Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prywatyzacja sektora publicznego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Głównym celem rozważań podjętych w niniejszym artykule jest określenie stopnia zaangażowania władz lokalnych w proces prywatyzacji przedsiębiorstw sektora publicznego oraz identyfikacja czynników determinujących aktywność podmiotów polityki lokalnej w zakresie analizowanego przekształcenia. Zmierzając do osiągnięcia celu badawczego, założono, że aktywność władz samorządowych i działania przez nie podejmowane w zakresie prywatyzacji przedsiębiorstw sektora publicznego determinowane są: celami polityki regionalnej (zwłaszcza w zakresie rozwoju infrastruktury i wspierania przedsiębiorczości); celami polityki lokalnej (tj. ogólnymi celami strategicznymi, a także celami strategii rozwoju usług komunalnych); potencjałem inwestycyjnym gminy (tj. aktywnością inwestycyjną gminy, poziomem inwestycji dokonywanych na terenie gminy przez inne jednostki, działaniami podejmowanymi przez gminę w zakresie aktywizacji lokalnych podmiotów gospodarczych) oraz specyfiką przekształcanego przedsiębiorstwa (m.in. jego wielkością, typem, branżą, oferowanym asortymentem, pozycją na rynku). (fragment tekstu)
Transformacja ustrojowa wraz z prywatyzacją są najczęściej poruszanymi problemami ostatniej dekady. Oczekuje się, że prywatyzacja pozwoli lepiej rozdzielić obowiązki i odpowiedzialność między sektor państwowy i prywatny. Z punktu czysto ekonomicznego, transformacja systemowa oznaczać miała przekształcenie gospodarki centralnie planowanej zdominowaną przez państwową formę własności w gospodarkę opartą na mechanizmach rynkowych, w której własność prywatna dominowałaby nad własnością publiczną. W znaczeniu polityczno-prawnym oznaczać to miało przejście od porządku nakazoworozdzielczego do porządku, w którym gwarantowane byłyby swobody gospodarcze. Prywatyzacja stała się, więc integralnym składnikiem przekształceń własnościowych. Nie jest ona jednak celem samym w sobie, a jedynie środkiem służącym do osiągnięcia zakładanych celów ekonomicznych, wśród których można wymienić między innymi efektywność mikroekonomiczną, czyli efektywność przedsiębiorstw, czy efektywność alokacji makroekonomicznej zwanej w literaturze efektywnością gospodarki. Dlatego też prywatyzacja wymaga zrównoważenia czynników finansowych, politycznych oraz zarządzania firmą. Proces prywatyzacji budził niejednokrotnie kontrowersje, ale dotyczyły one raczej metod, technicznych szczegółów w rodzaju wyceny majątku, konkretnej ścieżki prywatyzacyjnej czy wyboru inwestora, a nie samej zasady znajdowania prywatnego właściciela dla państwowego majątku. Prywatyzować należy, więc możliwie szybko, ale przy zastosowaniu starannie dobranej strategii i metod sprzedaży majątku państwowego oraz dbałości o rozwój instytucji wspierających gospodarkę rynkową (abstrakt oryginalny)
Sposób zagospodarowania terenu obok Centrum Sztuki Współczesnej (CSW) w Toruniu to przykład nowego w polskich warunkach modelu prywatyzacji przestrzeni publicznej. Przykład Torunia jest istotny dlatego, że pozwala zauważyć, jak w polskich warunkach działa partnerstwo publiczno-prywatne i marketing miejsca oraz jak w ramach jednego projektu powiązane zostają sfery kultury i konsumpcji. Przy okazji budowy CSW prywatny inwestor próbuje stworzyć centrum handlowo-kulturalne na terenie atrakcyjnego, choć zaniedbanego obszaru rekreacyjno-sportowego. Celem tekstu jest przeanalizowanie dynamiki sposobów i strategii stosowanych do przeprowadzenia procesu prywatyzacji przestrzeni publicznej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie potencjału koncepcji lean management w modernizowaniu i deregulacji systemu zarządzania publicznego. Na wstępie omówiono teoretyczne założenia tej koncepcji oraz cele i spodziewane korzyści, jakie może przynieść jej wykorzystanie. Ponadto zaprezentowano możliwości wprowadzenia zasad lean management w sektorze państwowym, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki komunalnej.
5
Content available remote Is Labour Law a Hindrance in India's Public Enterprises Reforms?
63%
With a growing dependency on the private participation across the globe, India also implemented the economic reforms process but these reforms have not been supported by any major amendments in the labour Laws though privatization of public enterprises, is one of the key issues in the ongoing economic reforms and India has a major workforce employed in the PEs. Global experiences in privatization appear to suggest that there should be a clear-cut privatization law, which will sustain the logic of what to privatize, how to privatize and for whom to privatize, but till today India has not even considered enacting such a law. The presence of old labour laws and the absence of a privatization law present a complex situation at the time of the second generation of economic reforms undertaken by India. This paper tries to investigate how the Indian Labour law is helpless in helping the labour and in protecting the larger interest of the PE's reforms. (original abstract)
6
Content available remote Urząd Pracy jako przedmiot prywatyzacji w sektorze publicznym
63%
W artykule zostało zdefiniowane pojęcie i istota znaczenia prywatyzacji w sektorze publicznym oraz obszar ich zmian w odniesieniu do Urzędu Pracy. W dalszej części artykułu zaprezentowano rolę państwa przepisywanej mu przez ekonomikę instytucjonalną. (abstrakt oryginalny)
W praktyce ocena prywatyzacji najczęściej dokonywana jest na podstawie porównania wyników osiąganych przez przedsiębiorstwo przed i po prywatyzacji. Z reguły taka ocena sprowadza się do wyników finansowych, uzyskiwanych przez sprywatyzowane przedsiębiorstwo, a pomija koszty i korzyści społeczne. Dlatego też, nie powinno się jej stosować w wypadku podmiotów gminnych. W związku z powyższym, autor podjął próbę analizy i oceny uwarunkowań efektywnej prywatyzacji usług publicznych świadczonych przez gminę.
8
Content available remote Przychody z prywatyzacji i ich rozdysponowanie w budżecie państwa
63%
Celem opracowania jest przedstawienie znaczenia środków z prywatyzacji jako źródła finansowania budżetu państwa w obliczu przeprowadzanych zmian rachunkowych i prawnych, szczególnie po 1996 roku. Autorka wykazała ograniczenia w zakresie realizacji celów uzasadniających dokonane korekty rachunkowe dotyczące pozycji przychodów z prywatyzacji, jakimi było wskazanie dodatkowego źródła spłaty długu Skarbu Państwa oraz sposobu finansowania refundacji składek do OFE. (abstrakt oryginalny
Stale zwiększająca się liczba zadań publicznych, jakie ma do realizacji ciągle aktualną dyskusję nad formami ich wykonywania. Jedną z prawnie dopuszczalnych form jest prywatyzacja wykonywania zadań publicznych. Na gruncie ustawy o gospodarce komunalnej jest to możliwe poprzez zawarcie umowy powierzenia wykonywania zadań z zakresu gospodarki komunalnej osobom fizycznym, osobom prawnym lub jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej. Oczekuje się dzięki temu nie tylko korzyści ekonomicznych, ale także wprowadzenia do sektora publicznego rozwiązań organizacyjnych oraz kultury obsługi klienta stosowanych w sferze komercyjnej. Przedmiotem artykułu jest analiza możliwości prawnej włączenia do wykonywania zadań z zakresu gospodarki komunalnej innych podmiotów niż organy administracji samorządowej na podstawie umowy powierzenia wykonywania zadań. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest ocena sposobu i zakresu prywatyzacji przedsiębiorstwa PKP. Uwzględniono uwarunkowania zewnętrzne, związane między innymi z wymogami stawianymi przez Unię Europejską. Zwrócono uwagę na konieczność poprawy jakości i efektywności świadczenia usług transportowych.
Autor definiuje usługi i ich podział, oraz znaczenie dla gospodarki w krajach wysko rozwiniętych i na tym tle konieczność rozwoju usług w Polsce, a w szczególności prywatyzacji usług publicznych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.