Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 106

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prywatyzacja gospodarki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Artykuł jest próbą zarysowania niektórych tylko aspektów prywatyzacji gospodarki brytyjskiej, ukazanych na tle istoty, celów i przebiegu tego procesu. (abstrakt oryginalny)
Dyskusje nad potrzebą wprowadzenia prywatyzacji na Ukrainie rozpoczęły się już w 1990 r. W 1992 r. stało się możliwe wprowadzenie norm prawnych, regulujących proces prywatyzacji. Artykuł omawia te normy oraz początki procesu prywatyzacji.
Na wstępie autor przedstawia charakterystykę socjokulturową społeczeństwa rosyjskiego, aby następnie określić warunki i możliwości przeprowadzenia transformacji w państwie o nakazowo-rozdzielczym systemie gospodarczym. Artykuł jest przedstawieniem osobistej koncepcji autora na temat przemian politycznych w Rosji dotyczy trzech najważniejszych kwestii: kształtowania się rynku administracyjnego, a zwłaszcza narodzin nowej elity polityczno-ekonomicznej, powstania nowych podmiotów ekonomicznych przez "odpaństwowienie" oraz prywatyzację własności i regionalizację przestrzeni sowieckiej.
Czesi będą renacjonalizować firmy, które niedawno oddali w prywatne ręce. Tamtejszy rząd zatwierdził kontrowersyjny plan wykupienia balansujących na skraju plajty gigatntów przemysłowych. Wyda na to 1,43 mld dolarów.
Cztery lata temu powstało 15 Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. Powszechne świadectwa udziałowe, sprzedawane po 20 złotych od sztuki, miały uwłaszczyć 27 milionów Polaków na części państwowego majątku. 512 przedsiębiorstwom włączonym do programu obiecano ułatwienia w dostępie do kredytów, nowych technologii i szybką prywatyzację. NFI nie spełniły większości pokładanych w nich nadziei.
Ubiegły rok był dla polskiej prywatyzacji wyjątkowo nieudany. Czy w tym roku zmniejszy się kolejka przedsiębiorstw oczekujących na prywatyzację?
Przedstawiony dokument, przyjęty przez rząd 27 października 1998 r. jako załącznik do projektu ustawy budżetowej na 1999 r., zawiera kierunkowe zamierzenia rządu dotyczące prywatyzacji majątku państwowego oraz określa warunki i środki realizacji tych zamierzeń. Kierunki prywatyzacji w 1999 r. są zgodne z zaakceptowanym w lipcu br. przez rząd "Programem prywatyzacji do 2001 r."
Strategia prywatyzacyjna jest ważną częścią polityki gospodarczej rządu Słowacji. Sprzedażą majątku państwa zajmuje się Fundusz Majątku Narodowego, który działa jako rządowa agencja prywatyzacyjna.
Artykuł przedstawia proces prywatyzacji, który jest najbardziej konfliktogennym elementem transformacji gospodarczej. Upolitycznienie przekształceń własnościowych prowadzi do nieefektywności i spowolnienia tempa.
Opinia Rady Przekształceń Własnościowych przy prezesie Rady Ministrów na temat "Kierunku prywatyzacji majątku państwowego w 1995 r."
Celem artykułu jest przedstawienie ogólnego bilansu rosyjskich reform gospodarczych w okresie od listopada 1991 r. do listopada 1993 r., ze szczególnym uwzględnieniem polityki makroekonomicznej i nieudanych prób stabilizaji monetarnej.
Autor podejmuje próbę odpowiedzi na pytania: jak utrzymać lub przyspieszyć wzrost gospodarczy, jak sprzyjać modernizacji oraz omawia słabości prywatyzacji majątku państwowego i pułapki tkwiące w poglądach o konieczności utrzymania wielu ważnych dziedzin gospodarki w polskich rękach.
Przeprowadzone badania przy wykorzystaniu metody nadwyżki pracujących w ujęciu sektorów własnościowych, pozwoliły określić statyczną rangę ich znaczenia w podstawach ekonomicznych województw. Pod warunkiem kontynuowania gromadzenia informacji przez GUS w dotychczasowym układzie sektorowym i sekcyjnym, wyniki przeprowadzonych badań mogą być cenną podstawą do przyszłościowego śledzenia ewolucji przemian roli i znaczenia sektora publicznego i prywatnego w rozwoju ich potencjału gospodarczego. (fragment tekstu)
Autor przedstawia w jaki sposób rozwijały się spółki pracownicze w Polsce w okresie transformacji określając główne czynniki rozwoju tych spółek. Ta forma prywatyzacji zgodnie z pierwotnymi założeniami miała mieć charakter marginalny stanowiąc jedynie uzupełnienie innych technik prywatyzacyjnych. W opracowaniu omówiono trzy czynniki, które miały wpływ na rozwój leasingu pracowniczego: rozwój samorządności pracowniczej w latach osiemdziesiątych, instytucjonalne wsparcie dla prywatyzacji pracowniczej oraz regulacje prawne umożliwiające tworzenie tego typu spółek.
Slovnaft, słowacki koncern paliwowy, został sprywatyzowany w 1994 roku przez własny zarząd. Obecnie planuje ekspansję na rynku polskim. Artykuł podaje listę największych dystrybutorów paliw i liczbę stacji benzynowych.
Celem "Programu prywatyzacji do 2001 r." jest zapewnienie Polsce szybkiego i wieloletniego wzrostu gospodarczego. Zakłada się również, że proces prywatyzacji wpłynie na przyspieszenie tworzenia miejsc pracy, a zatem i na poprawę poziomu życia obywateli.
Krytyczna ocena przebiegu Programu Powszechnej Prywatyzacji w Polsce.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.