Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 59

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prywatyzacja kolei
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Omówienie przykładów dotychczasowej prywatyzacji kolei w świecie i ogólny zarys perspektyw w tej dziedzinie.
Analiza ekonomiczna poszczególnych wariantów i propozycji prywatyzacji Kolei Brytyjskich.
Omówienie zakresu i metod prywatyzacji kolei w krajach Ameryki Łacińskiej i Afryki. Przekształcenia własnościowe tego największego przewoźnika transportowego powoduje niemal na całym świecie trwałe zmiany na rynku komunikacyjnym, zwiększając efektywność i opłacalność kolei.
W artykule przedstawiono proces i efekty restrukturyzacji kolei szwajcarskich (SBB). Jakość usług oferowanych przez SBB należy obecnie do najlepszych na świecie, popularność zaś podróży tymi kolejami jest największa w Europie. Celem polityki transportowej Szwajcarii jest obniżanie poziomu zanieczyszczenia i degradacji środowiska przez koordynację zdolności przewozowej poszczególnych gałęzi transportu.
Reforma kolei w Niemczech przygotowana została przez specjalną komisję, składającą się z przedstawicieli nauki, gospodarki, polityki i pracowników DB. Reforma obejmowała kilkanaście obszarów, wśród których jednym z priorytetów było połączenie dawnej Deutsche Reichsbahn z DB oraz regionalizacja lokalnego transportu pasażerskiego.
Uchwalona w 1993 r. w Wielkiej Brytanii ustawa o kolejach dała podstawy i wytyczyła kierunki prywatyzacji kolei brytyjskich (British Railways-BR). W pierwszym etapie reformy koleje brytyjskie podzielono na prawie sto samodzielnych przedsiębiorstw. Około 11 tys. lokomotyw, zespołów trakcyjnych i wagonów stało się własnością trzech przedsiębiorstw. Udostępniają one tabor operatorom przewozów pasażerskich na zasadzie leasingu. Zaawansowany jest także proces franchisingu dziewięciu operatorów przewozów pasażerskich. Wielka Brytania, pomimo wielu głosów sprzeciwu w parlamencie uważana jest w Europie za pioniera prywatyzacji w kolejnictwie. Proces prywatyzacji kolei niesie bowiem ze sobą sporą dozę ryzyka.
W transporcie kolejowym znane są dwie podstawowe formy własności: prywatna i państwowa. W ramach tych form mogą być stosowane różne rozwiązania organizacyjne, kształtujące relacje między właścicielem a przewoźnikiem kolejowym. Autor uważa, że prywatyzacja w polskim transporcie kolejowym może zostać przyspieszona i przeprowadzona w ciągu najbliższych 2-3 lat, gdy tą drogą zamierzone będzie pozyskanie środków finansowych na oddłużenie PKP SA.
W artykule przedstawiono przebieg prywatyzacji niemieckich kolei Deutsche Bahn. Zwrócono uwagę, że celem reformy kolei z 1994 r. było zwiększenie ruchu na torach. Dziś widać, że celem stało się dążenie za wszelką cenę do jak najwyższych zysków.
Przedstawiono zamierzenia kolejnych polskich rządów dotyczące prywatyzacji Polskich Kolei Państwowych. Przybliżono wyniki finansowe PKP za ubiegły rok. Zwrócono uwagę na skomplikowaną strukturę Grupy PKP SA.
PKP podjęły szereg działań, mających na celu jak najlepsze dostosowanie tego przedsiębiorstwa do otoczenia rynkowego. Ograniczono jego majątek, wyodrębniono ze struktur PKP zakłady kolejowe zaplecza przemysłowego, uproszczono system zarządzania, zmniejszono zatrudnienie, itd. Jednak celem nadrzędnym kolei jest przekształcenie PKP w grupę firm funkcjonujących na zasadach komercyjnych, zdolnych do osiągania zysku samodzielnie.
7 września 1999 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa PKP. Zasady reformowania kolei szczegółowo wyjaśnia opracowany przez MTiGM "Program restrukturyzacji PKP", do którego komentarz zamieszczono w niniejszym materiale.
Artykuł w formie wywiadu z prezesem Zarządu PKP na temat uzdrowienia Polskich Kolei Państwowych poprzez restrukturyzację i przyciągnięcie kapitału zachodniego.
Szczegółowe zasady restrukturyzacji Polskich Kolei Państwowych w oparciu o projekt wdrażanej reformy w tej gałęzi transportu. Spodziewane efekty jakościowe to zwiększenie konkurencyjności i opłacalności kolei, polepszenie jakości usług, racjonalizacja kosztów, lepsze, menedżerskie zarządzanie koleją, współpraca z samorządami lokalnymi, itp. Przewidywany całkowity zysk PKP już w 2005 r. - około 500 mln zł.
Prywatyzacja i reorganizacja kolei w Wielkiej Brytanii miały poważne konsekwencje dla systemów informatycznych. Znaczna ilość dotychczas wewnętrznych przepływów danych przerodziła się w komunikację między niezależnymi, autonomicznymi podmiotami, posiadającymi swobodny wybór partnerów w dziedzinie Information Technology. Restrukturyzację polskich kolei pod wieloma względami można porównać z procesem przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii, choć na końcowe efekty trzeba jeszcze poczekać.
Po wielu latach degradacji transportu kolejowego i regresu linii kolejowych są pewne sygnały ożywienia na PKP. Służy temu m.in. dokument spisany pomiędzy stroną rządową a związkową dotyczącą przedsiębiorstwa PKP, jak i uchwalona przez Sejm ustawa o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji Polskich Kolei Państwowych.
Udział kolei na rynku usług transportowych jest na tyle znaczący, iż niedostateczne przygotowanie lub nie kontrolowane reformowanie tego przewoźnika spowodować może zakłócenia na rynku i zdezorganizować obsługę transportową, w przewozach międzynarodowych zaś nawet zagrozić interesom państwa.
Estonia wyprzedziła wszystkie kraje postkomunistyczne pod względem szybkości przeprowadzania reform, w tym także w sektorze transportu kolejowego. Prywatyzacja narodowych kolei w Estonii (EVR) jest pierwszą całkowitą prywatyzacją tego rodzaju w tej części Europy. Kolej estońska pod względem struktury bardzo przypomina towarowe koleje północnoamerykańskie. Jest zintegrowana pionowo z infrastrukturą i zapewnia otwarty dostęp trzem przewoźnikom pasażerskim i towarowym, np. takim jak konkurencyjny Linkoil.
Czeskie koleje, podobnie jak PKP przetrwały lata komunizmu, jednak wskutek racjonalnych decyzji podjętych w przeszłości radzą sobie o wiele lepiej niż polskie. Jeżeli miarą dobrobytu danego kraju jest PKB, to koleje CD z liczbą podróży przypadającą na 1 mieszkańca trzykrotnie wyprzedzają PKP. Również sposób restrukturyzacji i prywatyzacji kolei przyniósł w Czechach rozwój tej instytucji, z budową nowych linii włącznie.
Największy nasz przewoźnik, czyli Polskie Koleje Państwowe SA powinny się zrestrukturyzować i unowocześnić, ale na to potrzeba pieniędzy. Tymczasem balastem są stare długi, a i dochodzą nowe, np. z tytułu przewozów pasażerskich. Obecnie kolej wystawiła do prywatyzacji jedyną dochodową spółkę-Cargo SA.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.