie przyczyn stosowania barier pozataryfowych, wskazanie najczęściej wykorzystywanych instrumentów i ocena, jak zmienił się zakres ich wykorzystania, zwłaszcza w ostatnich latach w związku ze światową recesją 2008-2009. (fragment tekstu)
13
Content available remote The Specificity of Regulatory Protectionism in Contemporary Foreign Trade Policy
75%
Nowe tendencje do wzrostu protekcjonizmu regulacyjnego we współczesnym handlu międzynarodowym, rozszerzają się i stanowią poważne ograniczenia dla dalszego rozwoju zagranicznych kontaktów handlowych. Protekcjonizm regulacyjny dotychczas jest słabo rozpoznawalny w zagranicznej polityce handlowej. Może on wzrastać z powodu różnych przyczyn. Uzależnione jest to od celów jakie stawiają sobie poszczególne państwa. Protekcjonizm regulacyjny w określonym stopniu odnosi się do wzrastających w handlu międzynarodowym barier technicznych i fitosanitarnych. Należy zatem podejmować działania w zakresie harmonizacji przepisów i zarządzeń oraz wzajemnego uznawania różnego rodzaju norm w wymiarze narodowym. Równocześnie w zagranicznej polityki handlowej, coraz większego znaczenia nabierają porozumienia bilateralne. Celem opracowania jest przedstawienie specyfiki negatywnego oddziaływania protekcjonizmu regulacyjnego na współczesny handel międzynarodowy(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Corruption and the Level of Trade Protectionism
75%
In this paper, impacts of corruption on the level of trade protectionism, trade openness, and imports are analyzed. It is argued that special interest groups who are lobbying with corrupted governments might seek more benefits in some special subgroups of imports. Possible country and time specific fixed effects, endogeneity and some other problems in the regressions are controlled to achieve results that are more robust. Corruption measures from two different sources of Worldwide Governance Indicator and Transparency International website are analyzed in two separate similar approaches. It is finally concluded that both measures of corruption implicate negative influence on only one import subgroup, while there is no significant impact on protectionism measures.
15
Content available remote Market Failure and the Provision of Public Goods in Agriculture
75%
W artykule przedstawiono teoretyczne koncepcje i mechanizmy zawodności rynku i odpowiedź aktywnej polityki państwa w obszarze dostarczania dóbr publicznych na przykładzie instrumentów wspólnej polityki rolnej (WPR) Unii Europejskiej. Finansowanie WPR ze środków unijnych powinno być poparte oczekiwaniami społeczeństwa europejskiego i świadomością o ważności tych działań. Autorka odniosła się więc do badań Eurobaromentru, na podstawie których pokazała opinię obywateli UE na temat badanych instrumentów WPR. W artykule postawiono tezę, iż dostarczanie dóbr publicznych w rolnictwie możliwe jest jedynie poprzez wsparcie działań rolników ze strony instytucji publicznych, które poprzez instrumenty finansowe mogą skutecznie wspierać ich w tym zakresie. Prowadzone w ramach WPR wsparcie finansowe, już od wielu lat, przynosi efekty w postaci dostarczania dóbr o charakterze środowiskowym, ekonomicznym i społeczno-kulturowym. (abstrakt oryginalny)
This paper deals with protectionist barriers as a risk mitigation method to avoid contaminated or unreliable products. A spatial analysis of introduced defensive measures (namely, technical barriers) has been carried out to determine the characteristics of neighbouring societies that stimulate protectionist reactions from states. This willingness to establish technical barriers against goods was attributed to neighbouring citizens' desire to violate accepted rules and deviate from common standards (including manufacturing). Countries surrounded by nonconformist trade partners considered opening their borders to be hazardous. The abovementioned results were observed in countries with vulnerabilities of different kinds (low GDP PPP per capita, Competitiveness Index, Globalization Index and high state fragility). Contiguity effects have been estimated using unorthodox quantitative methods: by computing Bivariate Moran's I coefficient and evaluating local indicators of spatial association (LISA methodology). The chosen dependent and independent variables were observed for the period between 2005 and 2019. (original abstract)
17
Content available remote Specjalne Strefy Ekonomiczne w Polsce - polityka wolnego handlu, a protekcjonizm
75%
Strategia wolnego handlu oraz idea protekcjonizmu - dwa przeciwstawne modele polityki wymiany gospodarczej z zagranicą. Liberalizm zakłada całkowitą likwidację ograniczeń handlowych, co w rzeczywistości nie jest możliwe. W artykule przeanalizowano argumenty przemawiające za stosowaniem zasad wolnego handlu oraz protekcjonizmu w polskich specjalnych strefach ekonomicznych. Nie można jednoznaczne stwierdzić czy powinno się stosować protekcjonizm czy liberalizm gospodarczy. Obie idee stanowią ważne instrumenty działalności krajów realizujących gospodarkę rynkową, w tym również krajów należących do Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
W artykule porównano taryfy celne stosowane w wymianie handlowej między UE i USA. Porównaniem objęto częstotliwość stosowania poszczególnych stawek celnych na importowane produkty, średnie stawki na szerokie kategorie towarów oraz produkty obciążone najwyższymi cłami u obu partnerów. Analiza wykazała, że poziom protekcjonizmu celnego UE jest istotnie wyższy w porównaniu z USA. Ze względu na większe rozmiary eksportu UE do USA opłaty celne importerów amerykańskich są jednak wyższe niż importerów unijnych. Również w imporcie do USA wiele grup towarowych i poszczególnych produktów jest obciążone wysokimi cłami. Wniosek końcowy wskazuje na konieczność powszechnej redukcji ceł na świecie w ramach WTO, gdyż ostatnia istotna redukcja odbyła się ćwierć wieku temu w wyniku negocjacji prowadzonych w trakcie Rundy Urugwajskiej GATT.(abstrakt oryginalny)
Revolution 4.0 has a multidimensional impact on international trade, international division of labor, prospects of catching-up and overcoming the development gap in all the groups of countries which lag behind. The role that the resolution in question can play here derives from acceleration and simplification of international communication which is linked with essential fall of international communications costs, as well as increased access to communications technologies. All this is followed by changes in the structure of the world economy and methods of conducting business, as all reflected in changes of foreign trade measured by geographic flows, volumes, structure. Technologies 4.0, mainly, the ICT, lower the costs of foreign exchange and accelerate the procedures, which are applied in case of transborder transfers of foods and services. Structure of the economy, changes in international trade and its geographic flows impose consecutive changes in applied policies (industrial and trade), which are conducted by states. Without their change - access and full application of technologies 4.0 will be limited. Limitations in this specific area will have negative impact on rates of growth, structure changes, innovativeness, productivity, etc. In other words use of full existing potential of the technologies in particular economy will be limited, postponing its development. The revolution is not limited to ICT but it also covers use of Artificial Intelligence (AI) in such activities as: production, organization and processing.(abstrakt oryginalny)
Ekolodzy od dawna wskazują, że potrzeba ochrony środowiska naturalnego przestała być problemem poszczególnych krajów, ale nabrała wymiaru globalnego. Jednocześnie niektórzy z nich uważają, że bezpośrednią przyczyną ekologicznej degradacji otaczającego nas środowiska jest zbyt daleko idąca liberalizacja handlu światowego. Argumentują, że zwolennicy niczym nieograniczonej wymiany międzynarodowej, podobnie jak orędownicy zasad wolnej konkurencji na rynkach narodowych, nie biorą pod uwagę ekologicznych kosztów, jakie niesie za sobą każda, nieskrępowana działalność gospodarcza. W efekcie wielu eksporterów, zwłaszcza z krajów rozwijających się, nie uwzględnia w cenie swoich towarów nakładów, jakie należałoby przeznaczyć na likwidację negatywnych dla środowiska naturalnego skutków procesów produkcyjnych. W ten nieuczciwy sposób, eksporterzy zyskują przewagę konkurencyjną nad producentami z tych krajów, w których obowiązują wysokie standardy ekologiczne. Takie działanie powinno być uznane za rodzaj dumpingu ekologicznego, naruszającego zasady uczciwej konkurencji. Ekolodzy o bardziej umiarkowanych poglądach wskazują, że restrykcje handlowe nie są najlepszym rozwiązaniem, tym bardziej, że mogą wywołać reakcje odwetowe. Według nich znacznie korzystniejsze byłoby ustalenie racjonalnych zasad (standardów) narodowej polityki proekologicznej, sprowadzającej się do implementacji prostej zasady zanieczyszczający płaci. Tam, gdzie ze względu na ubóstwo krajów Południa byłoby to niemożliwe, proponują nawiązanie szerokiej współpracy międzynarodowej, zwłaszcza w zakresie transferu "czystych" technologii. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.