Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prywatyzacja mienia komunalnego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przekształcenia własnościowe sektora komunalnego są prowadzone przez zarząd gmin lub zarządy związku gmin. Rola organów centralnych polega na konsultacji, interpretacji przepisów, pomocy w opracowaniu programów restrukturyzacyjnych oraz w pozyskiwaniu inwestorów oraz środków finansowych. (fragment tekstu)
Omówienie realizacji monitoringu przekształceń w sektorze usług komunalnych, który rozpoczął się w maju 1993 r., a był realizowany przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.
Głównym celem artykułu jest charakterystyka podstawowych elementów procesu prywatyzacji komunalnych jednostek organizacyjnych należących do gmin województwa warmińsko-mazurskiego (ze szczególnym zwróceniem uwagi na cele i bariery procesu, głównych uczestników przekształcenia i działania przez nich wykonywane oraz efekty wdrażanych zmian). Artykuł składa się z dwóch podstawowych części. W pierwszej postarano się przedstawić istotę komunalnych jednostek organizacyjnych i możliwości ich przekształceń bazując na informacjach zawartych w literaturze. Druga natomiast jest efektem indukcji zgromadzonego materiału empirycznego - zgodnie z nakreślonym powyżej celem badawczym skoncentrowano się tu przede wszystkim na podstawowych elementach procesu prywatyzacji z punktu widzenia przekształcanych przedsiębiorstw.
Przedmiotem artykułu są przekształcenia własnościowe i organizacyjno-prawne podmiotów komunalnych na tle uprawnień właścicielskich organów jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Problematyka ta jest ściśle związana z komunalizacją mienia. jego następstwem zaś są właśnie przekształcenia własnościowe majątku, którego część mają do dyspozycji podmioty zajmujące się świadczeniem usług publicznych. Analizą objęto lata 1993-2004 ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich trzech lat okresu (2002-2004). (fragment tekstu)
W artykule zostały poruszone problemy związane z kierunkami zagospodarowania mienia komunalnego w gminach. Zadaniem głównym tego procesu jest stworzenie przez władze lokalne odpowiedniej struktury tego mienia, zapewniającej odpowiedni stopień realizacji zadań publicznych jednostkom samorządu terytorialnego. Dlatego też jakość tego procesu determinuje w najwyższym stopniu obecne i przyszłe możliwości zaspokajania potrzeb, zapewnienia długofalowego rozwoju oraz, co najważniejsze, wpływa na stopień aktywności i przedsiębiorczości danej społeczności lokalnej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie, na szerszym tle rozważań teoretycznych oraz w kontekście reformy samorządowej w Polsce, istoty i mechanizmów działania obligacji gminnych. Autorka przedstawiła ustrojowe przesłanki prywatyzacji mieszkań komunalnych, cele i środki tej prywatyzacji, istotę i dualizm obligacji - w szczególności obligacji gminnych, oraz wykorzystanie ich w celu prywatyzacji mieszkań komunalnych.
Autor omawia dokument "Kierunki prywatyzacji" w aspekcie mienia komunalnego. Zwrócił uwagę, że przedsiębiorstwa mogą być prywatyzowane drogą kapitałową albo likwidacyjną. Ścieżka prywatyzacji kapitałowej polega na przekształceniu przedsiębiorstwa w jednoosobową spółkę gminy i udostępnieniu akcji udziałów osobom trzecim. Prywatyzacja likwidacyjna umożliwia sprzedaż majątku przedsiębiorstwa lub jego części, wniesienie mienia przedsiębiorstwa do utworzonej przez gminę spółki lub oddanie na czas określony do odpłatnego korzystania. Gmina ze względu na interes wspólnot społecznych musi posiadać pakiet kontrolny akcji. Niezbędne jest także wsparcie prywatyzacji mienia komunalnego ze strony rządu.
Ciągle aktualne jest pytanie, w jakim zakresie jednostki samorządu terytorialnego powinny uczestniczyć w życiu gospodarczym kraju. Czy powinny występować na rynku za pośrednictwem swoich własnych jednostek organizacyjnych, czy też niektóre rodzaje działalności powinny zostać sprywatyzowane? Tym bardziej, że procesy przekształceń własnościowych, w podmiotach komunalnych, przebiegają znacznie wolniej niż w przedsiębiorstwach państwowych.
Autor omawia trudności związane z badaniem efektywności prywatyzacji usług komunalnych oraz przedstawia metodologiczne założenia ogólne, odnoszące się do poszczególnych dziedzin badania efektywności oraz szczegółowe, osobne dla każdej sfery działalności.
Celem pracy jest ocena społeczno-ekonomicznych rezultatów prywatyzacji komunalnych zasobów mieszkaniowych w Poznaniu. Przedstawiono cele i założenia prywatyzacji tych zasobów, potencjalne obszary prywatyzacji, problematykę sprzedaży mieszkań (procerdurę i wycenę) oraz rezultaty procesu prywatyzacji i jego ocenę (bariery i inicjatywy lokalne).
W opracowaniu przedstawiono stan rozdysponowania nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP) oraz podjęto próbę wskazania głównych czynników ograniczających rozdysponowanie nieruchomości. W opracowaniu wykorzystano informacje pochodzące z raportów z działalności Agencji Nieruchomości Rolnych, opracowań wewnętrznych tej instytucji oraz dostępnej literatury. Zaprezentowane wyniki świadczą o znacznym zaawansowaniu prywatyzacji mienia, jednak występuje też wiele czynników ograniczających proces jego rozdysponowania. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono możliwości podejmowania działań restrukturyzacyjnych w odniesieniu do majątku, którego właścicielem są jednostki samorządu terytorialnego (gminy). Omówiono stan prawny i wynikające z niego możliwości uruchamiania procesów prywatyzacyjnych. Wskazano działania metodyczne w tym obszarze oraz opracowano procedury restrukturyzacji związane z prywatyzacją podmiotów komunalnych.
14
Content available remote "Rekomunalizacja" zadań w sferze gospodarki komunalnej
67%
Jedną z tendencji dających się zaobserwować ostatnimi laty w sferze gospodarki komunalnej jest wycofywanie się przez jednostki samorządu terytorialnego ze współpracy z podmiotami prywatnymi przy wykonywaniu zadań publicznych, w przypadku zaś możliwości wyboru pomiędzy prywatno- a publicznoprawnymi formami i metodami działania - pojawia się tendencja do wybierania przez organy administracji publicznoprawnych form i metod działania. Zauważalne jest również stałe rozszerzanie przez ustawodawcę zakresu zadań publicznych należących do jednostek samorządu terytorialnego. Analogiczne zjawiska można dostrzec również w innych sferach wykonywania zadań publicznych, na różnych szczeblach struktur państwa. Są one zauważalne nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach, w szczególności w Niemczech, gdzie nauka prawa poświęca im w ostatnich latach coraz większą uwagę i proponuje nazwanie ich "rekomunalizacją", "reetatyzacją" lub "republicyzacją" zadań publicznych. Wydaje się zasadne posłużenie się takimi określeniami także w badaniach podejmowanych w Polsce. W artykule problematyka rekomunalizacji zadań publicznych została zilustrowana przykładami zadań gminnych w dziedzinie elektroenergetyki. (abstrakt oryginalny)
Program Partnerstwa dla Samorządu Terytorialnego LGPP jest ostatnim, kompleksowym programem pomocy Polsce finansowanym przez Rząd Amerykański poprzez USAID. Zadaniem Programu jest upowszechnienie w Polsce takiego samorządu, który efektywnie i w sposób odpowiedzialny realizuje priorytet społeczności lokalnej. Artykuł prezentuje podejście programu LGPP do idei restrukturyzacji branży zarządzania nieruchomościami.
Zaprezentowano zadania gmin w zakresie gospodarki mieszkaniowej w świetle uregulowań prawnych obowiązujących od 12 listopada 1994 r. Autor wskazał na rozwiązania w sprawie najmu lokali mieszkaniowych i dodatków mieszkaniowych.
Proces kształtowania się sektora prywatnego i publicznego obejmuje przemiany własnościowe i towarzyszące im zmiany form organizacyjno-prawnych podmiotów gospodarczych. Sektor publiczny obejmuje własność państwową, własność komunalną oraz własność mieszaną. W referacie przedstawiono formy organizacyjno-prawne komunalnych jednostek gospodarczych.
Artykuł zawiera: - charakterystykę rynku usług komunalnych w Polsce; - omówienie form prowadzenia przedsiębiorstw gospodarki komunalnej; - przedstawienie uwarunkowań prywatyzacji mienia komunalnego; - zależność efektywność alokacji rynkowej a dobra publiczne.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.